Тема: Я і мої друзі
Мета. Уточнювати, розширювати та закріплювати уявлення учнів про дружбу; ввести в активний словник слова «дружба», «друг»; вчити дітей цінувати дружбу та друзів, бути справжніми друзями; виробляти в собі якості, що сприяють дружбі; розвивати товариські почуття, готовність бути доброзичливими, уважними; виховувати толерантне ставлення до товаришів.
Результати навчання
Обладнання: букви, що утворюють слово «друг», шкала ставлення «Так-ні», «Крісло автора», конструктор LEGO, ноутбук, роздатковий дидактичний матеріал «Долоньки дружби».
Хід заняття
Вчитель: «Отож, друзі, часу не гаймо,
Ранкову зустріч починаймо,
Побажаймо успіхів доволі
Всім, хто є у нашому дружному колі»
Вітання
«Ми – учителів вітаєм,
Промінці їм посилаєм:
і від сонечка ясного,
і від вітрика шумного,
і від кожного із нас.
Вас вітає 2-а клас»
Вправа «Синоптик»
Робота з календарем:
Мішечок спостережень
— Кожен із вас у майбутньому хоче стати хорошою, успішною людиною. Доберіть свої риси характеру, або які хочете у собі виховати, до букви, що я відкрию:
Д (добрий, делікатний, доброзичливий, допитливий, дбайливий).
Р (розумний, радісний).
У (упевнений, уважний, успішний).
Г (гарний, гостинний, гуманний).
— Яке слово утворилося?
3. Бесіда.
— Хто такий друг?
— Що означає дружити?
— Продовжте речення: «Дружба — це...».
4. Гра «Асоціації» відповідь одним словом
• Яку музику ви чуєте, коли думаєте чи говорите про друга?
• Як «пахне» дружба?
• Яка дружба на дотик?
• 3 якою погодою ви порівняли б дружбу?
• 3 якою твариною можна пов'язати слово дружба?
• Який колір ви обрали б, щоб намалювати дружбу?
5. Передбачення теми та мети уроку.
— Як ви думаєте, про кого і про що ми будемо вести мову на уроці?
Отже, тема нашого заняття «Я і мої друзі» .
Що означає – не дружити,
Жити так – одинаком?
Не дружити – це ходити
Не дверима, а вікном
Це без друга, без подружки
На перерві у кутку
Розправлятись самотужки
З апельсином на швидку.
В школі жити й не дружити –
Це, повірте, все одно,
Що, заплющившись, сидіти
І дивитись у вікно.
1. Створення проблемної ситуації.
а) Читання байки Езопа «Двоє приятелів і ведмідь» (робота у підручнику, с. 32).
б) Аналіз змісту байки.
— Про кого ця байка?
— Через що пролягала дорога приятелів?
— Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя? Чи попередив про небезпеку свого товариша?
— Чому другий приятель прикинувся неживим?
— Чим закінчилася ця пригода у лісі?
НІ 1___2___3___ 4___ 5___ 6___7___8___9___10 ТАК
Учитель викликає кількох учнів, щоб вони пояснили свою думку.
Байка вчить не кидати друга в скрутну хвилину, уміти постояти за себе, відповідати за свої слова. У байці схвалюються тямущість, кмітливість (приятеля, котрий ішов позаду). У байці засуджується егоїзм, боягузтво, марнослів’я, нетовариськість (приятеля, котрий ішов попереду та першим побачив ведмедя). Мораль байки: «друзі пізнаються в біді». |
Стратегія «Кероване читання (читання з передбаченням)» - читання «ланцюжком»
- На основі прочитаного зробіть своє передбачення, як можуть розвиватись події далі. Читання початку твору до позначки. ( читає учень)
Читання другої частини байки. Ваші передбачення. Що зробив перший приятель побачивши ведмедя? Чи попередив про небезпеку товариша? Чому другий приятель прикинувся неживим?
Читання третьої частини. - вибіркове читання Чи можна хлопців назвати друзями? Чому? Що автор байки хотів показати? Кого із них ви хотіли б мати своїм другом? |
Прочитати самостійно байку і підібрати одне запитання до прочитаного.
а) Складання міркувань.
Діти складають міркування за схемою: «Справжній друг — це той, хто ніколи не..., а завжди ...». Обговорення відбувається усім класом, узгоджується позиція, виробляється спільне рішення.
б) Обговорення ситуацій (робота в групах). Діти в групі обговорюють життєву ситуацію, складають поради для її героїв.
Зразки ситуацій для груп:
VI. Закріплення та осмислення нового матеріалу.
а) Складання та інсценізація діалогів (робота в парах).
б) Робота з прислів'ями (у групах).
Кожна група складає своє прислів'я, пояснює зміст.
V. Підсумок уроку.
Рефлексія