Тема. Одиниці вимірювання часу – тисячоліття, століття. Одиниці вимірювання часу – секунда. Розв’язання задач вивчених видів.
Мета: ознайомити учнів з поняттям тисячоліття, століття; узагальнити знання про міри часу та співвідношення між ними; удосконалювати вміння розв’язувати задачі на вивчених видів; вдосконалювати обчислювальні навики; закріплювати вміння переходити від одних одиниць вимірювання величин до інших; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення; виховувати бережливе ставлення до часу.
Обладнання: ілюстрації головних героїв, ріпки, скорочений запис задач, годинники.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Всі почули вже дзвінок.
Він покликав на урок,
Кожен з нас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчатка,
А за ними – і хлоп’ятка.
- Доброго дня, дітки, мене звати Аліна Олегівна. Сьогодні я проведу у вас урок математики.
1,2. Вступне слово вчителя
- Діти, послухайте загадку і скажіть з якої це казки.
Всіх важніше вона в загадці,
Хоч і в погребі жила:
Ріпку витягти із грядки
Бабі з дідом помогла. (Мишка із казки Ріпка)
- Назвіть головних героїв казки. Так от , дітки, ці герої завітають до нас сьогодні на урок. Всі, крім мишки. А мишку ми повинні покликати самі. Але вона дуже принципова, і прийде тільки тоді, коли ви впораєтесь з усіма завданнями, які вам запропонують інші герої казки.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Отже, хто ж посадив ріпку? (дід) .
- Так, дід є першим героєм казки, тому він перший пропонує вам своє завдання.
2,1. Усний рахунок
800:4 5∙20
50∙2 420:7
800:100 640:80
70:7 70∙5
800:2 11∙7
- Молодці, діти, справились із завданням. Дідусь задоволений вами і тому гукає бабусю.
А бабуся дуже любить своїх внучат. Тому вона вам пропонує виконати наступне завдання.
2.2. Задачі на мислення
1) Кіт Мусій купив сосиски
І розклав по 6 у миски.
Скільки всіх було сосисок,
Якщо 9 повних мисок?
2) Йшла до зайців в гості лиска,
Несла 6 пучків редиски.
В кожному редисок – 5.
Як усі порахувать?
- Так добре, діти. Ви добре та швидко мислете. Тепер бабуся гукає свою внучку.
2,3. Математичний диктант
- А внучка, звичайно як і всі діти, любить грати в різні цікаві ігри. Тому вам приготувала матиметичний диктант.
- Отже, розгортаємо зошит пропускаємо 4 клітинки донизу і записуємо сьогоднішню дату. Сьогодні у нас 22 березня класна робота.
- В зошити будемо записувати лише відповіді.
Яке число у 6 разів менше 420?
У скільки разів 900 більше від 100?
Яке число у 6 разів більше за 10?
Яке число на 6 більше 10?
Запиши два приклади на множення, з добутком 21.
Добуток чисел – 24. Один із множників – 3. Чому дорівнює інший множник?
- А зараз внучка хоче перевірити, як ви виконали математичний диктант.
(Один учень зачитує свій результат, а інші слідкуючи виправлят свої помилки.)
- Молодці. Добре впоралися із завданням. Тепер до вас завітає Жучка.
2.4. Розв’язування задач
- А жучка дуже любить розв’язувати задачі. Тому пропонує вам розкрити підручник на сторінці 151 номер 995.
Пасічник із чотирьох вуликів викачав 24 кг липового меду, а згодом гречаного – у 2 рази більше. Весь мед він розлив у трилітрові банки. Скільки банок використав пасічник?
Ознайомлення зі змістом задачі
- Про кого розповідається у задачі?
- Про пасічника.
- Що робив пасічник?
- Качав мед.
- Із скількох вуликів викачав мед?
- З чотирьох.
- Скільки викачав лимонного меду пасічник?
- 24 кілограми.
- А скільки гречаного меду?
- Невідомо, але сказано, що у 2 рази більше.
- Куди пасічник розлив весь мед?
- У трьохлітрові банки.
- Що запитується в задачі?
- Скільки банок використав пасічник.
Скорочений запис
Повторення умови
- Що ми знаємо про число 4?
- Стільки було вуликів.
- Що нам відомо про число 24?
- Стільки викачав пасічник липового меду.
- Що ми знаємо про кількість гречаного меду?
- Що у 2 рази більше гречаного меду викачав пасічник ніж липового.
- У які банки пасічник розливав мед?
- Весь мед розлив у трьохлітрові банки.
- Яке головне питання задачі?
- Скільки банок використав пасічник.
Аналіз і шляхи пошуку розв’язання задачі
- Чи можемо ми одразу дати відповідь на головне питання задачі?
- Ні.
- Що потрібно знати, щоб тати відповідь на питання задачі?
- Скільки всього меду зібрав пасічник.
- Який мед збирав пасічник?
- Липовий і гречаний.
- Кількість якого меду нам відомо?
- Нам відомо про липовий мед.
- А що відомо про гречаний мед?
- Нам відомо про гречаний, що пасічник викачав у 2 рази більше ніж липового.
- Якщо липового зібрав 24 кг, а гречаного у 2 рази більше чи можемо за цими даними знайти; скільки гречаного меду зібрав пасічник?
- Так.
- Якою дією?
- Дією множення. (24∙2=48 (кг))
- Ми знаємо скільки меду зібрав липового і гречаного?
- Так, 24 кг – липового, 48 кг – гречаного.
- Тепер можемо дізнатися кільки всього меду зібрав пасічник?
- Так, до 24+48=72(кг)
- Що зробив з медом пасічник?
- Розлив у банки.
- У які банки?
- Трьох літрові банки.
- Як дізнатися скільки всього банок використав пасічник?
- 72:3=20+4=24(б.) (72 розкладаємо на розрядні доданки 60 і 12)
План розв’язання задачі
- Якою буде перша дія?
- 24∙2=48(кг)
- Яке пояснення?
- Гречаного меду викачав пасічник.
- Про що дізнаємось в другій дії?
- Про всю кількість меду , що зібрав пасічник.
- Яку дію запишемо?
- 48+24=72(кг)
- Якою буде третя дія?
- 72:3=24(б.)
Запис розв’язування задачі
Відповідь: 24 банки використав пасічник.
Робота над відповіддю
- Яке було головне питання задачі?
- Скільки банок використав пасічник.
- Ми дізналися скільки банок?
- Так.
- І скільки?
- 24 банки.
- Добре, діти, ви впоралися із задачею.
- Також, Жучка дуже любить:бігати, стрибати. Тому вона вам підготувала ще фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
Кіт збирався до роботи (потягуються)
Та завадили турботи: (розводять руки в сторони)
Треба висушить хвоста, (показують "хвіст")
Накрутити вуса,
Почесати живота. (гладять живіт)
І помити писок.
Цілий день такі турботи, (лічать пальцем)
Що не встигнеш до роботи! (розводять руками, крутять головою).
- Добре, діти, відпочили. Порадували Жучку, і тепер зустрічайте Мурку.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
- Діти, сьогодні на уроці ми будемо вивчати: одиниці вимірювання часу – тисячоліття, століття, доба, година, хвилина та секунди.
ІV. Вивчення нового матеріалу
- Мурка вам підготувала інформацію про одиниці вимірювання часу.
- Але перед тим згадаємо: що таке доба?
- Доба – це період обертання Землі навколо своєї осі.
- Скільки годин триває доба?
- Доба триває 24 години.
- Скільки одна година має хвилин?
- Одна година має 60 хвилин.
- Скільки одна хвилина має секунд?
- Одна хвилина має 60 секунд.
- Добре, діти, давайте послухайте, що знає Мурка про одиниці вимірювання часу.
4,1. Що ти знаєш про час. Пригадай!
- Одиниці вимірювання часу пов’язані з рухом планети навколо Сонця, рухом Місяця навколо землі, обертанням Землі навколо власної осі. Земля робить повний оберт навколо Сонця приблизно за 365 діб і 6 год. Це – один рік. Проміжок часу в 100 років має назву століття.
- Рік поділяється на 12 проміжків – місяців.
Проміжок часу обертання землі навколо своєї осі – доба. Доба поділяється на 24 рівні частини – години. Година поділяється на 60 рівних частин – хвилини, а хвилина – на 60 секунд.
4,2. Робота з таблицями
- Діти погляньте на дошку ви бачите таблицю вимірювання часу.
1) 1 століття = 100 років
1 тисячоліття = 1000 років
1000 років = 10 століттям
1 доба = 24 год
1 год = 60 хв
1 хв = 60 с
2) Слова година, хвилина, секунда біля чисел пишеться скорочено, без крапки.
- А додошки піде… (
- Записуй: 9 год 25 хв 30 с.
- Молодець сідай.
- А до дошки піде у нас…
Запиши цифрами: десять годин сімнадцять хвилин сорок дві секунди.
- Добре, сідай!
3) Юнак пробіг 1 км за 3 хв 7 с. Визначити час у секундах (усно).
180 с + 7 с = 187 (с)
- Добре, діти. І ось, нарешті, ми дійшли до головного героя казки – Мишки. Це вона допомогла витягти ріпку.
V. Закріплення і систематизація знань
- Ось завдання Мишки. Вона для вас має цікаві завдання.
5.1. Розв’язування задач усно
1) За 1 год турист пройшов 4 км. За скільки хвилин він проходив 1 км? (60 хв : 4 км = 15 (хв) він проходив 1 км.)
2) Хлопчик пробіг 30 м за 6 с. Скільки метрів він пробіг за 1 с? (30 м : 6 с = 5 (м) за 1 секунду).
3) В 2002 році жителі нашого міста, святкували 100-літню річницю ЗОШ №2 міста Бара. Скільки це століть у 2002 році і 100 років у століттях? (2002 р. = 20 ст. і 2 р., 100 р. = 1 ст.)
5,2. Робота в зошиті
1) А до дошки піде у нас…
10год 17хв 42с
2) Наступним до дошки піде…
3хв 15с
3) Так, до дошки піде…
15год 5хв 4с
4) А зараз до дошки вийде той хто гарно сидить.
22год 45хв 18с
- Молодці, діти, ви впоралися із завданнями.
VII. Підсумок.
- Мишка не може визначити час на годинниках. Давайте разом допоможемо їй.
7,1. Визначити час який на годиннику
(Ілюстрація трьох годинників з різним часом.)
- Котру годину показує кожний годинник?
- Котру годину покаже кожний годинник через 42 хвилини?
- Мишка дякує вам, та за це дарує вам логічні задачі, які не могла розв’язати Жучка.
7,2. Усне розв’язання логічних задач
1) Татові 40 років, син на зо років молодший від нього, а бабуся старша від онука у 6 разів. Скільки років бабусі?
2) Перерва розпочалася о 10 год 10 хв і закінчилась о 10 год 30 хв. Скільки часу тривала перерва?
3) Перерва тривала 30 хв і закінчилась о 10 год 35 хв. Коли розпочалась перерва?
Молодці, діти, ви гарно впоралися із завданнями наших героїв.
- діти, а якщо подумати, то як же вдалося героям витягти ріпку?
- З допомогою Мишки.
- Чи змогли б вони витягти її поодинці?
- Ні.
- Чому?
- Тільки разом, дружно можна подолати будь – які труднощі.
- І ви сьогодні гарно, дружно працювали. Тому до вас і прийшли усі герої казки.
VIII. Домашнє завдання.
Відкриваємо щоденники і записуємо домашнє завдання: номер ….