Тема: Паразитичні безхребетні тварини.
Мета: розширити знання учнів про паразитичних безхребетних організмів;
з’ясувати особливості будови, процеси життєдіяльності та риси пристосованості
до паразитизму; визначити основні шляхи зараження паразитами і
профілактичні заходи попередження хвороби; Розвивати вміння порівнювати
життєві цикли паразитичних черв'яків; формувати вміння дбайливого
ставлення до свого здоров’я; вміти оперувати поняттями і термінами.
Обладнання і матеріали: схеми, друковані матеріали, таблиці, підручник.
Поняття і терміни: ектопаразити, ендопаразити, паразити, гельмінти, проміжний, основний хазяїн,паразитологія, інвазія.
Хід уроку.
Організаційний момент.
Налаштувати учнів психологічно на урок.
Епіграф нашого уроку: «Людина сама має заробити своє здоров’я» (П. Брегг).
Але у вашому підручнику на с.96 є вислів Валентина Олександровича Догеля «Ніде в тваринному царстві не проявляються з такою силою пристосувальні реакції організму, як у паразитів».
І ось сьогодні на уроці ми спробуємо з’ясувати цю проблему.
На уроці ми працюємо в групах і парами.
Мотивація навчальної діяльності.
Уявіть собі, ідучи на урок мені передали листа для учнів 7 – Б класу. Уявіть, лист
Надійшов із Простоквашино. Цей лист надіслав дядя Федір.
Дорогий 7 – Б клас!
Пише вам дядя Федір. Було все у нас добре поки мама не вирішила, що після відпустки
всією родиною ми повинні пройти медичний огляд. З’ясувалося що здоров’я у нас
погане. У мене ентеробіоз, а у тата, ще гірше, у нього живе якийсь котячий сисун.
Мама звинувачує у всьому Матроскіна, а Матроскін говорить,що він тут ні до чого.
А у нього горе ще більше, у його Бурьонки знайшли цисти якогось черв’яка , що за
хвороба, ми не знаємо. Але мама говорить, що порядні родини такими хворобами не
хворіють. До лікаря іти соромно, картинки в інтернеті - жахливо страшні.
Допоможіть нам розібратися.
Вчитель. Діти, допоможемо нашим героям.
Але щоб допомогти нашим друзям ми маємо озброїтися знаннями про паразитичні організми. Давайте з’ясуємо, які організми ми називаємо паразитами
Паразити – це організми, які живуть за рахунок інших живих організмів.
На стіл ставлять коробочки на яких наклеєні малюнки( ліс, автобус, полуниця, риба,рукопотискання), за якими учні мають визначити паразитів і як ними можна заразитися. ( учні мають вказати,що деякі мешкають на поверхні тіла – ліс - кліщі,автобус – воші, рукопотискання – коростяний свербун), а деякі – живуть у внутрішніх органах – полуниця, риба - глисти). (користуючись підручником с.96 визначити як називаються ці паразити?).
Ектопаразити – це організми, які живуть на поверхні тіла. Зараження відбувається
контактним шляхом, і живляться тканинами покривів чи кров’ю.
Ендопаразити – це організми, які живуть в середині організму. Проникають з водою, їжею, через шкіру, передаються при контакті з хворим організмом.
Ці паразити живляться соками, тканинами або перетравленою їжею організму.
Учитель. Пропонує учням виконати наступне завдання, а саме розподілити у дві
колонки безхребетних паразитичних тварин за місцем їхнього існування. (с. підр.97).
|
Ектопаразити |
Ендопаразити |
|
риб’яча п’явка паразитують на тваринах |
поліподії-в ікрі осетрових риб |
|
коропоїди – паразитують на рибах |
печінковий, котячий сисуни, ціп’як |
|
кліщі (коростяний паразит шкіри) |
свинячий і бичачий, широкий стьожок, |
|
блохи живляться кров’ю організмів |
ехінокок, аскариди, гострик дитячий, |
|
воші паразити тварин і людини. |
трихінели. |
Після обговорення учні отримують нове завдання. Отримавши знання ми спробуємо допомогти дяді Федору.
Для цього ми відправимось в гельмінтологічну лабораторію, але ми маємо дізнатись, а що таке гельмінти? Гельмінти ( перкл. грец. паразитичні черв’яки, глисти).
Кожній групі роздається завдання. З 7 – 8 хвилин група складає схему циклу розвитку паразитичних черв’яків, а також дають характеристику цим паразитам.
Крім того, визначають як відбувається зараження і які пристосування виникають до паразитизму.
1 – група. Життєвий цикл котячого сисуна.
( ми маємо з’ясувати чи міг Матроскін заразити тата котячим сисуном? З’ясувати як відбувається зараження цим паразитом? Чому котячий сисун отримав таку назву? Вперше це захворювання описав у 1891 року К. М. Виноградов у Сибіру. Маємо з’ясувати такі поняття: основний і проміжний хазяїн.
Основний хазяїн – властиве статеве розмноження.
Проміжний хазяїн – основний хазяїн.
2 – група. Цикл розвитку печінкового сисуна.(З’ясувати як заразилася Бурьонка цистами)
3 –група. Життєвий цикл розвитку бичачого ціп’яка.
4 – група. Життєвий цикл розвитку аскариди.
5 – група. Життєвий цикл розвитку гострика дитячого.
(а чи могла мама і вся родина заразитися гостриком дитячим?).
Ось ми і відповіли на питання дяді Федора.
А тепер ми спробуємо відповісти на ту проблему, яка була поставлена на початку
уроку і прокоментуємо вислів Валентина Олександровича Догеля.(відомого
російського зоолога, професора).
Обговорення. Які риси пристосування виникли у безхребетних тварин до паразитизму?
Риси пристосування до паразитизму.
- Різноманітні органи прикріплення ( присоски, гачки).
- Надзвичайна велика плодючість.
- Ускладнення циклу розвитку зі зміною хазяїна.
- Багато із них гермофрадити. В одній особині розвиваються чоловічі і жіночі
статеві органи.
Пам’ятка
Методи боротьби та профілактика зараження паразитами.
1.Лікуватись при виявлені паразитів.
2.Мити овочі і фрукти.
3.Не пити сиру воду із водойми.
4.М’ясо і риба мають бути добре просолена, проварена і просмажена.
5.Дотримування правил особистої гігієни.
Ось ми з вами відповіли на лист дяді Федора.
А зараз ми з вами з’ясуємо як уважно ви слухали урок?
Узагальнення теми.
Робота в парах. (парам роздаються літери А, Б, В,). Стільці розташовують у
рядок по два стільці таким чином, щоб під час відповіді вони не могли бачити
відповіді інших учнів. За командою, прослухавши питання, піднімають картку.
Квест. Парам будуть читатись тести, учні по команді піднімають букви, які є відповіддю до даного тесту. Ті пари, які надали неправильну відповідь, далі не приймають участі.
Переможці оцінюються.
Тести для квеста
1.Яку назву мають внутрішні паразити?
а)ендопаразити;
б)ектопаразити;
в)мезопаразити;
2.Як називають паразитів, які живуть на зовнішніх покривах тварин?
а)ендопаразити;
б)ектопаразити;
в)мезопаразити;
3.Яке розмноження характерне для проміжного хазяїна?
а)статеве;
б) нестатеве;
в) розмноження не відбувається;
4.Яке розмноження характерне для основного хазяїна?
а)статеве розмноження;
б)розвиток нестатевої форми;
в)не відбувається розмноження;
5.У організмі яких тварин паразитує поліподій?
а)в ікрі осетрових риб;
б)в тілі молюсок;
в)у тілі ссавців;
6.Як називаються паразитичні черви?
а)ендопаразити; б)ектопаразити; в)гельмінти;
7.Які ракоподібні живуть на поверхні тіла риб?
а)риб’яча п’явка; б)кліщі; в)коропоїд;
8.Виберіть паразитичних комах, у яких відсутні крила і мають колючо – сисний
ротовий апарат і чіпкі ніжки?
а)кліщі; б)воші; в)блохи;
9.Виберіть ектопаразита, який має стрибаючі кінцівки і паразитує на тілі тварин?
а)кліщі; б)воші; в)блохи;
10.Які органи прикріплення у ціп’яка?
а)присоски: б)гачки; в)присоски і гачки;
11.Як називають науку, яка вивчає глисти?
а)мікробіологія; б)гельмінтологія; в)паразитологія;
12.Які із цих паразитів мають органи прикріплення?
а)аскарида; б)трихінела; в)стьожок бичачий;
13.У яких паразитів інвазійне яйце дозріває в грунті?
а)аскарида; б)гострик дитячий; в)печінковий сисун;
14.Які із цих паразитів роздільностатеві?
а)аскарида; б)стьожок бичачий; в)ехінокок;
15.Яка наука вивчає тварин, які паразитують в організмі тварин?
а)бактеріологія; б) мікологія; в)паразитологія;