Підключення та налаштування мережевих пристроїв. Обтиснення мережевого кабелю

Про матеріал
5. Мета заняття: НАВЧАЛЬНА: сформувати поняття щодо мережевих пристроїв та обтиснення мережевого кабеля. ВИХОВНА: Виховання та формування інтересу до майбутньої професії, виховання акуратності в роботі, уважності та бережливого ставлення до комп’ютерної техніки, виховання інтересу до застосування інформаційних систем та технологій у сучасному світі. РОЗВИВАЮЧА: Розвивати раціональне мислення, увагу, спостережливість та самовдосконалення за обраною професією, розвиток логічного та творчого мислення в процесі виконання завдань. МЕТОДИЧНА: - показати один із прийомів проведення уроку виробничого навчання
Перегляд файлу

                                                       Професія: 4113 «Оператор з обробки інформації та програмного забезпечення»

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ  УКРАЇНИ

ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ № 17

 

 

 

 

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА КАРТА

Заняття (виробниче навчання) № 53

з предмету «Комп’ютерні мережі»

в групі К 24-32/9

 

 

 

 

Викладач:

  Майстер в/н:

 Тема виробничого уроку: «Підключення та налаштування мережевих пристроїв. Обтиснення мережевого кабелю» 

 

 

 

 

Дата проведення: "_____"_____________ 2025р.

Час проведення: _________________________

Місце проведення:_________________________


Предмет: Виробниче навчання,  «Комп’ютерні мережі»

Тема уроку виробничого навчання: Підключення та налаштування мережевих пристроїв. Обтиснення мережевого кабелю

Вид заняття: урок

  1.      Методи активізації навчальної діяльності:
  •          осмислювальні
  •          мотиваційні
  1.      За методами управління навчальною роботою:
  •          навчальна робота під керівництвом майстра виробничого навчання
  1.      Види контролю:
  •          поточний
  •          фронтальне опитування
  1.      Методи контролю та самоконтролю:
  •          активні методи контролю.
  1.      Мета заняття:

НАВЧАЛЬНА: сформувати поняття щодо мережевих пристроїв та обтиснення мережевого кабеля.

ВИХОВНА: Виховання та формування інтересу до майбутньої професії, виховання акуратності в роботі, уважності та бережливого ставлення до комп’ютерної техніки, виховання інтересу до застосування інформаційних систем та технологій у сучасному світі.

РОЗВИВАЮЧА: Розвивати раціональне мислення, увагу, спостережливість та самовдосконалення за обраною професією, розвиток логічного та творчого мислення в процесі виконання завдань.

МЕТОДИЧНА: - показати один із прийомів проведення уроку виробничого навчання

 

 

 

 

 


Міжпредметні зв’язки, які забезпечують даний предмет:

1 – Комп’ютерні мережі

2 – Інформатика

3 – Математика

4 -  Всесвітня історія

5 – Охорона праці

  1.      Забезпечення заняття:
    1. Технічні засоби:
  •          проектор
  •          комп’ютери
    1. Роздатковий матеріал:
  •          Інструкціїйна карта

8. Види самостійної роботи:

  •          виконання практичних завдань.

9. Література:

 

 

 

 

 

 

 

 

Розглянуто на засіданні

методичної комісії інформаційних технологій

Протокол № «_____» від _______2025р.

Голова комісії ______________Ольга ГАЛАНИЦЬКА   

                                                                                                                                                                                                                    

Затверджено

Старший майстер підрозділу «Комп’ютерних технологій та економіки»

________________ Олександр ТЕРЕНТЬЄВ

«______» ________________ 2025р.

 

 

План уроку виробничого навчання

 

Група: К24-32/9

Професія: 4113 Оператор з обробки інформації програмного забезпечення

Модуль ООІ та ПЗ-2.5. Налагодження та обслуговування мережевих систем

 

ООІ та ПЗ-2.5.1 Використання основних понять та технічних характеристик мережевих  систем

 

Тема уроку: «Підключення та налаштування мережевих пристроїв. Обтиснення мережевого кабелю.»

 

Мета уроку:

    а) навчальна сформувати поняття щодо мережевих пристроїв та обтиснення мережевого кабеля;

б) розвивальна здобути у здобувачів освіти професійні навички при роботі на ПК з дотриманням вимог охорони праці;

в) виховна виховувати професійні риси, почуття відповідальності, вміння об’єктивно оцінювати себе та інших, культуру користувача ПК.

Форма уроку: урок виробничого навчання в навчальній лабораторії «Інформаційних технологій».

Тип уроку: урок вдосконалення вмінь та формування навичок

Методи:

  •       словесні (інструктаж, бесіда, пояснення, робота з друкованим джерелом інформації);
  •       наочні (слайд-шоу, роздатковий матеріал, показ прийомів роботи);
  •       практичні (вправи, самостійна практична робота здобувачів освіти);
  •       пояснювально-ілюстративний (виконання здобувачами освіти прийомів та операцій за зразком, показаним майстром, виконання завдання, використовуючи інструкційну карту).

 

Дидактичне забезпечення (за допомогою якого здійснюється процес навчання): конспект майстра, роздатковий матеріал, інструкційні картки, презентація

Міжпредметні зв'язки: «Охорона праці», «Комп’ютерні мережі», «Інформатика», «Математика»

Хід уроку

 

  1. Вступний інструктаж: (45 хв.)

1. Вітання, перевірка явки здобувачів освіти, рапорт старости групи

2. Повідомлення теми та мети уроку (2-3 хв.).

3. Повторення та закріплення раніше вивченого матеріалу (5-10 хв.).

  •        Мотивація навчально-виробничої діяльності;
  •        Здійснення між предметних зав’язків при повторенні матеріалу
  •        Повторення правил ОП.

4.Формування нових професійних знань, навичок та вмінь (15-20 хв.)

  •   Пояснення нового матеріалу.
  •      Розбір технологічної сутності завдання за допомогою інструкційної карти;

5.Закріплення нового матеріалу шляхом демонстраційних вправ (7-10 хв.)

6.Інструктування про безпечні умови праці та розподіл здобувачів освіти по робочим місцям (3-5 хв.)

 

III. Поточний інструктаж та самостійні вправи здобувачів освіти

  1.   Цільові обходи:
  •   Перевірка організації робочих місць і готовності до роботи;
  •   Вірна технологічна послідовність виконання роботи на перш початковому етапі;
  •   Здійснення самоконтролю;
  •   Перевірка правильності виконання прийомів і операцій;
  1.   Проведення індивідуального інструктажу - виявлення помилок і усунення їх;
  2.   Проведення колективного інструктажу - виявлення однотипних помилок;

 IV. Заключний інструктаж

  •   Аналіз виконаних робіт;
  •   Аналіз допущених помилок;
  •   Повідомлення оцінок;
  •   Узагальнення матеріалів уроку;
  •   Підведення підсумків уроку;
  •   Прийом і оцінювання робіт;
  •   Повідомлення домашнього завдання;
  •   Прибирання робочих місць.

 

 

 

Майстер виробничого навчання      __________       Дмитро ТАТАРИНЦЕВ

 

Додаток №1

Інструкція з техніки безпеки

Вимоги безпеки перед початком роботи

Забороняється

  •    заходити у лабораторію у верхньому одязі;
  •    приносити на робоче місце особисті речі;
  •    класти різні предмети або одяг на ПЕОМ і ін.обладнання;
  •    самостійно без вказівки майстра вмикати пристрої;
  •    чіпати сполучні кабелі від’єднувати і приєднувати роз’єми;
  •    дозволяється працювати тільки за вказівками майстра в/н

Вимоги безпеки під час роботи

Під час роботи забороняється:

  •      ходіння по лабораторії без дозволу майстра;
  •      торкатися обладнання руками;
  •      торкатися пальцями, авторучками і іншими предметами дисплея, а так само розеток електроживлення і роз’ємів пристроїв;
  •      залишити працююче місце устаткування без нагляду.

Під час роботи необхідно:

  •      акуратно поводитися з апаратурою;
  •      працювати з клавіатурою чистими руками, на клавіші тиснути не сильно, не допускаючи ударів;
  •      у разі виникнення несправності повідомити майстру;
  •      не намагатися самостійно проводити регулювання або усувати несправності апаратури.

Вимоги безпеки після закінчення роботи

  •       Після закінчення роботи про недоліки і несправності виявлені під час роботи необхідно зробити записи у відповідних журналах;
  •       Після закінчення, на робочому столі не повинні залишатися зайві предмети.

Додаток №2

  •       Повторення та закріплення раніше вивченого матеріалу .

Розвиток сучасних інформаційних технологій супроводжується збільшенням ролі телекомунікаційних систем різного призначення та комп’ютерних мереж. Це пояснюється необхідністю більш швидкої передачі інформації, в тому числі й управлінської, для якої важливе значення мають час та оперативність її доставки до користувачів. Більш вагомим стає використання засобів електронного обміну документів – електронної пошти, програмного забезпечення браузерів тощо – за допомогою яких набагато збільшується ефективність роботи фахівців різних рівнів управління сучасними підприємствами та установами.

  •      Отже обговоримо деякі питання:
  1. Що таке Комп'ютерна мережа?
  2. Що таке класифікація комп'ютерних мереж?
  3. Як розподіляються комп’ютерні мережі по територіальній поширеності?
  4. Що таке локальні мережі?
  5. Що таке сервер?
  6. Що таке топологія мереж?

  •                  Здійснення між предметних зав’язків при повторенні матеріалу

Уроку виробничого навчання, має міжпредметні зв’язки:

1 – Математика

2 – Інформатика

3 – Комп’ютерні мережі

4-  Всесвітня історія

  •                  Повторення правил ОП.

Додаток №3

 

Формування нових професійних компетентностей

Тема уроку: Підключення та налаштування мережевих пристроїв. Обтиснення мережевого кабелю

 

  •                  Пояснення нового матеріалу.

Мережеві пристрої забезпечують транспортування даних між пристроями користувача. Вони подовжують і об’єднують кабельні з’єднання, перетворюють дані з одного формату в інший і керують передаванням даних.

До мережевих пристроїв належать повторювані, концентратори, мости, комутатори і маршрутизатори. Розглянемо їхні особливості.

 

Повторювач (англ. repeater) це пристрій, призначений для підсилення мережевих сигналів, що дозволяє передавати їх середовищем на більшу відстань. Причому повторював не переглядає іншу інформацію, яка міститься в пакеті.

Концентратор (англ. hub — центр уваги) — це один із видів мережевих пристроїв, які можна встановлювати на рівні доступу мережі Ethernet. На ньому є кілька портів для під’єднання вузлів до мережі.

 

 

Міст (англ. bridge міст) це пристрій, призначений для фільтрування потоків даних у локальній мережі для того, щоб локалізувати передавання даних і разом із тим зберегти можливість зв’язку з іншими частинами мережі для перенаправлення туди потоків даних.

 

 

 

 

 

 

 

Комутатор (англ. switch перемикач) це пристрій, який можна назвати «розумним» концентратором, тому що він передає дані тільки безпосередньо отримувачу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Маршрутизатори (англ. router) — це пристрої об’єднаних мереж, які пересилають пакети між мережами на основі адрес. Маршрутизатор здатний вибирати найкращий шлях у мережі для переданих даних.

 


Мережева карта (мережевий інтерфейс) — пристрій, яким оснащують комп’ютер для під’єднання до мережі за допомогою мережевого кабелю чи радіоканалу.

Мережеві інтерфейси виготовляють у вигляді плат або окремих пристроїв для бездротових мереж. Тип мережевого інтерфейсу має відповідати типу середовища передавання.

 

Середовище передачі даних в комп’ютерних мережах

 

На сучасному етапі розвитку комп’ютерних мереж використовують такі типи кабелів: кручена пара, коаксіальний та оптоволоконний кабелі.

 


Кручена пара це декілька пар скручених мідних дротів у кольоровій пластиковій ізоляції.

 

Пучки кручених пар дротів захищає зовнішнє обплетення. Такий кабель використовують у телефонному зв’язку та в більшості мереж.

Залежно від типу кабелю максимальна відстань передавання даних без підсилення сигналустановить від 15 до 100 м, а швидкість передавання даних може досягати 100 Гбіт/с.

 


Коаксіальний кабель це кабель із ізольованою мідною жилою, оточеною металевою оболонкою-екраном.

Такий кабель використовують для під’єднання комп’ютерів до мережі та поширення сигналів телебачення. Максимальна відстань передавання даних без підсилення сигналу становить 500 м, максимальна швидкість передавання данихможе досягати 10 Мбіт/с.

Оптоволоконний кабель це скляна або пластикова нитка, що використовується для перенесення світла за допомогою повного внутрішнього відображення.

 

 

Структура оптоволоконного кабелю схожа на структуру коаксіального кабелю. Але замість центрального мідногодроту в такому кабелі використовується тонке (діаметромблизько 1 - 1 0 мкм) оптоволокно, а замість внутрішньої ізоляції скляна або пластикова оболонка, що не дозволяє світлувиходити за межі оптоволокна.

Застосування цього кабелю дозволяє реалізувати найшвидший на сьогодні спосіб передавання даних. Відстань передавання даних без підсилення сигналу становить 50 км, а швидкість передавання даних сягає від 10 Гбіт/с до 4-8 Тбіт/с.

 

Конектор і його пристрій

Ethernet-вилка, яку вставляють в гніздо ПК, телевізорів, роутерів, комунікаторів, розеток та інших пристроїв, і є коннектор. Він має два широко використовуваних найменування RJ-45 і 8P8C. Пристрій конектора для інтернету здається простим, якщо знати, для чого необхідні його елементи.

 

 

Конструкція конектора:

1 корпус з прозорого пластику;

2 – фіксуюча засувка;

  1.   вхід кабелю;
  2.   – кріпильна обтискна планка; 5 – канали для жил;

6 – контакти з латуні або бронзи;

7 ножові виступи

 

 

Короткий опис процесу обтиску: розібрані в певному порядку жили заводять під вхідний отвір і розподіляють по каналах, потім конектор вставляють в спеціальне гніздо прес-кліщів і затискають.

Відбувається наступне: затискна планка опускається на зовнішню ізоляцію і міцно фіксує кабель. Ножові виступи контактів розрізають ізоляцію жил, що забезпечують електричне з’єднання контактів з провідниками.

Одночасно зовнішні частини контактів утапливаются в корпус в результаті виходить вилка для комутації з портами мережевих пристроїв.

 

Існує два варіанти обтиску роз’єму на кабелі:

 

Пряме з'єднання витої пари типу EIA/TIA-568B

 

  •            для створення прямого кабелю для з’єднання порту мережевої карти з комутатором або концентратором

 

Перехресне з'єднання витої пари

 

  •              для створення перехресного (crossover) кабелю, що має інвертоване розведення контактів роз’єму для з’єднання безпосередньо двох мережевих плат, встановлених в комп’ютери, а також для з’єднання деяких старих моделей концетраторів або комутаторів.

Для обжимки витої пари використовується спеціальний інструмент – крімпер. "Обжимка" зазвичай має робочу частину для 8- і 6- (або 4-) контактних роз’ємів та різак, що дозволяє зняти ізоляцію без пошкодження проводів пар.

 

 

Обжимний інструмент (крімпер)

 

Інструкції правильного обжиму RJ-45

 

Для перевірки правильності обжимку кабелю, крім візуального контролю, використовують спеціальні пристрої кабельні тестери. Такий пристрій складається з передавача і приймача. Передавач по черзі подає сигнал на кожну з восьми жил кабелю, дублюючи цю передачу запалюванням одного з восьми світлодіодів, а на приймачі, приєднаному до іншого кінця лінії, відповідно загоряється один з восьми світлодіодів. Якщо на передачі та на прийомі світлодіоди загоряються підряд, значить, кабель обжатий без помилок.

Кабельний тестер NS-408

 

Монтаж конектора RJ-45 на кабелі «кручена пара»

1. Візьміть відрізок кабелю «кручена пара» довжиною 2-3 метра.

2. Відріжте на кінці кабелю невеликий шматок в 2-3 см, щоб видалити пошкоджену або окислилася частина кабелю.

3. Візьміть пристрій для обтискання конекторів RJ-45 і знайдіть в ньому ножі для обрізання зовнішнього обплетення. Закладіть кінець кабелю між ножами, як показано на рис. 4.6, злегка стисніть ручки і обертаючим рухом надріжте зовнішнє обплетення кабелю (акуратно, щоб не розрізати провідники).

https://lh3.googleusercontent.com/z00zD5Q6yFptq0ftwIpBSSfXjkEQ5t5XsRUD4KJJcr_uFQMHeTYNgEF4GZErXrkdIE5ickWcfik4OrUOVqroVD9nXkgleyB_f3kCtd_93pBxLkQQhtTnqoTm2WQqAuTRYNOErNqsKPb2aXF6

Рис. 4.6. Обрізка зовнішньої ізоляції на кабелі «кручена пара»


 

Увага! У пристрої для обрізки кабелю використовуються гострі ножі. Тому не намагайтеся використовувати цей пристрій для зачистки чого-небудь іншого, крім кабелю «кручена пара» або телефонного кабелю, і ні в якому разі не намагайтеся затискати в пристрої, наприклад, палець: такі дії можуть привести до серйозної травми.

4. Видаліть надрізаний шматок зовнішнього обплетення кабелю, розплетіть і випряміть усі провідники. Після цього кінець кабелю повинен виглядати, як показано на рис. 4.7.  

https://lh4.googleusercontent.com/mkTQGqqLJUIa5S9WtbnSeEjqNXGtmsqUDViD1IQH53vMTCwIwWmPtwtKliPncGCCtItEtIjjtHeUcTEZif9EcAg491ESJzAVDagvsFNDY0zycMZ5Y004t98WSr1HcuzInLsNgIXTImrFkkbo

Рис. 4.7. Кабель «кручена пара» з розплетеними і випрямленими провідниками

5. Розташуйте провідники відповідно до обраного вами стандартом закладення (найбільш поширеним є стандарт 568В) і, зрізавши на їх кінцях шматочки по 2-4 міліметра, акуратно підрівняйте їх (як показано на рис. 4.8).

https://lh4.googleusercontent.com/8zLGxdSoKRRILPR0Lppkvkt3MaNHC_DRkgLbkwsgcD980fLGOBZzMtSp939VBuzSRzItxyxaCcIwMXl4ErMy-Bm0Van2RmfPGivLybx_H5LBXVof12blkVOFdRcz8PqpOYX7NW_YKdC1f1EA

Рис. 4.8. Кабель «кручена пара» з підготовленими до монтажу в коннектор провідниками

6. Вставте провідники в конектор, стежачи за тим, щоб розташування провідників не було порушене, потім помістіть конектор у обтискний пристрій до фіксації засувкою (рис. 4.9) і обіжміть роз’єм.  

https://lh6.googleusercontent.com/lnxI5MYe0Mj4w7lbF5-YjtJZnIrjxRiqfE2vw3O2oasf1yTCSTcg1dnDXjcgMByejO2cCux4_aAMB6Eocpc10YLTEIdWm2fZmvbTKw6JbaDtku7QBj-jbBGrtdPYY8iaRSxqKPRxTXVeQCpX

Рис. 4.9. Конектор RJ-45 в обтискному інструменті


 

Виготовлення прямого кабелю на базі «крученої пари» і перевірка якості закладення конекторів

1. Візьміть відрізок кабелю, на одному кінці якого ви тільки що змонтували коннектор RJ-45.

2. Повторіть операції 2-6 з попередньої частини завдання, щоб встановити і обжати коннектор на другому кінці кабелю. Простежте, щоб розводка провідників в точності збігалася з розводкою провідників у конекторі на іншому кінці кабелю.

3. Отриманий таким чином кабель називається прямим. Які пристрої з’єднуються за допомогою прямого кабелю?

4. Візьміть прилад для перевірки кабелів.

5. Використовуючи роз’єми для конекторів RJ-45, з’єднайте обидві частини приладу: основну («MASTER») і віддалену («REMOTE») за допомогою щойно виготовленого кабелю (рис. 4.10), після чого натисніть кнопку включення живлення на основний («MASTER ») частини приладу. Зверніть увагу на миготливі світлодіодні індикатори.  

https://lh4.googleusercontent.com/YjUaaFxtnjW0iAkWPaiwCU3pceAeHR1HHLjo3_Uxcc9Wxq1MW-hz91NJznMIAmIujUZ2sIyo1NpLghPpB5UyRI76UuqXb12jad8ddcW5raQctRHgcX8WQio4gFiPJ60oDM0l6H4_QJuBY9O9

Рис. 4.10. Перевірка якості закладення конекторів RJ-45 за допомогою спеціального тестера

Чи всі індикатори на віддаленій («REMOTE») частині приладу загоряються з відповідності з індикаторами на основної його частини?

6. Якщо всі індикатори загоряються, значить, ваш кабель пройшов найпростішу перевірку.

Примітка. Показаний на рис. 4.10 пристрій є досить примітивним – він дозволяє виявляти тільки порушення електричного контакту в конекторах і кабелі, але не дає інформації про якість самого кабелю і конекторів. Для отримання таких даних використовуються професійні тестери.

Додаток №4

Інструкційно-технологічна карта №1

Обжим двох типів кабелю викруткою, по стандарту прямий обтиск

 

Обжим 8-ми жильного кабелю

Крок 1. Підготовка кабелю і обрізка ізоляції

Починаємо із зняття ізоляції на кабелі. Акуратно прорізуємо ізоляцію і знімаємо її.

  •       рухом рук згинають кабель в області надрізу, завдяки чому оболонка розривається по колу. Рекомендується акуратно виконувати цю дію, щоб не зачепити ізоляцію внутрішніх провідників. Зазвичай оболонку надрізають не на повну глибину, а лише частково. Потім плавним

Крок 2. Розподіл жил

Пари розплести і розподілити їх за кольорами відповідно до схеми прямого обжиму.

Крок 3.Підготовка жил під конвектор

Далі необхідно вирівняти жили в одну лінію, відступіть від зрізу зовнішньої ізоляції 12-14 мм. Строго перпендикулярно осі кабелю зріжте кінці провідників( для цього використовуйте кусачки, або ножиці)- так, щоб всі вони були однієї довжини;

 

Крок 4. З'єднання кабелю з конектором RJ-45

Наступним кроком є з'єднання кабелю з конектором RJ-45. Для цього необхідно взяти конектор так, щоб пластиковий фіксатор дивився убік від вас і вниз. Потім акуратно вставити відсортовані та вирівняні жили в конектор. Усередині конектора є направляючі, по одній на кожну жилу, які допомагають направити жили в потрібному напрямку та вставити їх до кінця.

  •       Зверніть увагу, зачищати провідники не потрібно. Коли ви вставите їх у конектор, металеві контакти самі надріжуть ізоляцію.

скачанные файлы.jpghttp://blogsisadmina.ru/wp-content/uploads/2013/03/11.jpg

 

Крок 5. Обжимка витої пари

Ще раз перевіряємо чи правильно зайшла вита пара в конектор, і приступаємо до обжиму. Кладемо конектор на рівну тверду поверхню, за допомогою викрутки з плоским тонким кінцем вдавлюємо контактні ламелі штекера до тих пір, поки клеми не переріжуть ізоляцію контактів. Через прозорий корпус конектора результат роботи добре можна розглянути або, помістіть вилку в обжимник до упору і потім стискаємо ручки кліщів до моменту характерного клацання.

Крок 6. Обжим іншого кінця кабеля

Далі необхідно обжати другий кінець кабеля, виконавши всі вище вказані дії.

Кабель для интернета своими руками без инструмента

Крок 7. Діагностика патч-корду

Останнє, що нам належить зробити - це тестування патч-корду. Підключіть обидва роз'єми до кабельного тестера, увімкніть його і спостерігайте за світінням індикаторів. Зелені вогники напроти пари контактів свідчать про цілісність проводу. Відсутність світіння - про те, що провід не підключений до конектора або обірваний всередині кабелю.

 

docx
Пов’язані теми
Інформатика, 11 клас, Сценарії
До підручника
Інформатика (рівень стандарту) 11 клас (Лисенко Т.І., Ривкінд Й.Я., Чернікова Л.А., Шакотько В.В.)
Додано
2 лютого 2025
Переглядів
486
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку