Тема. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Розвʼязування задач.
Мета. Продовжувати вчити розвʼязувати прості задачі, аналізувати їх. Закріпити і поглибити вивчений матеріал. Формувати обчислювальні навички. Розвʼязувати приклади на додавання і віднімання. Розвивати математичні навички, логічне мислення. Виховувати любов до природи.
Хід уроку
Організаційний момент.
Щоб водити кораблі,
у космос літати -
Треба у школі
математику вивчати.
Вчитель.
Сьогодні у нас незвичайний урок математики, а урок-подорож.
І подорожувати ми будемо до чарівного лісу.
Сьогодні поїдем ми в ліс за знаннями,
Кмітливість візьмемо в дорогу із нами,
Фантазія теж нам у лісі згодиться.
Отож вирушаємо до залізниці.
Гра «Поїзд»
(На малюнку зображений потяг і вагони . На вагонах не вистачає цифр. Потрібно дописати їх у порядку зростання.)
Літаком керує льотчик,
Автобусом - водій,
Пароплавом - капітан,
А паровозом ?
Машиніст:
Так, я машиніст цього пор, але він не звичайний, він чарівний. І поїдуть у ньому лише ті, хто правильно розвʼяже приклад, який написаний на його квитку.
Гра «Квитки».
(Учні усно розвʼязують приклади написані на квитках, які їм роздав машиніст потягу.)
Вчитель:
У потягу їхало 5 лисичок.
До них зайшло стільки ж сестричок,
А потім на станції вийшло аж 7.
То ж скільки лисичок поїхало в ліс?
Довгі вуха, куций хвіст,
Невеличкий сам на зріст.
На городі побував,
Там капусту скуштував.
Довгі лапи: маяк та спік,
Ми погрались, а він втік.
(Зайчик)
Зошит свій я відкриваю
І під нахилом кладу,
Друзі, я від вас не скрию -
Ручку я - ось так держу !
Сяду рівно, не зігнусь
До роботи я візьмусь.
(Написання цифри 8)
Влітку любить полювати,
Взимку любить в лігві спати.
Як зачує він весну,
Прокидається від сну.
(Ведмідь)
Математичний диктант:
(Записувати тільки результат)
Ой, грибочки у гайочку
В капелюшечках стоять.
Два грибочки, три грибочки….
Скільки буде разом? (5)
Горобець і три синиці
Он летять до годівниці.
Скільки птахів підкажіть,
Будуть вдячні за обід? (4)
Ось до лісу на урок
Залетіло шість сорок,
Дві пізніше прибуло.
Скільки всіх птахів було? (8)
Ось веселі мишенята
Вчотирьох пішли гуляти.
А одне прийшло пізніше,
Стало всім ще веселіше.
Всі сміялись і співали.
Скільки їх - порахували ? (5)
Під дубочком пʼять грибочків,
Під сосною їх чотири.
Скільки разом, полічили ? (9)
Вчитель :
-У лісовій школі звірята розвʼязували приклади. Підкралася хитра лисичка і викрала цифри. Допоможіть ці приклади відновити.
Приклади
5+*=7 6+*=8 8+*=9
*+1=7 *+7=8 *+5=9
(Колективне розвʼязування прикладів на дошці та запис їх у зошит.)
-А зараз ви дізнаєтесь від кого у нас наступне завдання.
В лісі є кравець чудовий,
Шиє звірям він обнови.
Для ведмедів-кожушки,
Для лисичок-сорочки,
Для куничок-рукавички,
А для білочок- спіднички.
Зайцю-валянки на лапки,
А для вовка теплу шапку.
І собі пошив піджак.
Хто кравець такий ?
(Їжак)
-Правильно, діти, їжак !
Отже, наступне завдання у нас від їжачка. Він просить нас допомогти розвʼязати задачу.
Задача
(Складання і розвʼязування задачі за малюнком)
-Кого бачите на малюнку?
-Що несе на спині їжачок?
-Скільки яблук червоного кольору?
-Скільки яблук жовтого кольору?
-Давайте пригадаємо, з чого складається задача?
-Хто хоче скласти умову задачі?
-Яке поставимо запитання?
(Запис задачі в зошит)
Фізкультхвилинка
-А хто ж там, хто вже так стомився?
І наліво нахилився?
Треба дружно всім нам встати,
Фізкультпаузу почати.
Трава - низенька-низенька
Дерева - високі-високі
Вітер дерева колише, гойдає,
Птахи летять відлітають.
А діти тихенько за парти сідають.
Робота з підручником (самостійно).
-А ще звірянхочуть подивитися, чи вміємо ми самостійно працювати з підручниками.
(Складання і запис прикладів з підручника. Перевірка написаного.)
-Ось ще одне завдання. А від кого воно ви здогадаєтесь відгадавши загадку:
Сама мала, шубка пухка,
З гілки на гілку стрибає,
Шишки, горішки збирає.
(Білка)
-Білочка пропонує нам розвʼязати ще одну задачу.
Задача
(Розвʼязання задачі з використанням демонстраційного матеріалу.)
У вагоні потягу їхало 8 білочок. На зупинці 5 білочок вийшло. Скільки білочок залишилося у вагоні?
(Повторення умови задачі)
-Що означає число 8 у задачі?
-Що означає число 5 у задачі?
-Про що запитується у задачі?
(Викладання умови задачі на магнітній дошці)
-Якою дією розвʼяжемо задачу?
-Якою буде відповідь на запитання задачі?
Робота з геометричним матеріалом
По дорозі урочисто
На колесах їде місто
У будиночках звірята
Що за місто це малята?
(Потяг)
(Малюнок потягу з геометричних фігур)
-Назвіть фігури з яких складено потяг.
-Скільки трикутників на малюнку?
-Скільки чотирикутників?
-Скільки кругів?
(Порівняти: яких фігур найбільше, а яких найменше.)
Гра «Доведи звірят до хатинки»
(Малюнок хатинки і звірят. Треба прокласти шлях зʼєднуючи цифри по порядку.)
Підсумок уроку.
-Ось і все, наша подорож підійшла до кінця. Наш чарівний потяг підʼїжджає до школи.
-Ви всі дуже гарно працювали на уроці. І за це вам машиніст казкового потягу хоче подарувати на згадку ці сувеніри-емблеми.