Ніна Бічуя «Чотири руді лисиці»
Мета:
- формування предметних компетентностей: розширити в учнів знання про характерні ознаки зими; ознайомити їх із оповіданням «Чотири руді лисиці»; цікавими фактами з біографії його автора, Ніни Бічуї, навчити помічати красу і неповторність природи, удосконалювати навички правильного, свідомого, виразного читання; формувати в учнів уміння аналізувати , узагальнювати, робити висновки з прочитаного; розвивати зв'язне мовлення учнів; спостережливість, вміння правильно оцінювати вчинки дійових осіб; виховувати любов до природи, доброту, співчуття; уміння бачити і засуджувати зло і жорстокість.
- формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: уміння висловлювати рефлексивні і оцінні судження; моделювати і прогнозувати в межах певного завдання, уміння вчитися; переключатися з одного виду роботи на інший;
комунікативної: уміння висловлювати свої думки, спілкуватися під час виконання завдань;
інформаційної: уміння здобувати з підручника необхідну інформацію;
соціальної(громадянської): уміння працювати в парі, групі, з усіма в колективі;
здоров'язбережувальної: дотримуватись правильного сидіння за партою, нести та отримувати позитивні емоції;
загальнокультурної: дотримуватись норм мовленєвої культури, правил поведінки на уроці.
Обладнання: портрет Ніни Бічуя , збірки її творів, слова для словникової роботи, малюнки зимового лісу, тварин, вирізані сніжинки, картки з тестовими завданнями.
Тип уроку: комбінований
Освітні галузі: мовно-літературна, громадянська, соціальна, здоров'язбережувальна.
Хід уроку
Ι. Всупна частина .
1. Організаційний момент
2. Психологічна настановка на урок:
Усміхнітся один одному, подумки побажайте успіхів на урок. Аби впоратись із завданнями будьте старанними і слухняними. Отже, дамо собі настанову на урок.
Не просто слухати, а чути ! СЛАЙД
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
ΙΙ. Основна частина.
1.Робота над загадкою
- Продовжимо урок загадкою:
Біла, гарна, чарівна,
Мов снігуронька вона,
Землю прикрашає,
Сріблом засипає
Все навколо – наче рай,
Нумо! Хто це, відгадай! (Зима)
3. Асоціативний кущ
Підбираємо до слова ЗИМА асоціації
4. Розчитування.
- А як зветься перший зимовий місяць?
Їхав грудень возом! СЛАЙД
Віз мішок морозу,
До морозу криги,
А до криги снігу.
5. Дискусія з використанням графічного організатора «Шкала ставлень» на дошці
Зима - це гарно Я не знаю Зима - це погано
Діти показують картки зі словами «ЦЕ ГАРНО» , «ЦЕ ПОГАНО», «НЕ ЗНАЮ» зі своїми однодумцями і доберають аргументи на захист своєї позиції.
Після цього групи озвучують свої аргументи. Кожен учасник, який вибрав «Я не знаю» робить вибір, до якої з двох груп приєднатись і пояснює чому його вибір саме такий.
8 Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
Гра «Відгадай мене».
За допомогою 4 запитань вгадайте предмет, що є на малюнку.
Два прикметники допоможуть.
Перевірка домашнього завдання.
Вам на домашнє завдання було підготувати коротеньку інформацію про лисицю.
Лисиці взимку ведуть одиночний спосіб життя і тільки напередодні літа заводять сім’ї.
У лисячій сім’ї турботу про потомство беруть на себе обоє батьків. Батько ще до появи малят доглядає за своєю самкою і допомагає їй облаштовувати лігво.
Лисиці всеїдні. Переважно харчуються невеликими тваринами: дрібними гризунами, кроликами, зайцями і козулями.
Хвіст для лисиці — дуже важливий орган. Під час бігу він допомагає їй тримати рів- новагу, а взимку служить додатковим захистом від холоду.
Лисиці дуже обережні. У разі небезпеки або погоні вони заплутують сліди і перехову- ються в інших місцях, щоб увести переслідувача в оману. Саме через цю особливість лисиці присвоєно звання найхитрішого звіра.
Максимальна швидкість, з якою може бігти лисиця,— 50 км/год.
Лисиці часто оселяються поблизу великих міст або передмість. Де вони дуже добре пристосовуються й обживають міські околиці.
У дикій природі лисиці живуть близько 6–8 років, а в неволі можуть прожити від 20 до 25 років.
Найбільш розвиненими почуттями у лисиць є слух і нюх. З їх допомогою звір дізнається про навколишнє середовище.
Лисицю намагалися одомашнити. В результаті експерименту була одомашнена сріблясто-чорна лисиця, у якої з’явилися суттєві відмінності від її диких родичів у поведінці, будові тіла і фізіології.
ΙΙΙ. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
Тема. Ніна Бічуя «Чотири руді лисиці»
! СЛАЙД
Мета. Сьогодні на уроці ми дослідимо текст. Продовжимо визначати головну думку, головного героя тексту.
Будемо вчитися знаходити в тексті описи та діалоги.
Спочатку прочитаємо значення деяких слів.
Словникова робота
Гостинець* — тут: велика дорога.
Придалася* — тут: пригодилась.
- Виразне читання оповідання вчителем.
- Перевірка первинного сприйняття змісту твору
- Який настрій викликало у вас оповідання ?
3. Словникова робота. Але в тексті є слова значення яких ви могли зрозуміти неповністю?
Здмухував СЛАЙД
ворушиться
гостинець
льодком
автостраду
безкраїм
пустельним
заволав
загальмував
слизькому
чимчикували
сплеснув
придалася
наполохати
1 група
Назва твору |
Чотири руді лисиці |
Автор |
|
Жанр |
|
Дійові особи |
|
Головна думка |
|
2 група
Розташувати події у логічній послідовності.
_4_ Лисиці чимчикували через дорогу.
_1_Вітер надимав щоки.
_6_Тут би рушниця придалася.
_2_Їхати було важко.
_7_Шофер ще якусь мить не рушав з місця.
_5_Лисиці йшли спокійно.
_3_Раптом щось випорхнуло від краю поля.
3 група
Доповни план розгортання подій потрібними словами.
4 група
Використовуючи технологічну картку, створіть лисиць, які переходили дорогу. Презентуйте роботу однокласникам
Юліанка, Аня, Андрійко, Максимко
8. Робота над прслів'ям «Перший крок до добра – не роби зла». А що таке прислів'я
9. Перевірка сприйняття за допомогою тестів.
Самостійна робота.
Тестові завдання по перевірці сприйняття тексту Н.Бічуя «Чотири руді лисиці»
1.Визначте літературний жанр твору:
А) оповідання
Б) казка
В) байка
2. Про яких тварин розповідається в тексті?
А) про ведмедів
Б) про зайців
В) про лисиць
3. Якою була погода?
А) було сніжно і вітряно
Б) було дуже сонячно
В) було дуже сонячно
4. Чому шофер спинив автобус?
А) на дорозі була велика яма
Б) щось яскраве було на шляху
В) йому заважав Ярко
5. Що вигукнув один із пасажирів?
А) а бодай тебе
Б) ох, яка краса
В) їдь швидше
6. Чи можна прислів'я «Перший крок до добра – не робити зла» вважати головною думкою оповідання:
А) так
Б) ні
Ιꓦ. Заключна частина.
- Отже, яка головна думка оповідання?
- Позитивні герої цього оповідання…
- Вони…
- Я засуджую в цьому оповіданні…
- Тому що, він…
2. Рефлексія. Підсумуємо наш урок Вправою «Навіщо»
Навіщо нам цей урок?
Навіщо ми зустрічаємо в творі таких героїв?
Навіщо автор розповідає нам про ці події?
Навіщо порушує таку тему?
Домашнє завдання.
Підручник с. 69-70
Прочитай текст.
Підготуйся до стислого переказу тексту за складеним планом.
Я сьогодні дізнався…
Вдома я розкажу про…
Найважче було… - Чи відповідає зараз ваш настрій обраній сніжинці?
Назва твору |
|
Автор |
|
Жанр |
|
Дійові особи |
|
Головна думка |
|
Лисиці чимчикували через дорогу.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Вітер надимав щоки.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Тут би рушниця придалася.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Їхати було важко.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Шофер ще якусь мить не рушав з місця.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Лисиці йшли спокійно.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Раптом щось випорхнуло від краю поля.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Розташувати події у логічній послідовності.
Доповни план розгортання подій потрібними словами.
План
Герої твору |
Де відбувається подія? |
Коли спостерігали? |
Причини появи |
лисиця |
|
|
|
Ярко |
|
|
|
|
|
|
|
водій автобуса |
|
|
|
Кожен учень ставить риску біля героя, чию поведінку підтримує. Обґрунтуйте чому?
Підсумок роботи в групах.
Від кожної групи учень на загальній дискусійній сітці показує відповідь на запитання:
Яка головна думка оповідання Н. Бічуя «Чотири лисиці» (слід бути спостережливим, любити й оберігати природу.
А як у місті можна підтримувати тварин взимку
-Молодці, а зараз спробуйте відгадати предмет за ознаками:
-Білий, пухнастий, м'який - …(сніг)
-Холодна, сніжна, морозна -…(зима)
-Злий, тріскучий, лютий - …(мороз)
Зима… Велична красуня, горда, замріяна. Зима дарує людині насолоду від чистоти і спокою, навіює розмірені думки, світлі настрої. Про що ми і говорили на минулому уроці . Вам потрібно було вдома підготувати вірш про зиму і сенкан, за допомогою якого ви могли б передати своє відношення до зими. (відповіді дітей).
Зима… Велична красуня, горда, замріяна. Зима дарує людині насолоду від чистоти і спокою, навіює розмірені думки, світлі настрої. Про що ми і говорили на минулому уроці . Вам потрібно було вдома підготувати вірш про зиму і сенкан, за допомогою якого ви могли б передати своє відношення до зими. (відповіді дітей).
Мета: ознайомити учнів із твором Ніни Бічуя «Чотири руді лисиці»; узагальнити знання про діалог; удоскона- лювати навички правильного виразного читання, читання за ролями; розвивати зв’язне мовлення, уяву, фантазію учнів; збагачувати словниковий запас; розширювати кругозір учнів; формувати компетентності (спілкування рідною мовою, соціальна, громадянська, мистецька, компетентність у природничих науках і технологіях); виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до тварин.
Обладнання: таблиці для роботи в групах, технологічні картки для створення оригамі «Лисички», папір.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна і здоров’язбережувальна, природнича, технологічна.
Люблю я свій розум, Увагу та пам’ять.
Працює мій мозок, І вчусь я старанно. Сприймаю все нове І мислю логічно.
Учителя слово Здійсню практично.
Герої твору |
Де відбувається подія? |
Коли спостерігали? |
Причини появи |
лисиця |
|
|
|
Ярко |
|
|
|
водій автобуса |
|
|
|
Запропонуйте учням закінчити речення.
С. 69–70 виразно читати, відповідати на запитання. Намалювати лисичок.
Урок українського читання (4 клас)
Тема: Ніна Бічуя «Чотири руді лисиці», І. Блажкевич «Узимку».
Мета: Познайомити учнів з оповіданням Ніни Бічуя«Чотири руді лисиці»; з віршем І.Г. «Узимку», удосконалювати навички виразного читання; збагачувати словниковий і лексичний запас; розвивати образне мислення, мовлення, уяву; виховувати спостережливість, любов до природи, тварин, бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання: мультимедійна презентація, таблиці з правами для розвитку зору; таблиця «Словник»; таблиці з анаграмами «Зимові слова», індивідуальні дошки, маркер.
Інтерактивні технології: мозковий штурм, робота у групах, питання – відповідь, дискусійна сітка, сенкан.
Тип у року: вивчення нового матеріалу.
Форма уроку: мультимедія.
Хід уроку:
І. Організаційно – мотиваційний момент.
Холодно зараз у лісах, на лугах,
Холодно зайчикам, лискам, птахам
Затишно, тепло в класі у нас.
На уроці українського читання, вітаю я вас.
ІІ. Робота над розвитком артикуляційного апарату і навичок читання.
1.Вправа для дихання: «рот-рот», «рот-ніс», «ніс-ніс», «вдих – затримання (5 сек.) - видих »; «відчуття свіжості морозяного повітря».
2.Складове читання (слід читати, складати швидко, чітко, ніби зимовий вітер свище)
а а
вн втр
о о
у у с
дк спл
и и
е е
ст
і і
3.Вправа для розвитку поля зору
Замініть вираз одним словом. Складіть його дивлячись на крапку (показую таблиці)
Замерзла вода Сніг притих до дерев
л н й
і д і і
ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.
Сьогодні на уроці ми продовжимо говорити про цю пору року. Познайомимося з оповіданнями Н.Бічуя «Чотири руді лисиці» з якою дізнаємось, як правильно поводитися при зустрічі з тваринами.
ІV. Актуалізація опорних знань.
Мотивація навчальної діяльності
Але зима це і час випробувань. Як ви гадаєте для кого? Так, це випробування для тварин і пташок. Подивіться на цю картину «Зимовий ліс» (слайд № 2).
Із сосни стриба на дуба.
Хвіст у неї, як мітла.
А сама на зріст мала. (Білка).
Здавна звуть мене … (Їжак).
Складання сенкану.
Фізкультхвилинка.
III.Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу. (Слайд фото)
А) словникова робота.
Ярко – ім’я (Ярик)
Гостинець – велика дорога.
Б) читання оповідання вчителем.
В) перевірка усвідомлення прочитаного.
- чи сподобалося вам оповідання? Чим ?
- Хто головний герой оповідання?
- Чим закінчується оповідання?
Г) читання оповідання учнями «Естафета».
IV.Закріплення та осмислення знань.
Робота з текстом, аналіз образів.
Вибіркове читання.
Робота в групах з дискусійною сіткою.
А як ви поставилися до прочитаного, дізнаємось, працюючи в групах.
Підсумок роботи в групах.
Від кожної групи учень на загальній дискусійній сітці показує відповідь на запитання:
V.Підсумок уроку.
VI.Домашнє завдання.
Виразно читати і переказувати оповідання, аналізувати вірш (с. 87-89).
За бажанням вивчити вірш напам’ять. Зробити годівничку і повісити в садку або на вікні будинку.