План-конспект 9 уроку ( до підручника А.М. Несвіт, 8 кл, Unit 2 School Life)

Про матеріал

Цифрові технологіі (School life 8кл Несвіт)

Плани конспекти до уроків 8 класу А.М.Несвіт

Lesson 1-2 My studies at School (Presentation)

Lesson 3-4 Going to School in Ukraine

Lesson 5 Preschool, primary and secondary education in Ukraine

Lesson 6 School subjects

Lesson 7-8 Schools in Great Britain

Lesson 9 After Classes

Lesson 10-11. School in the News

Lesson 12. Planning the School Newspaper

Lesson 13 Grammar Revision

Перегляд файлу

План-конспект уроку з англійської мови

8 клас

UNIT 2.SCHOOL LIFE 

УРОК 9

Тема. After Classes Activities of Pupils

Мета:

  • вдосконалювати навички аудіювання, читання й усного мовлення з теми;
  • формувати навички вживання нової ситуативної лексики у граматичних структурах;
  • сприяти розвитку навичок логічного й аналітичного мислення, уяви, фантазії, спостереження; розвивати пізнавальний інтерес і естетичне сприйняття навколишнього середовища;
  • виховувати толерантне ставлення до іншої культури.

 

Обладнення: Англійська мова (8-й рік навчання) = English (year 8): підруч. для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Алла Несвіт. – Київ : Генеза, 2016. – 248 с. : іл., ISBN 978-966-11-0716-7. ; мультимедійна презентація, комп’ютер, мультимедійний проектор.

 

Тип уроку: удосконалення  вмінь та навичок

 

ХІД УРОКУ

 

I. Організація класу. Привітання (Слайд 1)

 “Good morning,  class!”

 

II. Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка «One, two, three look at me …»

III. Основна частина уроку

  1. Ех. 9, р. 50 — Write a short article to your school newspaper about the educational system and schools in Great Britain.

 

b) Ex. 1, p. 51 — Work in pairs. Take turns to ask and answer the questions. (слайд 2)

 

·       What after-classes activities can children take up?

·       What clubs and sections do you have in your school?

·       How can attending any club be effective in your school studies?

·       Do you attend any club or section?

·       Who helped you choose after-classes activities for yourself?

 

c) Ex. 2, p. 51 — Look at the pictures and say what after classes activities children take up? (слайд 3)

 

d) Ex. 2, p. 51 — Read the article from a teenage magazine. What new pieces of advice have you found for yourself? (слайд 4)

 

e) Grammar lab: Sentences with the conjunctions if... and unless... (слайд 5)

·       if the results are positive, the others may imitate it.

·       The others may follow it if the results are positive.

·       You can’t get a cash prize if you don’t get good test results.

·       You can’t get a cash prize unless you get good results in your tests.

 

f) Ex. 5, p. 55 — Use if to put the sentences together in two ways. (слайд 5)

·       If he trains a lot, he can win the school running competition.

·       He can win the school running competition if he trains a lot.

·       If I can’t solve this problem, I can ask my teacher for help.

·       I can ask my teacher for help if I can’t solve this problem.

·       If you look tired, why don’t you have a rest?

·       Why don’t you have a rest if you look tired?

 

g) Ex. 5, p. 53 — Complete the text with the words from the box. Put them into the correct tense form. “Too much of a good thing”?

 

IV. Завершальна частина уроку

(слайд 6)

 

V. Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.

 

VI. Домашнє завдання

Ех. 6, р. 56.

 

1

 

docx
До підручника
Англійська мова (8-й рік навчання) 8 клас (Несвіт А.М.)
Додано
30 жовтня 2018
Переглядів
1160
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку