План-конспект уроку "Захист навколишнього середовища"

Про матеріал
План-конспект уроку в 11 класі, англійська мова з теми "Навколишнє середовище". Урок має на меті завдання з аудіювання, лексичного матеріалу, граматичного матеріалу та розвитку письмового й усного мовлення.
Перегляд файлу

План-конспект уроку

Урок 54                                        Дата:                                         Клас 11

Тема: Наука і технічний прогрес

Підтема: Захист навколишнього середовища

Мета: удосконалювати  навички аудіювання з метою розвитку та тренування пам`яті на прикладі пісні «Earth song»;

ознайомити учнів з екологічними проблемами  сьогодення, систематизувати лексичний матеріал з теми «Захист навколишнього середовища»;

розширювати словниковий запас учнів;

продовжувати формувати навички усного мовлення;

розвивати свідому трудову дисципліну, інтелектуальні, творчі здібності учнів, стимулювати активну пізнавальну діяльність;

розвивати мовну догадку та пізнавальні інтереси, навички аудіювання, діалогічного та монологічного мовлення, слухову та зорову пам'ять, просторову уяву, вміння працювати в парах та групах, висловлювати та відстоювати власну точку зору.

виховувати бережне ставлення до навколишнього середовища.

Тип уроку: урок формування та удосконалення знань, умінь та навичок.

Очікувані результати: Робота на уроці передбачає узагальнення лексико-граматичних знань учнів з теми «Захист навколишнього середовища»; мотивацію школярів до самостійних висловлювань за запропонованою ситуацією; розвиток зорової та слухової пам’яті, фонетичного слуху та просторової уяви; виховання культури спілкування; розвиток предметних та ключових компетентностей.

Девіз уроку: «Мало знати, треба й застосувати,

     Мало хотіти, треба й робити».

     Гете

Обладнання: підручник, робочий зошит, роздатковий матеріал, наочність, вислови, текст для аудіювання, презентація до уроку, малюнки, висловлювання.

Хід уроку

І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Організаційний момент

Good morning, pupils! I’m glad to see you! Of course, all of us want to live in a beautiful, safe and healthy world. And we are aware how important the problem of keeping environment is. We have already learnt about environmental pollution at our lessons and today the 11-th form have gathered to discuss and try to solve some aspects of this theme.

2. Повідомлення теми та мети уроку

 Our topic today is “Environmental protection”. By the end of the lesson you will be able to review lexical material to the topic “Environmental protection”, speak about environmental problems.

 3. Уведення в іншомовну атмосферу

Мовленнєва зарядка

Вправа “Mind map

  • Look at the blackboard. Your task is to name and write a word-association with the main word.(“Environment”)
  • Make up sentences with some of them

ІІ. Основна частина уроку

1. Перевірка домашнього завдання

What is your hometask? Was it difficult? Have you got any questions? Let’s check on your hometask.

2. Аудіювання

You have a text of the song “Earth song” by Michael Jackson. You must listen carefully and write necessary words. (Прослуховування тексту)

Let’s check on the text in pairs. (Взаємоперевірка)

3. Говоріння.

 As you know scientists say that we live on the sick planet. Now we`ll get to know about the reasons of such thought.  So, today we`ll speak about our planet Earth and the environment. I hope you`ll learn a lot of interesting and useful information and improve your knowledge of English.

We’ll have 3 groups, each team has its own task. The first one name environmental problems; the second group - consequences, and the third team – how we can protect our planet or what can we do to solve these problems.

change people’s attitudes towards the environment, clear up the air, to stop cigarette advertising, heat waves, intense rainstorms, water pollution, air pollution, noise from cars, buses, planes, destruction of wildlife and countryside beauty; shortage of natural resources; save more energy and water, find ways of preventing oil spills, protect animals in danger, nuclear pollution,ban cars which use leaded petrol, use more solar energy, pick up litter, participate in the work of public organization “For the Protection of Nature”, cutting down tropical forests, emission of dangerous gases into the atmosphere, nuclear accident, overfishing, environmental degradation, acid rains, ozone layer depletion, greenhouse effect, climate change,recycling, growing demand for the comfort, global warming, use less paper, less packaging; buy milk or juice in cartons, not in plastic bottles, leave the places of our rest clean, plant trees, flowers, water shortage, tsunamis, land erosion, reusing.

4. Хвилина відпочинку.

Close your eyes, sit comfortably, lean back on the back of the chair. Take a deep breath. Imagine being on the seaside. You look at the horizon, as long as the sky does not meet the ground. The blue endless sky meets with blue sea waves. Water is baring near your feet. Observe it. This rhythm is enchanting. Breath-exhale. The sun is shining in the blue sky. The waves are slowly fluttering. White sails are floating in the distance. You are in a very good mood. You want this moment to last longer. Wait a few more seconds and open your eyes and continue our work ....

5. Читання.

Read and complete the sentences using the following words:

destruction, exhaust fumes, emissions, acid rain, radiation, dump.

1. Coal-using industries are major sources of high levels of uncontrolled ___________into the atmosphere.

2. When the sulfates mix with clouds, _____________falls and harms lakes, rivers and planets. Our clothes become dirty, trees and plants dies.

3. The ozone layer ______________could lead our planet to a global catastrophy. About 5 billion tones of carbon dioxide is released into the atmosphere every year.

4. Many people died from _____________some years ago in Chornobyl.

5. Cars pollute the air with their__________________.

6. All life on the Earth depends on the water. Rivers, lakes, seas and oceans are polluted by garbage or poisonous chemicals which factories__________into them.

6. Письмо.

Write an environmental contract.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІІ. Заключна частина уроку

1.Оцінювання учнів.

Well, dear boys and girls, you get following marks… .

2.Домашнє завдання.

Your homework is exercise 1 page 151. You have to rewrite sentences using passive or active voice

3.Підсумок уроку.

So our lesson is coming to an end. Don’t forget that the Earth is our home and to preserve it we should remember three simple laws of ecology.

The 1-st rule is: “Everything is connected to everything else”

The 2-nd rule is: “Everything has to go somewhere”

The 3-d rule is: “Let nature take its course”.

We had a very busy lesson. Did you enjoy our lesson? Continue the statements…

Рефлексія. Прийом «Вільний мікрофон». Метод «Незакінчених речень»

  • Today Ive learnt
  • Today Ive known
  • Today Ive understood

 

 

Додатки для роботи

Робота в групах

1 – environmental problems, 2 – consequences of environmental problems,

3 – measures for protection of environment

change people’s attitudes towards the environment, clear up the air, to stop cigarette advertising, heat waves, intense rainstorms, water pollution, air pollution, noise from cars, buses, planes, destruction of wildlife and countryside beauty; shortage of natural resources; save more energy and water, find ways of preventing oil spills, protect animals in danger, nuclear pollution,ban cars which use leaded petrol, use more solar energy, pick up litter, participate in the work of public organization “For the Protection of Nature”, cutting down tropical forests, emission of dangerous gases into the atmosphere, nuclear accident, overfishing, environmental degradation, acid rains, ozone layer depletion, greenhouse effect, climate change,recycling, growing demand for the comfort, global warming, use less paper, less packaging; buy milk or juice in cartons, not in plastic bottles, leave the places of our rest clean, plant trees, flowers, water shortage, tsunamis, land erosion, reusing.

Читання.

Read and complete the sentences using the following words: destruction, exhaust fumes, emissions, acid rain, radiation, dump.

1. Coal-using industries are major sources of high levels of uncontrolled ___________into the atmosphere.

2. When the sulfates mix with clouds, _____________falls and harms lakes, rivers and planets. Our clothes become dirty, trees and plants dies.

3. The ozone layer ______________could lead our planet to a global catastrophy. About 5 billion tones of carbon dioxide is released into the atmosphere every year.

4. Many people died from _____________some years ago in Chornobyl.

5. Cars pollute the air with their__________________.

6. All life on the Earth depends on the water. Rivers, lakes, seas and oceans are polluted by garbage or poisonous chemicals which factories__________into them.

 


Аудіювання

What about sunrise
What about ______
What about all the things
That you said we were to gain...
What about ________ fields
Is there a time
What about all the things
That you said was yours and ______
Did you ever stop to notice
All the ______ we've shed before
Did you ever stop to notice
The crying _______, the weeping shores?
What have we done to the _______
Look what we've done
What about all the _________
That you pledge your only son...
What about flowering fields
Is there a time
What about all the _________
That you said was yours and mine...
Did you ever stop to notice
All the children dead from _______
Did you ever stop to notice
The crying Earth the weeping shores?
I used to dream
I used to glance beyond the _______
Now I don't know where we are
Although I know we've drifted _______
Hey, what about yesterday.
 

Карта для самооцінювання

 

Бал

Участь в «Мозковому штурмі»(0-1)

 

Аудіювання. Пісня Earth song (0-2)

Правильне слово - 0,2

 

Взаємоперевірка (0-1)

 

Мовлення. Обговорення (робота в групах)(0-2)

 

Читання.Словникова робота.(0-2)

 

Письмова робота «Контракт».(0-3)

 

Підсумок уроку (0-1)

 

Оцінка за урок

 

 

«Незакінчені речення»

  • Today I’ve learnt …
  • Today I’ve known…
  • Today I’ve understood…

 

docx
Додано
30 січня 2020
Переглядів
2031
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку