Клітина – найменша жива система, яка може здійснювати життєві функції. Тому клітину називають основною структурною і функціональною одиницею живого.
Переважна кількість живих організмів побудовані з клітин: одноклітинні з однієї, а багатоклітинні з великої кількості.
Вперше побачити клітини стало можливим у ХVІ-ХVІІ ст., коли було винайдено мікроскоп. Уперше побачив і описав клітину англійський вчений-фізик Роберт Гук.
Спочатку їх було названо комірками.
1831 року англійський ботанік
Роберт Броун (1773-1858) описав ядро рослинних клітин.
Клітинної теорії будови живих організмів Теодор Шванн (1839 р.)
Сьогодні мікроскопи є світлові, скануючі, електронні. Вони досконалі настільки, що немає ні єдиного дрібного, мікроскопічного природного тіла, якого не можна було б розглянути.
Науку про будову, функції та різноманітність
клітин називають ц и т о л о г і я
від латинської мови “китос, цитос” – клітина,
“логос” – наука.
У тілі багатоклітинних організмів клітини спеціалізуються на виконанні окремих життєвих функцій, у зв’язку з цим набувають відмінностей у будові. Вони можуть мати різні розміри, форму, забарвлення.
Особливостями будови рослинної клітини є:
- наявність міцної клітинної оболонки;
- цитоплазми; - органел; - ядра.
Цитоплазма – внутрішнє середовище клітини. Особливістю її є напіврідкий стан, що забезпечує здатність до внутрішньоклітинного руху. Завдяки цьому цитоплазма здійснює транспорт речовин.
У ній занурені всі складові частини – органели і накопичуються запасні поживні речовини.
Цитоплазма
Біологічні властивості:
РУХ
ВИБІРКОВА
ПРОНИКНІСТЬ
ПОДРАЗЛИВІСТЬ
ОБМІН РЕЧОВИН
Органели – постійні структури клітини, які виконують властиві їм функції і клітина існує як єдине ціле. Найхарактернішими серед них є: вакуолі, пластиди, мітохондрії,
ендоплазматична сітка, комплекс Гольджі…
Вакуолі – органели, заповнені клітинним соком. Це рідина, що є розчином цукрів, мінеральних солей, органічних кислот, пігментів та інших речовин.
У молодих клітинах їх може бути декілька, а в старих одна і досить велика, що притискує до оболонки весь інший вміст цитоплазми.
Пластиди – органели, що наявні лише в рослинних клітинах.
Вони є трьох типів:
- хлоропласти – зеленого кольору, завдяки наявності хлорофілу; - хромопласти – різнобарвні – червоні, жовті, помаранчеві… - лейкопласти – безбарвні.
Ядро– це округле тільце, що регулює всі процеси життєдіяльності клітини. Воно зберігає спадкову інформацію, що міститься в організмі рослини.
Дякую за увагу!