План-конспект уроку З англійської мови «Sport in our life»

Про матеріал

Тема уроку:Спорт у нашому житті.

Мета уроку:

Навчальна-ввести та закріпити лексичний та граматичний матеріал по темі: Спорт у нашому житті;

-формувати уміння одержувати із тексту та ілюстрацій нові знання;

-формувати уміння читати і писати у швидкому темпі;

-формувати уміння конкретизувати набуті знання та використовувати їх на практиці;

Розвиваюча-сприяти збагаченню словникового запасу;

-сприяти розвитку усного та писемного мовлення;

-сприяти розвитку спостережливості,уваги,уяви та мислення;

-формувати вміння працювати за зразком та вказівками вчителя;

-формувати вміння до оцінки якості відповідей своїх товаришів;

-розвивати самостійне мислення;

-розвивати бажання до пізнання нового;

Виховна-виховувати уважність,зібраність,спостережливість;

-виховувати культуру поведінки та свідому дисципліну;

-виховувати пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови;

-виховувати позитивне ставлення до занять спортом;

Методи навчання:бесіда,діалог,пояснення,робота в групах та парах,робота з підручником,самостійна робота

Тип уроку:комбінований

Обладнання:підручник,зошит,наочність,плакат, роздатковий матеріал

Очікуваний результат:учні повинні показати свої знання по вивченій темі,використовуючи вивчений лексичний та граматичний матеріал в усному та писемному мовленні при різних видах роботи.

План уроку

1.Організаційний момент

  • ü Привітання

T: Good morning, my dear children. I am very glad to come into your friendly class and look into your clever eyes. I know you are genius and talented. And I hope you'll help me to create our lesson today.

  • ü Повідомлення теми та мети уроку
  • What do you think we're going to speak about?
  • Учні дивляться на дошку і називають тему уроку.

2.Warming up

I have a good news for you. Meet our guest, she is a reporter.

(поки учень веде діалог, слабким учням з команди роздається додаткове завдання.)

Hello, my name is Liza, I am a journalist from London. I represent the famous British magazine "Sporty Fan". I would like to interview you about sports and your healthy way of life. Can I ask questions to you?

1)What kind of sports are popular in your country?

2)What kind of sport are the pupils of your form good at?

3)Do you usually take part in the sport compatitions?

Reporter: Thanks for the answers. I see sport is an essential part of your daily life. I'll write about it in the magazine. Excuse me, I have to hurry up now. Bye!

  • Перевірка завдання слабших учнів(вони мають скласти половинки слів і утворит назву спорту):
  • Swim-ming
  • Rug-by
  • Ten-nis
  • Volley-ball
  • Run-ning
  • Athle-tics
  • Foot-ball
  • Ju-do
  • 3.Робота з темою уроку
  • Учитель ділить учнів на 2 команди
  • Кожна з команд придумує собі назву і обирає капітана
  • 1)завдання:

You have got the list of words

Swimming, long jumping, high jumping, running, aerobics, athletics, fencing, skiing, skating, tennis, basketball, volleyball, water aerobics, horse riding, sailing, water skating, skateboarding, football, judo.

Now tell me please, what words can you use with verbs “go”, “play”, “do

Add your own words

(Oтримує бали команда яка запише більшу кількість слів)

2)завдання:

Many people like sport. But a great number of people don't go in for sports. Are you good or against sport? The 1stgroup will think and tell us about good sides of sport, another one – about bad sides of sport.

Sport is good because :

It makes me strong and fast

It helps me to keep fit

It builds character

It teachers me to win and to lose

It's very good for my heart

We enjoy it

Sport helps people to stay in good shape, helps to support health and prevents from illness.

Sport is bad because :

It's not very useful.

It takes a lot of energy and time.

We have no time to walk with friends

It needs to work very hard.

We can break legs and arms.

-So good sides more than bad sides.

3)завдання

Капітан команди опитує кожного члена команди про його улюблений вид спорту,підсумовує все у таблицю та складає підсумок щодо занять спорту своєї команди:

Name

Favourite sport

Time he/she spend going in for sport

4)завдання

Розгадування кросворду

T: I think you like to answer to the crossword. Your task will be to find the names of the sports and cross it.

T S T A D I U M G A M E

E W R E S T L I N G W T

A I A T H L E T I C S E

M M I D R A U G H T S N

H M N B O X I N G R U N

E I E I R U G B Y N F I

A N R E S U L T M V E S

L G C H E S S N N I N B

T P R I Z E K M A C C A

H O C K E Y I A S T I L

C O M P E T I T I O N L

P L A Y E R N C U R G E

J U M P I N G H M Y S R

5)завдання

Гра “Favourite”

T: Well done! And this the last task of our competition. Your task is to form new words with every letter of the word “favourite”

F F

A A

V V

O O

U U

R R

I I

T T

E E

4.Подача домашнього завдання

5.Підсумок уроку.Оцінювання.

Перегляд файлу

 

 

План-конспект уроку

З англійської мови

«Sport in our life»

У 9-Б класі

j0285698j0301480

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                            Підготувала та провела

                                                                                                            вчитель англійської мови

                                                                                                            ССЗШ №66

                                                                                                            Тетяна Білозір

 

 

 

 

 

 

Львів 2015

 

Клас 9-Б

Урок

Дата проведення-

 

Тема уроку:Спорт у нашому житті.

 Мета уроку:

Навчальна-ввести та закріпити лексичний та граматичний матеріал по темі: Спорт у нашому житті;

 -формувати уміння одержувати із тексту та ілюстрацій нові знання;

-формувати уміння читати і писати у швидкому темпі;

-формувати уміння конкретизувати набуті знання та використовувати їх на практиці;

Розвиваюча-сприяти збагаченню словникового запасу;

-сприяти розвитку усного та писемного мовлення;

-сприяти розвитку спостережливості,уваги,уяви та мислення;

-формувати вміння працювати за зразком та вказівками вчителя;

-формувати вміння до оцінки якості відповідей своїх товаришів;

-розвивати самостійне мислення;

-розвивати бажання до пізнання нового;

Виховна-виховувати уважність,зібраність,спостережливість;

-виховувати культуру поведінки та свідому дисципліну;

-виховувати пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови;

-виховувати позитивне ставлення до занять спортом;

Методи навчання:бесіда,діалог,пояснення,робота в групах та парах,робота з підручником,самостійна робота

Тип уроку:комбінований

Обладнання:підручник,зошит,наочність,плакат, роздатковий матеріал

Очікуваний результат:учні повинні показати свої знання по вивченій темі,використовуючи вивчений лексичний та граматичний матеріал в усному та писемному мовленні при різних видах роботи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

План уроку

 

 

1.Організаційний момент

 

  • Привітання

T: Good morning, my dear children. I am very glad to come into your friendly class and look into your clever eyes. I know you are genius and talented. And I hope you’ll help me to create our lesson today.

 

  • Повідомлення теми та мети уроку

What do you think we’re going to speak about?

Учні дивляться на дошку і називають тему уроку.

2.Warming up

 

 I have a good news for you. Meet our guest, she is a reporter.

(поки учень веде діалог, слабким учням з команди роздається додаткове завдання.)

 

Hello, my name is Liza, I am a journalist from London. I represent the famous British magazine "Sporty Fan". I would like to interview you about sports and your healthy way of life. Can I ask questions to you?

  1. What kind of sports are popular in your country?
  2. What kind of sport are the pupils of your form good at?
  3. Do you usually take part in the sport compatitions?

 

Reporter: Thanks for the answers. I see sport is an essential part of your daily life. I'll write about it in the magazine. Excuse me, I have to hurry up now. Bye!

 

Перевірка завдання слабших учнів(вони мають скласти половинки слів і утворит назву спорту):

Swim-ming                                  

Rug-by                                       

 Ten-nis

Volley-ball

Run-ning

Athle-tics

Foot-ball

Ju-do

 

3.Робота з темою уроку

Учитель ділить учнів на 2 команди

Кожна з команд придумує собі назву і обирає капітана

1)завдання:

You have got the list of words

Swimming, long jumping, high jumping, running, aerobics, athletics, fencing, skiing, skating, tennis, basketball, volleyball, water aerobics, horse riding, sailing, water skating, skateboarding, football, judo.

 

Now tell me please, what words can you use with verbs “go”, “play”, “do

Add your own words

(Oтримує бали команда яка запише більшу кількість слів)

 

 

2)завдання:

Many people like sport. But a great number of people don’t go in for sports. Are you good or against sport? The 1st group will think and tell us about good sides of sport, another one – about bad sides of sport.

Sport is good because :

It makes me strong and fast 

It helps me to keep fit 

It builds character 

It teachers me to win and to lose 

It’s very good for my heart 

We enjoy it 

Sport helps people to stay in good shape, helps to support health and prevents from illness.

Sport is bad because :

It’s not very useful. 

It takes a lot of energy and time. 

We have no time to walk with friends 

It needs to work very hard. 

We can break legs and arms. 

- So good sides more than bad sides. 

 

 

3)завдання

Капітан команди опитує кожного члена команди про його улюблений вид спорту,підсумовує все у таблицю та складає підсумок щодо занять спорту своєї команди:

Name

Favourite sport

Time he/she spend going in for sport

 

 

 

 

 

 

 

 

4)завдання

 

Розгадування кросворду

 

T: I think you like to answer to the crossword. Your task will be to find the names of the sports and cross it.

 

T S T A D I U M G A M E

E W R E S T L I N G W T

A I A T H L E T I C S E

M M I D R A U G H T S N

H M N B O X I N G R U N

E I E I R U G B Y N F I

A N R E S U L T M V E S

L G C H E S S N N I N B

T P R I Z E K M A C C A

H O C K E Y I A S T I L

C O M P E T I T I O N L

P L A Y E R N C U R G E

J U M P I N G H M Y S R

5)завдання

Гра “Favourite”

T: Well done! And this the last task of our competition. Your task is to form new words with every letter of the word “favourite”

F                              F

A                             A

V                             V

O                             O

U                             U

R                              R

I                                I

T                              T

E                              E

 

 

 

4.Подача домашнього завдання

5.Підсумок уроку.Оцінювання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dialogue 1

Учень 1: How do you do. Excuse me, are you from the 7th С form?

Учень2: Yes, I am. And who are you?

Учень 1: I am a new pupil in your school. My name is Dmytro. I've come from Kirovohrad. I'm going to study in your form.

Учень 2: Glad to meet you. I am Olha. I hope we'll be friends. What's your hobby?

Учень 1: It's playing football. I like many kinds of sports, but football is my favourite.

Учень 2: It's very interesting. My hobby is sport too. I am keen on gymnastics.

Учень 1: Do you take part in the competitions?

Учень 2: Certainly! I went to different cities to participate in the competitions. I took the second places several times. My trainer says I am good at gymnastics. And I can do better. What about your football?

Учень 1: I always take part in the competitions in football. Our team "Torpedo" shows good results. Last month we played with the team from Kyiv and we won four to two in our favour. Oh, sorry but I have to go. My training will be in an hour. Good bye!

Учень 2: See you tomorrow.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dialogue 2

Учень 1: Say, Oleh, what's your favourite sport?

Уч.2: Hmmm... It's hard to say. I like volleyball a lot -- but I guess I like tennis better.

Уч.1: Do you play much tennis?

Уч.2: Yes, quite a bit. How about a game some time?

Уч.1: Sorry. I'm only a spectator - football, baseball, basketball... I watch them all.

Уч.2: And do you play chess?

Уч.1: Yes I do. How about you, Nick? Want a game of chess, do you?

Уч.2: Well, I happen to be one of the best chess players around.

Уч.1: Well, let's play. We'll see who is the best!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dialogue 3

Уч.1: Good morning, doctor.

Уч.2: Morning. Can I help you?

Уч.1: Hope you can. I often catch cold. What can you advise me to do? May be I need some medicine.

Уч.2: My dear friend, you needn't any medicine. You need some pieces of advice how to be in a good form and not to feel seedy. First, you should eat healthy food. Next, you should do morning exercises every day. Take a cold shower after jerks. And go in for some kind of sports. You'll see the results in a few days. Any questions?

Уч.1: No. Thanks a lot for your advice, doctor. I'll try to follow it. Good luck!

Уч.2: The same to you. Good-bye!

 

What pair was the best? Good job with dialogues.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Football is the most popular game in England and in Ukraine. It was first played in England. Both men and women can play it now. The players have a ball. The game lasts 90 minutes. It has 2 halves. The players kick the ball and run after it. There is a referee on the field. He blows a whistle from time to time. The players try to score a goal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ice-hockey is one of the most popular games in the world. It was first played in Canada. It is team game. It is a winter game. Only men and boys can play it. Many people like to watch this game on TV. The players don’t run on the field. They skate. They have sticks in the hands.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

T S T A D I U M G A M E

E W R E S T L I N G W T

A I A T H L E T I C S E

M M I D R A U G H T S N

H M N B O X I N G R U N

E I E I R U G B Y N F I

A N R E S U L T M V E S

L G C H E S S N N I N B

T P R I Z E K M A C C A

H O C K E Y I A S T I L

C O M P E T I T I O N L

P L A Y E R N C U R G E

J U M P I N G H M Y S R

 

 

 

 

 

 

 

T S T A D I U M G A M E

E W R E S T L I N G W T

A I A T H L E T I C S E

M M I D R A U G H T S N

H M N B O X I N G R U N

E I E I R U G B Y N F I

A N R E S U L T M V E S

L G C H E S S N N I N B

T P R I Z E K M A C C A

H O C K E Y I A S T I L

C O M P E T I T I O N L

P L A Y E R N C U R G E

J U M P I N G H M Y S R

 

 

 

Name

Favourite sport

Time he/she spend going in for sport

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Name

Favourite sport

Time he/she spend going in for sport

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Swimming, long jumping, high jumping, running, aerobics, athletics, fencing, skiing, skating, tennis, basketball, volleyball, water aerobics, horse riding, sailing, water skating, skateboarding, football, judo.

 

 

 

 

 

Swimming, long jumping, high jumping, running, aerobics, athletics, fencing, skiing, skating, tennis, basketball, volleyball, water aerobics, horse riding, sailing, water skating, skateboarding, football, judo.

 

 

 

 

 

Foot                                                          -ming

Athle                                                                -by

Ten                                                          -nis

 Rug                                                   -ball

 Run                                                          -ning

 Volley                                                -tics

 Swim                                                      -ball

 Ju                                                               -do

 

Foot                                                          -ming

Athle                                                                -by

Ten                                                          -nis

 Rug                                                   -ball

 Run                                                          -ning

 Volley                                                -tics

 Swim                                                      -ball

 Ju                                                               -do

 

Foot                                                          -ming

Athle                                                                -by

Ten                                                          -nis

 Rug                                                   -ball

 Run                                                          -ning

 Volley                                                -tics

 Swim                                                      -ball

 Ju                                                               -do

 

docx
Додано
18 липня 2018
Переглядів
799
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку