План-конспект
Тема: Виготовлення головоломки з дроту.
Клас: 5 клас.
Мета уроку:
освітня:
розвиваюча:
виховна:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: технологічна картка, лінійка, маркер, пасатижі, алюмінієвий дріт, комп’ютер, проектор, презентація.
План уроку
Час: 45 хв.
1. Організаційна частина (3 хв.)
2. Актуалізація знань (5 хв.)
3. Повідомлення теми, мети, завдань уроку, мотивації навчальної діяльності (2 хв.)
4. Викладення нового матеріалу (10 хв.)
5. Закріплення вивченого матеріалу (5 хв.)
6. Вступний інструктаж і cамостійна робота учнів (18 хв.)
7. Оцінювання робіт учнів (2 хв.)
ХІД УРОКУ
I. Організаційна частина.
1. Привітання з класом.
2. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності.
3. Організація і перевірка готовності учнів до роботи, наявність робочого одягу.
4. Створення позитивної емоційної атмосфери.
ІІ. Актуалізація знань.
Фронтальна бесіда:
1) Які види сировини ви знаєте?
2) Як ви гадаєте, яким чином до ваших домівок поступає електричний струм?
3) Які метали використовують для дротів у будинках?
4) Що таке «головоломка»?
5) Чи багато ви знаєте головоломок?
6) Чи можна зробити головоломку з дроту?
Гра:
Розгадайте кросворд та назвіть слово у головній горизонталі.
1) Яку дію треба виконувати при розгадці головоломки? (Думати)
2) Найпопулярніша головоломка у світі – кубик…(Рубіка).
3) Метал з якого виготовляють сучасні дроти? (мідь)
4) Що проходить через дріт? (струм)
III. Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності учнів і вступний інструктаж.
Надання теми та перевірка наявності знань з техніки безпеки у майстерні.
ІV. Викладення нового матеріалу.
Головоломки
Перш за все слід визначити, що головоломка - це непросте завдання, для вирішення якої, як правило, потрібна кмітливість, а не спеціальні знання високого рівня.
У світі існує багато головоломок, деякі з яких відомі ще з глибокої давнини. Оригінальні логічні задачі знаходять на стінах єгипетських пірамід, в давньогрецьких манускриптах і в інших історичних пам'ятках. У середні віки головоломки стали розцвітати лише у кінці 19 ст. Саме тоді рівень освіти піднявся, а зниження релігійної нетерпимості до наук привели до розширення кола любителів логічних задач. У цей час з'явилася і перша книга головоломок в Європі - збірник ірландського просвітителя Алкуина, який називався просто «Завдання для розвитку молодого розуму». Найбільш широке поширення головоломки отримали на рубежі XIX і XX століть.
Найпопулярнішою та найбільш продаваною на сьогодні головоломкою є винахід 1974 року угорця Ерне Рубіка. Ця головоломка настільки популярна, що навіть сьогодні проводять цілі турніри, по його збиранню на час, а рекорд тримає австралієць Фелікс Земдегс з часом 4,73 секунди.
Існує багато видів головоломок:
На сьогоднішньому уроці ми виготовимо одну з механічних головоломок, а саме дротову.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Що таке головоломка?
2. Як давно з’явилися головоломки та коли вони отримали свою популярність?
3. У якому році був зроблений кубік Рубіка?
4. Назвіть види головоломок.
VI. Самостійна робота учнів.
Зачитка техніки безпеки та робота з матеріалами за технічною карткою.
VII. Оцінювання робіт учнів.
Самоаналіз учнів і спільне виставлення оцінок за урок.
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА (додаток)
п/п |
Послідовність виконання операцій |
Графічне виконання |
Інструменти і пристосування |
1 |
Беремо дріт довжиною 75 см, якщо дріт тонкий – треба його скрутити(беремо 150 см дроту ділимо навпіл та скручуємо). |
|
Пасатижі, дріт, лещата (якщо є). |
2 |
Взяти дріт та нарізати два шматочки довжиною 9 і 19 см. |
|
Пасатижі, дріт, лінійка, маркер. |
3 |
Беремо дріт та згинаємо його за схемою. |
|
Пасатижі, дріт, лінійка, маркер. |
4 |
Невдовзі дріт має мати такий вигляд. |
|
|
5 |
Беремо дріт довжиною 7 см та робимо кільце d=3 см. Одягаємо на заготовку. |
|
Пасатижі, щось кругле (якщо є). |
6 |
Беремо дріт довжиною 19 см та робимо овал d=9 см. Одягаємо на заготовку. |
|
Пасатижі. |
7 |
Головоломка готова. Вдалого розгадування. |
|
|