ПЛАН-КОНСПЕКТ на тему: «Звідки і як історики довідуються про минуле»

Про матеріал

ПЛАН-КОНСПЕКТ на тему: «Звідки і як історики довідуються про минуле»

Мета уроку: систематизувати, узагальнити та закріпити знання учнів з даної теми, визначити якість засвоєння знань, перевірити вміння систематизувати матеріал, складати розповідь, висловлювати власну думку, застосовувати набуті знання; розвивати вміння і навички працювати з картою, вміння розрізняти історичні джерела; виділити й актуалізувати в пам'яті учнів найважливіші явища і процеси; виховувати шанобливе ставлення до минулого нашої Батьківщини.


Перегляд файлу

1

 

ДЕРЖАВНИЙ ЗАКЛАД

"ДИТЯЧИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ

(СПЕЦІАЛЬНИЙ) САНАТОРІЙ "ЛЮСТДОРФ"

МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я УКРАЇНИ

 

 

 

 

          

ПЛАН-КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО УРОКУ

з  історії України

5 клас

на тему: «Звідки і як історики довідуються про минуле»

 

 

 

 

 

 

                                                                              Свірська Людмила  Іванівна

----------------------------------                                 вчитель історії   l категорії                                                                                                         

                                                                              ЗОШ І-ІІ ступенів 

                                     …………………………….санаторія «Люстдорф»

 

 

 

 

 

 

 

 

Одеса 2016 рік   

Урок №11

 

Тема уроку. Звідки і як історики довідуються про минуле.

Мета уроку: систематизувати, узагальнити та закріпити знання учнів з даної теми, визначити якість засвоєння знань, перевірити вміння систематизувати матеріал, складати розповідь, висловлювати власну думку, застосовувати набуті знання; розвивати вміння і навички працювати з картою, вміння розрізняти історичні джерела;  виділити й актуалізувати в пам’яті учнів найважливіші явища і процеси; виховувати шанобливе ставлення до минулого нашої Батьківщини.

Обладнання: підручник, різноманітний дидактичний матеріал, мультимедійні засоби.

Тип уроку: підсумково-узагальнюючий.

Вид уроку: нестандартний урок, урок – ігра.                                                            

Форма проведення: змагання.

Очікувані результати: після уроку учні зможуть:

  •              співвідносити рік зі століттям;
  •              доводити правильність власної думки, використовуючи набуті знання;
  •              характеризувати окремі історичні особистості, пов’язані з історією України;
  •              застосовувати та пояснювати на прикладах поняття і терміни.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ХІД УРОКУ

І. ПІДГОТОВЧИЙ ЕТАП.

ІІ. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП УРОКУ.

Вивчення психологічного стану школярів.

 

 

 

 

(Учні піднімають смайлики, які відповідають їхньому настрою)

Слово вчителя:                                                                                                        

Учитель повідомляє учнів тему уроку та пояснює правила гри.

Під час гри кожен учень одержує певну кількість балів. Учасники, що набрали найбільшу кількість балів, отримують оцінку 11.

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Налаштування на урок.

Слово вчителя:

Уявіть, що ваша голова зараз перетворилась на велетенську шафу, в якій є безліч шухляд для збереження певної інформації. Віднайдіть історичну

поличку і підготуйте її, щоб дістати потрібне з вивченого вже раніше матеріалу та покласти нову інформацію.

IV. ОЦІНЮВАННЯ Й ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ  УЧНІВ.

Завдання №1 (1 бал). (Слайд 2).

 

Гра «Вилучи зайве». З поданих слів викресліть зайве і поясніть свій вибір:

1. Історія, хронологія, нумізматика, тризуб.

2. Герб, печатка, гетьман, прапор.

 3. Літопис, Нестор, нумізматика, «Повість минулих літ».

 4. Музей, пектораль, монети, архів .

 

Відповідь: (Слайд 3).

1. Історія, хронологія, нумізматика, тризуб.

2. Герб, печатка, гетьман, прапор.

 3. Літопис, Нестор, нумізматика, «Повість минулих літ».

 4. Музей, пектораль, монети, архів.

 

Завдання №2 (2 бала). (Слайд 4).

 

Гра «Добери до століття роки». (Співвіднеси рік і століття)

До якого століття належать наступні дати:

1187р.-__________; 988 р.-_________; 2000 р.-________; 1596 р.-_________; 1914 р.-_________; 2001 р.-________.

 

Відповідь: (Слайд 5).

1187р.- ХІІ; 988 р.- Х; 2000 р.-  ХХ; 1596 р.- ХVI; 1914 р.- ХХ; 2001 р.-ХХІ.

 

Завдання №3 (2 бала).

 

Гра «Вгадай   героя». Вгадай героя за портретом і характеристикою. (Слайди 6 - 11)

  1.               Історик, учений, його називають батьком української історії. Цій особі належить близько 2000 праць з історії України. (D:\Desktop\history_32_probne_1.jpg
  2.               Чернець Києво-Печерського монастиря, автор найдавнішого літопису «Повісті минулих літ». (Нестор)

  1. Дослідник Трипільської культури. (В. Хвойка).

D:\Desktop\hvoika.jpg

  1. Археолог, дослідник скіфського періоду, що розкопав пектораль-нагрудну прикрасу скіфського царя? ( Борис Мозолевський).

D:\Desktop\Mozolevskiy2.jpg

  1. Кого вважають «Батьком історії». (Геродот).

D:\Desktop\14356503175_6048805b64_o.jpg

 

Відповідь: (Слайд 12).

 1._______________________________________________________

2._______________________________________________________

3._______________________________________________________

4._______________________________________________________

5._______________________________________________________

 

Завдання №4 (2 бала). (Слайд 13).

 

Завдання на відповідність:

1) археологія

А) наука, що досліджує походження географічних назв

2) топоніміка

Б) наука, що досліджує історію за матеріальними

залишками життя і діяльності людей

3) хронологія

В) наука, що досліджує способи обчислення часу

4) історія

Г)  установи, де зберігають пам’ятки минулого людства

5) музей

Д) наука, що вивчає  минуле людства 

 

Відповідь: (Слайд 14).

1____; 2____; 3____; 4____; 5____.

 

 

Фізкультхвилинка(Слайд 15).

Працювали ми,  трудились,

Всі ми трішечки втомились.

А щоб далі працювати,

Треба всім гарненько встати

Своє  вміння показати

Кісточки свої розм´яти

 

Завдання №5 (1 бал). (Слайди 16-17).

 

Чи правда, що… (дай відповідь Так або Ні )

  1.               Перші в історії людства металеві гроші з’явились у Київській Русі? ___
  2.               Перший князь у Київській Русі , який почав друкувати монети, - Ярослав Мудрий? ________
  3.               Геральдика - це наука, що до сліджує печатки? _______
  4.               Сфрагістика — наука, що до сліджує печатки? _________
  5.               Перші печатки з’явились у Давньому Шумері? _______
  6.               Перші в історії людства металеві гроші з’явились у Київській Русі? _________

 

Відповідь: (Слайд 18).

 1- Ні, 2- Ні, 3- Ні, 4- Так, 5 – Ні, 6 – Ні.                                            

 

Завдання №6 (1 бал). (Слайди 19-202).

 

Виберіть із шести запропонованих тверджень три правильні. Запишіть цифри, що позначають правильні, на вашу думку відповіді.

     1) Історія – це наука що вивчає герби.

     2) Засновниками Києва є брати Кий, Щик,   Хорив, та їхня сестра Либідь.

     3) До писемних джерел належать: посуд, прикраси, зброя, одяг.

     4) В. Хвойка відкрив трипільську культуру.

     5) На території України скіфи проживали.

     6) Казки, перекази, легенди – писемні джерела.

 

Відповідь:    (Слайд 21).

2

4

5

                                                                                                 

 

Завдання №7 (1 бал). ( Слад 22 ).         

 

 Розташуйте відрізки часу від найменшого до найбільшого:

століття; тисячоліття; десятиліття; рік.

1._______________________________________________________

2._______________________________________________________

3._______________________________________________________

4._______________________________________________________

 

Відповідь: (Слайд 23).

 рік, десятиліття, століття, тисячоліття

 

Завдання №8 (1 бал). (Слайди 24-25).

 

Співвіднесіть поняття і слова, які можна використати , розкриваючи це поняття.

 

НУМІЗМАТИКА                       герб

                                                    печатка

         СФРАГІСТИКА                         гривня

                                                    штамп

ГЕРАЛЬДИКА                           монета

 

Відповідь: (Слайд 26).

НУМІЗМАТИКА                      герб

                                                   печатка

СФРАГІСТИКА                       гривня

                                                   штамп

ГЕРАЛЬДИКА                          монета

 

         V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Проводячи підсумок уроку, учитель має підвести учнів до висновку про важливість допоміжних історичних наук: геральдики, сфрагістики, нумізматики для дослідження історичного минулого.

Вивчення психологічного стану школярів.

 

 

 

Слово вчителя:

Наша гра підійшла до кінця. Ви були дуже  активними і зуміли впоратися конкурсними  завданнями.      Хочеться відзначити, що ніхто з учнів не віднісся до роботи байдуже, і якщо у когось не все вийшло - не засмучуйтеся! Дорогу осилить той, що йде! Успіхи вам!                                                            

Вчитель проводить оцінювання роботи учнів на уроці.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Тема уроку. Звідки і як історики довідуються про минуле ( підсумково – узагальнюючий урок ).

Прізвище, ім’я _______________________________________________

 

Завдання №1(1бал).

Гра «Вилучи зайве». З поданих слів викресліть зайве і поясніть свій вибір:

1. Історія, хронологія, нумізматика, тризуб.

2. Герб, печатка, гетьман, прапор.

 3. Літопис, Нестор, нумізматика, «Повість минулих літ».

 4. Музей, пектораль, монети, архів .

 

Завдання №2 (2 бала).

Гра «Добери до століття роки». (Співвіднеси рік і століття)

До якого століття належать наступні дати:

1187р.-__________; 988 р.-_________; 2000 р.-________;                                  1596 р.-_________;  1914 р.-_________; 2001 р.-________.

 

Завдання №3 (2бала).

Гра «Вгадай   героя». Вгадай героя за портретом і характеристикою.(Слайди)

  1.               Історик, учений, його називають батьком української історії. Цій особі належить близько 2000 праць з історії України.

  1.               Чернець Києво-Печерського монастиря, автор найдавнішого літопису «Повісті минулих літ».

  1.               Дослідник Трипільської культури.

D:\Desktop\hvoika.jpg

  1.               Археолог, дослідник скіфського періоду, що розкопав пектораль-нагрудну прикрасу скіфського царя?

5.     Кого вважають «Батьком історії».

D:\Desktop\14356503175_6048805b64_o.jpg

Відповідь:

1._______________________________________________________

2._______________________________________________________

3._______________________________________________________

4._______________________________________________________

5._______________________________________________________

 

Завдання №4 (2 бала).

Завдання на відповідність :

1) археологія

А) наука, що досліджує походження географічних назв

2) топоніміка

Б) наука, що досліджує історію за матеріальними

залишками життя і діяльності людей

3) хронологія

В) наука, що досліджує способи обчислення часу

4) історія

Г)  установи, де зберігають пам’ятки минулого людства

5) музей

Д) наука, що вивчає  минуле людства 

Відповідь:

1____; 2____; 3____; 4____; 5____;

 

Завдання №5 (1 бал).                                                                         

Чи правда, що… (дай відповідь Так або Ні )

  1.               Перші в історії людства металеві гроші з’явились у Київській Русі? ___
  2.               Перший князь у Київській Русі , який почав друкувати монети, - Ярослав Мудрий? ________
  3.               Геральдика - це наука, що до сліджує печатки? _______
  4.               Сфрагістика — наука, що до сліджує печатки? _________
  5.               Перші печатки з’явились у Давньому Шумері? _______
  6.               Перші в історії людства металеві гроші з’явились у Київській Русі? _________

 

Завдання №6 (1 бал).

Виберіть із шести запропонованих тверджень три правильні. Запишіть цифри, що позначають правильні, на вашу думку відповіді.

     1) Історія – це наука що вивчає герби.

     2) Засновниками Києва є брати Кий, Щик,   Хорив, та їхня сестра Либідь.

     3) До писемних джерел належать: посуд, прикраси, зброя, одяг.

     4) В. Хвойка відкрив трипільську культуру.

     5) На території України скіфи проживали.

     6) Казки, перекази, легенди – писемні джерела.

Відповідь:

 

 

 

 

 

Завдання №7 (1бал).

 Розташуйте відрізки часу від найменшого до найбільшого:

століття; тисячоліття; десятиліття; рік.

1._______________________________________________________

2._______________________________________________________

3._______________________________________________________

4._______________________________________________________

 

Завдання №8 (1 бал).

Співвіднесіть поняття і слова, які можна використати , розкриваючи це поняття.

НУМІЗМАТИКА                       герб

                                                    печатка

СФРАГІСТИКА                         гривня

                                                    штамп

ГЕРАЛЬДИКА                           монета

 

Додаток 2

 

 

 

docx
Додано
23 липня 2018
Переглядів
1825
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку