Конспект уроку "Ступені порівняння якісних прикметників, творення їх. Тренувальні вправи"

Про матеріал
Урок "Ступені порівняння якісних прикметників, творення їх. Тренувальні вправи" допоможе у формі гри "У пошуках світла" поглибити знання учнів про якісні прикметники.
Перегляд файлу

Конспект уроку української мови (6 клас НУШ)

Тема: Ступені порівняння якісних прикметників, творення їх. Тренувальні вправи. У пошуках світла.

Мета:

  • поглибити знання учнів про якісні прикметники, творення вищого та найвищого ступенів порівняння (простої та складеної форм); навчити розрізняти ці форми в текстах та правильно вживати їх у мовленні;
  •  розвивати логічне мислення, пам'ять та культуру мовлення; формувати вміння порівнювати ознаки предметів;
  •  виховувати любов до рідного слова, прагнення до удосконалення  мовної грамотності.

Обладнання: карта, на якій вказано маршрут подорожі, картки для емоційного налаштування.

 

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент та емоційне налаштування учнів

Легенда уроку: світло згасло, все навколо стало темним, бо злий Чаклун викрав усі «яскраві» слова. Нам потрібно пройти шлях від найтемнішої печери до Сяючої вершини. Для цього ми маємо виконати усі завдання Чаклуна і запалити всі вогники.

Вчитель:

 -Який рівень світла зараз у вашій душі?

Веселе сонечко— я сповнений (а) енергії, готовий(а) світити й працювати!

Сумне сонечко— я спокійний (а), не зовсім налаштований(а) роботу.

Байдуже сонечко — я ще не зовсім прокинувся (лась), мені потрібно трохи підзарядитися.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Вправа «Незакінчене речення». Перевірка, чи готові ми до випробувань.

- За значенням прикметники поділяються на групи ... ( якісні, відносні, присвійні)

- Прикметники, які утворюють  ступені порівняння, називаються… (якісні)

- Є такі ступені порівняння прикметників… (вищий і найвищий)

- Вони мають форми …(просту і складену)

2. Вправа «Спиною до істини». Діти стають один за одним спиною до дошки. На дошці напис:

Якісні

Відносні

Вчитель називає прикметники, діти роблять крок вліво чи вправо, визначаючи групу прикметників за значенням.

Якісні

Відносні

Просторий

Смачний

Наполегливий

Пізній

Працьовитий

Дрібний

Твердий.

Зимовий

Військовий

Дерев’яний

Учорашній

Український

Цегляний

Шкільний

Вишневий

Приміський.

 

До випробувань готові!

 

ІІІ. Закріплення вивченого на минулому уроці (виконання вправ).

Вчитель:

-У кожного з вас є карта, на якій вказано маршрут, за яким ми будемо подорожувати. Тільки пройшовши всі випробування, ми зможемо потрапити на Сяючу вершину, щоб врятувати світ від темряви.

1. Печера тіней (Проста форма вищого ступеня)

Ми починаємо в темряві. Щоб запалити перший вогник, нам треба додати до звичайних прикметників магічні суфікси -ш- або -іш-.

Світлий — ... (світліший)

Глибокий — ... (глибший)

Холодний — ... (холодніший)

Теплий — ... (тепліший)

Широкий— ...(ширший)

 

2. Лабіринт ілюзій (пастки та помилки)

Злий Чаклун розставив пастки.

Завдання: знайдіть помилки в утворенні ступенів порівняння, запишіть прикметники правильно.

Сама спритніша, дорогіша, найбільш сучасніша, найрідна, сама добра, більш уважніша, сама розумна.

(Найспритніша, дорожча, найбільш сучасна, найрідніша, найдобріша, більш уважна, найрозумніша).

3. Ліхтар допомоги (складена форма вищого ступеня)

Ми вийшли з печери, але навколо туман. Щоб підсилити світло, нам потрібні слова-помічники  більш або менш.

Яскравий —… більш яскравий

Радісний —… менш радісний

Енергійний —… більш енергійний

Гарячий —…менш гарячий

4. Фізкультхвилинка «Вогник»

Ми старанно всі присіли, (присідаємо навпочіпки)

Вогник в серці запалили. (кладемо руки на серце)

Він росте, стає міцнішим, (повільно піднімаємося)

 Світить нам усім ясніше! (тягнемося на носочках, руки вгору)

Вітер в гості завітав, (хитаємо руками над головою)

Наш вогник в боки розгойдав. (нахили тулуба вправо та вліво)

Вправо-вліво, вправо-вліво — Танцює полум’я грайливо!

Ми долоньки розітрем, (швидко тремо долоні одна об одну)

Тепло друзів збережем. (прикладаємо теплі долоні до щік)

 Іскорки летять угору, (різко розтискаємо кулачки, імітуючи салют)

Зігріваючи всю школу!

А тепер — глибокий вдих, (глибоко вдихаємо носом)

Вітерець останній стих. (повільно видихаємо ротом)

 Свічку ніжно загасили — (видихаємо)

І за парти тихо сіли. (сідаємо на місця)

 

5. Долина зорепаду (найвищий ступінь)

Туман розсіявся, і ми бачимо зірки. Кожна зірка — це найвищий прояв ознаки. Нам допомагає король Най-.

Блискуча →… найблискучіша

Світла → …найсвітліша

Потужна→ …найпотужніша

Лагідна→ …найлагідніша

 

6. Сяюча вершина

Вчитель:

-Ми знайшли світло! Тепер світ знову яскравий і різнокольоровий.

Завдання: запишіть  речення, визначте ступені порівняння і форми якісних прикметників.

Сонце сьогодні більш яскраве, ніж учора.

Воно — найбільше джерело життя.

Внутрішнє світло людини сильніше за будь-яку темряву.

 

( Сонце сьогодні більш яскраве (вищий ступінь, складена форма), ніж учора.

Воно — найбільше (найвищий ступінь, проста форма) джерело життя.

Внутрішнє світло людини сильніше (вищий ступінь, проста форма) за будь-яку темряву).

 

IV. Домашнє завдання

Повторити § 50, виконати вправу 316. (підручник «Українська мова»  Н. Голуб, О. Горошкіна)

 

V. Підсумок уроку та рефлексія.

Вправа «Ліхтарики успіху»

Червоне світло: шлях був важким, мені ще потрібна допомога в утворені ступенів порівняння.

Жовте світло: я йшов (ла) впевнено, але іноді помилявся(лась)

Зелене світло: я став(ла) справжнім майстром світла! Мені все зрозуміло.

 (учні малюють на полях в зошиті кружечок-ліхтарик: червоний, жовтий чи зелений)

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
11 лютого
Переглядів
382
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку