Клас 11 Дата
Урок.№
Тема . Нітратна кислота. Особливості взаємодії металів з нітратною кислотою.
Лабораторний дослід № 6,7. Інструктаж з ТБ
Мета : вивчити властивості нітратної кислоти, формувати предметну компетентність: розвивати знання учнів про кислоти на прикладі властивостей нітратної кислоти, удосконалити вміння складати та пояснювати рівняння хімічних реакцій, ознайомити з солями нітратної кислоти – нітратами; пояснити негативний вплив надлишку нітратів на здоров’я людини, розвивати вміння формулювати відповідь на поставлене запитання, використовувати хімічні поняття; вдосконалити вміння виконувати експериментальні завдання , закріпити ТБЖД; виховувати дбайливе ставлення до свого здоров’я, а саме усвідомлювати залежність здоров’я від складу харчових продуктів
Обладнання і реактиви: набори реактивів, планшетки для мікрометоду; зразки нітратів: KNO3, Ba(NO3)2, AL(NO3)3; нітратна кислота (р); роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, ППЗ «Віртуальна хімічна лабораторія», схема «Взаємодія нітратної кислоти з металами» періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва; електрохімічний ряд напруг металів,
Тип уроку: комбінований
Базові поняття й терміни: кислота, оксигеновмісні кислоти, нітратна кислота, нітрати, ступінь окиснення, індикатори
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент
Привітання. Діагностика емоційного стану класу.
Єпіграф до уроку:
Знання це ваша безпека
ІІ. Актуалізація опорних знань. Прийом «Хімічна розминка»
На екран спроектовано перелік основних понять, що траплятимуться під час вивчення теми. Учні ланцюжком пояснюють кожне поняття.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Нітроген оксид NO2
У колах прозваний “ лисячим хвостом ”,
Тому що бурий, і упертий -
має він отруйну вдачу.
сестричок виховав як тато -
Дві кислоти – Нітритна і Нітратна.2NO2 + Н2O = HNO3 + HNO2.
Саме про нітратну кислоту HNO3 піде мова сьогодні. Вона – один з найважливіших окисників хімічної промисловості За її допомогою одержують багато необхідних людині речовин: добрива, ліки, барвники, пластмаси, вибухові речовини та ін.
ІV .Вивчення матеріалу
Нітратна кислота має багато спільного з кислотами, вивченими нами раніше. Давайте пригадаємо, які властивості є типовими для кислот.
Давайте згадаємо які властивості хімічні характерні для кислот?
(Учні дають відповідь на запитання)
Розведена нітратна кислота має всі типові властивості кислот. Вона належить до сильних кислот, і у водних розчинах дисоціює практично повністю.
HNO3 ↔ H+ + NO3-
Вона змінює забарвлення індикаторів, взаємодіє з основними оксидами, основами та солями, але далеко не з усіма, а лише, якщо береться сіль слабшої або леткішої за неї кислоти.
Завдання. Дослідити хімічні властивості. Для цього потрібно утворити групи по 4 - 5 осіб. У кожній буде лаборант-хімік, який керуватиме роботою групи.
Під час роботи з кислотою дотримуйтеся правил безпеки.
Пам 'ятайте, що вона роз’їдає шкіру і тканини.
Учні виконують досліди за інструкцією та аналізують, результати записують у вигляді таблиці в зошити
№ |
реактив |
Хімічна властивість. Рівняння реакції |
1. |
|
|
Дослід 1. діють лакмусом
Дослід 2. Учні досліджують взаємодію кислоти з основами
Дослід 3. Учні досліджують взаємодію нітратної кислоти з основними оксидами:
Дослід 4. Учні досліджують взаємодію з солями(крейда)
Дослід 5.Учні досліджують взаємодію з солями(питна сода)
Дослід 6
Специфічні хімічні властивості нітратної кислоти зумовлені тим, що атом Нітрогену в ній виявляє свій найвищий ступінь окиснення +5, тож нітратна кислота є сильним окисником і взаємодіє майже з усіма металами. За такої взаємодії водень, як правило, не виділяється. Кислота ж, залежно від концентрації і активності металу, може відновлюватися до сполук Нітрогену зі ступенями окиснення від +4 до – 3:
Поговоримо про нітратну кислоту та взаємодію з металами в залежності від її концентрації та властивостей металу з яким вона реагує
не взаємодіє з Pt, Au,на холоді з Fe , Al, Cr
HNO3(конц) з важкими металами = NO2+ сіль + H2O
з лужними і лужноземельними = N2O+ сіль + H2O
Fe до Pb = N2O+ сіль + H2O
HNO3(розб) з важкими металами = NO+ сіль + H2O
Якщо сильно розбавлена
з лужними і лужноземельними ,
а також Zn,Fe = NH3 (NH4NO3) + сіль + H2O
Переглянемо взаємодію концентрованої нітратної кислоти з міддю з утворенням купрум(ІІ) нітрату
Дослід 6. Віртуальна лабораторія
Учні спостерігають взаємодію кислоти з металами
Cu + 4HNO3(конц) = Cu (NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
Cu°-2e → Cu+2 - відновник
N+5 +le → N+4 - окисник
3.Виконавши всі досліди зверніть увагу на свої рівняння реакції.
Які солі у вас утворилися?
Правильно – Нітрати! Їх добувають при взаємодії нітратної кислоти з основами, оксидами, солями
Ви сьогодні, як юні лаборанти проробили ці реакції.
Наступне наше завдання це ознайомитися з фізичними властивостями солей нітратної кислоти.
На столах у вас є інструкція щодо виконання лабораторного досліду
«Інструктаж з БЖД»
6.Лабораторний дослід№6 «Ознайомлення із зразками нітратів»
Нітрати – тверді кристалічні речовини, добре розчинні у воді, токсичні.
Нітрати натрію, калію, кальцію та амонію називають селітрами або нітратними (азотними) добривами.
Найбільше застосування нітратів – у вигляді азотних добрив для збільшення зеленої маси рослин. В Україні щорічно вноситься близько 20 млн тонн азотних добрив.
Де у повсякденному житті ви зустрічали слово НІТРАТИ?
Повідомлення учнів (випереджальне завдання)
Перегляд відео «Як знешкодити нітрати у овочах»
Е-250 – натрій нітрит NaNO2
Е-251 – натрій нітрат NaNO3
Чи шкідливі НІТРАТИ для нашого здоров’я?
Згідно з даними ВООЗ допустима норма нітратів становить 5 мг NaNO3 на 1 кг маси людини.
Смертельна доза нітратів для людини 8-15 г. Токсична доза нітратів для грудних дітей складає лише 10 мг на добу.
VІ. Підсумок уроку.
У коханні свому всесильна і проста,
Підступна дуже кислота.
Метали, неметали - все підряд
Вона окислить, без вагань. (Нітратна кислота )
Питання для узагальнення
1 Нітратна кислота належить до класу кислот і має всі властивості кислот. Давайте пригадаємо, які властивості є типовими для кислот.
(Учні по черзі перераховують загальні властивості нітратної кислоти)
2. Напишіть рівняння реакцій взаємодії нітратної кислоти з Na2O, Вa(OH)2, KOH, Zn(OH)2.
3. Запропонуйте не менше чотирьох способів отримання натрій нітрату.
(Обговорюється один із запропонованих способів одержання натрій нітрату – взаємодія натрію з нітратною кислотою і ймовірність виділення водню в процесі реакції – створюється проблемна ситуація)
VІІ. Домашнє завдання:
Вивчити § 10. Виконати № 90-93 (для всіх учнів).
Додаткове завдання: № 97, 98
ДОДАТОК
Практичні завдання
Під час роботи з кислотою дотримуйтеся правил безпеки.
Пам 'ятайте, що вона роз’їдає шкіру і тканини.
Учні виконують досліди за інструкцією та аналізують, результати записують у вигляді таблиці в зошити
№ |
реактив |
Хімічна властивість. Рівняння реакції |
1. |
|
|
Дослід 1. Дослідження виданго розчину на наявність кислоти, діють лакмусом. Поясніть, чому він змінює колір?
Дослід 2. У пробірку помістіть невелику кількість (2—3 мл) натрій гідроксиду, додайте 2—З краплі фенолфталеїну і до знебарвлення — нітратну кислоту. Що спостерігаємо? Складіть рівняння реакції.
Дослід 3. У пробірку помістіть невелику кількість купрум(ІІ) оксиду і долийте (2—3 мл) розбавленої нітратної кислоти. Що спостерігаємо? Складіть рівняння реакції.
Дослід 4. У пробірку помістіть 2—3 шматочки крейди СаСО3 і додайте нітратної кислоти. Що спостерігаємо? Складіть рівняння реакції.
Дослід 5. У пробірку помістіть 1г питної соди NaHСО3 і додайте нітратної кислоти.
Що спостерігаємо? Складіть рівняння реакції.
не взаємодіє з Pt, Au,на холоді з Fe , Al, Cr
HNO3(конц) з важкими металами = NO2+ сіль + H2O
з лужними і лужноземельними = N2O+ сіль + H2O
Fe до Pb = N2O+ сіль + H2O
HNO3(розб) з важкими металами = NO+ сіль + H2O
Якщо сильно розбавлена
з лужними і лужноземельними ,
а також Zn,Fe = NH3 (NH4NO3) + сіль + H2O
Лабораторний дослід№6 «Ознайомлення із зразками нітратів»
«Інструктаж з БЖД»
Мета: ознайомитися зі зразками нітратів та солей амонію.
Обладнання та реактиви: зразки нітратів та солей амонію ( за вказівкою вчителя із наявних у кабінеті), пробірки, дистильована вода.
Хід роботи
Розгляньте видані вам зразки солей. Для кожного з них запишіть у зошит:
Результати спостережень записати у вигляді таблиці
Речовини Ознаки порівняння |
|
|
|
Хімічна формула |
|
|
|
Агрегатний стан |
|
|
|
Колір |
|
|
|
Розчинність у воді |
|
|
|