Презентація "Екологічна ніша як наслідок адаптацій"

Про матеріал
Презентація для 11 класу на тему - Екологічна ніша як наслідок адаптацій. Підручних: Задорожний
Перегляд файлу

image

imageЕкологічна ніша — це місце виду в екосистемі, яке визначається його зв’ язками з іншими живими організмами та факторами середовища.  Екологічна ніша показує розташування виду в харчових ланцюгах, його взаємовідносини з конкурентами, межі дії факторів середовища (наприклад, температури, вологості, солоності), у яких вид може вижити, тощо.

Ширина ніші — це відносний параметр, і визначається він у порівнянні з іншими видами.

imageШироку нішу мають види, які здатні жити у великому діапазоні значень певного параметра (види еврибіонти), а вузьку — види, діапазон існування яких є вузьким (стенобіонти).

 Перекриття ніш виникає, коли різні види починають використовувати однаковий ресурс. Відповідно, між ними виникає конкуренція.


Існує правило обов’язкового заповнення екологічної ніші, яке стверджує, що не існує ніші без виду і виду без ніші. Згідно з цим правилом, усі екологічні ніші в екосистемі є зайнятими, а вільних ніш не існує. У випадку зникнення виду з екосистеми (наприклад, у результаті його вимирання) екологічна ніша, яка належала йому, буде зайнята іншими видами або поділена між ними.

Наприклад, коні й руді кенгуру — ніша травоїдних, які швидко бігають на відкритих просторах.

Австралія відділилася від інших материків до появи на ній плацентарних ссавців, тому існуючі ніші на ній так і займають сумчасті.

image

imageСитуації значного перекривання ніш можуть виникати в разі появи нових видів у результаті еволюційних процесів. Якщо два види походять від спільного предка, то, зрозуміло, їхні екологічні ніші будуть подібними і можуть суттєво перекриватися.

Як, скажімо, сталося з двома видами роду

Людина — неандертальцями і сапієнсами Наслідком стала дуже сильна конкуренція між видами.

Можливих результатів два: або види еволюціонують далі й розширюють свої ніші в різні сторони, поки рівень конкуренції за ресурси не знизиться, або один із двох видів вимре.


image10 Екологічна ніша як наслідок адаптацій: (стор. 36-39)

Головач В.О.

pdf
Пов’язані теми
Біологія, Презентації
Додано
31 грудня 2024
Переглядів
24
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку