ПІДСУМКОВЕ ЗАНЯТТЯ
на тему:
«Види, джерела і шляхи забруднення підземних вод»
ПЛАН ВІДКРИТОГО УРОКУ
Мета: 1. встановити рівень оволодіння основними теоретичними та практичними знаннями;
2. повторити теоретичний матеріал для підготовки до екзамену;
3. розвивати мислення по виділенню найефективнішого методу очищення підземних вод;
4. формувати відповідальне ставлення до вирішення практичних питань з окремих видів, джерел і шляхів забруднення підземних вод.
Вид заняття: брейн-рінг.
Тип заняття: систематизація і узагальнення.
Методи: презентація, усний, пояснювально-ілюстративний, письмовий.
Матеріально-технічне забезпечення, дидактичні засоби, ТЗН: презентація, роздатковий матеріал для опитування.
СТРУКТУРА ЗАНЯТТЯ
1. Організаційна частина заняття: Відведений час:
- Перевірка присутності студентів на занятті. 1 хв.
- Представлення команд членам журі. 3 хв.
2. Повідомлення теми, формування мети та основних завдань. 2 хв.
3. Мотивація навчальної діяльності:
Студенти повинні знати:
Студенти повинні вміти:
- визначати найефективніші методи очистки питної води.
4. Відтворення та корегування опорних знань (актуалізація):
- презентація на тему «Водоспоживання» 5 хв.
5. Основна частина: 40 хв.
- Конкурс «Чиста вода».
- Конкурс «Домашнє завдання».
- Методи знезараження питної води.
- Зони санітарної охорони підземних вод на водозабірних ділянках.
6. Підведення підсумків: 10 хв.
- Узагальнення матеріалу (конкурс «Кросворд»):
- комплекс мір, які використовуються з метою очистки води від мікроорганізмів;
- спосіб дезінфекції окислення води, який широко використовується;
- технологія очистки, яка основана на використанні газу… - сильного окисника;
- метод дезінфекції, при якому використовуються йодомісні з'єднання;
- метод дезінфекції, такий же ефективний, як і хлорування, але без неприємного запаху.
- Оголошення результатів всього конкурсу. Нагородження. Виставлення та мотивація оцінок.
ХІД УРОКУ
1. Організаційна частина заняття:
- Перевірка присутності студентів на занятті.
- Представлення команд членам журі (додаток 1).
2. Повідомлення теми, формування мети та основних завдань.
3. Мотивація навчальної діяльності:
Для того, щоб розглянути нову тему, необхідно згадати, що таке:
Водоспоживання – це використання води підприємствами для технічних і господарсько-побутових цілей.
Водокористування – юридично обумовлена діяльність, пов'язана з використанням водних ресурсів та для задоволення потреб населення.
Водні ресурси – це всі води гідросфери, тобто води рік, озер, каналів, водоймищ, морів й океанів, підземні води, ґрунтова волога, вода гірських і полярних льодовиків, водяні пари атмосфери.
Загальні запаси близько 1454,3 млн. км3 (з них менше 2% - прісні води, а доступні для використання 0,3%).
Водні ресурси використовують для водокористування і водоспоживання в різних галузях промисловості, сільського господарства, енергетики, судноплавства, побуту. Широко використовують Водні ресурси при переробці корисних копалин, зокрема їх збагаченні мокрими способами. Водні ресурси належать до відновлюваних в процесі кругообігу.
4. Відтворення та корегування опорних знань (актуалізація):
Екологічні проблеми
Виснаження водних ресурсів в результаті втрати їх якості є більшою загрозою ніж їх кількісне виснаження (1 м3 неочищених стічних вод забруднює і робить непридатними 40-50 м3 природної річкової води).
Очищення природної води – оброблення природної води з метою покращання її якості, яка необхідна для водокористування та водоспоживання, за допомогою механічних, хімічних, фізичних та біологічних методів.
5. Основна частина:
Перший конкурс: «Чиста вода» - студентам роздаються картки з метою перевірки практичних знань якісного складу та придатності води для питних цілей. На виконання цього завдання відводиться 5 хвилин.
Варіант 1
Виконайте оцінку якості води з метою водопостачання за даними таблиці.
Вихідні дані
№ п/п |
Найменування показників |
Норматив ГОСТу |
Вміст у воді |
1 |
Сухий залишок |
1000 мг/л |
999 |
2 |
Хлориди |
350 мг/л |
320 |
3 |
Сульфіди |
500 мг/л |
450 |
4 |
Залізо |
0,3 мг/л |
0,1 |
5 |
Марганець |
0,1 мг/л |
0,01 |
6 |
Цинк |
5 мг/л |
4 |
7 |
Алюміній |
0,5 мг/л |
0,6 |
8 |
Нітрати |
10 мг/л |
9 |
9 |
Свинець |
0,1 мг/л |
0,12 |
10 |
Молібден |
0,5 мг/л |
0,2 |
11 |
Фтор |
1,5 мг/л |
2 |
12 |
Стронцій |
2 мг/л |
2,5 |
13 |
Загальна жорсткість |
7 мг-екв/л |
8 |
14 |
рН (у межах 6,5 – 8,5) |
6,5 мг/л |
9 |
15 |
Колі-тітр |
> 333 г |
300 |
16 |
Колі-індекс |
< 3 шт |
7 |
17 |
Колір |
20 градусів |
19 |
18 |
Мутність |
1,5 см |
1 |
19 |
Присмак (при температурі 20°С) |
Не більше 2 балів |
8 |
Варіант 2
Виконайте оцінку якості води з метою водопостачання за даними таблиці.
Вихідні дані
№ п/п |
Найменування показників |
Норматив ГОСТу |
Вміст у воді |
1 |
Сухий залишок |
1000 мг/л |
1002 |
2 |
Хлориди |
350 мг/л |
356 |
3 |
Сульфіди |
500 мг/л |
456 |
4 |
Залізо |
0,3 мг/л |
0,5 |
5 |
Марганець |
0,1 мг/л |
0,5 |
6 |
Цинк |
5 мг/л |
6 |
7 |
Алюміній |
0,5 мг/л |
0,4 |
8 |
Нітрати |
10 мг/л |
15 |
9 |
Свинець |
0,1 мг/л |
0,2 |
10 |
Молібден |
0,5 мг/л |
0,6 |
11 |
Фтор |
1,5 мг/л |
2 |
12 |
Стронцій |
2 мг/л |
2,3 |
13 |
Загальна жорсткість |
7 мг-екв/л |
7 |
14 |
рН (у межах 6,5 – 8,5) |
6,5 мг/л |
5 |
15 |
Колі-тітр |
> 333 г |
334 |
16 |
Колі-індекс |
< 3 шт |
1 |
17 |
Колір |
20 градусів |
15 |
18 |
Мутність |
1,5 см |
1,2 |
19 |
Присмак (при температурі 20°С) |
Не більше 2 балів |
0 |
Варіант 3
Виконайте оцінку якості води з метою водопостачання за даними таблиці.
Вихідні дані
№ п/п |
Найменування показників |
Норматив ГОСТу |
Вміст у воді |
1 |
Сухий залишок |
1000 мг/л |
897 |
2 |
Хлориди |
350 мг/л |
270 |
3 |
Сульфіди |
500 мг/л |
562 |
4 |
Залізо |
0,3 мг/л |
0,2 |
5 |
Марганець |
0,1 мг/л |
0,4 |
6 |
Цинк |
5 мг/л |
12 |
7 |
Алюміній |
0,5 мг/л |
0,2 |
8 |
Нітрати |
10 мг/л |
14 |
9 |
Свинець |
0,1 мг/л |
0,2 |
10 |
Молібден |
0,5 мг/л |
0,6 |
11 |
Фтор |
1,5 мг/л |
2,2 |
12 |
Стронцій |
2 мг/л |
1,9 |
13 |
Загальна жорсткість |
7 мг-екв/л |
8 |
14 |
рН (у межах 6,5 – 8,5) |
6,5 мг/л |
8 |
15 |
Колі-тітр |
> 333 г |
500 |
16 |
Колі-індекс |
< 3 шт |
1 |
17 |
Колір |
20 градусів |
20 |
18 |
Мутність |
1,5 см |
1,5 |
19 |
Присмак (при температурі 20°С) |
Не більше 2 балів |
2 |
Варіант 4
Виконайте оцінку якості води з метою водопостачання за даними таблиці.
Вихідні дані
№ п/п |
Найменування показників |
Норматив ГОСТу |
Вміст у воді |
1 |
Сухий залишок |
1000 мг/л |
980 |
2 |
Хлориди |
350 мг/л |
352 |
3 |
Сульфіди |
500 мг/л |
600 |
4 |
Залізо |
0,3 мг/л |
1 |
5 |
Марганець |
0,1 мг/л |
0,5 |
6 |
Цинк |
5 мг/л |
10 |
7 |
Алюміній |
0,5 мг/л |
0 |
8 |
Нітрати |
10 мг/л |
14 |
9 |
Свинець |
0,1 мг/л |
0 |
10 |
Молібден |
0,5 мг/л |
1 |
11 |
Фтор |
1,5 мг/л |
1 |
12 |
Стронцій |
2 мг/л |
3 |
13 |
Загальна жорсткість |
7 мг-екв/л |
4 |
14 |
рН (у межах 6,5 – 8,5) |
6,5 мг/л |
8 |
15 |
Колі-тітр |
> 333 г |
334 |
16 |
Колі-індекс |
< 3 шт |
4 |
17 |
Колір |
20 градусів |
25 |
18 |
Мутність |
1,5 см |
1,1 |
19 |
Присмак (при температурі 20°С) |
Не більше 2 балів |
3 |
Поки члени журі перевіряють правильність виконання завдання та виставляють бали переходимо до другого конкурсу: «Домашнє завдання» (студенти по черзі представляють свої презентації на тему: «Види, джерела і шляхи забруднення підземних вод»).
Зміст лекційного матеріалу:
Тема: Охорона підземних вод на водозабірних ділянках.
1. Методи знезараження питної води.
1.
Проблема безпеки питної води в системах централізованого водоспоживання особливо актуально на Україні, де більшість водопровідних станцій використовують воду поверхневих джерел з високим рівнем хімічного і біологічного забруднення.
Якість питної води, яка подається комунальними і відомчими водопроводами за останні роки не покращилася і продовжує залишатися незадовільною.
Дезінфекція води – це комплекс мір, які виконуються з метою очистки води від мікроорганізмів (віруси, бактерії). З метою знезараження води можливо використовувати різні реагенти, такі як хлор, озон, бром, йод. Тому існуючі методи дезинфекції питної води підрозділяють на реагентні, безреагентні та комбіновані.
До реагентних відносяться:
До безреагентних відносяться:
В комбінованих методах дезинфекції води використовуються два способи знезараження, один з яких може впродовж тривалого часу зберігати свою активність у воді.
Хлорування
Хлорування — це спосіб дезинфекції окислення води. На практиці водопровідні станції для знезараження води використовують хлор.
Переваги:
Недоліки:
Озонування
Озонування – технологія очистки, яка основана на використанні газу озону – сильного окисника. Озонування широко використовується для обробки води і повітря.
Переваги:
Недоліки:
Обробка води іонами срібла – срібна вода.
Бактерицидна дія срібла відома вже давно. Вона пов’язана з процесом з’єднання іонів срібла з ферментними системами і оболонкою бактерій.
Переваги:
Недоліки:
Бромування і йодування води
Йодування води – це метод дезинфекції, при якому використовуються йодоємнісні з'єднання.
Переваги:
Іншим ефективним і простим методом знезараження води є бромування.
Переваги:
Недоліки:
Ультрафіолетове знезараження води
Ультрафіолетова обробка води заключається в прямому впливі випромінювання на нуклєїнові кислоти, які входять в склад ДНК усих живих організмів.
Переваги:
Недоліки:
Ультразвукова обробка води
Базується на їх властивості викликати миттєвий розрив клітин.
Переваги:
Недоліки:
6. Підведення підсумків:
Для того, щоб підвести підсумки наступний третій конкурс: «Кросворд» для перевірки та закріплення нової теми. На виконання якого у вас 5 хвилин.
|
|
|
4. |
|
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|||||||||||||
5. |
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|||||||||||
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
|
||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
|||||||||||||||
Відповіді на кросворд
|
|
|
|
|
4. Й |
О |
1. Д |
У |
В |
А |
Н |
Н |
Я |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Е |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. Б |
|
|
|
3. О |
З |
О |
Н |
У |
В |
А |
Н |
Н |
Я |
|
|
Р |
|
|
|
|
И |
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Х |
Л |
О |
Р |
У |
В |
А |
Н |
Н |
Я |
|
|
|
|
|
|
|
|
М |
|
|
|
|
Ф |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
У |
|
|
|
|
Е |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
В |
|
|
|
|
К |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
А |
|
|
|
|
Ц |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Н |
|
|
|
|
І |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Н |
|
|
|
|
Я |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Я |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Додаток 1
Оцінювання по 5-ти бальній шкалі
Назва команди |
«Чиста вода»
|
«Домашнє завдання» |
«Кросворд» |
Всього |
Найменування конкурсу |
||||
«ГЕЙЗЕРИ» Жир І. Абалмасова С. Марченко А. Чеганцев О. |
|
|
|
|
«ГОРИЗОНТ» Василів М. Мартинець О. Трет'як О. |
|
|
|
|
«ВИБУХ» Псарьова К. Туринська О. Коханська В. Герасимова Л. |
|
|
|
|
«ГОЛЬФСТРІМ» Гараєв А. Браславець О. Торохтій К. Личката І. |
|
|
|
|