: Перші кроки незалежної України

Про матеріал
формування вмінь запамятовувати інформацію, виділяти слова маркери, порівнювати, аналізувати; оволодіння навичками засвоєння знань щодо розпаду СРСР, процесу утворення незалежної України та першому десятиліттю існування; розвиток патріотичного і шановливого ставлення до України, поваги до оточуючих, розуміння необхідності демократичних цінностей у суспільстві
Перегляд файлу

 

Тема уроку: Перші кроки незалежної України

 

Тип уроку: відкриття нового знання

 

  • Мета уроку: формування вмінь запамятовувати інформацію, виділяти слова маркери, порівнювати, аналізувати;  оволодіння навичками засвоєння знань щодо розпаду СРСР, процесу утворення незалежної України та першому десятиліттю існування; розвиток патріотичного і шановливого ставлення до України, поваги до оточуючих, розуміння необхідності демократичних цінностей у суспільстві

 

 

Завдання уроку:

  • Засвоїти знання щодо:
    • Розпаду СРСР, процесу утворення незалежної України та першому десятиліттю існування
  • Сформувати вміння (навички):

                 - запамятовувати інформацію, виділяти слова маркери, порівнювати, аналізувати

  • Розвинути установки до:
    • Патріотичного і шановливого ставлення до України, поваги до оточуючих, розуміння необхідності демократичних цінностей у суспільстві

Очікувані навчальні результати:

  • знання:

               -процес і причини розпаду СРСР, перші законодавчі документи, алгоритм утворення нової держави «України», характеристика соціально-політичного явища «Помаранчевої революції»,

  • вміння:

              -висловлює власні судження, виокремлює основне і другорядне в тексті, формулює питання різного типу до джерела інформації,

  • установки до:

              -повага до держави і її народу, дотримання демократичних цінностей

Розумові операції: аналіз, аналогія, порівняння,  узагальнення, класифікація, оцінювання

 

Демонстраційний матеріал:   карта України, світлини Чорнобильської АС, Помаранчевої революції.

 

Роздатковий матеріал: -набір з смужок паперу де перераховані основні  ознаки  держави (президент, інституції, закони, територія, грошова одиниця, збройні сили)

 

Технічне забезпечення уроку: https://www.youtube.com/watch?v=FFe0HflDCT4

 

Оформлення дошки (малюнок, епіграф):



ПЕРЕБІГ УРОКУ

 

№ п/п

Етап уроку

Мета етапу

Можливі методи, прийоми/Навчальні дії

Орієнтовний  час

1.

Самовизначення до діяльності (мотивація).

Дидактичні: включення в навчальну діяльність на особистісно значущому рівні; визначення змістової області матеріалу.

Психологічні: забезпечення психологічного настрою на роботу

 

  •  

-Що зображено перед нами?

- Це територія нашої держави. Назва її «Україна». Сьогодні ми з вами дослідимо процес її утворення.

1-2 хв.

2.

Актуалізація знань і виконання пробної навчальної дії/

Дидактичні: готовність мислення й усвідомлення потреби до оволодіння новим знанням чи способом дії

Психологічні: створення ситуації утруднення під час виконання завдання

 

  • Метод «Ланцюжок»: у які утворення входили наші землі на протязі історії?
  • Діти згадують про Русь-Україну, Козацьку республіку, владу імперій, утворення СРСР
  • Прийом порівняння: порівняйте, чи у всіх цих утвореннях наші землі мали однаковий статус (були самостійними, автономними, залежними).
  • У складі СРСР були не задоволені становищем? Прийом «Хмаринка слів» (прізвища шістидесятників).
  • Прийом «Задай 5 запитань»: група учнів отримує фотоджерело, клас задаючи питання мають відгадати, що зображено на фото. (фото Чорнобильської АС)

5-7 хв.

3.

Локалізація (ідентифікація) утруднення (виявлення місця й причини утруднення в діяльності)

Дидактичні: виявлення місця (де?) і причини (чому?) утруднення.

Психологічні: створення умов для аналізу учнями повноти своїх знань

 

-Чи існує сьогодні така держава, як СРСР?

-А які держави ви можете назвати?

3-4 хв.

4.

Побудова проекту виходу з утруднення («відкриття» дітьми нового знання)

Дидактичні: формулювання мети й теми уроку; побудова дітьми нового способу дій і формування навичок до його застосування;

підбір варіанту виходу з утруднення (побудова еталону, читання або самостійне формулювання правила, алгоритму).

Психологічні: активізація розумової діяльності

 

 

 

 

  • -ст.106 п.25 читаємо про розпад СРСР і  маркуємо ключові слова причин розпаду(поневолені народи, необхідність визволення, активізація національного руху, масові акції)
  • Метод «Побудуй свою державу»: уявімо, що ви маєте змогу заснувати свою державу, оберіть, які будуть ваші перші кроки. Порівнюємо ваш вибір з матеріалом відеоролика https://www.youtube.com/watch?v=FFe0HflDCT4
  •  
  • Робота з світлинами «Помаранчева революція», вивчення терміну.

4-6 хв.

5.

Реалізація побудованого проекту виходу з утруднення та вирішення вихідного завдання

Дидактичні: Пошук нового способу дій.

Психологічні: формування умінь аналізувати ситуацію й проєктувати правила, алгоритми, способи дій та представляти їх в узагальненому вигляді

  • Робота  в парах. Завдання: ст.107-109 визначте позитивні і негативні чинники розвитку держави, виробіть, спільно в парі, власний алгоритм дій для «своєї держави»

5-8 хв.

6.

Первинне закріплення в зовнішньому мовленні

Дидактичні: Засвоєння нового способу дій.

Психологічні: первинне формування умінь в умовах використання нового знання

-Технологія «Хрестики нулики»

Хто?

Чому?

Коли?

Наскільки?

Як?

Де?

Навіщо?

Чим?

Завдяки чому?

Для чого?

Які наслідки?

В який термін?

4-5 хв.

7.

Самостійна робота з самоперевіркою за зразком/еталоном

Дидактичні: інтеріорізація нового способу дій; організація  самостійного виконання завдання; індивідуальна рефлексія досягнення мети.

Психологічні: розвиток уваги, уміння критично  оцінювати свою роботу

  • Метод «Знаю- Хотів дізнатися- Дізнався»

3-5 хв.

8.

Включення в систему знань і повторення

Дидактичні: включення використання нового способу дій в систему знань під час виконання творчого завдання, повторення і закріплення раніше вивченого

Психологічні: формування здатності працювати в групах

  • Робота з роздатковим матеріалом в групах по періодам історичного державотворення на українських землях. Група «Русь-Україна», «Козацька держава», «Під владою імперій», «СРСР», «Україна» (вибрати з наданого матеріалу, ознаки держав групи).

5-8 хв.

9.

Рефлексія діяльності (підсумок уроку)

Дидактичні: організація самооцінки результатів діяльності, усвідомлення нового методу, меж застосування нового знання, ступеня досягнення цілей уроку.

Психологічні: формування здатності до самооцінювання

Метод «Світлофор»

 

docx
До підручника
Історія України (Вступ до історії) 5 клас (Власов В.С.)
Додано
26 квітня 2023
Переглядів
343
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку