Довжанська гімназія
Сарненської міської ради
Урок з математики на тему
«Рівняння»
5 клас
Вчитель: Піловець Анатолій Валерійович
2020-2021 н. р.
Тема: « Рівняння »
Мета: формувати навички та вміння розв’язувати рівняння, повторити виконування арифметичних дій;
розвивати логічне мислення, обчислювальні навички, культуру розумової праці;
виховувати наполегливість, здатність долати труднощі, інтерес до знань та позитивне ставлення до навчання, відповідальність, взаємоповагу, комунікативні навички, активність та самостійність, ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави.
Тип уроку: нестандартний урок « Аукціон » .
Обладнання:підручник О.С.Істер «Математика, 5 клас», картки із рівняннями.
Учень ‒ це не посудина,
яку потрібно наповнити, а факел,
який треба запалити
( К. Ушинський )
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашньої роботи
Перевірити правильність виконання вправ 385, 387 з підручника. За виконане домашнє завдання учень отримує 1 жетон.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Прийом « Мозковий штурм».
1) Кожному учневі буде задане одне питання. Правильна відповідь ‒ 1 жетон.
2. Кожному учневі буде заданий запис, який потрібно віднести або до числових виразів, або до буквених виразів, або до формул. Правильна відповідь ‒ 1 жетон.
5+3; 2х+8; 2:2+1; р=х+1; 2+5:1; у‒х; с=х; 9; 1+х; у; 23+78‒13;
5+90; х=56+у; 45; 45х+23с; с; ukraine; у=35х+48с; 1000000х;
с+9х; 23+1; у=2х.
2. Хто найшвидший?
На дошці по черзі записуються приклади. Учень, який найшвидше порахує приклад ‒ отримує 1 жетон.
5‒2·2=1; 60+130‒30=160; 320:80 +6=10 ; ; 40·90‒3500=100;
; 100+210:7=130; 100+3‒100=3; 45·2+30·3=180; 2·2+2·2‒4=4.
3. Робота в парах.
Учні поділяються на пари, кожна з яких витягує один із наступних прикладів. За правильно обчислений приклад кожен учень отримує 1 жетон.
1) ( 7982 + 2001 ) ‒ 4982 = 5001
2) ( 319 + 795 ) ‒ 695 = 419
3) 9372 ‒ ( 1372 + 999 ) = 7001
4) ( 8957 + 5392 ) ‒ 5957 = 8392
5) 14 582 ‒ ( 5582 + 3500 ) = 5500
6) ( 18397 +13152 ) ‒ 8152 = 23397
7) 1 жетон + 1 жетон
8) 13700 ‒ ( 342 + 6700 ) = 6658
9) : 5 ‒ 10 = 70
10) ( 39·52 ) : 13 = 156
11) ( 35 · 45 ) : 25 = 63
ІV. Фізкультхвилинка.
Кожен учень виконує команди вчителя, за що отримує 1 жетон.
Добрий пес дров приніс, води приніс, тісто замісив, пирогів напік, облизавшись на них подививсь і гам, гам, гам.
Учень, який першим розгадає наступну головоломку, отримує 3 жетона.
РІГПИ ДЕБУ ЧНІСМАШИМ, ЩОЯК МИН ДІПОТИСЬЛИ
(ПИРІГ БУДЕ СМАЧНІШИМ, ЯКЩО НИМ ПОДІЛИТИСЬ)
V. Самостійна робота.
Кожен учень витягує один із наступних варіантів із рівняннями. За кожне розв’язане рівняння учень отримує 1 жетон.
Варіант 1
1) 1 жетон
2) х + 2971 = 5317 ( 2346 )
3) 9797 + ( 5392 ‒ х ) = 10397 ( 4792 )
Варіант 2
1) 45 + х = 80 ( 35 )
2) х ‒ 72581 = 2143 ( 74724 )
3) 1 жетон
Варіант 3
1) 79 ‒ х = 50 ( 29 )
2) 12492 ‒ х = 7543 ( 4949 )
3) ( х ‒ 59792 ) + 12397 = 47594 ( 94989 )
Варіант 4
1) 50 · х = 100 ( 2 )
2) 12371 + х = 19002 ( 6631 )
3) ( х + 4537 ) +5297 = 11342 ( 1508 )
Варіант 5
1) 121 : х = 11 ( 11 )
2) 1 жетон
3) ( х ‒ 8397 ) ‒ 5372 = 1792 ( 15561 )
Варіант 6
1) 57 + х = 107 ( 50 )
2) 35 492 ‒ х = 9871 ( 25621 )
3) 12137 ‒ ( х ‒ 15142 ) = 8372 ( 18907 )
Варіант 7
1) 79 ‒ х = 23 ( 56 )
2) х ‒ 4589 = 987 ( 5576 )
3) 1 жетон
Варіант 8
1) 35 · х = 105 ( 3 )
2) х + 2387 = 4005 ( 1618 )
3) 9797 + ( 5392 ‒ х ) = 10397 ( 4792 )
Варіант 9
1) 169 : х = 13 ( 13 )
2) 13892 + х = 79159 ( 65267 )
3) 5372 ‒ ( х + 4127 ) = 973 ( 272 )
Варіант 10
1) 1 жетон
2) 560 · х = 12320 ( 22 )
3) 9797 + ( 5392 ‒ х ) = 10397 ( 4792 )
Варіант 11
1) х + 25 = 100 ( 75 )
2) 123 · х = 1722 ( 14 )
3) ( х ‒ 59792 ) + 12397 = 47594 ( 94989 )
Варіант 12
1) х ‒ 24 = 44 ( 64 )
2) х : 12 = 236 ( 2832 )
3) 1 жетон
Варіант 13
1) х · 45 = 90 ( 2 )
2) 89 · х = 8010 ( 90 )
3) 5372 ‒ ( х + 4127 ) = 973 ( 272 )
Варіант 14
1) х : 14 = 14 ( 196 )
2) 8710 : х = 65 ( 134 )
3) ( х + 4537 ) +5297 = 11342 ( 1508 )
Варіант 15
1) 1 жетон
2) 560 · х = 12320 ( 22 )
3) 12137 ‒ ( х ‒ 15142 ) = 8372 ( 18907 )
Варіант 16
1) 98 + х = 200 ( 102 )
2) х ‒ 4589 = 987 ( 5576 )
3) 5372 ‒ ( х + 4127 ) = 973 ( 272 )
Варіант 17
1) 1 жетон
2) 13892 + х = 79159 ( 65267 )
3) ( х ‒ 8397 ) ‒ 5372 = 1792 ( 15561 )
Варіант 18
1) 45 ‒ х = 17 ( 28 )
2) х ‒ 4589 = 987 ( 5576 )
3) 12137 ‒ ( х ‒ 15142 ) = 8372 ( 18907 )
Варіант 19
1) 60 · х = 180 ( 3 )
2) х : 12 = 236 ( 2832 )
3) ( х + 4537 ) +5297 = 11342 ( 1508 )
Варіант 20
1) 225 : х = 15 ( 15 )
2) 1 жетон
3) ( х + 4537 ) +5297 = 11342 ( 1508 )
Варіант 21
1) 67 + х = 100 ( 33 )
2) 123 · х = 1722 ( 14 )
3) ( х ‒ 59792 ) + 12397 = 47594 ( 94989 )
Варіант 22
1) 1 жетон
2) х + 2971 = 5317 ( 2346 )
3) ( х ‒ 8397 ) ‒ 5372 = 1792 ( 15561 )
VІ. Аукціон.
Учні за жетони купують наступні лоти:
1. 9 балів
2. 9 балів
3. 10 балів
4. 10 балів
5. 11 балів
6. 12 балів
7. Зошит із Англії
8. Зошит із Німеччини
9. Зошит із Франції
10. Зошит із Іспанії
11. Кольорові олівці
12. Альбом для малювання
13.Шоколадка
14. Записничок
15. Лінійка
16. Розмальовка
17. Кольорові фломастери
18. Молочно-шоколадний батончик
19. Кулькова ручка
20. Простий олівець
21. Гумка
22. Апельсин
Лот дістається тому учневі, хто більше за всіх дасть за нього жетонів.
VІІ. Підсумок уроку
Повторили виконування арифметичних дій. Навчились розв’язувати рівняння. Отримали задоволення від уроку.
VIІІ. Домашнє завдання
Виконати вправи 397, 400, 403 з підручника.