Підсумковий урок-гра з української мови "Я ЛЮБЛЮ УКРАЇНУ" з використанням театральних технологій.

Про матеріал
Підсумковий урок з теми "Речення" у форматі командної телевізійної гри "Я люблю Україну" з використанням театральних технологій.
Перегляд файлу

Урок в рамках освітнього мегаполісу

 «STEAM-освіта по-курбасівськи – це тренд»

Учитель: Суслова І.В.

Предмет: українська мова

Клас: 4 - А

Тема: Закріплюю та застосовую знання про речення.

Мета уроку: закріпити та систематизувати знання про речення, його будову та види; формувати вміння правильно визначати межі речень, розпізнавати види речень за метою висловлювання; розвивати навички правильного складання та інтонування речень; удосконалювати вміння будувати власні речення відповідно до мети висловлювання; активізувати навчання через театральні методи; виховувати уважність до мовлення та інтерес до вивчення української мови.

Використані методи: «жест-поняття», «ритмічна партитура», «5 хвилин у ролі…», «чую – дію – розумію», «живе речення».

Мета використання: створити умови для активного засвоєння знань про речення, іх види та будову через рольові ігри та інсценізацію, формувати комунікативні навички, творчу уяву, уміння працювати в групі.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Вправа «Чую, дію, розумію»

– Якщо ви мене чуєте — плесніть раз.

– Якщо готові працювати — посміхніться.

– Якщо хочете дізнатися щось нове — підніміть руку.

2. Повідомлення теми і мети

- Не  раз чула від вас обговорення телевізійного шоу «Я люблю Україну». Напевно ви полюбляєте його дивитись. Тож сьогодні я хочу запросити вас стати не глядачами, а учасниками цієї відомої телевізійної гри.

Змагаючись ми пригадаємо все, що ми вивчили про речення, повчимось визначати головні та другорядні члени речення, знаходити однорідні члени, будувати різні типи речень і навіть… «оживимо» речення!

РОЗМИНКА  «Ритмічне читання»

Прочитайте правила, виділяючи голосом головні слова.

  1. Речення складається зі слів, що стоять в правильному порядку і виражають закінчену думку.
  2. Однорідні члени речення відносяться до одного й того ж слова,  відповідають на одне й теж саме питання.
  3. Однорідні члени речення читаються з перелічувальною інтонацією, а на письмі між ними ставиться кома.
  4. Однорідні члени речення можуть поєднуватися сполучниками. Перед І та Й кому не ставимо, перед А, АЛЕ – ставимо.
  5. Слово або сполучення слів яке називає того, до кого звертаємось, називається звертанням.

 

І РАУНД «Жестам вір, але перевір?»

 Театральний метод «Жест-поняття»

Всі гравці по черзі вибирають одне з тверджень і читають і показують його суперникам мовою жестів. Команда суперників  має промовити це й сказати, правда це, чи брехня. Кожна правильна відповідь – 1 бал для команди.

  1. Речення складається зі слів, що стоять в правильному порядку і виражають закінчену думку.
  2. Підмет  і  присудок - граматична основа речення.  (так)
  3. Підмет з присудком поширюють речення. (ні)
  4. Другорядні члени речення утворюють речення. (ні)
  5. Сполучники поєднують однорідні члени речення. (так)

ІІ РАУНД  «Хто я?»

Зараз до вас завітають мовні поняття і розкажуть про себе. Ви уважно слухайте і коли впізнали, хто це дайте знак, що готові відповісти. Але якщо ваша відповідь не правильна, то право відповідати переходить до команди суперників.

Кожна правильна відповідь – 1 бал для команди. Отже, увага!

  1. Я – головний член речення.

Я люблю бути в парі, але буваю і один.

Мій напарник – іменник, а я завжди розповім що він робить, ким він є.

Найчастіше я – дієслово і відповідаю на питання Що робить?

(ПРИСУДОК)

  1. Я – член речення.

Найчастіше маю напарника, але іноді можу бути сам.

Мій напарник – це переважно дієслово, він завжди розповість що я роблю, а разом ми – основа речення.

Сам я -  іменник і відповідаю на питання Хто? Що?

(ПІДМЕТ)

  1. Можу бути словом або сполученням слів.

В усному мовленні виділяюсь голосом, а на письмі комами або знаком оклику.

Називаю того, до кого звертаються.

(ЗВЕРТАННЯ)

  1. Я – член речення.

Можу бути один, а можу з друзями.

Речення може існувати і без нас, але навряд чи воно вам сподобається.

Ми ж зробимо його більш зрозумілим, виразним, точним.

(ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ)

  1. Ми – члени речення.

Нас читають з перелічувальною  інтонацією, а на письмі між нами стоять коми або сполучники і, та, а, але.

Ми відносимось до одного слова і відповідаємо на одне питання.

Ми майже рідні.  (ОДНОРІДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ)

  1. Я маленька, майже непомітна.

Мені буває дуже прикто, коли мене не помічають, адже роль моя важлива.

Я поєдную, а іноді навпаки роз’єдную слова, роблю паузи в мовленні.

Впевнено займаю місце між однорідними членами речення та перед сполучниками а, але.

(КОМА)

  1. А ми – взагалі не члени речення. 

Ми невеличкі, але роль наша важлива –  ми сполучаємо та пов’язуємо слова.

(СПОЛУЧНИКИ)

ІІІ РАУНД «Слухай – Питай – Відповідай»

Послухати інформацію та скласти питання для опонентів, відповідь на яке міститиме однорідні члени речення.

Відео «Дружня Канада»  https://www.youtube.com/watch?v=vSI1wOsdz_g

  • 1 - 19 с         -      Води яких океанів омивають Канаду?
  •           Канаду омивають води Північно-Льодовитого, Тихого та Атлантичного океанів.
  • 20 – 27 с      -       Які державні мови в Канаді?
  •           В Канаді дві державні мови – англійська і французька.
  • 28 – 35 с      -      Які найбільші міста у Канаді?
  •           Найбільші канадські міста Оттава і Торонто.
  • 36 – 60 с     -       Скільки відсотків території Канади заселено людьми?*
  • 1:00 – 1:58  -   перегляд відео

ІV РАУНД  «Конструктор»

Зараз кожна з команд отримає набір слів, з яких має скласти речення і визначити усіх його членів.

  1. Тваринним символом Канади вважається бобер.

 

  1. Бобри будують нору біля води і вихід ховають під водою.

 

1.  Біля містечка Черчилл водяться білі ведмеді.

2.  Мешканці люблять цих тварин, але ставляться до них з осторогою.

 

               Бонусні питання:                   1) Знайдіть речення з  однорідними членами.       

                                                                  2)  Як поєднуються в ньому однорідні члени?              

                                                                  3) Перебудуйте його у спонукальне зі звертанням.

Відео «Дружня Канада» (продовження 1:34 – 3:48 ) https://www.youtube.com/watch?v=vSI1wOsdz_g

 

V  РАУНД  «Живе речення»

Зараз кожен з вас спробує себе у ролі якогось члена речення.

 

  1. Канада має багато природних заповідників.
  2. Рослинним символом Канади вважається клен.
  3. Канадці вважаються найввічливішими та найдоброзичливішими людьми.
  4. Канада захоплює своєю природою, розмірами та традиціями.
  5. На півдні канадці займаються землеробством, лісництвом і тваринництвом.
  6. На півночі канадці видобувають срібло, золото та алмази.

Відео «Дружня Канада» (продовження 1:58 – 2:34 ) https://www.youtube.com/watch?v=vSI1wOsdz_g

VІ РАУНД «Вирішальний»

Розібрати за будовою слова Ніагарський водоспад

Підсумок (визначення переможців)

Канада – це величезна країна, де можна побачити ведмедів, північні сяйва, кленові листки й навіть замерзлі водоспади. Вона простягається від океану до океану, а її природа – одна з найгарніших у світі. Тут живуть найдоброзичливіші люди у світі, грають у хокей і варять смачнючий кленовий сироп.

Канада є одним із найкращих місць для спостереження за північним сяйвом.

Національна валюта Канади вироблена з полімеру і містить зображення тварин.

Канада має одну з найвищих у світі часток іммігрантів. Приблизно 20% її населення – це люди, які народилися за межами країни. Канада є однією з найбагатших, найстабільніших та найрозвиненіших країн світу.

З історичних причин багато американців недолюблюють канадців та часто висміюють їх. Нещодавно Дональд Трамп опублікував карти, на яких Канада зображена як частина США. Крім цього, він назвав цю державу “51-м штатом”.

Однак канадський президент закликав його схаменутися: «Ми, можливо, виглядаємо легкими та м’якими в спілкуванні. Але ви помиляєтесь, у нас є хребет і твердість.»

Він закликав не залякувати канадців та наголосив, що Канада – найкраща країна у світі і вона ніколи не стане частиною Америки.

  1. Рефлексія

Метод «Мікрофон»

  •           Що було несподіваним сьогодні?
  •           Коли мені було найцікавіше?
  •           Що було найпростішим для мене?
  •           Над чим мені потрібно ще попрацювати?
  •           Про який момент уроку я розкажу вдома?
  •           Який момент викликав у мене сумнів?
  •           Що б я змінив в уроці?
  •           Чим я пишаюся сьогодні?
  •           Яке відкриття я зробила сьогодні?
  •           Що для мене було найскладнішим?
  •           Що я хочу повторити ще раз?

 

 

 

 

  Складові соціальної компетентності, які формуються під час уроку-гри:

  •       Комунікативна складова: учні вчаться висловлювати свої думки, слухати інших, домовлятися, ставити запитання, аргументувати позицію та досягати спільного рішення.
  •       Співпраця (кооперація): вміння працювати у команді, розподіляти ролі, підтримувати одне одного, нести спільну відповідальність за результат.
  •       Емоційно-ціннісна складова: формується емпатія, повага до інших, толерантність до різних думок, уміння керувати емоціями в процесі взаємодії.
  •       Соціальна відповідальність: усвідомлення своєї ролі в групі, дотримання правил та обов’язків та відчуття відповідальності за власні дії.
  •       Уміння не створювати/розв’язувати конфлікти: набуття навичок мирного вирішення суперечок, пошуку компромісу, уникнення агресивної поведінки.
  •       Лідерство та ініціативність: можливість проявити організаторські здібності, брати на себе відповідальність, пропонувати ідеї.
  •       Критичне мислення в соціальному контексті: аналізування різних думок, оцінювання різних підходів, уміння приймати зважені рішення в групі.

 

В цілому командна гра створює середовище для практичного застосування соціальних навичок, що значно ефективніше, ніж їх окреме теоретичне вивчення.