Тема: Обчислення масової частки і маси розчиненої речовини у розчині Мета: продовжити поглиблювати знання учнів про розчин та їхні компоненти; розвивати навички розв’язування розрахункових задач, виховувати в учнів здатність працювати в команді, брати активну участь у пошуку нового знання і його творчого застосування.
Очікувані результати: учні роблять необхідні розрахунки для визначення маси розчиненої речовини, маси розчину, розчинника, з використанням об’єму та густини розчину.
Тип уроку: засвоєння нових знань, інтегрований (хімія, математика)
Хід уроку
І Організаційний момент
ІІ Актуалізація опорних знань:
Гра «Хто швидше»
Розв’яжіть задачі, заповнивши таблицю:
Учні поділяються на 3 групи і заповнюють таблицю. Кожна з груп заповнює одну строку. Та група, яка найшвидше виконає завдання отримує оцінки.
|
m(солі), г |
m( Н2О), г |
m(розчину), г |
W (солі) % |
|
10 |
190 |
|
|
|
5 |
|
200 |
|
|
|
|
500 |
5 |
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Два юних хіміка, друзі Хіксіка, хотіли приготувати розчин солі з масовою часткою 10%. Один з них взяв для цього 5 г солі, а другий – 15 г солі. Яку масу води треба додати кожному з них, щоб отримати саме 10% розчин?
Учні розв’язують задачі.
Висновок Отже можна приготували 10% розчин солі з різної кількості речовини, додаючи відповідну кількість води.
Не проводячи обчислень, дайте відповідь Хіксіку на таке запитання: Щоб зменшити концентрацію розчину в два рази, тобто одержати 5% розчин солі, скільки води необхідно долити кожному з хлопців до свого розчину?
Необхідно додати до розчину стільки ж води, скільки важить сам розчин.
Тобто першому хлопцю необхідно додати 100 г води, а другому 300 г води.
IV Визначення теми, мети й завдань уроку
Тема: Обчислення масової частки і маси розчиненої речовини у розчині Завдання:
- сформувати вміння обчислювати масову частку і масу розчиненої речовини в розчині;
- сформувати вміння обчислювати масу розчину та розчинника за відомою масовою часткою.
V Вивчення нового матеріалу
Також під час обчислень використовують формулу, що дозволяє знайти об’єм, якщо відома маса, і навпаки, знайти масу розчину за відомим об’ємом та густиною.

Розв’яжіть задачу та дізнайтеся, як довше зберегти квіти.
Щоб квіти довше зберігались, їх часто підживлюють розчином цукру у воді. Для виготовлення такого розчину, цукор, масою 16г розчиняють у воді об’ємом 200 мл. Обчисліть масову частку розчиненої речовини у добутому розчині.
Учні розв’язують задачу.
Уявіть себе лікарями. Вам необхідно для наданні першої допомоги при опіках білим фосфором застосовати 5% -ний розчин питної соди (натрій гідрогенкарбонату). Скільки грамів соди треба взяти для приготування 600 г розчину?
Учні розв’язують задачу.
У розчин солі масою 300 г з масовою часткою 10% додали ще 50 г солі. Як зміниться масова частка солі? Зменшиться чи збільшиться? Розв’яжіть задачу і дізнайтеся вірну відповідь.
Учні розв’язують задачу.
Яку масу солі треба додати до розчину масою 92 г з масовою часткою солі 4%, щоби збільшити масову частку солі у 3 рази.
Учні розв’язують задачу.
З розчину солі масою 500 г із масовою часткою розчиненої речовини 5 % випарили всю воду. Визначте масу солі, що залишилася після випаровування води.
VІ Узагальнення та систематизация знань
Масова частка солі в Світовому океані дорівнює 35%. Розрахуйте скільки потрібно солі, для приготування розчину масою 500 г, з такою самою масовою часткою.
VІІ Підсумки уроку. Домашнє завдання