Тема. Основні форми рельєфу. Гори. ( слайд 1)
Цілі уроку: продовжити формувати в учнів уявлення про основні форми рельєфу земної поверхні; розвивати первинні вміння складати комплексну характеристику гір; поглиблювати вміння учнів працювати з текстом підручника, атласами, схемами; сприяти формуванню пізнавального інтересу до теми, що вивчається;
виховувати інтерес до пізнання навколишнього світу, дбайливе ставлення до природи; продовжувати формувати навички колективної творчості і взаємодопомоги.
Мета:
- формувати предметні компетентності: розширити знання учнів про різноманітність форм рельєфу на планеті: ознайомити з основними видами гір та дати їм коротку характеристику; продовжити формувати навичок роботи з картами атласу та джерелами географічної інформації.
- формувати ключові компетентності:
спілкування державною (і рідною у разі відмінності) мовами - давати тлумачення географічним поняттям та явищам.
основні компетентності у природничих науках і технологіях - пояснювати явища в живій природі, використовуючи наукове мислення; самостійно чи в групі досліджувати живу природу, аналізувати й визначати проблеми довкілля; оцінювати значення географії для сталого розвитку.
інформаційно-цифрова компетентність - використовувати сучасні цифрові технології та пристрої для спостереження за довкіллям, явищами й процесами нашої планети; шукати, обробляти та зберігати інформацію географічного характеру, критично оцінюючи її;
уміння вчитися впродовж життя - організовувати й оцінювати свою навчально-пізнавальну діяльність, зокрема самостійно чи в групі планувати й проводити картографічні дослідження, ставити перед собою цілі й досягати їх;
ініціативність і підприємливість - генерувати ідеї й ініціативи щодо винахідницької діяльності, ефективного використання отриманих навичок;
соціальна і громадянська компетентності - працювати в команді під час виконання творчих завдань, відстоювати власну позицію щодо ухвалення рішень;
Обладнання: фізична карта півкуль, атласи, підручники, карти, плакатний папір, кольорові маркери, мультимедійна презентація, комп’ютер, мультимедійна дошка.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку:
1. Організаційний момент.
Вчитель. Методика «Настрій»
Привіт сонце! Здрастуй, день! Подаруйте посмішки один одному. Якщо ви навчитеся посміхатися красі, добру, то ваша усмішка буде завжди повертатися до вас. Адже навколишній світ - це велике чарівне дзеркало.
Здравствуйте ті, хто, можливо, не виспався. Привіт ті, у кого поганий настрій. Привіт ті, хто з нетерпінням чекає канікул. Привіт ті, хто сьогодні буде добре, активно працювати на уроці.
Посміхніться один одному! Нехай від посмішки стане тепло на душі, нехай вона допоможе легко і радісно працювати на уроці. Бажаю всім нам успіхів! Почнемо.
2. Рефлексія на початку уроку «Три особи»
Вчитель показує зображення трьох смайликів: веселого, нейтрального і сумного. Учням пропонується вибрати малюнок, який відповідає їх настрою та намалювати його на полях робочого зошита.
3.Актуалізація опорних знань та вмінь.
Гра «Географічна мозаїка» Завдання: скласти слова в правильному порядку.
Нерівності, рельєф, всі, поверхні, земної, це.
Гори, основні, рівнини, рельєфу, форми, це, та.
По, височини, на, ділять, висоті, плоскогір'я, рівнини, низовини.
Гра «Світлофор» (учням роздаються картки 3 кольорів: зелений - «правильна відповідь», жовтий - «не знаю», червоний «неправильна відповідь»)
1.Рівнини - невеликі відносно рівні ділянки земної поверхні з великими коливаннями висот. (-)
2. Найбільша в світі рівнина - Амазонська низовина. (+)
3. По висоті розрізняють рівнини: плоскогір'я, височини і низовини. (+)
4. Низовини мають абсолютні висоти від 200 до 500 метрів (-)
5. Височини на карті зображені жовтим кольором (+)
6. Рівнини, що виникли на місці зруйнованих гір, називаються первинними (-)
7. За формою поверхні рівнини поділяють на плоскі та горбисті (+)
8. На рівнинах людям важко і незручно займатися господарською діяльністю (-)
Учні проводять взаємоперевірку після кожної відповіді, використовуючи «ключ», що розміщений на
3. Мотивація навчальної діяльності
Вчитель пропонує визначити тему уроку, подивившись відео «Пісня Володимира Висоцького «Гори»
ТЕМА УРОКУ: Основні форми рельєфу. Гори. (слайд 1,2)
Асоціативний кущ «Як ви уявляєте слово «гори » (Дати відповідь одним словом)
Завдання. З кубиків «Лего» побудуйте гору.
Які вийшли гори (Різні)
А чому вони різні? (Кожен по різному їх будував)
«Проблемне питання». Чому в природі гори різні?
Вчитель. Чому одні гори простягаються на тисячі кілометрів, а інші зовсім невеликі. Чому одні гори покриті снігом, а на інших його не буває ніколи? Чому на одних - зручно кататися на лижах і санках, спуск з інших загрожує людському життю. Про це та інше поговоримо далі.
Вчитель. Що я зобразила? (Гору) (слайд 6)
Вчитель. Яку вона має будову? Відповідь ви знайдете на стор. 99 друге речення параграфа.
Вершина

Підошва
Мікрорельєф гір: (робота з понятійний апаратом) Учням дається час прочитати визначення в підручнику. Вчитель показує термін, учні говорять його визначення. (Слайд 4)
Гірська країна - безліч гір, розташованих на величезній території. (Слайд 5)
Гірський хребет - гори, витягнуті в лінію. (Слайд 9)
Гребінь - найвища точка хребта. (Слайд 7)
Гірська долина -зниження між двома гребенями. (Слайд 8)
Якщо долина зручна для руху людей, її називають перевалом. (Слайд 9)
Вчитель: А на яку ще форму рельєфу схожий малюнок? (На пагорб)
Вчитель: А в чому відмінність гори від пагорба? (робота в групах по заповненню таблиці)
Передбачувані відповіді:
|
Ознаки |
Пагорб |
Гора |
|
Висота |
невисока |
високі |
|
Площа |
невелика |
величезна |
|
З яких порід складається |
осадові породи |
магматичні породи |
|
Вершина |
округла |
різна |
|
Схил |
пологий |
пологий або крутий |
Вчитель: Спробуємо дати визначення поняттю «Гори» (відповіді учнів, вчитель узагальнює та говорить визначення яке створив колектив).
Вчитель: Перевіряємо, що написано в підручнику.
Гори - це величезні форми рельєфу, високо підняті над земною поверхнею, що мають підошву, схили і вершину.
Вчитель: Як ви вважаєте, чи можна побачити пагорб на місцевості? А на карті? Чому? (Невелика висота)
Чи можна побачити гори на карті? Що допоможе? (Шкали висот і глибин)
Яким кольором зображені гори? (Коричневим, різними відтінками)
Завдання: знайти гори на карті атласу. Бажаючі виходять достінної карти та показати приклади гір.
Чому гори позначені різними відтінками? (Тому що гори різної висоти)
Вчитель: Давайте складемо схему «Гори по висоті» (Слайд 6,7,8)
|
Гори за висотою |
Висота |
Приклади |
|
Низькі |
До 1000 м |
Кримські гори |
|
Середні |
1000 – 2000 м |
Українські Карпати |
|
Високі |
Більше 2000 м |
Гімалаї |
Вчитель: Попрацюйте з підручником. Наведіть приклади гір різних за висотою.
Давайте покажемо їх на карті (робота з настінною картою)
Вчитель: Давайте поговоримо, як гори утворюються. Створюємо схему (самостійна робота з підручником)
«Гори за утворенням"(Слайд 14)
![]()
тектонічні вулканічні
Вчитель: Кілька уроків назад ми вчили тему «Літосферні плити» ... Давайте обговоримо малюнок 106 на стор. 104.
Вчитель: Таким чином, утворюються гори тектонічного походження. Наприклад, Гімалаї, Кордильєри, Анди. (робота з картою)
Вчитель: Вулканічні гори утворилися в результаті виверження вулканів. Лава, витікаючи з кратера, утворює характерні складки. Виверження може проходити неодноразово, за рахунок цього відбувається збільшення висоти гори. Таку будову мають поодинокі гори. Наприклад, Кіліманджаро в Африці. Або Фудзіяма в Японії.
Вчитель: Наступний показник, який відрізняє гори «Будова гір». (Слайд 8)
Будуємо схему
«Будова гір».
![]()
![]()
складчасті складчасто - глибові глибові
(Гімалаї) (Уральські гори) (Сьєрра-Невада)
Вчитель: Складчасті гори утворилися, коли гірські породи, з яких складаються гори, під дією внутрішніх сил, вигнулись в складки.
Складчасті гори могли прожити довге життя, поступово руйнуючись, і перетворюючись в горбисті рівнини, коли в цьому місці знову почалися горотворні процеси і розірвали ділянки гори на окремі блоки (брили). Так утворюються складчасто-брилові гори. Згодом гори зовсім втрачають вигляд складок земної кори, вони перетворюються в брилові гори.
Вчитель: Попрацюємо з підручником стор. 66. Привести приклади різні за будовою гір.
Вчитель: Гори, як і люди, бувають молодими і старими. Давайте за допомогою підручника, дізнаємося скільки років має бути горам, щоб їх називали молодими. А старими?
Будуємо схему «Гори за віком» (Слайд 11)
![]()
молоді (50 млн. років) старі (300-400 млн. років)
Вчитель: Як дізнатися вік людини? (Запитати скільки йому років)
Вчитель: Як дізнатися вік гір? (Ми можемо визначити за зовнішнім виглядом) Перед вами 2 фотографії гір. Робота в групах, заповніть таблицю, яка допомагає визначити ознаки, характерні для молодих і для старих гір. (Слайд 12,13)
Найвищі вершини України (слайд18,19)
|
Ознаки гір |
Старі |
Молоді |
|
Висота |
Низькі |
Високі |
|
Вершини |
Округлі |
Гострі |
|
Схили |
Пологі |
Круті |
|
Наявність снігу (цілий рік) |
немає |
є |
|
Наявність рослинності (лісів) |
Всі покриті лісом |
Ліс тільки у підніжжя |
|
Наявність вулканів |
немає |
Можуть бути |
6. Закріплення нових знань та умінь.
Практична робота № 3 (продовження) Підписати в практичній зошити назви гори, перераховані в завданні № 4
29 травня 1953 року новозеландець Едмунд Хілларі та непалець Тенцинг Норгей першими в історії людства зійшли на найвищу гору землі Еверест ( слайд 20)
Нагадуємо !!! (правила підписування гірських систем та окремих гір)
Вчитель. Давайте повернемося до питання, яке виникло на початку уроку «Чому в природі гори різні?» Для цього пропонує скористатися методом «5 речень». Ви в групах відповідаєте на питання, записавши на аркуш 5 речень. (Обговорення роботи груп)
5. Заключна рефлексія. Прийом «Кольорові картки», допоможе вам показати як ви зрозуміли нову тему. Оцініть кольором свої знання, отримані на цьому уроці.
|
Я все зрозумів (а), чи зможу пояснити цей матеріал іншому |
Я зрозумів (а) матеріал частково |
Я нічого не зрозумів (зрозуміла)
|
|
Зелений |
Жовтий |
Червоний |
Намалювати в зошиті в кінці конспекту смайлик настрою. (Слайд 25)
6. Домашнє завдання (диференційоване) (Слайд 26)
1. Прочитати § 26, відповісти на питання після параграфу (4 бали)
2. Виписати в зошити визначення частин мікрорельєфу (6 балів)
3. Підписати назви гір і гірських систем на контурній карті (список на блозі (9 - 10 балів)
4. Підібрати прислів'я (загадки) про гори або зробити макет гірської країни з пластиліну - 12 балів