Пам'ять про учасників-мешканців Харківщини в російсько-українській війні

Про матеріал
Презентація на тему: "Пам'ять про учасників-мешканців Харківщини в російсько-українській війні" для інтегрованого курсу "Харківщинознавство"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Пам'ять про учасників-мешканців Харківщини в російсько-українській війніПідготував: учитель історії комунального закладу «Харківський ліцей № 140 Харківської міської ради» Сидорчук Віктор Миколайович

Номер слайду 2

Актуальність дослідження і доцільність обраної теми зумовлена та полягає у вивченні та накопиченні фактів про тих героїв та учасників-мешканців Харківщини, які здобувають нам усім перемогу у цій жорстокій несправедливій російсько-українській війні. Адже вони відіграють важливу роль у формуванні історичної пам’яті та сприяють збереженню ідентичності і нації. Мета та завдання дослідження полягає у пошуковій роботі з питання увіковічнення пам’яті учасників-мешканців Харківщини в російсько-українській війні, які захищають незалежність та суверенітет нашої держави.

Номер слайду 3

Російсько–українська війна, яка триває від 2014 р., є продовженням національно–визвольних змагань у нових формах і за нових обставин. 24 лютого 2022 р. став пере­ломним моментом для багатьох українців. Адже саме цей день став повномасштабним вторгненням російської армії і розпочався новий етап російсько-української війни. Це є героїчна боротьба українства у протистоянні російському агресорові — за державу, за право людини на життя, свободу, волю, незалежність.

Номер слайду 4

Останніми роками про пам'ять російсько-української війни активно перейменовують провулки, вулиці, проспекти, на будинках встановлюють меморіальні дошки загиблим героям, які брали участь у бойових діях, символізуючи вшанування сучасних захисників міста, які віддали життя за незалежність України.

Номер слайду 5

Відомі провулки, які були вшановані героями цієї війни. Це провулки Олега Гуцола (майор Олег Гуцол загинув 6 березня 2022 р. під час виконання бойового завдання із захисту неба над Харковом. Жив на вулиці Адигейській в Харкові), Івана Лєщенкова (позивний "Фанат", Герой України, капітан, командир розвідувального взводу 93-ї бригади "Холодний Яр", загинув 14 липня 2022 р.) та Сергія Пархоменка (капітан Збройних Сил України, учасник російсько-української війни, Герой України, загинув у 2022 р. на Півдні України).Іван Лєщенков. Сергій Пархоменко

Номер слайду 6

Були названі вулиці, які були вшановані героями цієї війни. Це: вулиця Івана Щоголєва (харків’янин, Герой України, засновник розвідувального підрозділу "Бешкетники Сірка" у складі 92-ї бригади імені Івана Сірка), вулиця Георгія Тарасенка, вулиця Дмитра Коцюбайла (командира батальйону «Вовки Да Вінчі»), вулиця Олега Громадського (легендарного комбата та нацгвардійця), вулиця Дмитра Антоненка (волонтер та військовослужбовець, солдат окремого загону спеціального призначення «Омега» Національної гвардії України), вулиця Євгена Храпка (бойовий медик та працівник ХНУ ім. Каразіна) та вулиця Вадима Манька  (капітан Національної гвардії України, Герой України, 2022 р., посмертно). Івана Щоголєва. Олег Громадський

Номер слайду 7

Молодша сестра Героя України Дмитра Коцюбайла “Да Вінчі”, який загинув у боях за Бахмут 7 березня 2023 р., Олександра Коцюбайло долучилася до лав Збройних сил України.

Номер слайду 8

Георгій Тарасенко був засновником та першим командиром добровольчого підрозділу «Фрайкор».  Він загинув 25 березня 2022 р. на Харківщині, де жив та проводив свою активну громадянську патріотичну діяльність. Воював в зоні ООС, а коли почалося повномасштабне вторгнення російської федерації, разом з побратимами пішов захищати свою країну. Наразі підрозділ «Фрайкор» продовжує служити та обороняти країну і на фронті і в тилу.

Номер слайду 9

Відомий учасник російсько-української війни - Русла́н Плохо́дько. Він був українським військовим льотчиком, підполковником (посмертно) Збройних сил України, командиром вертолітної ланки 16-ї окремої бригади армійської авіації. Загинув в ході окупації російської федерації на сході України 2 травня 2014 р. в с. Карпівка Слов’янському районі Донецької області. На честь льотчика назвали одну з вулиць у Салтівському районі Харкова — вулиця Руслана Плоходька.

Номер слайду 10

Безіменний сквер на Конторській в Харкові, навпроти будинку №5 був названий на честь бойового медика Владислави Черних. Проспект Героїв Харкова з 2022 року своєю назвою зобов'язаний героям, захисникам Харківщини під час повномасштабної російсько-української війни.

Номер слайду 11

У школах Харкова відкрили меморіальні дошки на честь футбольних фанатів, які загинули на війні. Усі меморіали були розміщені на будівлях шкіл, в яких навчалися загиблі захисники України. Так, у Харківському ліцеї №143 було відкрито дві пам'ятні таблички. Тут навчалися Артем «TT» Певко - фанат «Металіста» з колективу «Glory Juniors», а також Сергій «Твікс» Абдюков Сергій - фанат футбольних клубів «Геліос» (Харків) і ЦСКА (Київ).

Номер слайду 12

Володимир «Жрець» Плетньов Володимир - фанат футбольного клубу «Металіста» з колективу «Kharkiv City Patriots» навчався в Харківському ліцеї №37, а його одноклубник Олександр «Тренер» Клушин Олександр з колективу SPC. Меморіальна дошка була відкрита в Харківському ліцеї №164. Ще один фанат футбольного клубу «Металіста» з колективу SPC навчався в Харківській гімназії №52. Іван «Щегол» Щоголев, військовий шлях якого почався у 2016 році в добровольчому батальйоні ДУК, згодом став одним із засновників підрозділу «Бешкетники Сірка» в складі 92-ї бригади. Іван загинув 25 березня 2023 р., а в липні йому було присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно). Меморіальна дошка була відкрита у його навчальному закладі.

Номер слайду 13

Дмитро «Дліний» Бражніков - загинув 1 березня 2022 р. при обороні Харкова та Ігор «Сімейний» Пахомов – загинув 25 березня 2022 р. в Харківській області. На їх честь були відкриті меморіальні дошки в Харківському ліцеї № 74. Владислав «Жук» Жук – загинув 1 березня 2022 року при обороні Харкова. Меморіальна дошка була відкрита в Харківському ліцеї № 126. Костянтин «Іслам» Беліменко – загинув 20 березня 2022 року при обороні Маріуполя. Меморіальна дошка була відкрита в Харківському ліцеї № 39.

Номер слайду 14

Юрій «Артек» Красовський - 25 березня 2022 року в Харківській області. Меморіальна дошка була відкрита в Харківському ліцеї № 152.Ілля «Рудий» Гончаров – загинув 15 травня 2022 р. при обороні Маріуполя. Меморіальна дошка була відкрита в Харківському ліцеї № 83. Олег «Ювелір» Сапаленко – загинув 24 червня 2022 р. на Слобожанському напрямку. Меморіальна дошка була відкрита в Харківському ліцеї № 73.

Номер слайду 15

Олександр «Порф» Парфенков – загинув 28 червня 2022 р. в Донецькій області. Меморіальна дошка була відкрита в Харківській гімназії № 50. Кирило «Баян» Баєв - 14 січня 2023 року на Бахмутському напрямку. Меморіальна дошка була відкрита в Харківському ліцеї № 119.

Номер слайду 16

У Харкові також планують створення муралів та графічних зображень героїв на стінах будинків міста, які увічнюють їхній внесок у захист країни​. До того ж є вже перший мурал «Ювелір» на стіні будинку 108 по проспекту Тракторобудівників в місті Харкові, присвячений Олегу Сапаленко, який загинув 24 червня 2022 р. на Слобожанському напрямку.

Номер слайду 17

Зразу після повномасштабного вторгнення російської федерації на нашу країну, а саме 24 лютого 2022 р. до оборони міста одразу стали підрозділи «Фрайкор» та «Нацкорупус». У березні 2022 р. також сформувався спецпідрозділ з ветеранів полку «АЗОВ». Як зазначає Бура Д. у своїй книжці місто та область обороняли 127 бригада Тр. О, сформована у перші дні війни, 113 бригада Тр. О, 93 бригада «Холодний Яр», 40 артилерійська бригада імені Великого князя Вітовта, 81 аеромобільна бригада, Повітряні сини ЗСУ.

Номер слайду 18

Особливо відоме військове формування бригада «Хартія», яка героїчно боронить Харківщину від російської агресії. Ця бригада, створена на початку повномасштабного вторгнення, спочатку складалася з добровольців, переважно цивільних, які об’єдналися для захисту країни.  Підрозділ брав участь у боях за Харків і на Харківщині. Взимку 2022 р. підрозділ воював під Бахмутом. Також його задіювали в районах Соледара, Очеретиного та Серебрянського лісництва. На початку 2023 р. переформований на 13 бригаду Національної Гвардії України. На фронті вони зазнали серйозних втрат. Серед загиблих героїв — молоді воїни, такі як Тарас Стахів, який не дожив лише три дні до свого 19-річчя, та досвідченіші бійці, як Андрій Косяк, який раніше працював у будівництві. Всі вони посмертно були нагороджені орденами «За мужність». З березня 2023 р. Ігор "Корнет" Оболєнський очолює 13 бригаду НГУ «Хартія» і є кавалером ордену ІІІ ступеня "За мужність". Воїни «Хартії» продовжують мужньо протистояти російським окупантам на Харківському напрямку, попри постійні атаки та артилерійські обстріли. Важкі бої на цій ділянці фронту підсилюються використанням дронів і мінометів з боку ворога, однак українські захисники продовжують просуватися вперед.

Номер слайду 19

Учасники бойових дій отримують високі державні нагороди, як-от ордени "За мужність", які часто присуджуються посмертно за героїзм та відданість. Так, капітан Іван Лєщєнков, командир розвідувального взводу, був вшанований після загибелі в боях за Ізюмщину​.

Номер слайду 20

Також дуже відомий окремий розвідувально-диверсійний підрозділ Головного управління розвідки Міністерства оборони України спецпідрозділ «Kraken», який був сформований 24 лютого 2022 р. ветеранами полку «АЗОВ» Головного управління розвідки Міністерства оборони України, ультрас і добровольцями у Харкові. Командирами спецпідрозділу є Костянтин Немічев та Сергій Величко. Починаючи з початку повномасштабного вторгнення цей підрозділ брав участь у боях у Харківській області. За його участю підрозділу було звільнено багато населених пунктів таких як: Руська Лозова, Питомник Вільхівка, Лісне, Балаклію, частина Куп’янська і багато інших. Також підрозділ брав участь у боях біля Соледару Донецької області, у Бахмуті. Цей підрозділ є найбільш боєздатним підрозділом в Україні. У книзі Логвиненка Б. зазначено, що вже у перші дні війни майбутній спецпідрозділ здобув багато трофеїв: танки, бронеавтомобілі, зброю та боєкомплекти. На фронті вони також зазнають серйозних втрат.

Номер слайду 21

Серед загиблих героїв є також мешканці Харківщини. Наприклад, 54-річний боєць Руслан Крамаренко, який з лютого 2023 р. обороняв Харківщину і загинув 29 вересня під час українського контрнаступу в районі селища Ківшарівка Куп'янського району. Наприкінці 2023 р. вулицю Красноярську в Ізюмі в рамках дерусифікації перейменували на честь Руслана Крамаренка. 24-річний розвідник спецпідрозділу “Драґо” нагороджений Орденом "За мужність" ІІІ ступеня. Захисник зумів знайти вихід зі складної ситуації на фронті, коли сили противника переважали, а шансів на порятунок майже не було. Як і воїни бригади «Хартія» так і воїни підрозділу «Kraken» продовжують героїчно боритися за незалежність і суверенітет України.

Номер слайду 22

Отже, історичне значення і важливість цієї теми полягає у вшанування пам'яті, зробити крок у зміцненні патріотизму та визнання подвигів українських військових. В своїй книжці Гардінґ Люк писав, що сучасність сповнена смутку, а майбутнє здавалося зловісно невідомим. Росія тратила Україну остаточно. Ворожнеча між двома державами триватиме століттями. Українці досі вірять у перемогу. І вони впевнені, що вона прийде, хоча не уявляють, як саме. Попри все, Україні вдалося зберегти незалежність. Її громадяни достеменно знають, що їхні вороги виконають настанову національного гімну і «згинуть, як роса на сонці».

Номер слайду 23

Дякую за увагу!

pptx
Додано
29 листопада 2024
Переглядів
66
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку