Мета: продовжувати вчити розвивати у дітей пізнавальну активність, абстрактне та логічне мислення,з в'язне мовлення, уяву, пам'ять, увагу,творчі здібності,позитивне сприйняття світу, фантазію, творчий потенціал: використовуючи ейдетичні прийоми асоціативного мислення; розвивати координацію зорового, слухового й моторного аналізаторів, дрібну моторику рук, формувати правильне мовленнєве дихання.
Панорама творчих завдань
з ейдетики за допомого,
піктограм «Весняна фантазія»
заняття для дітей 5-го року життя
Розробила: вихователь ЗДО
№57 «Берізка» Приймак С.П.
СМІЛА
2018
Мета: продовжувати вчити розвивати у дітей пізнавальну активність, абстрактне та логічне мислення,з в’язне мовлення, уяву, пам’ять, увагу,творчі здібності,позитивне сприйняття світу, фантазію, творчий потенціал: використовуючи ейдетичні прийоми асоціативного мислення; розвивати координацію зорового, слухового й моторного аналізаторів, дрібну моторику рук, формувати правильне мовленнєве дихання.
Зв’язне мовлення: продовжувати вчити дітей складати сюжетні та описові розповіді за опорними схемами та розповідати вірші за піктограмами.
Граматика: закріпити вміння дітей доречно використовувати в мовленні дієслова теперішнього і минулого часу,утворювати множину іменників.
Звукова культура: формувати у дітей інтонаційну виразність мовлення, розвивати вміння відтворювати у мовленні власний емоційний стан.
Словник: поповнення словникового запасу слів з теми «Весна», прикметниками, дієсловами , означеннями, образними словами.
Виховувати вміння працювати в колективі, впевненість у власних силах, бачити навколо себе красу, помічати красу рідної природи та бережливе ставлення до неї.
Матеріал: дидактичні ігри «Вітер, вітерець, вітрище», «Мрії здійсняться», «Язик – чарівник», піктограми до віршів «Лист до птахів» А.Костецького, «Облітав журавель» П.Воронька, «Сороки» Л.Талатай, «Язик-чарівник» Г.Боровика, презентація «Язичок-чарівник», ТЗН, комп’ютер, мобільний телефон, «Кубик-рубик», «Квітка-семипелюстка», різнокольорові конверти із завданнями, різнокольорові смужки для веселки, плямування для роботи в парах пісочний годинник, телефон, різнокольорові паперові смужки до веселки.
Попередня робота з дітьми:
Виконання завдання з розвитку асоціативного мовлення за допомогою друдлів; складання порівнянь за допомогою опорних схем; робота з блоками-таблицями за темами «Осінь», «Зима», «Весна»; складання речень за допомогою піктограм; розучування скоромовок, загадок, віршів про весну з використанням піктограм; складання казок з дітьми за графічними схемами та кольоровими символами, виготовлення вітальних листівок «Ми бажаємо…»
Попередня робота вихователя:
Опрацювання літератури:
Робота з журналами:
Інтернет ресурси:
Виготовлення графічних схем, піктограм, друдлів.
Підготовка презентації «Язичок-смакунець» .
Хід заняття:
Діти заходять в кімнату.
Вихователь:
В гарний день і добрий час
Завітали ви до нас
Всих гостей ми в нас вітаємо
Подивіться, що ми знаємо
Вихователь: Девіз нашої групи:
- сьогодні ми будемо діяти
Діти:
- активно
Вихователь:
-думати
Діти:
-оперативно
Вихователь:
-сперечатись
Діти:
-доказово
Вихователь:
-для всих
Діти:
-обов,язково
Пальчикова гімнастика
Доброго ранку квітам барвистим
Доброго ранку травам в росі
Доброго ранку сонечку й небу
Доброго ранку гостям усим
Доброго ранку світу прекрасному
Здоров’я та радості всим
Діти стоять у напівколом обличчям до вихователя.
Вихователь:
До нас сьогодні завітав чарівний незвичайний кубик. Подивіться, що тут на ньому намальовано , щоб це могло означати (відповіді дітей).
Я гадаю, кубик запрошує нас в уявну подорож до весняного лісу.
Ви згодні?
Малята, а тепер поверніть обличчям до гостей, закривайте оченята, ми вирушаємо.
Звучить мелодія (діти із закритими очима слухають музику)
Вихователь:
Діти:
Вихователь:
«З привітаннями журавля»
Я пробуджую поля
Небеса і ручаї
Та розквітчую гаї
І усякий мене знає
Відгадайте,хто????? ( Весна)
Дидактична гра «Весна яка» (за допомогою «Квітки семи пелюстки»)
Вихователь: Молодці.
А тепер кубик пропонує нам, погратися з ним, згодні?
Давайте скажемо слова слова:
- Кубик, кубик покрутись і до діток повернись.
На столі лежать конверти із завданням.
Конверт №1 червоного кольору із завданнями.
Вихователь: Виконавши правильно завдання ми прикріпимо червону стрічку.
Вихователь звертає увагу дітей на різнокольорові кружечки у них на одязі («Плямки») , за допомогою яких ми будемо знати з ким працюємо в парі.
Робота в парах
Складання розповіді. Робота з блоком – таблицею з теми «Весна»
Вихователь дає зразок розповіді. Далі діти складають самостійно.
Робота в парах
Скласти речення за схемами на тему «Весняний пейзаж»
Самостійна робота дітей
Д/г «Хто про що подумав? «(друдли)
Пустотливий весняний вітерець подув, наші картинки розлетілися. Давайте кожний візьме одну картинку і скаже що він уявив, про що подумав…..
Відповіді дітей.
Діти складють друдли в конверт.
Вихователь:
Молодці, з першим завданням ми впорались
Конверт №2 помаранчевого кольору із завданнями.
Вихователь:
Знову вирушаємо у подорож
«Кубик, кубик покрутись і до діток повернись»
Вправа на дихання «Шум вітру»
Руки в сторони, зробили вдих
З видихом діти опустили руки і промовляють протяжно: Ш………….ш
Робота в парах
Д/г «Вітер, вітерець, вітрище» (означення, прикметники)
Д/г «Мрії здійсняться....» (квітка семи пелюстка)
Вихователь:
Взяла квітку семи пелюстку і говорить слова:
Складання речень за схемами:
Вихователь: отже із завданням ми впорались.
Що ми робили:
Прикріплюємо помаранчеву стрічку.
Вихователь: подорож наша триває.
Конверт №3 жовтого кольору із завданнями.
Вихователь: Кубик, кубик покрутись і до діток повернись.
Вихователь:
Я пропоную вас відгадати загадку за допомогою піктограми.
«Яскраві пелюстки, і запах пречудовий
І хочеться усим побачити їх знову» (квіти)
Вихователь:
Молодці. Первоцвіти рвати не можна.
Хто з вас хотів би придумати загадку?
Загадка про тюльпан (за піктограмою)
Загадка про кульбабку (за піктограмою)
Робота з комп’ютером
Задачі на асоціацію. Дидактична гра «Які предмети нагадують вам ці квіти»
Вихователь:
Діти: Відгадували і загадували загадки, грали в гру.
Діти разом із вихователем прикріплюють жовту стрічку.
«Фізкультхвилинка»
Ой пришла до нас весна /ідуть по колу/
Все навколо ожива /руки вверх, в сторони/
Квіти усміхаються /посмішка/
Пташки прилітають крильцями махають /вверх руками/
А долоньки в діток наче крильця в пташок /долоньки крильця/
Діти вибігають в садочку стрибають / руки на поясі стрибки/
Квіти розцвітають /розводять руками роблять квіточку/
До казки закликають / помах руки/
Конверт №4 зеленого кольору із завданнями.
Вихователь: Кубик, кубик покрутись і до діток повернись.
Колективне складання казки за кольоровими фішками (кружечками)
Вихователь націлює дітей на складання казки за годинником (пісочним)
Діти з чарівної скриньки, (торбинки) діти по черзі виймають різнокольорові кружечки, уявляють певний образ, асоціація з якимось казковим персонажем.
Діти розглядають картинки, вибирають, прикріплють почергово кольорові кружечки на магнітній дошці у такому порядку: жовтий, коричневий, синій, помаранчевий, зелений.
Вихователь: Пригадаємо, що має казка: початок, середина, кінець.
Початок казки вихователем:
…..Чи правда , а чи ні а в казці мовиться…..
Дитина біля жовтого кружечка виставляє курчатко і продовжує казку.
- Курчатко: було на світі маленьке жовте Курчатко. Воно жило в бабусі на подвір’ї. Але одного разу вирішило піти у подорож, щоб знайти друзів….
Дитина біля коричневого кружечка виставляє песика і продовжує казку.
- … Йде, йде курчатко , а на зустріч йому Песик. Куди йдеш Курчатко? Та, мандрую друзів шукаю. Пішли, вдвох веселіше буде.
Дитина біля синього кружечка виставляє струмочок і продовжує казку.
… Захотілося Курчаткові пити. Бачить неподалік тече річка. Підійшло Курчатко до води , а звідти хтось на нього дивиться. Курчатко злякалося, ой там хтось сидить!...
Дитина біля помаранчевого кружечка виставляє лисичку і продовжує казку.
…. А на зустріч їм лисичка.
Підійшла Лисичка до води, бачить, аж на неї хтось дивиться.
І побігли всі від річки.
Дитина біля зеленого кружечка виставляє жабку і продовжує казку.
… А на зустріч стрибає жабка.
Жабка здивувалась, я живу поруч і ні якого страшного звіра не бачила. Підійшла Жабка до води і засміялася, вона зрозуміла, що звірі бачили самих себе як у дзеркалі.
Вихователь: … Ось і казачці кінець, а хто слухав, молодець.
Вихователь: Молодці, і з цим завданням ми справились. Ми склали казочку за допомогою ( кольорових кружечків)
Діти прикріплюють зелену стрічку.
Конверт №5 голубого кольору.
Нумо, діти, поспішайте.
Друзів своїх зустрічайте.
Птахи до нас прилетіли.
І на килим в групі сіли.
Вихователь звертає увагу на конверт із завданням.
Завдання:
Складання листа до птахів за піктограмами.
Давайте пригадаємо, які ви знаєте вірші про птахів.
Вихователь виставляє піктограми, діти читають.
(читання вірша «Журавель» , «Сорока»)
- Які це птахи?
Вихователь: То ж давайте уявимо себе птахами і розкажемо про себе від імені птаха.
Д/г перевтілення «Я птах»
ТРВЗ «Телефонна розмова» (діалог)
Вихователь: Молодці. Ми виконали завдання.
Ми склали лист до птахів, розповіли вірш про журавля та сороку, а також поговорили із синичкою.
Діти разом з вихователем прикріплюють голубу стрічку.
Конверт №6 фіолетового кольору із завданнями на комп’ютері.
Вихователь.
Кубик, кубик покрутись і до діток повернись»
Робота з дзеркалами за столами.
Вихователь читає вірш І.Боровика «Язик – смакунець»
Запитали в брата Язичка:
Що умієш ти, скажи
Як умієш працювати, покажи
Чи потрібен нашій дітворі ти? Доведи!
Д/г «Язик - смакунець» (робота з дзеркалами).
Вихователь:
Вихователь: Виконавши всі завдання ми з вами утворили що?
Діти
Вихователь:
- А тепер давайте пригадаємо ,що ми робили?
Вихователь показує на кольори веселки і разом з дітьми пригадують які завдання виконували.
Вихователь:
Діти: - активно.
Вихователь: думали
Діти: - активно
Вихователь: сперечались
Діти: - доказово
Вихователь: для всих було
Діти: - обов’язково.
Вихователь:
- Які справи були вам найцікавішими?
- За кого з товаришів пораділи і чому?
- Ви в мене були найкращі; найрозумніші діти, я вами пишаюся.
Діти разом з вихователем:
Ми молодці!
Ми разом сила!
Сплели вінок дружби
Утворили сонце миру !
Кулачки усі складемо , башту миру зведемо!
Підсумок-гра «Я бажаю вам ….» (побажання гостям за піктограмами)
1