Підсумковий урок "Світлові явища"

Про матеріал
Урок узагальнення та систематизації знань, урок-квест. Мета уроку: • узагальнити та систематизувати знання учнів із теми «Світлові явища»; закріпити навички розв’язування задач, застосування теоретичних знань на практиці.
Перегляд файлу

Тема уроку: «Світлові явища. Узагальнення та систематизація знань».
Клас: 9-й.
Мета уроку: 

  • Освітня: узагальнити та систематизувати знання учнів із теми «Світлові явища»; закріпити навички розв’язування задач, застосування теоретичних знань на практиці.
  • Розвивальна: розвивати логічне мислення, вміння працювати в групах, аналізувати, порівнювати, робити висновки.
  • Виховна: виховувати відповідальність, самостійність, інтерес до фізики та допитливість.
    Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, урок-квест.
    Обладнання: комп’ютер, мультимедійний проєктор, екран, дидактичний матеріал, прилади для демонстраційних дослідів (, дзеркала, лінзи, скляна призма,), картки з завданнями, «чорні скриньки». 

Хід уроку

І. Організаційний етап (2 хв)

  • Привітання з учнями та гостями, перевірка готовності до уроку.

Доброго дня шановні учні та гості! Розпочнемо наш урок з емоційного  криголаму (Прошу вас обрати картинку, яка відповідає вашому емоційному стану) Може хтось бажає прокоментувати свій вибір?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (5 хв)

  • Вчитель: Сьогодні на вас чекає «Оптичний квест». І щоб його пройти , вам необхідно згадати все , що ви знаєте про світлові явища – від тіні до веселки. Готові? Тоді розпочнемо словами Леонардо да Вінчі: «Світло — це рушійна сила, що надихає всі творчі процеси».

 Нехай ця рушійна сила надихає вас сьогодні на сміливі ідеї, цікаві відкриття та творчі рішення! Бажаю вам плідного й натхненного уроку.»

Оголошення теми уроку.

Сформулюймо разом  завдання до нашого уроку:

Повторити..

Застосовувати …

Розвивати…                                                                                        Виховувати…

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань (10 хв)

Зверніть увагу!! Кожного з вас є лист самооцінювання,  підпишіть його, саме в ньому ви  будете позначати свої успіхи після виконання кожного завдання. На ньому також розміщені QR коди з критеріями оцінювання. ( 2 хв) Давайте пригадаймо, як ви повинні працювати , щоб отримати гарну оцінку.

І завдяння Вікторина «Фізика світла: випробування знань» (дошка  Gynzy) після виконання даного завдання вам необхідно в маршрутному листі вказати бали та місце яке ви отримали.

(Не забувайте відмітити ваші успіхи в листі самооцінювання)

 

 Вчитель: «Дуже добре! Ви вже маєте міцний теоретичний фундамент. Тепер перейдемо до практичних завдань». 

IV. Узагальнення та систематизація знань (10 хв) (робота в групі)

Для продовження роботи пропоную вам об’єднатися  в групи та пригадати  правила групової роботи.

  • ІІ Завдання  «Скринька експериментів»  Оскільки ви будете працювати з фізичними приладами не забувайте і  про  правила ТБ у фіз. кабінеті.

1.  Ми працюємо обережно з оптичними приладами.

3. Ми не спрямовуємо промені світла в очі — ні собі, ні однокласникам.

Працюємо спокійно та зосереджено, не бігаємо по кабінету.

  1.   Не торкаємось гарячих частин ламп або обладнання, яке довго працювало.
  2.   Після завершення досліду ми вимикаємо джерела світла та повертаємо обладнання на місце.
  3.   Повідомляємо вчителя, якщо помітили тріщини на лінзах, пошкоджені дзеркала або нестійке обладнання.
  4.   Не використовуємо лінзи та дзеркала як іграшки, не ловимо сонячні зайчики і не спрямовуємо їх на людей чи легкозаймисті матеріали.

 Учні по черзі дістають із «чорної скриньки» предмети, які мають стосунок до світлових явищ, і пояснюють їхнє призначення та принцип дії.

Для виконання даного завдання у вас є 2 хв

Дзеркало: пояснити закон відбивання світла.

Лінза: пояснити, як утворюється зображення.

Призма: пояснити явище дисперсії.

Калейдоскоп: пояснити багаторазове відбивання світла.

(Не забувайте відмітити ваші успіхи в листі самооцінювання)

  1. Фізкульт хвилинка. (1 хв)

ІІІ завдання Кожна команда отримує маршрутний лист із завданнями. Команди мають розв'язати задачі та виконати практичні завдання, щоб дістатися до фінішу.

Приклади завдань для квесту: 15 хв

  • Станція «Лінзова»: Визначте фокусну відстань лінзи за допомогою джерела світла та екрана.
  • Станція «Загадкова»: Розгадайте ребус на тему «Світлові явища». (окуляри, дисперсія, спектроскоп, лінза)
  • Станція «Розрахункова »  
  • (Не забувайте відмітити ваші успіхи в листі самооцінювання)
    • V. Підведення підсумків уроку (5 хв)
  • Рефлексія «Випадкове колесо» Учні по черзі доповнюють речення, підбиваючи підсумки уроку:

Прошу здати листи самооцінювання. Оцінки за урок я виставлю в електроний журнал.

VI. Домашнє завдання (3 хв)

  • Творче завдання: Підготувати мініпроєкт або презентацію на тему «Оптичні явища в природі» (наприклад, веселка, міраж, гало) або «Оптичні прилади в нашому житті» ( 10- 12 бал). Дані завдання розміщенні на платформі НЗ.
  •          

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
27 листопада 2025
Переглядів
90
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку