Відомо, що по одягу - зустрічають, а по розуму - проводжають. Матеріали брошури pdf розроблені до теми уроку з етики і дають можливість учням вивчити назви елементів національного одягу - «свита», «кожух», «лейбик», «кептарик»; «кучма», «очіпок», «вінок». Навчитися наводити приклади різних частин українського одягу; характеризувати роль українського національного одягу у сучасному житі; пояснювати особливості українського національного одягу. За бажанням ви можете переглянути відеоурок за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=TnEp3seeVEA
ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ. УЧНІ ПОВИННІ
ЗНАТИ:
v поняття «свита», «кожух», «лейбик», «кептарик»; «кучма», «очіпок», «вінок». ВМІТИ:
vнаводити приклади різних частин українського одягу;
vхарактеризувати роль українського національного одягу у сучасному житі;
vпояснювати особливості українського національного одягу.
Ключові поняття: «свита», «кожух», «лейбик», «кептарик»; «кучма», «очіпок», «вінок».
1) УКРАЇНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ОДЯГ.
ОДЯГ ПОСПОЛИТИХ
ПОСПОЛИТІ (ТОБТО ПРОСТІ ЛЮДИ) носили свитки(чорні, білі, сірі) з сукна. Свитку з капішоном називали —кобеняк. Зимою носили кожухи, багатші носили байба-
рак— кожух покритий сукном. Окрім цього носили також кунтуші, киреї, сіряки. На голові носили смушеві чорні або білі шапки, на ногах чоботи.Шаровариносили шерстяні або лляні. Сорочкина рукавах та на комірах були завжди вишиті червоною бавовною.
СВИТА АБО СВИТКА - довгополий верхній вузький прямий одяг з домотканого товстого сукна. У жінок – завжди білого, у чоловіків – сірого або чорного кольору. Свита – різновид жупана. Одяг убогих людей, селян.
СВИТА є верхнім традиційним одягом українців в добу Середньовіччя до 20 ст. Але сучасна мода теж повертає національні традиції.
Свити (жіночі та дитячі) ХІХ ст. |
Сучасні свити від Валентино