Осінній дощик. Розвиток операцій мислення.

Про матеріал
Корекційне заняття. Тема Осінній дощик. Розвиток операцій мислення (узагальнення, класифікації), мовлення, пам’яті, словникового запасу.
Перегляд файлу

Тема Осінній дощик. Розвиток операцій мислення                             (узагальнення, класифікації), мовлення, пам’яті, словникового запасу.

Мета уроку:

  • ознайомити учнів зі зразками поетичного зображення осені, красою художнього слова;
  • поглибити  знання учнів про характерні ознаки осені; розширити уявлення про погоду осені на основі народних прислів’їв, прикмет;
  • удосконалювати декламаторські навички, навички швидкого, осмисленого, виразного читання;
  • розвивати зв’язне мовлення, образне мислення, увагу, пам’ять;
  • збагачувати активний словник молодших школярів;  формувати вміння висловлювати власну думку з використанням образних висловів;
  • сприяти формуванню інформаційних, комунікативних, соціальних, полікультурних компетентностей, компетентностей саморозвитку;
  • виховувати любов до рідної мови, дбайливе ставлення до природи, повагу до людини.

Дидактичне забезпечення: «жмутки листочків», малюнки-картки для самостійної роботи, тексти оповідань В.О.Сухомлинського, кошик з дарами осені; мультимедійний проектор, виставка  творчих робіт учнів.

Хід уроку

І.Організація класу. Настрій на урок.

ІІ Мотивація навчальної діяльності школярів

Чарівниця златокоса до нас поспішає,

А хто вона, дізнаємося,

Якщо швидко прочитаємо

І загадку відгадаємо.

А вона вже й гілочку  намалювала,

Різні завдання приготувала.

 На дошці

  1. Загадка

ліГо ляпо, кнемо лязем.         

щоД ливаєпо,

лиКО це євабу? (Восени)

  •          Який настій викликає опис осені в цій загадці?
  1. Робота в парі. (Творча робота для учнів, що мають достатній рівень підготовки)

Завдання: розташувати рядки вірша так, щоб утворилася строфа.

Жовті шати одягає.

Золотисту стелить постіль.

У садках, гаях блукає.

Жде сестрицю білу в гості.

  •          Який настрій викликає ця загадка. Чому?
  •          Отже, про яку пору року піде мова на уроці?

Дійсно, діти, сьогодні ми поговоримо про різну осінь. Наше завдання: виразно й гарно читати, бути уважними, допомагати один одному, правильно й красиво висловлювати свої думки, творчо працювати, здобувати нові знання. Я впевнена, що сьогодні ви виконаєте всі завдання на «відмінно»!

 

ІІІ. Опрацювання теми уроку.

«Як починається осінь»

 Осінь – це дочка Діда Мороза. Старша дочка, бо є ще в нього молодша дочка – Весна. В Осені коси заквітчані пшеничними колосками й червоними ягідками калини. Ходить Осінь лугами, берегами. Де зітхне, там холодом     війне.

 Любить Осінь ночами сидіти на березі ставка. А вранці над водою підіймається сивий туман і довго не розходиться. Оце й починається Осінь.

 Бояться Осені пташки. Як тільки побачать її ластівки, злітаються і про щось тривожно радяться. А журавлі піднімаються високо в небо і тривожно курличуть.

 Любить Осінь заходити в садки. Доторкнеться до яблук – яблука жовтіють…

 Сьогодні теплий, сонячний день. Низько стоїть сонце – світить, але не дуже гріє. Сіла старша донька Діда Мороза під стогом сіна, розплітає косу, гріється. Співає пісню про срібні павутинки. (В. Сухомлинський)

  1. Бесіда. Прийом «Мікрофон».

Учні задають питання по змісту оповідання

  •          Які доньки є у Діда Мороза?
  •          Чому пташки бояться Осені?
  •          Якими робить Осінь яблука?
  •          Про що співала пісню Осінь?
  •          Чому саме про срібні павутинки?
  1.  «Поетична перекличка» ( Кожна пара  учнів з листочка зачитує перший рядок вірша, а потім продовжує його декламувати напам’ять)
  1. Висне небо синє,                                      Хоч би де замріла

Синє, та не те,                                          Квіточка одна,

Світить, та не гріє                                    Тільки й червоніє,

Сонце золоте.                                           Що горобина.

 

Темная діброва                                        Здалеку, під небом,

Стихла і мовчить.                                    В ірій летючи,

Листя пожовтіле                                      Голосно курличуть

За вітром летить.                                     Журавлів ключі.

Я.Щоголів   

 

  1. Бесіда.
  •          Яка зараз пора року панує в природі?
  •          Які місяці осені тобі відомі?
  •          Які періоди осені знаєш?
  •          Чому їх так називають?

Фізкультхвилинка

Вересень-місяць добре ґаздує,

Овоч смачненький дітям дарує.

А місяць-жовтень мряку розвіє.

В садах, лісочках лист пожовтіє.

А листопад – той жалю не має,

З дерев останні листочки зриває

                          М.Підгірянка

  1. Гра «Чарівна торбинка»

Завдання: взяти предмет в торбинці, описати його, лише торкаючись. Інші учня вгадують, який це предмет.

 

(У торбинці: яблуко, горіх, груша, буряк, морква, картопля, капуста, гарбуз, перець)

10. Прийом «Діафільм» .

 Учениці за малюнками переказують оповідання В.О.Сухомлинського

«Восени пахне яблуками»

 Тихий осінній день. У яблуневому саду літають джмелі. Ось вони помітили яблуко, що впало з дерева і лежить на землі. З яблука тече солодкий сік. Обліпили яблуко джмелі.

 Зайшло сонце. А в саду пахнуть яблук, нагріті сонцем.

Десь заспівав цвіркун. Коли це з яблуні на землю впало яблуко – гуп… цвіркун замовк. Пролетів сполоханий птах. Десь за лісом у нічному небі спалахнула зірка. Знову заспівав цвіркун.

Уже й місяць виплив на небо, а яблука пахнуть гарячим сонцем.

 

б)Загадка

Кличуть нас ліси, поля, сади

Назбирати осені плоди.

Із дерев спадає листя жовте,

То землею ходить місяць … (жовтень)

 

А ось якою побачив осінь В.О.Сухомлинський.

 

11.Читання оповідання «Золотокоса»

 Коли сонечко стає нижче по небу ходити, в темному лісі прокидається золотокоса бабуся. А люди кажуть: осінь. Вона тихо йде зеленими лугами. Де стане, там  на траві залишаються  білі кристалики льоду. А люди вранці кажуть: заморозок. Приходить золотокоса до саду, доторкається до дерева – і листя на ньому стає жовте, червоне, оранжеве… А  люди вранці кажуть – золота осінь. А золотокоса бабуся удень ховається в темному лісі. Жде ночі.

 

12. Бесіда за ключовими словами:

Золотокоса бабуся, білі кристалики льоду, доторкається до дерева, у темному лісі.

 

Учні на основі ключових слів переказують речення з оповідання.

 

Жовтень теж щедрий на подарунки. Тому в народі про нього говорять: «Жовтень пахне яблуками та капустою».

 

15. Опрацювання  скоромовки

 ЛИСТЯ ПАДА – ЛИСТОПАД

ПАДА ЛИСТЯ – ПАДОЛИСТ

  •          Чому так говорять?

 

ІУ. Підсумок уроку

  •          Якій порі року було присвячено урок?
  •          Про які осінні місяці говорили?
  •          Які види робіт виконували на уроці?
  •          В які ігри грали?
  •          Чому осінь називають золотою?
  •          А чому  щедрою?
  •          Чи справдилися ваші очікування?

 

У.Рефлексія

- Якщо працювали «відмінно» - червоний листочок, якщо «добре» - жовтий, якщо «треба краще» - зелений.

 

 

1

 

docx
Додано
27 січня
Переглядів
31
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку