11 клас ЗЛ
Тема : Пауль Целан. «Фуга смерті» - один з найвідоміших творів про Голокост. Художнє новаторство митця
Мета : поглибити знання учнів про антивоєнну тематику, про трагедію Голокосту під час Другої світової війни; надати відомості про життя і творчість Пауля Целана, його зв'язок із Україною; познайомити з історією створення картини П.Пікассо «Герніка», знаходити спільні мотиви з поезією Целана; дати поняття про виникнення фуги як різновилу музичного твору у творчості Й.С. Баха; визначити особливості модерністського зображення трагедії єврейського народу в поезії «Фуга смерті», музичний принцип організації твору
Тип уроку: інтегрований ( література, історія, музичне та образотворче мистецтва).
Обладнання:, висловлювання про війну, ілюстративний матеріал, підручник, словники літературознавчих термінів, презентації, використання медіазасобів
Перебіг уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
На попередніх уроках ми з вами познайомилися з творчістю відомих усьому світові німецьких письменників Б .Брехта та Г. Белля, які закликали людство зупинитися і подумати про війну, яка несе з собою нещастя, голод, жорстокість, насилля, страждання і смерть та засуджували політиків у розв’язанні цієї трагедії. Вам було задано домашнє завдання, тож почнемо з нього.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку
Мотивація навчальної діяльності
-Т. Адорпо висловлювався, що писати вірші « після Освенціма - варварство». Своєю «Фугою..» Пауль Целан довів не лише те, що подія Освенціма можлива, але й те, що сам Овенцім може стати її предметом.
Що ж таке Освенцім і яка мета була у Гітлера, коли він створив концентраційні табори?
2.Повідомлення про концтабори.
Освенцім (або Аушвіц-Біркенау) був найбільшим нацистським комплексом, що поєднував у собі концентраційний табір та центр масового знищення. Він розташовувався поблизу польського міста Освенцім і став головним символом Голокосту. За оцінками істориків, в Освенцімі загинуло щонайменше 1,1–1,2 мільйона людей, понад 90% з яких були євреями. Також жертвами стали поляки, роми, радянські військовополонені та представники інших національностей. Мета Гітлера та нацистів при створенні таборів змінювалася з часом:
Спочатку табори (як-от Дахау) створювалися для утримання «ворогів держави» — комуністів, соціалістів та інших політичних опонентів нацистського режиму. Система таборів слугувала інструментом терору, щоб придушити будь-який спротив усередині Німеччини та на окупованих територіях. Використання в'язнів як безкоштовної робочої сили для військової промисловості та будівництва. Найстрашніша мета, що полягала у фізичному знищенні цілих груп людей за расовою та етнічною ознакою (євреїв, ромів). Табір був визволений 27 січня 1945 року підрозділами 1-го Українського фронту. Нині на цьому місці діє Державний музей Аушвіц-Біркенау, що є об'єктом Світової спадщини ЮНЕСКО.
ІV. Робота над темою уроку
-Хто ж такий Пауль Целан? Які особливості його походження, світобачення, творчості? Складемо опорний конспект.
23листопада 1920 р. у місті Чернівці, у німецькомовній небагатій єврейській родині Анчелів, народився хлопчик Пауль. Батьки його зуміли дати синові хорошу освіту: спочатку була початковій школа з німецькою мовою навчання, потім єврейська народна школа, пізніше румунська гімназія і нарешті ліцей, де крім німецької викладалися румунська, французька, латина, давньогрецька та англійська мови. Пауль був дуже обдарованою дитиною, мав прекрасну пам'ять- стає справжнім поліглотом. У 1938 р. Пауль Анчель складає випускні іспити і їде до Франції вивчати медицину. Він починає вчитися у Підготовчій медичній школі французького міста Тур. Та починається Друга світова війна, і він мусив повернутись на батьківщину. Тут він навчається в університеті на філологічному відділенні романістики, вивчаючи французьку та російську філологію. Целана вважають одним з найкращих перекладачів на німецьку мову . Проте війна наздогнала поета й у рідному місті, знову перервавши його навчання. Як і десятки тисяч євреїв, Целан став жертвою нацистських переслідувань.
У 1941 р. у Чернівцях почалися каральні акції проти єврейського населення. Ось лише деякі подробиці з документальної хроніки життя окупованих Чернівців: 7 липня 1941 р. - початок акції проти євреїв каральної групи СС. Багато євреїв убито, Велику синагогу спалено, втілюються в життя німецькі порядки щодо євреїв, євреї втрачають право громадянства, змушені носити на одежі жовту Давидову зірку, виконувати примусові роботи і не сміють після 18-ї години виходити на вулицю. 11 жовтня 1941 р. – у старій частині міста, колишньому єврейському кварталі, створено єврейське гетто, де на обмеженому, тісному просторі – 45000 євреїв. 15000 євреїв залишають у місті для життєво необхідних робіт і обов’язків, решту – депортувати в концтабір”. Целан був серед тих, кого окупанти залишили у місті. За 4 роки перебування у фашистському пеклі він пізнав життя у чернівецькому гетто й примусову роботу у румунському трудовому таборі, пережив втрату батька й матері (вони були депортовані в Задніпров’я і замордовані в одному з таборів Трансністрії). Ця чорна смуга розколола життя Целана навпіл – до і після еміграції.
З 1948 р. Целан переїхав до Парижа, який став постійним місцем його проживання. Тут його життя ніби налагодилось: він завершив освіту, став лектором Сорбонського університету, одружився з талановитою художницею Жізель де Летранж, яка народила йому сина Еріка( і,до речі, стала найкращим ілюстратором його творів). Тут, у Парижі, одна за одною з’являються його поетичні збірки. Всього П.Целан є автором 9 збірок ( одна з них “Рештка снігу” вийшла в світ у 1971 р. після смерті поета). Пауль Целан був лауреатом премії м. Бремен (1958 р.) та найвищої у Німеччині літературної премії імені Георга Бюхнера (1960 р.) Виживши у жорні Голокосту фізично, Целан залишився духовно паралізованим пам’яттю про загиблих у таборі батьків, про пережитий в окупованих Чернівцях страх, про катастрофу, якої зазнав його народ у Другій світовій війні. Ця пам'ять була важким хрестом, що його поет ніс крізь роки своїх великих літературних досягнень і затишного сімейного життя, на жаль, він 20( 21 ) квітня 1970 року кинувся у Сену. У 1992 році в Чернівцях споруджено пам'ятник П.Целану.
-Вірш «Фуга смерті» П. Целана став « знаменням ХХ століття», програмним твором у німецькомовних країнах. І це не тільки яскравий взірець новітньої поезії, а й літературний пам’ятник жертвам Голокосту.
5. Словникова робота
Голокост ( спалений заживо, цілком) загибель значної частини єврейського населення Європи ( 6 млн.) під час системних переслідувань і знищення нацистами та їхніми прихильниками на окупованих територіях 1933-1945 рр. У роки війни гітлерівці створили 22 табори смерті. Один з найстрашніших – Освенцім (Аушвіц) на території Польщі. 9 листопада 1938-го на території Німеччини та Австрії сталася Кришталева ніч, або Ніч розбитих вітрин, коли нацисти напали на єврейські громади. Нацисти зруйнували, пограбували й спалили понад тисячу синагог, знищили понад 7 тисяч підприємств. Вони також зруйнували єврейські лікарні, школи, цвинтарі й будинки. Коли все було скінчено, 96 євреїв убили й 30 тисяч заарештувалиУ найбільшому Варшавському гетто в Польщі кожен місяць помирало близько 1% населення. Наймасовіше вбивство під час Голокосту сталося у вересні 1941 року в урочищі Бабин Яр, недалеко від Києва, в Україні, де вбили понад 33 тисячі євреїв всього за два дні.
6. Слово вчителя – Що ж таке «фуга»?
Фуга – ( біг, втеча, швидкий плин) поліфонічний ( багатоголосий) музичний твір, який розвиває одну або кілька тем, які почергово повторюються кількома голосами; вища поліфонічна форма ( класичним зразком є фуги Й. Баха) прослухати фрагмент музики Й.Баха
-Сьогодні ми з вами познайомимося з історією створення вірша «Фуга смерті» 1945 року Пауля Целана. Історія створення вірша.
Батьки Пауля Целана потрапили до концтабору, а сам поет - до румунського трудового табору. Батько помер там від тифу, а матір розстріляли. Так от у багатьох таборах існували сформовані з в’язнів музичні капели, як це пізніше описала Естер Бежарано, котра грала в такому оркестрі в Аушвіці: "Ми повинні були грати під час прибуття поїздів, з яких людей гнали прямо в газові камери". Відомим для широкої аудиторії твір став у 1952 році після публікації у збірці «Мак і пам'ять»
Презентація твору «Фуга смерті» з використанням ІКТ ( читання мовою оригіналу з використанням музики Баха )
https://www.facebook.com/share/v/1Jc89UXxyL/
Виразне читання вірша «Фуга смерті» П. Целана вчителем
12. Аналітична робота з текстом ( робота в групах)
1.Які теми розвиваються у вірші? ( тема концтабору і тема кохання німецького ката до коханої Маргарити та порівняння її з єврейською дівчиною Суламіф)
2. Головні мотиви твору. ( пам'ять і забуття, автор створює жахливу реальність, яку пережив сам, він акцентує увагу на протиборство двох сил – гуманізму і жорстокості, високої культури та фашистської ідеології)
3. За яким принципом будується вірш? Кого і що автор протиставляє? Роль контрасту або антитези ( антитеза: він- ми, « золотиста коса Маргарити» - « попеляста коса Суламіф», німецька музика у виконанні єврейських музикантів перед стратою)
-Як цей літературний твір переплітається з музичним жанром?( у ньому як і музичному творі тут розвиваються декілька мотивів водночас, щоб у фіналі знову з’єднатися й остаточно розв’язатися) -
-В чому художнє новаторство митця? (вірш написаний верлібром, у якому відсутні метр і рима, немає розділових знаків.
-Отже, Вірші Целана зашифровані - це образи алюзії, примхливі метафори, асоціативний монтаж та багатоповерховість підтексту, паралелізм, що посилює жах і безглуздя цього злочину. «Фуга смерті» має всесвітнє визнання, є символом Другої світової війни, так як «Генріка», картина П. Пікассо , в образотворчому мистецтві.
Історія створення картини. Йдеться про події в Іспанії, коли там в1931 році відбулося повстання, яке переросло в громадянську війну 1931 – 1939 рр. В 1937 році на місто гітлерівці скинули тисячі бомб. 6 тисяч людей було вбито одразу, 2 тисячі залишилися під завалами. Більше, ніж троє суток горіло знищене місто. За цим спостерігав весь світ і Пабло Пікассо також. Картина була написана всього лише за місяць.
https://painters.com.ua/gernika-pikasso-vojjna-v-gorode-mira/
( перегляд репродукції картини).
Вірші Целана перекладені українськими письменниками: М.Бажаном, В.Стусом, Л. Череватченком, найбільше творів переклав Петро Рихло.
V. Підбиття підсумків уроку. Заключна бесіда
- Як життя і творчість Пауля Целана були пов’язані з Україною?
- У чому полягає новаторство митця?
- Чи є актуальним цей твір, а особливо для молоді?
-Так, цей твір актуальний / 27 січня у всьому світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту/, а особливо для молоді, недаремно колишній учень нашої школи, Михайло Домаскін, який навчається у ХДУ, зайняв перше місце у Всеукраїнському конкурсі науково-дослідницьких робіт серед студентів та аспірантів, присвяченій темі Голокосту. Отже, « Фуга смерті – це не лише пам’ятка своєї доби, а й твір, який застерігає людство від спонукань ідеї за чистоту нації, щоб ніколи більше не повторити цієї трагедії. Єврейське прислів’я говорить: «Не ідіть війною проти закону, прийміть закони проти війни».
3. Рефлексія. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
Завершіть речення: Сьогодні на уроці я зрозуміла ( зрозумів) …
VІ. Домашнє завдання Скласти сенкани : Пауль Целан, фуга смерті