Нестандартний урок «Десяткові дроби в країні Професій» 5 клас

Про матеріал
Інтегровані уроки дають можливість підводити учнів до усвідомленої і емоційно пережитої потреби міркувати, висловлювати свої думки на запропоновану тему. Діти мають можливість застосовувати при цьому арсенал своїх знань, життєвий досвід робити, власні, нехай незначні, але дуже необхідні кожній дитині, умовиводи і пошукові відкриття. Отже, я вважаю, що інтеграція – це необхідна умова сучасного навчального процесу, її реалізація в межах будь-якого навчального закладу здійснила б перехід цього закладу на новий рівень розвитку.
Перегляд файлу

Нестандартний урок «Десяткові  дроби в країні Професій»

5 клас

Мета:

-закріпити вміння на навички учнів розв’язувати задачі на додавання і віднімання десяткових дробів;

-розвивати культуру математичного мовлення й записів, логічне мислення, пам’ять;

-прищеплювати любов до математики, показати використання знань з математики в різних професіях, виховувати впевненість у власних силах, наполегливість.

Формування компетентностей: інформаційну(використання різних засобів для виконання особистісних і суспільно значущих завдань), загальнокультурну (усвідомлення ролі математики в різних професійних сферах,застосовування методів самовиховання, орієнтовані на загальнолюдські цінності), соціально-трудову (здатність продуктивно співпрацювати у групі, виконувати різні ролі у колективі)

Обладнання: презентація,  плакати  для  усної  лічби,  картки  із  завданнями .

Тип  уроку: урок  застосування  знань,  умінь  і  навичок.

Хід уроку

І .Організаційний момент.

Ось пролунав дзвінок,

 І починається урок.

Працювати слід старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім п’ятім класі

Діти – просто молодці.

Сьогодні у нас незвичайний урок – ми вирушаємо в подорож до Країни професій. Там дізнаємося, чи застосовують представники різних професій десяткові дроби у своїй роботі. А допомагатиме нам у подорожі підприємець.

ІІ .Актуалізація опорних знань. (5хв)

                 «Бліц-інтерв’ю»

1.Які дроби ви знаєте?

2.Який дріб називається десятковим?

 3.Як відрізнити звичайний дріб від десяткового?

 4.З яких частин складається десятковий дріб?

 5. Який розряд є першим після коми?

 6. Який розряд є останнім перед комою?

7.Сформулюйте правило порівняння десяткових дробів з різними цілими частинами.

8.Сформулюйте правило порівняння десяткових дробів з рівними цілими частинами.

9.Як додати два десяткові дроби?

10.Скільки властивостей додавання ви знаєте?

11.Сформулюйте переставну властивість додавання.

12.Сформулюйте сполучну властивість додавання.

ІV. Усний  рахунок (5хв)

Щоб зайти в автобус і зайняти бажане місце, нам необхідно розв’язати наступну усну вправу:

            1,2 + 2,4 =                                                3,6

            9,7 – 5,1 =                                                4,6

            7,8 – 0,2 =                                                7,6

            4,6 + 3,7 =                                                8,3

            2,5 + 5,5 =                                                8

            5,4 – 2,5 =                                                2,9

            3,9 – 3,7 =                                                0,2

            3,5 + 4,4 =                                                7,9

V.  Розв’язування  вправ (25хв)

А ось і підприємець.

Якщо підприємцем заможним хочеш стати,

То без дробів ти не зможеш працювати.

Бо не треба у кишені калькулятор мати,

Потрібно вміти в голові все рахувати,

Де, що, коли і як вигідно купити?

Скільки грошей треба заплатити?

Який прибуток з цього, і які витрати?

Словом, і підприємцю дроби треба знати.

Подорожуючи, розв’яжіть таку задачу.

Я, Віталій і Олег створили власний бізнес. Нам потрібен був початковий капітал. Я поклав 268,45 тис.грн, що на 84,3 тис.грн більше, ніж Віталій, та на 5,097 тис.грн менше, ніж Олег. Скільки гривень ми внесли в спільний бізнес?

Не встигли від’їхати, вже й зупинка! Те це ж продавець магазину хоче з нами під’їхати.

Цифрами і продавець вправно оперує,

У крамниці часу він даром не марнує.

Важить, підраховує, ціни виставляє,

Покупцям щось радить, спокою не знає.

Треба розумну голову на плечах мати,

Щоб і зайвого не дати, і не обрахувати.

До нашого магазину завезли «Математичне лото». Пограйте і ви в таку чудову гру.

х – 5,208 = 30,9

5 + а = 670,45

31,56 – y = 8.9

( 84,9 + m ) + 0,8 = 101

99 – ( n – 9,09 ) = 9,9

 

 

665,405

 

665,45

 

40,46

 

15,3

 

36,108

 

22,66

 

25,692

 

98,19

 

Поїхали далі. Знову зупинка . Учні, зверніть увагу на загадкові східці, що ведуть до фермерського будинку.

Щоб дістатися до нього, треба розв’язати завдання.

Математична естафета «Знайомі числа» .

Перший варіант розв’язує завдання з лівих східців, другий – з правих східців.

 

   

                                                                                   

                                      : 10                                    : 10          

                         -0,339                                                  - 4,26

                + 4,809                                                                  - 3,24

                -1,1                                                                             + 9,6

         - 0,45                                                                                         + 2,7

      2,08+5                                                                                            5,206-0,006                                                                                      

Фермер дроби десяткові теж прекрасно знає,

Бо в роботі повсякденній з ними справу має.

Скільки з соняха олії зможе він дістати,

Скільки цукру з буряка та які витрати.

Те додасть, а те відніме, поділить, помножить,

Все кінцевий результат показати зможе. 

Пропоную всім учням відпочити і порибалити в моєму озері.

Завдання. Виписати в зошит тільки ті приклади, в яких знак стоїть правильно. Разом з прикладом необхідно переписати і букву в дужках.

      43,04 > 43,10               (а)

      0,5 > 0,49                     (д)

      4,586 < 4,59                 (р)

      40,05 > 41                    (к)

      34,25 < 35,25               (о)

      68,34 > 68,345             (ш)

      18,263 > 18,2631         (м)

      45,20 = 45,2                 (б)

      4,241 > 4,25                 (н)

      342,05 < 342,4             (и)

Зачитайте, яке слово ви одержали в колонці справа (дроби).

Продовжуємо мандрувати. Але знову зупинка! Це працівник ДАІ турбує нас.

Працівник ДАІ про безпеку дбає,

Від аварій на шляхах вас оберігає.

Яка швидкість водія швидкого?

Скільки йде на це пального?

Може вміло все підрахувати,

І про кожен вил авто всіх інформувати.

Словом, з цифрами завжди ми справу маємо,

Тож і дроби десяткові всі чудово знаємо.

Далі вам заважають рухатись таємничі квадрати. Якщо ви здогадаєтеся, як заповнити порожні клітинки, то продовжите подорож.

8,07 

9,1 

 

6,3 

6,9 

 

555 

555,5 

 

 

1,3

4,3 

 

56,8 

55,4 

 

999,9 

999 

 

  

Хто це, хто це притомився

 І на парту похилився?

Треба дружно всім нам встати,

Фізкульт – паузу почати.

Виправляємо хребет, лікті зводимо вперед.

Мов метелики злітаємо,

Крильця зводимо й розправляємо,

Починаємо присідати, руки вгору підіймати.

Відпочили? Досить грати, починаємо працювати.

А лікарі також повинні знати десяткові дроби?

Який ріст, вага і тиск у кожної людини

І яка температура в хворої дитини.

Скільки ліків треба дати, щоб хворобу подолати,

Тут приходять на допомогу десяткові дроби.

Навіть лікарі без них не можуть прожити,

Отож треба їх і нам дуже добре вчити.

Гра  «Хто  швидше» .

     Друкуючи завдання, я випадково пропустила в числах коми.

Завдання. Відновити записи.

      52 + 18 = 7                (5,2 + 1,8 = 7)

      74 – 24 = 5                 (7,4 – 2,4 = 5)

     736 – 336 = 4              (7,36 – 3,36 = 4)

    725 + 275 = 10             (7,25+2,75)

     3+ 108 = 408               (3 + 1,08 = 4,08)

    73+ 27 = 10                  (7,3 +2,7 = 10)

    57 – 4 = 17                   (5,7 – 4 = 1,7)

Ну, нарешті улюблена професія наших дівчаток. Але, щоб зайти в кімнату, потрібна розв’язати завдання і скористатися ключем для запису відповіді.

463,541

  47,0197

_______

0

1

2

3

4

5

6

7

8

9

с

л

о

і

и

в

а

к

р

д

 

Ширину розрахувати, довжину відміряти,

Сантиметри, міліметри додати, відрізати.

Щоб було комфортно, стильно і всім до вподоби,

Знов прийдуть на допомогу десяткові дроби.

І кравець, і швачка з ними весь час дружать,

Вони їм щодня вірно й вправно служать.

А ось і агроном. Він вітає нас на дорозі, тримаючи  в руках плакат. Зробимо тут зупинку і прочитаємо напис на його плакаті.

 

ЗАПИШІТЬ ДРОБИ У ПОРЯДКУ ЇХ ЗРОСТАННЯ І ПРОЧИТАЙТЕ СЛОВО

т

р

і

п

в

и

0,5

0,31

0,402

0,031

0,4

0,311

 

Я у полі агроном, ходжу, походжаю,

Під посіви площі вміло наділяю.

Тут ячмінь, а там пшеницю будемо  висівати,

Скільки ж добрив треба дати, які ж то витрати?

Скільки тонн з гектара можна в разі цім зібрати?

Все повинен агроном вміти рахувати.

Наша подорож вже наближається до кінця. Я хочу вам сказати, що

І у школі вчителі з дробами теж дружать,

Бо на кожному уроці ті їм вірно служать.

Яка площа у держави і які широти,

Скільки в Африці слон важить, які є висоти,

Яка нота і тональність, яка швидкість звуку,

Знай, без дробів десяткових не бува науки.

 А ще хочу вам подякувати за чудову подорож. І наостанок пропоную розв’язати ще одне завдання.

ЗАПИШІТЬ ДРОБИ У ПОРЯДКУ ЇХ СПАДАННЯ І ПРОЧИТАЙТЕ СЛОВО

3,49

3,3

3,7

3,02

3,62

3,01

3,5

о

д

м

ц

о

і

л

 

До їдальні, зголоднілі, спішимо обідати,

Але й там наш кухар зможе повідати,

Як щоденно у роботі стають у пригоді

Наші дроби десяткові при кожній нагоді.

Скільки овочів свіженьких на борщ витрачають,

І який відсоток м’яса в юшку добавляють.

Як ділити пампушки на дитину кожну,

На котлети скільки фаршу взяти йому можна.

Словом, кухарі у своїй справі добре мусять знати,

Як ділити усе і множити, відняти, додати.

Розв’яжіть завдання і підемо обідати.

Обчисліть зручним способом:

а) (5,2 +3,295)-4,2;

б) 8,5-(1,5+2,25).

V Домашнє завдання (Роздатковий матеріал).

1.Порівняйте: 1) 19,4 і 19,398; 2) 0,5384 і 0,539.

2.Виконайте дії: 1) 4,98+52,462;  2)36,45-6,714;

                               3) 38-4,952;  4) 34,7-(6,76+0,987).

3.Розвяжіть рівняння: 1) х+5,74=9;   2) 5,4-х=3,827;

                                          3) х-5,257=19,743;   4) (29,3-х)+54=69,351.

4. Запишіть у метрах і обчисліть:

1) 23,4м – 82см;   2) 3,4км + 630м.

5. Напишіть три числа, кожне з яких менше 2,83 і більше за 2,81.

Творче завдання.   Написати коротку доповідь, представники яких ще професій використовують в своїй роботі дії  з десятковими дробами.

IV  Підсумок уроку. (5хв)

Рефлексія.   Метод «Мікрофон»

 1. Сьогодні на уроці мені сподобалося…

 2. Я вважаю, що дану тему я …

 3. Мені треба повторити…

 4. Мені треба доопрацювати…

 5. Я поглибив…

Список літератури.

  1. Математика.5 клас : підруч.для закладів загальної середньої освіти / А.Г.Мерзляк, В.Б.Полонський, М.С.Якір.-Вид.2-ге,доопрац.відповідно до чинної навч.програми.-Х.:Гімназія,2018.

 

docx
Додано
1 березня 2020
Переглядів
1579
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку