Гідросфера
Урок-гра (підсумковий)
Мета. Узагальнити знання, отримані в темі; закріпити знання, уміння, навички; виробити вміння працювати з картою.
Завдання уроку
Обладнання. Фізична карта світу, фізична карта півкуль, ребуси на планшетах, схема будови річкової системи.
Хід уроку
Урок проводиться в кінці теми, розбитий на конкурсні завдання для команд і окремих учнів, капітанів.
План проведення
VII конкурс: ребуси.
VIII. Підведення підсумків.
На початку уроку учням пропонується вірш, який написано заздалегідь на дошці.
З-за гір важкі тумани
Клублять вітри сюди.
Ті осідають в хмари
Й женуть потік води.
Як змії голубії,
Повзуть залами рік.
І в синім океані
Закінчують свій біг.
Ось білими птахами,
Мандруючи здаля,
Летять з-за моря хмари
Дощем кропить поля.
Туман лежит на кручах,
Недвижен и глубок.
Где оседает туча,
Рождается поток.
Как змеи голубие,
Ползут изливьі рек.
И в синем океане
Оканчивают бег.
Как бельїе дракони,
Крилами шевеля,
Летят оттуда тучи
Дождем кропить поля.
Питання. Яке явище в гідросфері описано у вірші (відповідь — кругообіг води в природі, стани води].
Учні класу поділені на три команди, дітям напередодні дається завдання придумати назви команди, девіз і емблему команд:
1. «Перлина». 2. «Гідросферики». 3. «Крапельки».
Девізи команд.
1. «Перлина».
«Перлини біля моря,
Немов птахи на просторі,
Ми радужно сіяєм
Й увагу привертаєм.
Ми пливем по річці знань
Вдячні нашим вчителям,
Ми долаєм перешкоди,
Переможем всі незгоди».
«Золоті рибки»
Щоб прийняти участь в грі,
Всі сюди ми припливли,
Щоб змагатись, вигравати,
Гідросферу треба знати.
2. «Гідросферики».
Гідросфериками нас
Кличуть всі не випадково.
Атмосферою пізнань
Поглинає всіх нас школа.
Ми прийшли не розважаться,
А уміло позмагаться.
У цій грі географічній
Переможе хай сильніший!
3. «Крапельки».
Ось сюди ми прилетіли,
Щоб з командами чужими
Географію повчити,
Розумнішим — приз вручити.
Зразу проводиться оцінювання команд в «5» системі — краще привітання і девіз.
II конкурс: розминка — «На хвилях океану».
Пропоную всім учасникам команд написати невеликий географічний диктант. Запитання зачитуються, а відповідь учням потрібно знайти на дошці під номерами. В кінці роботи обмінюються листочками і перевіряють завдання. Правильні відповіді у вигляді шифру показую на планшеті, все закодовано, робота швидко перевіряється. Оцінювання за кожні дві правильні відповіді 1 бал [найвища оцінка «5»]. Після перевірки учні рахують бали і ставлять оцінки. Листочки забираю для виставлення оцінок у журнал.
Географічний диктант «На хвилях океану».
1.Водна оболонка нашої планети.
7. Територія, з якої стікають в дану річку поверхневі і підземні води.
8. Штучні водойми з великими запасами води, утворені шляхом будування на річках плотин.
9. Замкнуті природні западини на поверхні Землі, заповнені водою.
10. Невеликі штучні водойми.
Відповіді на дошці
9. Приплив і відплив 19. Айсберг
10. Вододіл 20. Цунамі
Шифро-перевірка відповідей
1-7, 2-5, 3-17, 4-9, 5-15, 6-3, 7-6, 8-13, 9-1, 10-14.
III конкурс: конкурс картографів.
Робота учнів з атласами, завдання ділиться між командою. Командири отримують завдання на листочках, займають окремі місця і працюють. В цей час команда працює над іншим завданням.
Завдання для команди.
Написати назви морів, куди впадають річки
Завдання для капітана
Розташувати з півночі на південь гирла річок
а) Амазонка 1 в
б)Вісла 2к
в) Маккензі 3 б
г) Міссісіпі 4 и
д) Меконг 5 г
є) Оранжова 6 з
ж)Парана 7 д
з] Ріо-Гранде 8 а
и) Св. Лаврентія 9 є
к) Юкон 10 ж
IV конкурс: — «Лабіринти Посейдона».
Пропонуються запитання, а учням треба одразу дати відповідь, хто більше відповідей дасть, тому найвища кількість балів. Команди відповідають по черзі.
І команда.
6. Кордон між басейнами річок? (Вододіл)
Які бувають типи озер? (Вулканічні, тектонічні, карстові)
// команда.
12. Утворюється внаслідок роботи підземних вод? [Карст)
18. Як позначаються течії на карті? (Кольором і стрілками)
19. Які бувають острови? (Материкові, вулканічні, коралові)
32. Яке море не має берегів? (Саргасове)
VI конкурс: мандрівники.
1) Пропонується учням мандрівка по карті у вигляді неповних назв річок, яка команда швидше знайде на карті і заповнить пропуски в назвах річок.
1)к А м А ліва притока Волги,
к А с_ А ї річка в Африці.
р О нА річка у Франції,
м О р Е частина океану,
лЄнА річка у Росії.
с Е н А річка у Франції,
а М у Р річка у Росії.
К У р А річка на Кавказі.
2) По карті знайдіть кольорові моря та річки. Учні самостійно шукають по картам, яка команда більше назве, та отримує більше балів.
Моря: Річки:
Червоне Біла
Біле Оранжева
Чорне Голубий Ніл
Жовте Нігер
Хуанхе
3) Нанести за географічними координатами водоспади і назви річок, на яких вони розташовані і вказати материк.
6° пн. ш. 63° зах. д. 43° пн. ш. 79° зах. д.
(Анхель. р. Оріноко) (Ніагарський, р.Ніагара)
Півд. Ам. Півн. Ам.
18° пд, ш. 26° сх. д. 25° пд. ш. 54° зах. д.
[Вікторія, р. Замбвзі) [Ігуасу, р. Парана]
Африка Півд. Ам.
1°пн. ш. 26° сх.д.
(Стенпі. р. Конго)
Афр.
5°пд. ш-15° сх.д.
(Лівінгстона, р. Конго)
Афр.
VI конкурс: хитромудрі запитання.
1) Чого не обнесеш навколо хати? (Води в решеті)
2) Де стоїть вода стовпом? (В стакані, пляшці)
3)По чому плаває качка? (По воді)
Через лози по ярках. [Джерело)
9) Що приходить тихо, а відходить з шумом? (Сніг)
10] Живе — лежить, помре — побіжить? (Сніг)
13] Не вода, не суходіл, і на лодці не попливеш, і ногами не підеш? (Болото)
VII конкурс: ребуси. Напишіть назви річок, які починаються на «А».
м |
А |
3 |
0 |
Н |
К |
А |
м |
У |
д |
А |
Р |
Я |
|
н |
Г |
А |
Р |
А |
|
|
л |
д |
А |
Н |
|
|
|
м |
У |
Р |
|
|
|
|
VIII. Підведення підсумків