«Українська література» 6 клас
вчителя української мови та літератури
Тема: Леся Українка. Дитинство поетеси, роль родини у її вихованні. «Мрії»,
«Як дитиною бувало». Неповторний світ дитинства в поезіях.
Образ мужньої, сильної духом дівчини.
Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Лесі Українки (дитинство,
роль родини у її вихованні), допомогти усвідомити ідейно-художній
зміст і значення поезій письменниці, визначити художні засоби;
розвивати навички виразного читання, мислення, мовлення, пам'ять;
формувати світогляд;
виховувати почуття пошани, поваги, любові до творчості; до батьків,
родини; естетичні смаки.
Завдання уроку
Учні повинні знати:
Учні повинні вміти:
Тип уроку: інтегрований
Методи та прийоми: розповідь, показ, пояснення, аналіз, евристична бесіда.
Дидактичне забезпечення: портрети письменниці та її родини, ілюстративний матеріал, виставка творів поетеси, мультимедійна дошка, «Серенада» Франца Шуберта, підручник, картки-пазли, кубик Блума, ілюстрації, філворд, презентація.
Використані джерела:
Українська література: підручник для 6 класу закладів загальної
середньої освіти/ В.В. Заболотний, О.В. Слоньовська,
І.В..Ярмульська.-Київ : Літера ЛТД, 2023.-288 с.,
https://www.educ.com.ua/didaktichni-igri-dlya-ditej/kubik-bluma-lesya-ukrainka.html#google_vignette
https://www.educ.com.ua/biblioteka/krosvord-lesya-ukrainka.html#google_vignette
Складова успішного випускника:
громадянин
Орієнтир складової моделі успішного випускника:
громадянська позиція (очікувані результати – здатність до
роботи в команді, до співпраці у громадянському суспільстві,
здатність до відповідальності перед суспільством)
Складова моделі успішного випускника:
творча особистість
Орієнтир складової моделі успішного випускника:
дивергентне мислення (очікувані результати – розвиток
креативного та творчого мислення, уяви, фантазії)
Педагогічний інструментарій для формування успішного випускника:
особистісно-орієнтований, компетентнісний, діяльнісний
підходи; технологія інтерактивного навчання, форма роботи:
урок.
Хід уроку
Психологічний автотренінг
Сьогоднішній урок –захоплююча подорож сторінками життя видатної письменниці. Під час уроку ви зможете проявити активність та ваш творчий потенціал.
Вступне слово вчителя: Люди, як зорі, залишають свій слід у свідомості майбутніх поколінь, особливо люди талановиті. Мовби крізь серпанок легендарності проступає до нас образ поетеси, образ ніжний і чистий. Інколи– веселий, частіше – в задумі чи смутку. Кожним словом, променем думки, кожним болем своїм живе у душі нашого народу людина, ім’я якій – Леся Українка. Німецький поет Гете написав: «Хто хоче розуміти поета, мусить піти в його країну». Отож і ми, щоб зрозуміти цю виняткову, незвичайну навіть серед рівних їй за геніальністю поетесу, помандруємо сьогодні численними дорогами, що простилалися перед Лесею, вслухаємося в її завжди живі поезії і нехай на їхній голос озветься наша душа.
2. Оголошення теми, презентація очікуваних результатів.
Презентація очікуваних результатів:
3. Сприйняття і усвідомлення учнями навчального матеріалу.
1. Слово вчителя: Кажуть, що на характер письменника, як і взагалі на людину, впливає спадковість. Ну що ж, коли так, то Леся Українка не випадково була винятковою людиною.
2. Вправа Кубик Блума «Що ви знаєте про ЛЕСЮ».
3. Перегляд відео
4. Розповідь вчителя про життєвий і творчий шлях Лесі Українки.
Запитання:
4.Ідейно-художній аналіз поезій поетеси.
4.1. Характер Лесі Українки яскраво розкривається у її поезіях. Отож розглянемо поезію «Як дитиною, бувало…»
А) виразне читання вірша напам’ять дитиною.
Б) Словникова робота.
Епіграма – невеличкий вірш, що висміює(глузливого змісту) якусь особу(запис у словники).
Драма – напружений момент
В) Евристична бесіда.
- На скільки умовних частин можна поділити вірш? (На дві.)
- Які риси характеру ліричної героїні виявляються у першій частині вірша? (Гордість, стійкість, витривалість, терплячість.)
- Що ж відбувається з героїнею поезії у другій частині? (Вона забуває давню гордість, боїться когось образити сміхом, насмішкою, схильна до прощення, тому плаче, щоб не сміятися над людськими вадами.)
- Тема твору: болючі переживання поетеси з приводу власного здоров’я, намагання через силу боротися з хворобою.
- Поміркуйте і скажіть, чому лірична героїня не зізнавалася про свої болі? (Хотіла вберегти родину від переживань, силою волі намагалася боротися з хворобою, сильні духом перемагають).
- Знайдіть у вірші антоніми, з’ясуйте їхню роль у творі. («Щоб не плакать, я сміялась; плачу я, щоб не сміятися». Вони служать для протиставлення думок, вказують на зміну поглядів героїні.)
- Визначення художніх засобів:
Біль доходив – метафора – нестерпні почуття; жартом злим – епітет – неприємність; гостра, злобна епіграма – епітет – приносить прикрість, завдає болю; безпощадній зброї сміху – епітет – вразливість, неприємне становище.
4.2. Ідейно-художній аналіз поезії «Мрії». Поезія написана в Ялті 18 листопада 1897 року.
А) Виразне читання поезії.
Б) Словникова робота
Лицарство –
Очарували –
Сперечник –
В) Бесіда
- Чому вірш називається «Мрії»?
- Як письменниця характеризує дитячі роки? Зачитайте рядки.
- Як ви думаєте, чому ліричній героїні вірша ближче переможений, а не переможець?
- Знайдіть слово, яке вказує на негативне ставлення ліричної героїні до переможців?
- Про що йде мова у поезії? (Зображення мрій ліричної героїні, роздуми над сенсом життя , віра в перемогу.)
- Чи додають, на вашу думку, людині мужності, цілеспрямованості страждання (Як моральні, так і фізичні)?
- До чого закликає поетеса? Яка головна думка вірша? (Необхідно боротися з життєвими труднощами, навіть тоді, коли це неможливо; уславлення мужності, героїзму, впевненості віри в перемогу лицаря.)
Запитання:
Вікторина:
Бесіда:
Домашнє завдання.
Продовження теми нашого уроку на уроках інформатики