План-конспект уроку в 2 класі на тему "Animals"

Про матеріал
Урок узагальнення вивченого матеріалу з теми "Тварини" в 2 класі НУШ за підручником Smart Junior 2
Перегляд файлу

План-конспект уроку з англійської мови в 2 Б класі.

Тема уроку: Animals (Тварини)

Цілі уроку:

Практична:1. Розвивати вміння та навички читання, аудіювання,

 монологічного та діалогічного мовлення;

Освітня:    2. Розширити лінгвістичний кругозір учнів через країнознавчу

інформацію, яка міститься у мові, що вивчається;

 3.Удосконалювати знання та вміння, набуті на уроках англійської

мови;

Розвивальна:1. Розвивати логічне мислення, увагу та зорову пам'ять,

спостережливість, здатність до здогадки;

                       2. Розвивати усні комунікативні уміння з опорою на наочність;

                        3. Формувати вміння учнів брати участь у мовленнєвій взаємодії з партнерами по комунікації в парах, у групах;

Виховна:       1. Виховувати доброзичливість та допитливість;

                       2.Підтримувати інтерес до вивчення англійської мови.

Завдання уроку: 1. Повторити лексичні одиниці та граматичні структури з теми «Тварини», кольори;

                            2. Практикувати учнів у вживанні тематичної лексики в

лексико-граматичних структурах What’s this?”, “ What colour is it “ It has got…”, “Can it…”

                           3. Удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків.

Тип уроку: урок повторення та закріплення вивченого матеріалу з

 використанням    ігрових технологій.

Обладнання: тематичні та лексичні картки, інтерактивна дошка,

підготовлена навчальна дошка з усіма необхідними записами до

уроку, відео та аудіоматеріал до уроку, дидактичний  матеріал, картинки тварин.

 

 

 

 

Хід уроку:

 

І. Introduction. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Greeting. Привітання.

(Teacher comes into the classroom)

Т: Good morning kids! Nice to see you.                                                                       

 How are you?

P1:  I am fine….

Let’s stand up,dance and sing a song saуing hello to each

other.

 

II. Warming up. Введення в іншомовну атмосферу.

  1.               Перегляд відео.

T: Dear kids,  I’d like you to watch a video. Look and try to remember everything you are going to see and be ready to answer my questions. 

( Pupils watch a video “Monkey see, monkey do”)

  1.               Speaking. Discussion of the video.

What animals can you see in the video?

What colour are they?

Can they…?

4. Aim.  Повідомлення теми та мети уроку.

T: Well done. So, we met a monkey and have some fun with it and it’s friends. Now we can surely say – What is the topic of our lesson?

Ps : Animals……

T: You are quite right.

 

 

III. Основна частина уроку

Vocabulary and grammar practice. Актуалізація раніше вивчених  ЛО по темі «Animals» та тренування їх у різних видах мовленнєвої діяльності.

  1.               Reading.

 T : Look here, I’ve got a surprise for you – it’s a letter from our friend Kate. I’am going to read it. …..Oh, I have got a problem. Kate missed some words, instead we can see only pictures. Can you help me to read it? Great, let’s start, look at the blackboard and be attentive and be ready to discuss it.

Ps read a letter in turn.

 

 

 

 

 

  1.               Matching task  (Learning apps)

T : Great job. Kids, do you like going to the Zoo? Every child like going to the Zoo. But we should be very careful and attentive there and know everything about animals we see. Let’s see what do you know about animals. 

Your task is to read a description of the animal and match it with a picture.

You are welcome.

  1.               Game “ Flippers “

T : Good job. I think it’s a high time to play a game. Now let`s join into two teams with the help o puzzles. Come to this table and take a piece of a puzzle. On the blackboard you can see pictures of a zebra and a squirel. Think what team you have to join and stick a part of a puzzle in order to make a picture.

That`s great.

 Now let’s play “Flippers game” we have got two teams. Stand in two lines please. Listen to me attentively. You can see a card with animals on the blackboard. I am going to read you a description of animal, in pairs you guess what is it, run, touch and name this animal.

Ready, steady, go.

 

 

 

 

 

  1.               It is blue. It has got a tail. I can see it in the sea.
  2.               It has got a long tail and teeth. It can run. It is black and orange.
  3.               It is brown. It lives on the tree. It can climb.
  4.               It has got a very long neck. It is yellow and brown.
  5.               It has got a beak and two wings. It can fly.
  6.               It is green. It can walk and swim. It has got a tail and big teeth.
  7.               It is big. It is brown. It can run and walk.
  8.               It is black and white. It has got a tail and 4 paws.
  9.               It is big and grey. It has got big ears and a long nose.
  10.          It is small and grey. It can jump. I can see it in the forest.

 

4. Listening Comprehension. 

T : Thank you. You were great. I must admit, that you know animals very well.

Now I’d like you to listen to the conversation between two girls and be ready to do tasks on your netbooks.

 (Pupils listen to the audio.)

 

 

 

 

  1.               After- listening tasks

T: Well, now let’s do the Monster quize. I hope you understand everything. You’ll see a sentences and your task will be to guess if it is true or false.

 

  1.               Speaking.

T: Good job. Let’s  work in pairs. Kids, look at the back side of your chair. You can see animals and we are going to make up own dialogues using the scheme on the blackboard. You’ll have one minute to be ready.

(Pupils make up dialogues)

 

 

 

 

 

IV. Summing-up.  Заключна частина уроку

  1.               Summarizing. Підведення підсумків уроку.

T: Thank you, dear children, for your work today. But one thing left. I know, that sometimes we imagine ourselves as animals, let’s see what animal can you be. On you tables you have animals in a form of a hand. Take any you like and stick it to our poster “Friendly happy family” and tell who are you.

For example : I am a lion.

 

2. Home task. Домашнє завдання

Т: Your home task will be to draw a picture of animal you like most of all and describe it using the scheme on the blackboard and on the cards on your desks.

You were active pupils at the lesson and did all your best.

Our lesson is over! Now, stand up, please!

Good bye, children! See you next lesson!

 

 

docx
Додано
24 січня 2020
Переглядів
2852
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку