План-конспект уроку "Корисні та шкідливі звички" - 6 клас (НУШ)

Про матеріал
План-конспект уроку "Корисні та шкідливі звички" - 6 клас (НУШ). Мета уроку: • Навчальна: ознайомити учнів із поняття «звички», пояснити їхній вплив на здоров’я. Ознайомити із основними наслідками куріння для здоров’я. • Розвивальна: розвивати навички критичного мислення, вміння аналізувати інформацію, розвиток пізнавальних інтересів. • Виховна: сформувати в учнів усвідомлення ставлення до свого здоров’я, бажання уникати шкідливих звичок та розвивати корисні.
Перегляд файлу

Тема уроку: Корисні та шкідливі звички

Мета уроку:

  • Навчальна: ознайомити учнів із поняття «звички», пояснити їхній вплив на здоров’я. Ознайомити із основними наслідками куріння для здоров’я.
  • Розвивальна: розвивати навички критичного мислення, вміння аналізувати інформацію, розвиток пізнавальних інтересів.
  • Виховна: сформувати в учнів усвідомлення ставлення до свого здоров’я, бажання уникати шкідливих звичок та розвивати корисні.

 

Очікувані результати:

  1. Учні знають види звичок, їх вплив на організм.
  2. Вміють пропонувати альтернативи шкідливим звичкам.
  3. Відчувають мотивацію до здорового способу життя.
  4. Уміють обґрунтовувати важливість критичних звичок.
  5. Знають наслідки шкідливих звичок, зокрема куріння.

Обладнання та матеріали: презентація з ключовими фактами, відеоматеріали про шкідливість куріння, інтерактивні завдання, які учні виконують на смарт-дошці.

 

План уроку

  1. Організаційний момент (2-3 хв):
    • Привітання учнів:

Учитель вітається, створює позитивну атмосферу для уроку:
«Добрий день, учні! Сьогодні ми обговоримо, що впливає на наше здоров’я і як наші звички формують наше майбутнє».

  • Налаштування на роботу:

Наше життя таке різноманітне, в ньому багато цікавого та несподіваного, але в ньому є місце постійним діям, які людина виконує протягом життя та без яких не може обійтись. Це – звички (поведінка, схильність до чогось), які стали для когось у житті звичними, постійними.
Від народження і упродовж життя людина набуває різноманітних умінь. Уміння формуються завдяки багаторазовому повторенню певних дій.

  1. Актуалізація опорних знань (5 хв):
    • Бесіда:

Учитель запитує:
«Що таке звичка? Які ви знаєте звички? Які звички маєте ви?»
Очікувані відповіді учнів:
- Звичка – це те, що ми часто робили.
- Звички: заняття спортом, правильне харчування, чищення зубів.

  1. Перехід до теми:

Сьогодні ми дізнаємось більше про корисні звички, чому вони важливі, а також про те, чому шкідливі звички, зокрема куріння, такі небезпечні для здоров’я.

  1. Мотивація навчальної діяльності:

Науковці з’ясували, що здоров’я людини і тривалість життя найбільше залежить від способу життя. Нам доводиться виконувати якісь дії незалежно від того, чи є у нас бажання або потреба робити це знову і знову. Це і є звичка.

 

Епіграф уроку: «Звичка – це те, чого ти сам у себе вже не помічаєш»

(Агата Крісті)

  1. Вивчення нового матеріалу (вчитель демонструє презентацію).
  •          Звичка – це повторювана дія, яка виконується автоматично і зазвичай набувається через постійне повторення.
  •          Звичка – це особлива форма поведінка, яка виявляється у здатності робити ті чи інші дії, що закріпились внаслідок багаторазового їх повторення.

Наш спосіб життя – це наші звички.

Усі наші звички формуються двома способами: свідомим і несвідомим. Формування звички відбувається несвідомо, наслідуванням поведінки інших. Діти наслідують поведінку своїх батьків, друзів, однолітків, переймають їхні звички.

Інший спосіб формування звички – свідомий. Спочатку усвідомлюють чому це треба робити, вчаться це робити та відпрацьовують це уміння до автоматизму.

Усі звички поділяються на дві великі групи: корисні і шкідливі.

Корисні звички:

  • Зміцнюють імунітет;
  • Підвищують самооцінку;
  • Поліпшують стосунки;
  • Допомагають досягти своїх цілей.

Шкідливі звички:

  • Загрожують здоров’ю;
  • Псують стосунки з іншими;
  • Порушують психічний стан.

Набути корисних звичок не завжди легко. Це праця яка потребує наполегливості, старанності та терплячості. Кажуть, що для набуття нової корисної звички її необхідно виконувати щонайменше 21 день.

Що раніше сформувалися корисні звички, то легше людині уникнути шкідливих звичок.

На жаль, шкідливі звички формуються набагато швидше, ніж корисні. А от позбутися їх зазвичай дуже тяжко.

Найпоширеніші шкідливі звички, яких важко позбутися – це:

  • Лихослів’я;
  • Шопоголізм;
  • Ігроманія;
  • Любов до шкідливої їжі;
  • Вживання алкоголю;
  • Куріння.
  1. Демонстрація презентації.
    • Інформаційна карта «Історія виникнення тютюну».

Куріння тютюну має майже 500-річну історію. Відкриття Христофором Колумбом у 1492р. Америки пов’язано з відкриттям європейцями багатьох нових для них рослин, серед яких був і тютюн. Незважаючи на заборону великого мореплавця, деякі з його моряків таємно привезли листя та насіння цієї рослини в Європу.

Наприкінці 16 - початку 17 століття, паління почало поширюватись не лише в Європі, але й в інших частинах світу.

 

Нікотин – одна з найсильніших рослинних отрут, основна складова частина тютюнового диму. У чистому вигляді – це безбарвна олійна рідина неприємного запаху, гірка на смак. Вона добре розчиняється у воді, спирті, ефірі, й легко проникає крізь слизові оболонки порожнини рота, носа, бронхів, шлунку. Нікотин швидко всмоктується в кров і за 7 секунд розноситься по всьому тілу.

 

Чадний газ – небезпечний, блокує судини і заміщує кисень в крові, виникає задуха, отруїтися можна навіть під час перебування в накуреному приміщенні.

 

Смола – в’язка чорна речовина, яку використовують у будівництві доріг. Під час паління мікроскопічні крапельки смоли потрапляють у легені. Активне паління спричиняє 85% випадків захворювання на рак легень.

 

 

 

Після першої сигарети можуть виникнути симптоми отруєння:

  • Холодний піт;
  • Нудота;
  • Блювання;
  • Запаморочення.

 

Якщо куріння стає звичкою, зуби і шкіра набувають жовтуватого кольору, з’являється неприємний запах із рота, волосся втрачає блиск, нігті стають ламкими, з’являється кашель, виникають хвороби легенів і серця, погіршується пам’ять. Формується залежність від куріння. Людина передчасно старіє.

 

  • Демонстрація слайду «Негативні наслідки паління»(1).
  •        Тютюновий дим потрапляє в легені.
  •        Нікотин всмоктується в кров.
  •        Чадний газ заміщує у крові кисень.
  •        Під дією нікотину серце починає прискорено перекачувати кров. Для цього воно потребує більше кисню в крові заміщеного чадним газом, який до того ж блокує судини. Тому серце перенапружується.
  •        З кровоносної системи нікотин легко потрапляє в мозок.

 

  • Демонстрація слайду «Негативні наслідки паління»(2).

Волосся:

  • Втрачає блиск і еластичність;
  • Просякнути неприємним запахом.

Очі:

  • Втрачають блиск;
  • Білки червоніють.

Рот:

  • Погіршуються смакові відчуття;
  • З’являється неприємний запах;
  • Зуби жовтіють;
  • Виникають хвороби зубів і ясен.

Легені:

  • Утруднюється дихання;
  • Стає важче бігати, знижуються фізичні можливості;
  • Виникає «кашель курця».

Серце:

  • Утруднюється робота серця;
  • Ризик серцевих нападів збільшується у 7 разів.

Нігті:

  • Починають ламатись і шаруватись.

 

Шкіра:

  • Передчасно старіє;
  • Блищить і вкривається зморшками.

Мозок:

  • Виникає нікотинова залежність;
  • Погіршується пам’ять.

Давно вже став звичним вислів «Крапля нікотину вбиває коня». Ми часто не задумуємось над змістом цих слів. Але ж таки справді вбиває! Велика гарна тварина падає від краплини страшної отрути.

  • Демонстрація слайду «Факти. Куріння вбиває»(1).
    • Щорічно від куріння помирає три мільйони людей;
    • Куріння стане причиною смерті у дорослому віці 300 мільйонів дітей, які живуть сьогодні.
    • Куріння стане причиною смерті у дорослому віці 300 мільйонів дітей, які живуть сьогодні.
    • Курить кожен п’ятий 5-класник, майже половина 8-класників і майже 60% випускників шкіл.
    • Захворюваність на рак легенів серед курців у 30 разів більша, ніж серед тих, хто не курить.
    • Куріння збільшує ризик захворіти на злоякісні новоутворення інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунка тощо.

 

  • Демонстрація слайду «Факти. Куріння вбиває»(2).
    • 1 цигарка скорочує життя на 15 хв;
    • 1 пачка цигарок - на 5 год;
    • Той, хто курить 1 рік, втрачає 3 місяці життя;
    • Той, хто курить 4 роки - втрачає 1 рік життя;
    • Той, хто курить 20 років - 5 років;
    • Той, хто курить 40 років - 10 років втрачає;
    • Смертельна доза нікотину для людини - 50-75мг;
    • Викурюючи 20-25 сигарет на день, людина отримує смертельну дозу нікотину.

Величезної шкоди завдає пасивне куріння, коли людина, яка не курить, але змушена вдихати повітря, отруєне тютюновим димом.

Вдихати тютюновий дим у чотири рази шкідливіше, ніж вихлопні гази автомобіля, безпосередньо з вихлопної труби.

Наслідки для здоров’я пасивних курців такі самі, як і для активних курців – слабшає імунітет, частішають застуди, виникають хвороби легенів.

Виявляється, що смертність від раку легенів серед курців у 20 разів вища, ніж серед тих, хто не курить. Зазвичай курець живе на 6-8 років менше, ніж його ровесник, який не курить.

З кожним роком вік курців зменшується, а продавці нікотину придумують нові пристрої та способи вдихнути шкідливі речовини. Наприклад, електронні сигарети – це невеликі пристрої, які містять батарею, нагрівальний елемент і картридж, наповнений рідким нікотином. Коли користувач вдихає, рідина нагрівається і перетворюється на пару, яка потрапляє в легені.

Електронні сигарети з’явились на ринку у 2003 році, набули популярності в нашій країні протягом останніх 5 років. «Електронки» позиціонувались як менш шкідливі порівняно із палінням традиційного тютюну, але 23 серпня 2019 року в США була зареєстрована перша смерть, пов’язана із вейпінгом.

Вейпінг – це процес вдихання та видихання аерозолю, який часто називають парю, що виробляється електронною сигаретою чи подібним пристроєм.

Пар містить нікотин, ароматизатори, інші хімічні речовини. Це пошкоджує легені і дихальні шляхи та призводить до распіраторних захворювань, такі як хрипи, кашель, задишка, а також пошкоджують ясна, зуби, що спричиняє запалення, інфекції та гниття.

 

  • Демонстрація слайду «Законодавство України».

З 11 липня 2022 року, згідно із Законом, у громадських місцях заборонено куріння, вживання та використання:

  • Пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх спалювання та електронних сигарет;
  • Трав’яних виробів для куріння;
  • Тютюнових виробів;
  • Кальянів;
  • Предметів, пов’язаних із їх уживанням.

 

Згідно із вимогами Закону заборонено куріння:

  • у ліфтах і таксофонах, у закладах охорони здоров’я;
  • у навчальних та освітньо-виховних закладах;
  • на дитячих та спортивних майданчиках;
  • у під’їздах житлових будинків;
  • у підземних переходах;
  • у громадському транспорті (включаючи транспорт міжнародного сполучення);
  • у торгівельних центрах, магазинах, місцях громадського харчування;

Порушення Закону тягне за собою накладення штрафу 51-170 грн., у разі повторного порушення штарф становить 170-340 грн (ст. 175-1 КУпАП).

  1. Закріплення вивченого матеріалу.
    • Інтерактивне завдання (Правда/Міф).

Учні отримують картки із твердженнями про куріння:

  • Куріння допомагає зняти стрес (міф)
  • У тютюновому димі міститься 700 хімічних речовин (правда)
  • Пасивне куріння не шкодить здоров’ю (міф)
  • Куріння викликає хвороби серця, ракові захворювання, проблеми з легенями (правда)
  • Електронні сигарети такі ж шкідливі, як і звичайні (правда)
  • Куріння – це звичка, якої дуже легко позбутись (міф).

 

  • Інтерактивна вправа «Факти в цифрах».
  1.      Смертельна доза нікотину для людини:
    1.        10-20 мл
    2.        30 мл
    3.        50-75 мл
    4.        100 мл
  2.      Скільки крапель нікотину смертельні для коня?
    1.        Десять
    2.        П'ять
    3.        Одна
    4.        Дві
  3.      Смертність від раку легень серед курців вища, ніж серед людей, що не курять:
    1.        У 2 рази
    2.        У 12 разів
    3.        У 10 разів
    4.       У 20 разів.
  4.      Одна цигарка скорочує життя на:
    1.        5 хв
    2.        10 хв
    3.        15 хв
    4.        20 хв
  5.      Той, хто курить 4 роки втрачає:
    1.        Один рік життя
    2.        2 роки життя
    3.        Пів року життя
    4.        3 роки життя
  6.      Одна пачка цигарок забирає:
    1.        5 годин життя
    2.        5 хвилин життя
    3.        5 днів життя
    4.        5 років життя
  7.      У тютюновому димі міститься:
    1.        1000 хімічних речовин
    2.        2000 хімічних речовин
    3.        7000 хімічних речовин
    4.        400 хімічних речовин

 

  1. Рефлексія та підбиття підсумків.
    • Що для вас сьогодні було відкриттям?
    • Що вас вразило найбільше?
    • Що зробити, щоб ваше життя було здоровим?

 

  1. Підсумок.

Учитель підсумовує: «Наші звички формують наше життя. Обирайте ті, які роблять вас сильними, здоровими та щасливими».

 

  1. Оголошення домашнього завдання.

Опрацювати §10. Написати правила як розвинути одну корисну звичку.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
17 березня
Переглядів
34
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку