Термін «екологія» (від грец. oikos – житло, оселя і logos – наука, вчення) запровадив німецький природодослідник і філософ Ернст Геккель 1866 року в праці «Загальна морфологія організмів» для позначення біологічної науки, що вивчає взаємозв’язки організмів з навколишнім середовищем.
Екологія – наука, що вивчає взаємозв’язки організмів та їх угруповань між собою та з навколишнім середовищем, структуру та функціонування надорганізмових систем
Ернст Геккель
Німецький природодослідник
Екологічні фактори — це умови середовища існування, які впливають на життєдіяльність організмів. Організми постійно перебувають під впливом різноманітних екологічних чинників, які за своєю природою можуть бути абіотичними, біотичними й антропогенними.
Сукцесією (від лат. succesio – послідовність, успадкування) називають послідовні зміни угруповань організмів, які з часом призводять до перетворення екосистеми.
Вторинні сукцесії – це відновлення природної рослинності після певних порушень. Прикладом може бути відновлення лісів після пожеж.
Біогеохімічний цикл (колообіг речовин) – система незамкнених і незворотних колообігів хімічних речовин у неорганічній природі через організми в органічну природу.
Під час фотосинтезу рослини засвоюють Карбон, що надходить до листків з повітря в складі вуглекислого газу, утворюючи вуглеводи. За таких умов відбувається перетворення сонячної енергії в хімічну. Як ви вже знаєте, у цьому полягає космічна роль зелених рослин. Під час дихання рослин частина вуглеводів окиснюється, і вуглекислий газ виділяється в повітря. Більша частина вуглеводів накопичується в рослинах. Крім того, у рослинах утворюються білки, ліпіди та інші органічні речовини.
Біогеохімічний цикл Оксигену.
Унаслідок колообігу речовин у біосфері відбувається безперервна міграція елементів.
Організми беруть участь в утворенні осадових порід, ґрунтоутворенні, підтриманні сталості газового складу атмосфери. Осадові породи виникають на дні водойм унаслідок нашарування різних нерозчинних речовин, значна частина яких має біогенне походження. З решток організмів, які впродовж життя накопичують у своїх скелетах, мушлях, панцирах карбонати, фосфати, силіцій(IV) оксид, утворюються осадові породи (крейда, кремнезем, радіолярити, діатоміти, вапняк).
Америки. Їжі, що її вживали птахи вихідної групи, на островах було замало. Переваг у боротьбі за існування набували ті птахи, у яких будова дзьоба була зміненою, що давало їм змогу вживати іншу їжу (поміркуйте, яка це форма боротьби за існування) (рис. 23).
Адаптивна радіація – утворення різноманітних форм організмів у межа х виду або групи споріднених видів, що є результатом пристосування до різних умов середовища існування.