Учитель: Мороз Вікторія Олексіївна
Дата 14.11.2019
Клас: 3-Б
Тема: «My Working Day»
Мета: формувати іншомовну комунікативну компетенцію з теми «My Working Day» ; вдосконалювати компетенції аудіювання, письма, усного та діалогічного мовлення; уважно стежити за презентованою інформацією; мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні; розвивати пам'ять; учити працювати в групах ; логічно висловлювати думку; розвивати соціокультурну компетенцію; виховувати уміння сконцентруватися, слухати інших; виховувати загальну культуру учнів.
Тип: Урок засвоєння нового лексичного матеріалу. Урок з використанням ігрових форм навчання.
Обладнання: дошка,телевізор,презентація,дидактичний матеріал(картки).
Хід уроку
І. Вступ. Організаційний етап.
1.1. Привітання.
Good morning, boys & girls. I’m glad to see you. How are you?
What’s the weather like today? What season is it now? What month is it now? What day is it today?
1.2 Мотивація навчальної діяльності.
You know, today we have an unusual lesson. I hope you will be attentive, active & sociable, then at the end of the lesson you’ll get good & excellent marks.
The topic of our lesson is “My working day”. Our tasks for today are:
- learn new words
- talk about daily tasks
- improve the skills of speaking
- listen to the dialogue
- play games
In a word, we are going to practice in speaking, reading, writing and listening. We have to do lots of work today. So, let’s start our lesson.
1.3 Введення в іншомовну атмосферу.
Let’s repeat the poem about seasons of the year.
Poem
Summer, autumn, winter, spring
We can study, play and sing.
In winter we can ski and skate.
In spring we ride a bike and play.
Summer holidays are cool
In autumn children go to school.
1.4 Фонетична зарядка
[∫] – she, fish, sugar
[u:] – school, pool, juice
[i:] – tea, please, meal
[þ] – hot, coffee
[e] – egg, lemon, bread
Rain, rain, go away,
Come again another day,
Little Johnny wants to play,
Rain, rain, go away
ІІ. Основна частина.
2.1 Пояснення нового матеріалу, введення нових лексичних одиниць.
Т: Look at the blackboard, please. You can see the words « Daily tasks» ( Щоденні обов’ язки) This is what we have to do every day.
T: Let’ s repeat after me. (слайд 1-8)
2.2 Відпрацювання нового лексичного матеріалу
T: Now let’s play the game
«Find the words» .
dkjufeedthedogffy kjuydrythedishesml
wifjgtidyupkkgi qettakethedogforawalkzxt
skfuwashupgu wcookoigte
jdkdotheshoppingpss azsweepxvcc
2.3 Фізкультхвилинка
« Hand’s up, hand’s dоwn »
2.4 Використання ігрових форм навчання при вивченні нового лексичного матеріалу
T: And now let’s play the team-game. Divide into two teams. The fastest team will be the winner.
dry the shopping
cook for a walk
sweep up the room
do the dishes
wash the cat
take the dog breakfast
feed the floor
tidy up
2.5 Повторення граматичної структури Present Simple.
I like
I don’t like + V ing.
2.6 Розвиток комунікативних навичок з вживанням нової лексики.
Гра з використанням дидактичного матеріалу.
T: You have pictures with a smile. One student asks a question, the other answers.
Використовуються малюнки з сумним або веселим смайликом.
2.7 Розвиток навичок сприйняття на слух. Перевірка розуміння прослуханого в ігровій формі.
CD 1 track 45
T: Divide into two teams again. The fastest team will be the winner.
Listen and write T (true) or F (false).
Key 1F, 2F, 3F, 4T, 5F.
III. Заключна частина
3.1 Повідомлення домашнього завдання.
W.B. p. 34, ex. 1-3. L.P.p12 ( learn the words)
3.2. Підсумки уроку
Your marks are good. You worked very well. Good bye. The lesson is over. You may be free.