Оксиди: склад, назва, фізичні властивості, оксиди в природі

Про матеріал
Оксиди: склад, номенклатура, класифікація. Ознайомлення з поширеністю оксидів у природі. Тренувальні вправи.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Оксиди, їх склад, назва, фізичні властивості, оксиди в природі Тема уроку:

Номер слайду 2

Мета. Вивчити визначення оксидів, їх назви, склад. Познайомити з класифікацією оксидів, закріпити навички складання формул оксидів та їх назв. Розглянути поширення оксидів у природі, їх фізичні властивості та використання.

Номер слайду 3

План 1. Склад 2. Назва 3. Визначення 4. Фізичні властивості 5. Знаходження в природі.

Номер слайду 4

БІНАРНІ СПОЛУКИ Оксиди – це складні речовини, утворені двома елементами, одним з яких обов'язково є Оксиген зі ступенем окиснення -2.

Номер слайду 5

Загальна формула оксидів Еn Оm

Номер слайду 6

За складом оксиди поділяють на оксиди металів і оксиди неметалів. Оксиди дуже поширені в природі, оскільки кисень є однією з найактивніших речовин. Найважливішим природним оксидом є вода – джерело життя на Землі, сировина для промисловості, джерело енергії, чинник, що визначає погоду, клімат Землі. Метали і неметали з киснем утворюють оксиди.

Номер слайду 7

Н2О CO2 CuO Що спільного?

Номер слайду 8

Н2О CO2 CuO Чим відрізняються ?

Номер слайду 9

Н2О СО2 неметали

Номер слайду 10

СаО MgO K2O метали

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

О К С И Д И 4P + 5O2 2P2O5 t S + O2 SO2 C + O2 CO2 неMe Me 2Mg + O2 2MgO 2Cu + O2 2CuO 3Fe + 2O2 Fe3O4 Оксиди металів Оксиди неметалів t t t t t

Номер слайду 14

Класифікація Основні оксиди – це оксиди, яким відповідають основи Кислотні оксиди – це оксиди, яким відповідають кислоти

Номер слайду 15

Оксиди, яким відповідають основи (незалежно від того, чи реагують вони з водою чи ні), називають основними Це оксиди які утворені металом CaO + H2О = Ca(OH)2 Na2O + H2О = 2 NaOH

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Оксиди, яким відповідають кислоти (незалежно від того, реагують вони з водою чи ні), називаються кислотними. Оксиди утворені неметалом CO2 + H2O = H2CO3 SO2 + H2O = H2SO3 (спрощено) P2O5 + ЗН2О = 2H3PO4

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Утворення назви оксидів Назва металу чи неметалу + Валентність елемента + Слово оксид

Номер слайду 20

Побудуємо назви оксидів За допомогою числових префіксів: ди – 2, три – 3, тетра – 4, пента – 5 і т.д; Називають елемент вказуючи валентність метала, чи не метала в формулі, потім додають назву оксид Існує декілька різних назв одного і того ж оксиду. Наприклад: СО2 Міжнародна назва – Карбон (IV) оксид Науково-популярна – Карбон диоксид Історично-тривіальна – вуглекислий газ.

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Утворення основних оксидів Утворення кислотних оксидів K; Ca; Mg; Fe; Al; Mn; K2O; CaO MgO Fe2O3 Al2O5; MnO2; H; N; S; C; Si; P; H2O NO2 SO2 CO2 SiO2 P2O5 III IV IV IV IV V

Номер слайду 23

Більшість оксидів, а саме оксиди елементів-металів, має немолекулярну будову і дуже високу температуру плавлення. Такі оксиди – тверді речовини. Деякі оксиди (оксиди елементів-неметалів) мають молекулярну будову і за стандартних умов перебувають в рідкому або газуватому стані.

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Вуглекислий газ Карбон (IV)оксид

Номер слайду 26

Бурий газ Нітроген (IV) оксид

Номер слайду 27

Кварц Силіцій(IV) оксид

Номер слайду 28

Природные соединения оксида алюминия: боксит, корунд, рубин, обработанные сапфиры Алюміній (ІІІ) оксид

Номер слайду 29

Червоний та бурий залізняк Ферум(ІІІ) оксид

Номер слайду 30

Меркурій(ІІ) оксид

Номер слайду 31

Купрум оксид

Номер слайду 32

Купрум(ІІ) оксид

Номер слайду 33

Піролюзит Манган (IV) оксид

Номер слайду 34

Хром(ІІІ) оксид

Номер слайду 35

Хром (VI) оксид

Номер слайду 36

Плюмбум(ІІ) оксид

Номер слайду 37

СИЛІЦІЙ ОКСИД

Номер слайду 38

Номер слайду 39

«Первое начало и сущность всего – …» Фалес из Милета (VI в. до н.э.) Вгадай що знаходиться в перші шкатулці,?

Номер слайду 40

Вода Вода – це найдивовижніша, найпоширеніша і найнеобхідніша речовина на нашій планеті. Вода – джерело життя на Землі, сировина для промисловості, джерело енергії, чинник, що визначає погоду, клімат Землі. Три чверті земної поверхні вкрито водою, що утворює океани, моря, ріки та озера.

Номер слайду 41

Газ, необхідний рослинам для фотосинтеза А що в ці шкатулці ?

Номер слайду 42

Вуглекислий газ До складу повітря входить карбон(IV) оксид СО2 (вуглекислий газ), об’ємна частка якого в повітрі становить 0,3 %.

Номер слайду 43

«…На рукомойнике моем позеленела медь, Но так играет луч на нем, что весело глядеть…» А. Ахматова А що в останій шкатулці ?

Номер слайду 44

CuO

Номер слайду 45

Поширення у природі Оксиди багатьох елементів дуже поширені в природі. Як ти гадаєш, чому? Наприклад, така добре відома сполука, як звичайний річковий пісок (з деякими домішками) є оксидом з формулою SiO2 – силіцій(IV) оксид (кремнезем). Майже чистим кремнеземом є гірський кришталь. Цей оксид разом з алюміній оксидом Al2O3 входить до складу глин та багатьох інших мінералів. З руд, які містять алюміній оксид Al2O3, виплавляють алюміній. Звичайний наждак – це також алюміній оксид з домішками. Алюміній оксид з невеликим вмістом різних домішок може бути і коштовним каменем (рубін, сапфір). Дуже поширені в природі й оксиди Феруму – це різні залізні руди. Україна має великі запаси залізних руд (Криворізьке та Керченське родовища). До складу повітря входить карбон(IV) оксид СО2 (вуглекислий газ), об’ємна частка якого в повітрі становить 0,3 %. Однак найпоширенішим оксидом у природі є гідроген оксид Н2О (вода).

Номер слайду 46

ВОДА гідроген оксид

Номер слайду 47

Вода – це найдивовижніша, найпоширеніша і найнеобхідніша речовина на нашій планеті. Багато води перебуває у газуватому стані в атмосфері. У вигляді великих мас снігу і криги лежить вода цілорічно на вершинах високих гір і в полярних країнах. У надрах Землі також є вода, що просочує грунт і гірські породи. Воді належить найважливіша роль у геологічній історії нашої планети. Вода має велике значення у промисловості, вона незамінний компонент практично всіх технологічних процесів. На виробництво 1 т сталі, наприклад, витрачається 300 м3 води, 1 т паперу – 900 м3, 1 т хімічного волокна – понад 2000 м3. У всякому організмі вода є середовищем, в якому відбуваються хімічні процеси, що забезпечують життєдіяльність організму, і сама вода бере участь у багатьох біохімічних реакціях. Відомо, що масова частка води в організмі людини становить 65 %.

Номер слайду 48

Складіть формули оксидів елементів Магния Калия Алюминия Фосфора (V) Хлора (VII ) Железа (III) Углерода (IV) Серы (VI) Випишіть в два стовбчика оксиди металів і неметалів.

Номер слайду 49

Розрахуйте: 1. Массу 1 літра вуглекислого газу (н.у.). 2. Об'єм 3,4 г аміаку.(н.у.)

Номер слайду 50

Домашнє завдання § 30, виконати вправи №91,93,94. Підготувати повідомлення про використання одного з оксидів.

ppt
Пов’язані теми
Хімія, Презентації
Додано
25 листопада
Переглядів
79
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку