План-конспект уроку з англійської мови "Життя молоді" з застосуванням цифрових технологій
План-конспект уроку
Урок 82 Дата: 20.03.2019 Клас 11
Тема: Дозвілля
Підтема: Життя молоді. Тінейджери сьогодні.
Мета: удосконалювати навички аудіювання з метою розвитку фонематичного слуху та тренування фонематичної пам`яті на прикладі пісні «Thunder»;
ознайомити учнів з проблемами підлітків, систематизувати лексичний матеріал з теми «Дозвілля. Підлітки сьогодні»;
розширювати словниковий запас учнів;
продовжувати формувати навички усного мовлення;
розвивати свідому трудову дисципліну, інтелектуальні, творчі здібності учнів, стимулювати активну пізнавальну діяльність;
розвивати мовну догадку та пізнавальні інтереси, навички аудіювання, діалогічного та монологічного мовлення, слухову та зорову пам'ять, просторову уяву, вміння працювати в парах та групах, висловлювати та відстоювати власну точку зору.
виховувати толерантність та повагу до себе та інших, виховувати риси характеру необхідні для успішної комунікації та розуміння один одного.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.
Очікувані результати: Робота на уроці передбачає узагальнення лексико-граматичних знань учнів з теми «Дозвілля. Підлітки сьогодні» та граматичного матеріалу «Інфінітив та Герундій»; мотивацію школярів до самостійних висловлювань за запропонованою ситуацією; розвиток зорової та слухової пам’яті, фонетичного слуху та просторової уяви; виховання культури спілкування; розвиток предметних та ключових компетентностей.
Девіз уроку: «Мало знати, треба й застосувати,
Мало хотіти, треба й робити».
Й. В. Гете
Навчально-методичне забезпечення: комп’ютери, інтернет, електронний підручник, робочий зошит, роздатковий матеріал, відео для відпочинку, наочність, вислови, текст пісні для аудіювання, пісня для підсумку, малюнки.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення
1. Організаційний момент
Good morning, pupils! I’m glad to see you! Today we are going to focus on problems which young people usually face. We have already learnt about the life of youth at our previous lessons and now we’ll try to add some more information and discuss some new aspects of this topic.
2. Повідомлення теми та мети уроку
Our topic today is “Teenager’s life. Youth”. By the end of the lesson, you will be able to review lexical material to the topic “Youth. Leisure”, do the test «Gerund or Infinitive», we are going to speak about youth problems, youth culture and everything which is connected with young people.
3. Уведення в іншомовну атмосферу
Мовленнєва зарядка.
You need your smartphones, computers and the Internet for our lesson. You can see the QR codes at your tables, scan them, you will go to the page where the script is written in our lesson.
https://padlet.com/kulishova_olena/2kk9h163pdp9
That's the first task: go to the link and create the "Mind Map" for the word "Youth".
Вправа “Mind map”. https://www.wordclouds.com
ІІ. Основна частина уроку
1. Перевірка домашнього завдання
What is your home task? Was it difficult? Have you got any questions? Let’s check on your home task.
2. Аудіювання
You have a text of the song “Thunder” Imagine Dragons). You must listen carefully this song and fill in the blanks with necessary words. (Прослуховування тексту)
Робота з словами та виразами до тексту.
Scheming – [ˈskiːmɪŋ], used to describe someone who makes clever secret plans intended to deceive others.
Uptight - [ʌpˈtʌɪt], worried or nervous and not able to relax; informal.
Fit the box – бути сірою масою (як всі)
Fit the mold – бути шаблонним
Take a number – бути в черзі
A yes sir – безвідмовний
Task
Just a ……gun with a quick fuse
I was uptight, wanna let ……
I was dreaming of bigger things
And wanna leave my …. life behind
Not a yes sir, not a ……
Fit the box, fit the mold
Have …… in the foyer, take a number
I was …….before the thunder
Thunder, thunder
Thunder, thun', thunder
Thun-thun-thunder, thunder, thunder
Thunder, thun', thunder
Thun-thun-thunder, thunder
Thunder, feel the thunder
Lightning and the thunder
Thunder, feel the thunder
Lightning and the thunder
Thunder, thunder
Thunder
Kids were …… in my classes
While I was scheming for the ….
Who do you think you are?
…. 'bout being a big star
They say you're …., they say you're easy
You're always riding in the back seat
Now I'm smiling from …. while
You were…
https://drive.google.com/open?id=1yvOlnAGskow8J1CQgvFG8nrPwrVy9N2R
Let’s check on the text(lyrics). (self-assesment)
Just a young gun with a quick fuse
I was uptight, wanna let loose
I was dreaming of bigger things
And wanna leave my own life behind
Not a yes sir, not a follower
Fit the box, fit the mold
Have a seat in the foyer, take a number
I was lightning before the thunder
Thunder, thunder
Thunder, thun', thunder
Thun-thun-thunder, thunder, thunder
Thunder, thun', thunder
Thun-thun-thunder, thunder
Thunder, feel the thunder
Lightning and the thunder
Thunder, feel the thunder
Lightning and the thunder
Thunder, thunder
Thunder
Kids were laughing in my classes
While I was scheming for the masses
Who do you think you are?
Dreaming 'bout being a big star
They say you're basic, they say you're easy
You're always riding in the back seat
Now I'm smiling from the stage while
You were…
Обговорення композиції. Метод «Вільний мікрофон».
3. Говоріння.
You have a second QR code, scan it, now you know your task, join the groups at the table with your topic. Today we`ll speak about Youth. I hope you`ll learn a lot of interesting and useful information and improve your knowledge of English.
We have 4 groups; each team has its own task. You discuss a problem question with your group and then show the rank-list of this topic: 1)youth problems; 2) the most important things in your life, 3) hobbies and interest of today’s teenagers; 4) the most important traits of character.
4. Хвилина відпочинку.
Close your eyes, sit comfortably, lean back on the back of the chair. Take a deep breath. Imagine being on the seaside. You look at the horizon, as long as the sky does not meet the ground. The blue endless sky meets with blue sea waves. Water is washing your feet. Observe it. This rhythm is enchanting. Breath-exhale. The sun is shining in the blue sky. The waves are slowly fluttering. White sails are floating in the distance. You are in a very good mood. You want this moment to last longer. Wait a few more seconds and open your eyes and continue our work ....
https://drive.google.com/open?id=1ZbFzVVCR-QwNWYdkGwM_RuLs2S6SqaCD
5. Читання.
Go to the link with the mark of reading (link to the electronic version of the textbook of 11 grade by O.Karpyuk).
Read and complete the sentences using the following words - exercise 1, page 232.
6. Письмо.
Граматика.
Go to the grammar link - Learning.apps. Here is a grammar test, use gerund or infinitive. You have 3 minutes to complete this task. When time is off, you will get your result.
https://learningapps.org/display?v=prwrrww1319
Create a meme “Life of youth”.
https://imgflip.com/memegenerator
ІІІ. Заключна частина уроку
1.Оцінювання учнів.
Well, dear boys and girls, you get following marks… .
2.Домашнє завдання.
Your homework is exercise 2 page 132. You have to rewrite sentences using gerund or infinitive.
3.Підсумок уроку.
I’d like to finish our lesson with the extract of the song “Human” by Rag-n-bone man and add some words “You can’t be a good student but you must be a good person”. (Прослуховування уривку пісні).
https://drive.google.com/open?id=1CACbTJ8oefaxOC7iCCU2ALvqORoLFzN0
Our lesson is coming to an end. We had a very busy lesson. Did you enjoy our lesson? Put like or dislike, write a comment…
Рефлексія. Прийом «Вільний мікрофон». Метод «Незакінчених речень»
See you!
1