Тема. Дерева, кущі, трав’янисті рослини.
Мета:
-навчальна: навчити учнів розрізняти дерева, кущі трав’янисті рослини; ознайомити з деякими їх видами;
-корекційно-розвиваюча: розвивати вміння виділяти спільні та відмінні ознаки будови дерев; кущів та трав’янистих рослин; розпізнавати рослини в природі;
-виховна: виховувати любов і бережливе ставлення до природи.
Обладнання: таблиця «Загальний план будови рослини», таблиця «Форми рослин », схеми для вивчення нового матеріалу.
Основні терміни: рослина, ознаки живого, процеси життєдіяльності, живлення, спосіб, живлення, форми рослин
Методичні прийоми: бесіда, розповідь, робота зі схемами, створення схеми, ігрові моменти, самостійна робота, вправа «Незакінчені речення», демонстрація
Тип уроку: Урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Загальнокорекційний етап. 1. Організаційна підготовка учнів до уроку.
- Доброго дня! Розпочнемо наш урок з привітання:
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День тобі веселим буде!
2. Нервово-психологічна підготовка учнів до уроку.
- А тепер, давайте скажемо один одному комплімент за допомогою жестів та міміки.
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
Руки гарно піднімати,
На уроці не дрімати.
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати
Та знання мерщій хапати.
II. Основний етап.
1. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Зараз у нас урок природознавства
А яким би ви хотіли його бачити
- Девіз нашого уроку
„Все на землі має одну колиску, ім’я якій природа».
- Тема нашого уроку «Дерева, кущі, трав’янисті рослини». Ми з вами навчимось розрізняти дерева, кущі трав’янисті рослини; ознайомимось з деякими їх видами, будемо виділяти спільні та відмінні ознаки будови дерев, кущів та трав’янистих рослин; будемо розпізнавати рослини за їхнею зовнішнею ознакою.
2. Пропедевтична частина.
Хвилинка спостережень
- Яка зараз пора року?
- Який зараз місяць?
- Що нам повідоме синоптик?
Синоптик (учень)
Сьогодні 13 грудня, четверг, похмуро, температура повітря +2° , опади, вітер.
- Що таке природа?
(все що нас оточує, крім того, що зроблено руками людей)
- Яка буває природа?
(Жива і нежива).
- Який розділ ми вивчаємо?
(Світ живої природи)
- Що ми вивчили на минулому уроці?
(Будову рослин)
- Давайте пригадаємо, що ви знаєте про різні органи рослин; як рослини живляться, дихають, розмножуються.
- Які є органи в рослин?
(Корінь, стебло, листки, плоди, насіння)
Корінь - закріплює рослину у ґрунті, всмоктує воду і поживні речовини з ґрунту.
Стебло - на ньому є листки, квіти, плоди. Проводить воду з поживними речовинами з кореня до інших органів. Може бути зеленого або коричневого кольору.
Листки - найчастіше бувають зеленого кольору. Листками рослина дихає. Вони можуть бути гладенькі, шорсткі, округлі, зазубрені.
Квіти, плоди, насіння - за допомогою кольору приваблюють до себе комах, які запилюють їх. У кожної рослини квітки різні за формою, величиною, кольором. Запилена квітка перетворюється в плід.
- Яка найважливіша ознака притаманна рослинам?
(Вони ростуть. У рослинах ростуть коріння, стебла, листки, квіти, плоди. Рослина повертається за сонцем. Кожна рослина народжується, росте, дихає, розмножується, і рано чи пізно
відмирає).
Руханка
Добре, те що сонце світить! (Підіймають руки вгору)
Добре те, що віє вітер! (Рухають руками, роблячи вітер)
Добре те, що цей ось ліс
Разом з нами ріс і ріс! (Показують руками ,як росте ліс)
Травичка низенька - низенька... (Присідають)
Дерева - високі - високі... (Встають, піднімають руки)
Вітер дерева колише, гойдає (Рухають руками)
Пташки над деревами легко ширяють (Імітують рух крил)
А діти тихенько за парти сідають.
3. Формуюча частина.
(У всіх цих рослин є корінь, стебло, листки, квіти, плоди).
- Чи можете ви сказати чим відрізняються ці три рослини? Берізка – дерево, кропива – трав’яниста рослина, калина – кущ.
- Як ви впевнились, рослин у природі велика кількість. Тому за зовнішнім виглядом рослини поділяють на три групи: дерева, кущі, трав’янисті рослини.
- Давайте поглянемо чим відрізняються дерева, кущі та трав’янисті рослини?
Дерева – рослини, які мають одне товсте та міцне дерев’янисте стебло.
Кущі – рослини, які мають кілька товстих, міцних дерев’янистих стебел.
Трав’янисті рослини – рослини, які мають м’яке соковите стебло.
Гра « Знайди зайве»
Пропоную учням розділитись на три групи і визначити, що зайве.
Групова робота
I група. З’єднати стрілками
трав’яниста рослина Тополя
кущ Шипшина
дерево Тюльпан
II група. Підкресліть у переліку слова, що означають назви дерев
Яблуня, шипшина, клен, айстра, вишня, смородина, дуб.
III група. Продовжить ряд:
Береза, , ......
Смородина, , ,
Конвалія, , ,
Чим відрізняються кущі?
III. Заключний етап.
- Чи сподобався вам урок?
- Про що ми говорили?
(Дерева, кущі, трави)
2. Рефлексія
- Я навчився...
- Я можу...
- Труднощі виникли...
3. Пояснення домашнього завдання.
4. Приведення у порядок робочих місць.
5. Створення установки на відпочинок.