Конспект уроку з української літератури в 11 класі на тему "Новелістика Олеся Гончара. Новела «За мить щастя». Краса і сила кохання як матеріал художнього осмислення. Узагальнений образ миті життя."
художнього осмислення. Узагальнений образ миті життя.
Конспект уроку з української літератури в 11 класі
Тема. Новелістика Олеся Гончара. Новела «За мить щастя». Краса і сила кохання як матеріал
художнього осмислення. Узагальнений образ миті життя.
Мета: дати загальну характеристику новелістики Олеся Гончара; допомогти учням усвідомити ідейно
– художню особливість, філософську сутність твору, майстерність автора;
розвивати й удосконалювати навички аналізу новели;
виховувати любов до літератури, усвідомлення філософської сутності щастя людини.
Обладнання: портрет О. Гончара, демонстрація книг письменника, видання твору.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Перебіг уроку
I Організація класу.
Привітання з учнями.
II Перевірка домашнього завдання.
1. Слово вчителя:
- На минулому уроці ми ознайомилися з основними тенденціями української прози другої половини XX ст.. та її яскравим представником – Олесем Терентійовичем Гончаром.
2. Фронтальне опитування:
1) Розкажіть про Олеся Гончара як письменника.
2) Охарактеризуйте новелістику Олеся Гончара.
III Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя (читаю епіграф із дошки):
«Маємо відродити в наших сучасних українцях
і українську генетичну пам'ять, почуття
гордості, маємо і до збайдужілих душ торк
нутися запашистим євшан – зіллям рідного
слова!»-
ставить завдання перед собою і перед іншими митцями Олесь Гончар. І виконує його повною мірою, даруючи читачам скарби своїх думки й слова, роздуми про щастя людське у високохудожніх творах. Про це ми й поговоримо на уроці, знайомлячись із новелою «За мить щастя». (Учні записують тему уроку).
IV Оголошення теми й мети уроку.
Звернення до очікуваних результатів (написані на дошці):
- Знати зміст новели;
- Переказувати, виділяючи головне та вказувати деталі;
- Вміти характеризувати героїв відповідно до їх вчинків;
- Вміти висловлювати думки та враження.
Читаю вірш Л. Костенко:
Спини мене, отямся і отям,
Така любов буває раз в ніколи.
Вона ж промчить над зламаним життям,
За нею будуть бігти видноколи.
Вона ж порве нам спокій до струни,
Вона ж слова поспалює вустами.
Спини ж мене, спини і скамени,
Ще поки можу думати востаннє.
Ще поки можу, але вже не можу,
Настала черга й на мою зорю,
Чи біля тебе душу відморожу,
Чи біля тебе полум’ям згорю…
V Формування вмінь та навичок.
1 Обмін враженнями щодо новели.
2 Переказ ключових епізодів.
Випереджаюче завдання:
Перевірка: 1 учень зачитує.
3 Евристична бесіда.
1) Про який час ідеться в творі
2) Яка тема новели?
3) Який злочин вчинив Сашко?
4) Чому Лариса так вчинила?
5) Чи піддаються однозначній оцінці вчинки закоханих? Тут ми маємо дві думки. Тож вислухаємо обидві.
(На одному столі надпис «Так», на іншому – «Ні». Відповідно до своєї думки учні займають місця за певними столами. Заслуховування учнівських думок із даного питання:
- Ні, адже сталося вбивство, порушені моральні норми;
- Так, бо любов не підвладна жодним законам, заради
неї йдуть на все. )
6) Чи жалкує Сашко Діденко про своє кохання, ціна якого – життя?
7) Як ви думаєте, чому твір має таку назву? (Роздуми учнів).
4 Робота з підручником.
• Знайдіть і зачитайте художні деталі, які запам’яталися вам, вразили вас?
• Які кольори підкреслюють романтичний настрій твору?
5 Теорія літератури.
Дослідницька робота.
-Ці та інші деталі вказують на жанр твору: новелу. Вам було випереджаюче завдання: повторити визначення новели, її особливості, дослідити, що «За мить щастя» - новела.
Учень 1:
Новела – невеликий за обсягом прозовий твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом, напруженою та яскраво вимальованою дією.
Учень 2:
«За мить щастя» - це новела, тому що…
6 Продовження аналізу твору та образу.
1) Перелічіть вчинки Сашка Діденка з новели.
2) Як ви розцінюєте вибір героя – переможця на користь свого кохання?
3) Чи можна вважати, що автор у новелі був на боці кохання? Чому?
4) Як ви розцінюєте рішення військового трибуналу стосовно Сашка Діденка? Чи можна було виправдати воїна – захисника? (Позиція «Так», «Ні». Учні займають відповідні місця за столом):
- Так, бо він є уособленням добра над злом.
- Ні, бо говориться про людські життя.
VI Закріплення знань, умінь і навичок.
«Дерево проблем»
I. «Кожен сам обирає свою долю».
(Учень:
-Це психологічний аспект. Любов – це життя, бажання кохати, навіть вбивство в ім’я життя; перед героєм – проблема вибору, яку він сам вирішив).
II. «Нагорода за все».
(Учень:
-Це морально – етичний аспект. Мільйони пострілів у людей і один – вирішальний, який змінив долю).
III. «Прийняти смерть достойно».
(Учень:
-Герой зберіг людську гідність за будь – яких обставин).
VII Домашнє завдання.
Виконати творче завдання на с. 325 підручника (письмово).
VIII Підсумок уроку.
1. «Мікрофон»
- Шановні, а що для вас є щастя? (Роздуми I групи учнів).
- Що ви змогли би за мить щастя? (Роздуми II групи учнів).
А власне, так просто, варто тільки усвідомити, що живеш один раз, що життя не повторюється.
VII До домашнього завдання.
Індивідуальне завдання (Г. Тютюнник).
IX Підсумки роботи на уроці.
- Наш урок добігає кінця. Скажіть, чи здійснилися ваші сподівання щодо уроку? Повернемося до очікувань.
Оцінки за роботу на уроці (з коментарем учителя).