Розробка нетрадиційного уроку з математики у 5 класі
«Подорож країною Математика»
Педурару Тетяни Михайлівни
вчителя математики
ОЗ Великобудський ліцей ,
Чернівецької області
Тема уроку: Натуральні числа і дії над ними. Геометричні фігури.
Мета: Повторити і систематизувати знання учнів з вивчених тем; формувати вміння та навички учнів застосовувати набуті знання для розв’язування задач і вправ; розвивати математичне мислення і обчислювальні навички; продовжувати розвивати уміння працювати з тестами; виховувати активність, увагу, наполегливість, працьовитість, інтерес до математики.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань. Урок – подорож.
Обладнання: Картки, малюнки, плакати, геометричні фігури, тести.
План уроку:
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Перевірка домашнього завдання (Домашня робота розв’язана на таблиці, учні самостійно перевіряються, якщо є запитання – даються відповіді)
ІІ. Ознайомлення учнів з планом і метою уроку.
Вчитель: Великий французький вчений Блез Паскаль зазначав, що «предмет математика є настільки серйозним, що корисно не втрачати можливість зробити його дещо цікавим»
Сьогодні ми проведемо незвичайний урок у вигляді подорожі у країну математика. Нас з вами чекають цікаві зупинки, нам треба долати на своєму шляху різні перешкоди.
Під час гри потрібно працювати швидко, відповідати правильно, розв’язувати вправи раціонально, бути дуже уважним.
Для того щоб урок був цікавим клас ділиться на дві команди «Кмітливі» і «Активні».
Вирушаючи у мандрівку, потрібно мати путівку.
По одному учню з кожної команди працюють на дошці за картками для отримання путівки.
Картка №1
Запишіть числа у порядку їх зростання і отримайте слово.

в т
![]()
![]()
и
р
в
і
876 701 479 591 209 894
Відповідь:
Картка №2
Запишіть числа у порядку їх спадання і отримайте слово

у п
![]()
![]()
х
у
і
с
731 693 931 658 639 724
Відповідь:
Поки вони отримують путівку ми ознайомимось із зупинками. (Вивішується схема маршруту подорожі)
III. Актуалізація опорних знань. Тестові завдання.
Учні отримують тестові завдання а також таблицю для позначення відповіді.
Завдання для «Кмітливих»
1. Число сімдесят тисяч сімдесят записується цифрами так:
A. 700 007 C. 70 070 B. 70 700 Д. 700 070
2. Порівняйте числа 9001 і 9010
A. 9001>9010 C. 9001=9010
B. 9001<9010 Д. Інша відповідь
3. Відніміть: 82-39
A. 121 C. 53
B. 33 Д. 43
4. Виразіть у метрах 3км60м
A. 360м C. 3060м
B. 36000м Д. 3600м
5. Автомобіль проїхав 180км за 3 години. Яка швидкість автомобіля?
A. 60км/год C. 3км/год
B. 540км/год Д. 90км/год
6. Який знак можна поставити замість зірочки, щоб утворилася правильна нерівність: 3хв*240секунд
A. < C. >
B. = Д. Інша відповідь
Завдання для «Активних»
1. Число двадцять п’ять тисяч сімдесят три записується цифрами так:
A. 2573 C. 25 730
B. 25 073 Д. 250 073
2. Порівняйте числа 7001 і 7010
A. 7001<7010 C. 7001=7010
B. 7001>7010 Д. Інша відповідь
3. Різниця двох чисел дорівнює 64, від’ємник дорівнює 16. Знайдіть зменшуване.
A. 80 C. 48
B. 4 Д. 70
4. Виразіть 7т25кг у кілограмах
A. 7250kг C. 7025kг
B. 725kг Д. 70025kг
5. Туристи мають пройти шлях 24км. Швидкість туристів 6км/год. За який час вони пройдуть цей шлях?
A. 144h C. 6h
B. 4h Д. 24h
6. Який знак можна поставити замість зірочки, щоб утворилася правильна нерівність: 3 доби*72год?
A. = C. >
B. < Д. Інша відповідь
|
|
A |
B |
C |
Д |
|
1. |
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
IV. Подорож країною Математика.
Вчитель: Країна Математика вітає вас і бажає успіхів.
Зупинка 1. «Теоретична» (фронтальна бесіда). Означення. Запитання від Незнайки, який є присутнім на уроці.
Усна лічба
Зупинка 2. «Рівняння»
Учням пропонується розв’язати колективно по одній задачі за допомогою рівнянь. За цей час по одному учню з кожної команди розв’язує рівняння на дошці.
Картка №1 Картка№2
871-(x+157)=385 (600-x)-92=126
x=329 x=382
Задача для І команди
Василько задумав число. Якщо до цього числа додати 27 і з отриманої суми відняти 14, то отримаємо 36. Яке число задумав хлопець?
(х – задумане число)
(x+27)-14=36 Відповідь: x=23
Задача для ІІ команди
Христинка мала 74грн. Після того, як вона купила книжку з казками, батько додав її ще 25грн. Зараз Христинка має 68грн. Скільки вона заплатила за книжку?
х – грн. коштує книжка
(74-x)+25=68 Відповідь: x=31грн.
Зупинка 3. «Уважність»
Девіз: «Будь уважним! Міркуй швидко і правильно»
(Два учні розв’язують вправи на дошці)
Знайдіть числа, яких не вистачає в ланцюжку обчислень:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
·300 -12дм :9 +3м (1)
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
·15 +2год. :6 -54с. (2)
Решта учнів відповідають усно
1) Який відрізок довше? (рівно)
![]()
2) Що довше промінь чи пряма? (не можна визначити)
3) Що спільне у рівняння та дерева? (корінь)
4) Від колоди довжиною 7м щохвилини відпилюють по одному метру. За скільки хвилин розпилять всю колоду? (6хв)
5) Автомобіль пройде шлях від А до В за 12год20хв. Зворотній шлях він пройде за 80хв. Як це пояснити? (12год20хв=80хв)
Зупинка 4. «Творча»
1) Учні складають задачі за схемою і розв’язують їх.
![]()
І група: пішки – 72км
![]()
![]()
поїздом – в 5 разів більше ?
![]()
автобусом – на 128км менше
![]()
![]()
![]()
ІІ група: І день – 26га
ІІ день – на 15га більше ?
ІІІ день – на 14га менше
Вчитель: Для чого використовується одиниця га?
2) «Танграм»
Давні греки, займаючись геометрією, не тільки вимірювали земельні ділянки та відстані до кораблів у морі. Вони також любили геометричні ігри. Одна з них називалася «стомахіон». У цій грі треба було з 14 частин квадрата складати різні фігури. Цією грою захоплювалися настільки, що навіть сам великий учений Архімед написав про неї твір. Схожою грою розважалися і давні китайці. Тільки вони поділяли квадрат не на 14, а на 7 частин і називали свою гру «чі-чао-тю» (що означає «хитромудрий узор із семи частин»). Цю гру називають також «танграм». Про захопливість цією грою говорить і те, що французький імператор Наполеон, який після військової поразки був засланий на острів Святої Олени, годинами займався там складанням фігур танграма.
Нагадаю правила гри: з отриманих частин квадрата скласти різні фігури. При цьому в кожній фігурі повинні бути використані всі частини танграма.
До речі, цікаві і задачі, в яких складають фігури з частин, що складаються з декількох квадратів. Такі частини називають поліміно.
Отже, у вас у конвертах не сім, не чотирнадцять, а три частини квадрата - три трикутники. Ваше завдання полягає в тому, щоб з цих трикутників скласти наступні фігури (див. плакат на дошці).
Зупинка 5. «Геометрія»
(Індивідуальна та диференційна робота)
1) Учні першої групи отримують картки і обчислюють периметр даної фігури, або незнайому сторону
Варіант I__________________ 5кл. Варіант II_______________ 5кл.
|
|
||
|
a |
12см |
7м |
|
b |
17см |
|
|
c |
10см |
9м |
|
P |
|
30м |
|
|
||
|
a |
9дм |
|
|
b |
11дм |
18см |
|
c |
7дм |
20см |
|
P |
|
50см |
Варіант III________________ 5кл. Варіант IV________________ 5кл.
|
|
||
|
a |
7м |
|
|
b |
13м |
4см |
|
P |
|
18см |
|
|
||
|
a |
9дм |
2см |
|
b |
11дм |
|
|
P |
|
24см |
Варіант V________________ 5кл. Варіант VI________________ 5кл.
|
|
|
||||
|
a |
a |
7м |
|
8м |
|
|
P |
P |
|
36м |
|
32м |
2) Учні другої групи працюють за тестами.
Варіант І
![]()
1. Який кут є розгорнутим?

![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
A. B. C. D.

2. Який кут є тупим? B
A. <BOC C. <DOC

B. <DOB D. <DCA D
![]()
![]()
A C
![]()
![]()
![]()
3. Який кут є гострим? A B
A. <DCO C. <BOC
![]()

![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
B. <DOB D. <DAB
O
D C
4. Вкажіть пари променів, які перетинаються.
A. MB i ET C. ET i OP B M

B. OP i CK D. CK i ET О T
P E
C K
5. Трикутник ABC є: B
A. рівносторонній C. різносторонній
B. рівнобедрений D. Інша відповідь
![]()
A C
6. Якщо сторона квадрата дорівнює 5cm то периметр дорівнює:
A. 15см C. 20cм
В. 25см D. Інша відповідь
Варіант II

![]()
![]()
1. Який кут є тупим?:
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
A. B. C. D.
B

2. Який кут є розгорнутим?
A. <BOC C. <DOC D

![]()
B. <DOB D. <DCA
![]()
A C
Який кут є прямим? A B
A. <DCO C. <BOC
![]()

![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
B. <DOB D. <DAB
O
D C
4. Вкажіть пари променів які перетинаються.
A. AB i CD C. CD i ET B A

B. CD i KM D. KM i AB E D
K
T C
В M
5. Трикутник ABC є:
A.тупокутний C. гострокутний
B. прямокутний D. інша відповідь
![]()
A C
6. Якщо сторона квадрата дорівнює 8cм, то його периметр дорівнює:
A. 16cм C. 36cм
B. 24cм D. 32cм
Зупинка 6. Місто «Мудрість»
Так, як на кожному уроці, у цьому місті нас зустрічає Мудра Сова, яка пропонує нам декілька цікавих задач. (По два учня з кожної команди витягують з кишені Сови задачі, колективно аналізують і усно розв’язують.
1. За скільки днів равлик досягне вершини жардини, якщо він за день піднімається на 3м, а за ніч опускається на 2м? Довжина жардини 20м.(на 18 день)
2. У три ящика знаходяться кульки: у першому – 2 білі; у другому – 2 чорні; у третьому одна біла і одна чорна. На кожному ящику є написі ББ, БЧ, ЧЧ, так,що вони не відповідають написам. Як можна дізнатись які кульки є у кожному ящику взявши тільки одну кульку?
3. Як можна переходити річку, якщо її ширина 3м а ми маємо тільки дві триметрові дошки?
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
3м
3м
![]()
3м 3м
3м
4. Лимони однакової маси продаються поштучно. Гана купила більше 2 але менше 7 лимонів. Вага куплених лимонів 850г. Скільки важить лимон?
2<x<7; Отож x=5; 850:5=170г.
Зупинка 7. «Підсумкова»
1) Учні розв’язують кросворд і отримують слово «молодці».
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|||||||
|
6 |
|
|
|
|
|
|||||||||
|
7 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
1) Кут, який дорівнює 90
2) Пряма яка початок, але не має кінця
3) Числа, які використовуються для підрахунку предметів
4) Кут величина якого менше 90
5) Арифметична дія
6) Математичний знак для позначення числа
7) Промінь який ділить кут навпіл.
Вчитель: Подорож закінчилася. Країна Математика задоволена вашими знаннями. Ви просто молодці. (Вчитель підбиває підсумок, оцінює учнів, дякує за старанність і активність)
2) Домашня робота
1) Повторити «Додавання і віднімання натуральних чисел. Геометричні фігури»
2) Розв’язати зад. 373; 380; 393; індивідуально 394.