План-конспект уроку з англійської мови "At the Railway Station" для 4 класу. До підручника Англійська мова, 4 клас. Start Up/ C. Губарєва, О. Павліченко. - Харків: Вид-во "Ранок"

Про матеріал
розробка уроку для 4 класу за стандартами Нової Української Школи, за підручником Англійська мова. Start Up 4.
Перегляд файлу

Lesson 54 (form 4 / term 2)

At The Railway Station

Мета : ознайомити з новими лексичними одиницями за темою «Подорож», активізувати вивчений лексико-граматичний матеріал, описувати когось/щось, виражати своє ставлення до когось/чогось, вдосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного монологічного мовлення, збільшення обсягу знань про соціо- культурну специфіку мови країни, що вивчається, вдосконалення умінь будувати своє мовне висловлювання, мовну поведінку адекватно цій специфіці; розвивати логічне мислення, спостережливість, удосконалювати фонетику та артикуляцію звуків, мотивувати готовність брати участь в іншомовному спілкуванні, учити працювати у парі; виховувати зацікавленість у розширенні свої знань, скріплення навчального матеріалу з життям, загальну культуру учнів.

Обладнання: таблиця «Подорож», тематичні картки.

Хід уроку

LEAD IN

  1. Greeting
  2. Aim and motivation
  • We are going to continue our conversation about the transport and travelling. To the end of the lesson you will be able to help the foreigner to find the right train and how to buy or book the tickets. You will also get to know some information about the ways to travel.
  1. Check on h\t

Ex + speaking my house

  1. Warm-u Р

1. "Miming game" (extra)

Pupils mime the new transport words from this unit in pairs, and the other pupils try to guess the right answer. Ask pupils to use sentences that express likes and dislikes.

2. Elicit

3. Fill in ‘on’, ‘for’, ‘by’ ex.5.p.165

PRESENTATION AND PRACTICE

  1. Vocabulary
  • Listen and repeat (p. 166, ex. 1).
  • look at the pictures.
  • Say the words. Drill each new word two or three times.
  • write these words down into your vocabularies.
  • read the words after me again.
  • What can you see at the railway station/bus station/airport? What colour are the buses in your town/city?
  1. Reading
  • Complete with the words from the box (p. 166, ex. 2).
  • Read the words in the box and translate into the native language.
  • you are going to complete the dialogues using the words from the box.
  • Pair work: Pupils read the dialogues and complete them.
  • act out the dialogues pretending they are at the railway station.

Answers: 1. ticket; 2. passengers, platform; 3. arrives, time-table board; 4. railway station, taxi; 5. luggage.

  1. Speaking
  •  Role-play the situation. Use the example (p. 167, ex. 3).
  • Read the instruction. Then look at the time-table board. Pupils read the information about trains leaving and arriving.
  • Pair work: Pupils read the example. Then you make your own dialogues pretending to be a passenger and a clerk at the information desk. Use the necessary information from the table.

PHYSICAL ACTIVITY

  1. Listening

 a) Match to make up a dialogue (p. 168, ex. 4).

Pair work: look at the sentences in columns. Read them. Match them together. (write the pairs of sentences in their copybooks and on the board.)

Answers: 1. 3; 2. 2; 3. 1; 4.4; 5. 6; 6. -

b) Act out the dialogue in pairs.

- read the completed dialogue again.

- act out the dialogue pretending they are at the ticket office.

5. Writing

  •  Ask questions. Use the words in brackets as in the example (p. 168, ex. 5).

You are going to make Wh- questions to the sentences. Read the examples in the exercise.

Answers:


1. When did their train arrive in London?

2. How are you going to go to France?

3. When does the train number 51 leave for Paris?

4. Where did you buy the tickets?

5. What is there at the station?

6. Who went by bus?


ENDING THE LESSON

1. Game "Jump"

- stand at your desks. I will hold up a flashcard from the vocabulary set and say a word. If the word is the same as the flashcard, you jump. If it isn’t, you keep still.

2. wb

3. Home work

Ex.1.p.166

Ex.3.p.167 (4-6wr)

docx
Додано
18 березня 2023
Переглядів
684
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку