Особиста гігієна. Складові особистої гігієни. Догляд за шкірою. Особиста гігієна під час занять Фізичною культурою т

Про матеріал

Розглянути основні складові особистої гігієни,

сформувати знання про гігієну шкіри та її похідних.

Розвивати навички догляду а за шкірою. Допомогти учням

систематизувати знання правил особистої гігієни і розвивати відповідні п практичні навички: догляду за руками, тілом особливо під час занять м фізичними вправами та спортом і одержуватися гігієнічних вимог.

Виховувати охайність та акуратність, компетентне ставлення до

свого здоров'я, бажання бути завжди чистими й охайними.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Особиста гігієна.

            Складові особистої гігієни.

                                Догляд  за шкірою.

  Особиста гігієна під час занять

               Фізичною культурою та спортом.

 

                      

 

 

 

 

 

 

                                                      Урок у 6 – Б  класі

                                                  вчитель основ здоров'я

                                                         Телеснюк  Р. М.

 

 

 

                                                 2017 р

 

 

Мета: розглянути  основні  складові  особистої  гігієни,  сформувати 

  знання  про   гігієну  шкіри  та  її  похідних.

  Розвивати  навички догляду   а  за  шкірою. Допомогти учням

 систематизувати знання правил особистої  гігієни і розвивати відповідні п           практичні навички: догляду за руками,    тілом особливо під час   занять            м           фізичними вправами та спортом і  одержуватися гігієнічних вимог.

  Виховувати охайність та акуратність, компетентне  ставлення до

  свого здоров'я, бажання бути завжди чистими й охайними.

 

Очікувані результати
Після цього уроку учні зможуть:
– навести приклади ситуацій, в яких треба мити руки;
– назвати дві ситуації, коли треба звернутися до стоматолога;
– пояснити необхідність дотримання правил особистої гігієни (догляду за руками, тілом);
– продемонструвати вміння вибирати засоби і предмети особистої гігієни;

- скласти пам'ятку щодо дотримання правил особистої гігієни.

 

Матеріали та обладнання:  Підручник для 6-го кл. загальноосв. навч. закл. / І. Д. Бех, Т. В. Воронцова ; зображення засобів особистої  гігієни, аркуші паперу, фломастери, маркери , мікроскоп

 

Поняття та терміни: гігієна, засоби особистої гігієни, предмети особистої  гігієни , шкіра  людини , її будова
 

Тип уроку:  вивчення нового матеріалу.

 

         Хід уроку

 

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

 

 Знайомство – вправа « Ти – молодець». Усі стоять у колі, один виходить

у центр називає своє ім’я і те, що він любить чи вміє робити ( малювати,

 танцювати, грати у футбол…).

  У відповідь усі промовляють : «Ти – молодець» і піднімають великий

    палець  вгору.

 

II.  АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

 

  • Фронтальна бесіда

 

  • Що  ви  відчуваєте,  коли  буваєте  абсолютно  чистими, щойно помилися та одягнули все чисте?
  • І  навпаки,  що  ви  відчуваєте,  коли  буваєте  справді брудними:  після  гри  у  футбол,  роботи  на  городі,  подорожі в потягу?

 

 

 

 

  • Прослухайте уривок твору і скажіть , що це за твір, і про що йдеться мова?

        Тут Великий Умивальник,

               Славнозвісний Мийдодір,

Умивальників Начальник

             І мочалок Командир,

Підбігає, і танцює,

                    І цілує, й каже так:

 - От тепер тебе люблю я,

                     От тепер тебе хвалю я,

Ти вже більше не бруднуля,

А чистесенький хлопчак!      (К.Чуковський «Мийдодір»)

 

?  Як ви гадаєте, про що ми говоритимемо на уроці?

 ? Чи погоджуєтесь ви із думкою, що ваше здоров'я значною мірою залежить від виконання правил особистої гігієни?

 — Цих правил слід дотримувати щодня.

 ?  Які це правила, як їх дотримуватись і для чого вони потрібні, ми сьогодні згадаємо.

 

Мотивація навчальної діяльності
             

 Бути чистим набагато приємніше, чи не так? І не лише для самого себе,

а й для твоїх рідних, друзів, учителів. Адже тому, хто охайний, частіше      р          роблять компліменти, з ним охочіше спілкуються.

Це сприяє підвищенню його самооцінки, робить популярнішим

серед однолітків. А ще це корисно для здоров’я.

Оголошення теми і мети уроку.

 

             Слайд  1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У давньогрецькій міфології Гігієя — богиня здоров’я. На зображеннях богиню обвиває змія, як символ мудрості, святості та чистоти. Змія кусає того, хто порушує закони Гігієї.

У давньогрецького бога Ескулапа була донька Гігієна — богиня чистоти і здоров'я. На її честь назвали правила, які допомагають зберегти здоров'я. Це — правила гігієни.

С лайд 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вивчення нового матеріалу
          
Н                Нас  оточують мільярди мікроорганізмів. Більшість із них не шкідливі

 для людей, але деякі спричиняють захворювання.

Колись люди нічого не знали про це і тому страждали від багатьох

 інфекційних хвороб, епідемії яких спустошували міста, країни і навіть

континенти.

З винайденням мікроскопа люди усвідомили, що багатьом небезпекам

з невидимого світу можна запобігти за допомогою води і мила.

Тоді й виникла галузь медицини, яка має назву «гігієна».

Було розроблено правила, що суттєво зменшили поширення інфекційних х          хвороб у лікарнях, а також рекомендації, як захистити себе у щоденному

           житті.                                          

Це правила особистої гігієни, які повинен знати і яких має дотримуватися к                         кожен.

 

Слайд 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Об’єднатися в пари.

            Описати один день з життя своїх рук.

  Записати ситуації, коли на них могла потрапити інфекція.

             По черзі називати ситуації і записувати їх на дошці.

Особиста гігієна — це додержання вимог і правил заради збереження власного здоров’я і працездатності. Вона спрямована на профілактику хвороб, створення сприятливих умов для життя і гарного самопочуття.

Основними складовими особистої гігієни є догляд за чистотою шкіри, волосся та за порожниною рота. Важлива також гігієна одягу, взуття і помешкання.

Слайд 4                                                      

 

 

Піраміда особистої гігієни.

http://multycourse.com.ua/public_html/files_uploaded/3_3_%D0%9F%D1%96%D1%80%D0%B0%D0%BC%D1%96%D0%B4%D0%B0%20%D0%BE%D1%81%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%97%20%D0%B3%D1%96%D0%B3%D1%96%D1%94%D0%BD%D0%B8.png

  • Подивіться,  будь  ласка,  в  лупу  на  власну  шкіру. 
  •    Що  ви бачите?

Шкіра    надзвичайно  складний  за  будовою  багатофункціональний  орган,  її  зовнішній  вигляд  і  стан  (  колір, пружність,  еластичність)  перебувають  у  п  прямій  залежності  від загального  стану  організму,  віку,  статі,  раси, 

кліматичних умов,  спадкових  особливостей  і  від  того,  наскільки 

ретельним є догляд за шкірою.

 

  • Оцінить,  в  якому  стані  перебуває  ваша  шкіра  (задовільному  чи  незадовільному).
  • Чи  є  на  ній  подряпини?  Якщо є, то чи оброблені вони

Шкіра людини: функції та будова

 

  • Розповідь учителя з елементами бесіди

Шкіра  є  зовнішнім  покривом  тіла  людини,  що  здійснює взаємозв’язок  із

навколишнім  середовищем.  Сумарна  площа  шкірного  покриву  дорослої 

людини  становить  1,6-2,3  м2,  маса  шкіри  досягає  5  кг,  а  з  підшкірного

 жировою  кліткови­ною    20  кг,  що  відповідно  становить  4-6  %  і 

  16-17  %  від загальної маси  людини.

агальної  маси  тіла.  За  кількістю  та  щільністю  клітин  шкіра є

найбільшим  органом  людини:  на  1  см2  шкіри  приходиться 6 млн клітин.

 

Функції шкіри:

  • захисна — захищає внутрішні органи від фізичного,
  • хімічного й біологічного впливу навколишнього середовища;
  • терморегуляторна — регулює температуру тіла;
  • сенсорна — численні рецептори дають нам можливість відчути і слабкий подув вітерцю, і легкий дотик травинки;
  • секреторна — через шкіру виділяються жир, піт і продукти обміну речовин;
  • обмінна — забезпечує обмін речовин та енергії між організмом і навколишнім середовищем;
  • дихальна — близько 1-2 % повітря людина поглинає через шкіру залежно від фізичного навантаження.

 

 

Для допитливих: Історія про «золотого хлопчика»

У  1496  році  в  замку  міланського  герцога  Лодовіко  Моро  відбулася

 передноворічна святкова хода під керівництвом художника та вченого Л  еЛонардо да Вінчі. О  Одним із його головних учасників був син бідного пекаря, гголе тіло якого було повністю вкрите золотою фарбою. Із крилами та лавровою г гілкою в руці він уособлював очікуване  «золоте  століття».  У  розпал  свята  ххлопчик  мав  вилізти  з  фігури  лицаря,  що символізувала «залізний вік» який м    минав.

 

 

Свято було перервано із-за раптової хвороби дружини герцога.

                    Замок спорожнів.

Хлопчик цілу ніч провів на кам'яній підлозі і захворів.

 Уранці його ззнайшов Леонардо да Вінчі й відніс до себе додому,

 намагаючись вилікувати.   Проте на четвертий день хлопчик помер.

 

Довгий час причина його смерті залишалася загадкою. Вважалося, що

загибель спричинив брак повітря або відбулося самоотруєння організму

в наслідок припинення виділення поту.

Вирішив це питання експеримент, проведений у Німеччині в XIX столітті.

 Двох під­дослідних дорослих чоловіків покрили лаком: одного на добу,

іншого на 8 діб. У обох не  було  виявлено  жодних  шкідливих  наслідків 

для  здоров'я.  Однак  піддослідним було важко переносити холод.

Це пояснили тим, що подразнення шкіри лаком призвело до різкого

 розширення її  кровоносних судин, унаслідок чого зросла тепловіддача  і,  в       відповідно,  температура  тіла  знизилася. 

Отже,  причиною  смерті  «золотого хлопчика» було саме

 переохолодження, що призвело до зниження захисних функцій організму

    та «відкрило дорогу» небезпечному захворюванню.

 

У підлітковому віці потові залози функціонують активніше, ніж у дитинстві. Шкіра швидше забруднюється, створюються сприятливі умови для розмноження бактерій, знижуються захисні властивості шкіри, може з’явитися неприємний запах, зокрема під пахвами. Щоб уникнути проблем, пов’язаних із забрудненням і захворюваннями шкіри, треба додержуватися навичок особистої гігієни.

 

http://subject.com.ua/textbook/health/6klas_2/6klas_2.files/image077.jpg

 

 

 

 

  • Цікавий факт

 

Найдавніша  з  відомих  ванна  була  знайдена  в  Індії.  їй  близько  5000  р       років,  і  була  вона  керамічною. 

А  душ  у  його  сучасному  розумінні  (вертикальна  конструкція)

  винайшли стародавні греки. До речі, запропонувати мандрівникові

вимитися в еллінів    було ознакою гарного виховання.

Стародавні  єгиптяни  приймали  ванни,  натираючи  тіла  оливковою  або  к        касторовою олією.

 

Слайд 5

Вибір засобів особистої гігієни.

Обираючи засоби гігієни, дехто насамперед звертає увагу на позначки «для жінок» або «для чоловіків». Та якщо не брати до уваги аромат (жіночі

 засоби зазвичай мають квіткові аромати, а чоловічі – переважно свіжі та різкі), то особливої різниці між ними не існує.

Часто це є маркетинговим прийомом, який змушує сім’ї витрачати більше коштів на придбання засобів особистої гігієни.

А от на що справді слід звертати увагу, то це на склад продукту і термін його зберігання. Пам’ятайте, що на кожному косметичному засобі мають бути такі позначки (мал.): http://multycourse.com.ua/public_html/files_uploaded/3_3_%D0%9E%D0%B1%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%20%D0%B3%D1%96%D0%B3%D1%96%D1%94%D0%BD%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%B8%D1%85%20%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2.png

Знак «Термін придатності» — означає кінцевий термін придатності косметичного засобу після відкриття упаковки.

 

 

Термін придатності — встановлюється виробником на підставі відповідних чинних нормативних документів із зазначенням встановлених умов зберігання.

Знак «Продукт не проходив тестування на тваринах» — ним

 

позначається продукція, що не проходила тестування на тваринах.

Національний та європейський знаки оцінювання відповідності — позначається відповідність вимогам усіх обов’язкових в Україні та в Європейському Союзі регламентів і стандартів.

Засоби і предмети догляду

http://subject.com.ua/textbook/health/6klas_2/6klas_2.files/image083.jpg

Якщо після користування милом, кремом, гелем відчуваєш свербіж шкіри, виникає почервоніння, набряк, негайно припини користуватися цим засобом і розкажи про це дорослим.

Виконуючи всі гігієнічні поради, завжди будеш охайним та матимеш привабливий вигляд. Це не тільки корисно для здоров’я, а й сприяє впевненій поведінці, підвищенню самооцінки.

  • Евристична бесіда

Ми  розглянули  основні  аспекти  гігієни  шкіри  та  її  похідних.  Зрозуміли,

       що  для  нормального  функціонування  організму,  особливо  в

    підлітковий період    необхідно  не тільки  дотримуватись  гігієнічних 

     стандартів,  а  й  взагалі  вести  здоровий  спосіб  життя,  бувати  на 

  свіжому  повітрі,  активно займатися  спортом. 

     Щоб  отримати  максимальний  ефект  від спортивних  занять  та  не 

      нашкодити  власному  здоров’ю,  треба додержуватись низки

      гігієнічних вимог .

 

 

                ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

 

 

Подумайте та сформулюйте:

?   Яких  гігієнічних  правил  слід  додержуватися  при  підготовці 

   до  тренування,  під  час  активних  фізичних  навантажень та після

 завершення спортивних занять?

 

 

 

 

 

 Особиста гігієна під час занять фізичною культурою та спортом

Слайд 6

 

Слайд 7

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 8

 

  • Узагальнення вчителя

Правила особистої гігієни під час занять фізичною культурою :

 

До заняття:

  • правильно  обрати  спортивний  одяг  та  взуття,  бажано з натуральних матеріалів;
  • урахувати погодні умови й температурний режим при заняттях на відкритому повітрі.

Під час тренування:

  • уживати достатньо води, щоб уникнути зневоднення;
  • витирати піт з обличчя не руками, а вологими серветками або індивідуальним рушником.

Після тренування:

  • обов язково прийняти душ та змінити одяг на чистий та сухий;
  • спортивний  одяг  слід  прасувати  після  кожного  тренування,  взуття  необхідно  провітрювати,  за  необхідності  користуватися  спеціальними  антисептичними  спреями  для взуття.

 

Висновки :

 

  • Охайність допомагає вберегтися від багатьох інфекцій, а також сприяє твоєму емоційному та соціальному благополуччю.

 

  • Брудні руки можуть спричинити небезпечні захворювання.

                     Тому їх треба якомога частіше мити.

 

  • Щоденне додержання основних правил особистої гігієни — запорука  здоров’я.

 

 

 

 

 

  • Якщо займаєшся фізичною культурою та спортом, слід знати

           й додержуватися правил особистої гігієни під час занять.

 

  • Заняття спортом потребують додаткових навичок гігієни, зокрема для запобігання зараженню грибком.
  • Усі засоби особистої гігієни добирати індивідуально, відповідно до віку. Користуватися тільки власними предметами особистої гігієни.

ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

 

  • Фронтальна робота. Гра «Так чи ні»

 

Учням треба визначити: правильне твердження чи неправильне.

 

1)  У давні часи люди не приділяли уваги чистоті тіла та помешкань.

2)  У  давній  Спарті  був  культ  сили  та  здоров’я.  Спартанські  хлопці 

    змалечку  активно  тренувалися  та  зазнавали різноманітних випробувань.

3)  Гігієна житла не є обов’язковою складовою особистої гігієни.

4)  Шкіра може захистити організм людини від ультрафіолетового

       випромінювання.

5)  При розширенні судин шкіри тепловіддача знижується.

6)  Шкіра не містить жодних залоз.

7)  Спортивний одяг має бути із синтетичних матеріалів та тісно облягати тіло.

8)  Грибковими захворюваннями (мікозами) можна заразитися в басейні

         або бані.

9)  Якщо  вживати  багато  солодощів,  газованих  напоїв, жирних  та  гострих  страв,  це  позитивно  вплине  на стан шкіри, нігтів і волосся.

10)  У  підлітковому  віці  дітям  слід  витрачати  достатньо часу  на  догляд  за  власним тілом,  щоб  зберегти  власне здоров’я.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Скласти  разом  с  батьками  пам’ятку  «Правила  особистої гігієни».

Виконати  дослідницький  проект  «Обери  правильну  зубну пасту

та щітку».

 

План дослідження:

  1. порівняти  склад  різноманітних  зубних  паст  (із  рослинними 

компонентами,  відбілюючі,  з  Флуором,  лікувальні). 

Також  можна  ще  порівняти  однакові  за складом  пасти,  але  які  належать  до  різних  цінових категорій;

  1. зробити порівняльний аналіз зубних щіток із різноманітними

додатковими функціями;

  1. підготувати невеличке повідомлення.

 

ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

  • Прийом «Одним словом»

Учні  висловлюють  свої  враження  від  уроку  за  допомогою одного  слова.

       Наприклад:  сподобалося,  цікаво,  нудно,  весело, інформативно,

                         складно тощо.

 

 

Слайд  9

 

           

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 4
Оцінки та відгуки
  1. Лушина Любов Олексіївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Шевченко Майя
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Паславська Тамара
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Кузьменко Тетяна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 1 відгук
docx
Додано
24 березня 2018
Переглядів
22199
Оцінка розробки
5.0 (4 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку