Апостроф
Мета:
• Систематизувати та поглибити знання учнів про вживання апострофа в українській мові;
• удосконалити навички правопису слів з апострофом;
• розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу;
• виховувати повагу до української мови, прагнення досконало володіти нею.
Тип уроку: урок закріплення та узагальнення знань.
Обладнання:
• Дошка;
• плакати з правилами вживання апострофа;
• картки із завданнями; таблиці;
• словники.
Хід уроку:
I. Організаційний момент (2 хв.)
• Привітання вчителю та учнів.
• Перевірка готовності учнів до уроку.
• Запис теми та епіграфу уроку:
II. Актуалізація знань та мотивація навчальної діяльності (10 хв.)
• Бесіда:
o Що таке апостроф? o Які функції він виконує? o Коли вживається апостроф?
o Наведіть приклади слів з апострофом.
• Бліц-опитування:
o У яких словах після префіксів НЕ-, Ж-, Ч-, Ш- пишеться апостроф? o Наведіть приклади слів, у яких апостроф пишеться після приголосних.
o Коли апостроф пишеться після букв Я, Ю, Є, Ї?
o Наведіть приклади слів, у яких апостроф пишеться на місці випалих звуків.
o Коли апостроф не пишеться?
• Гра "Знайди пару":
o На дошці записані слова з апострофом та без нього. Учні повинні з'єднати пари слів, де апостроф вживається за однаковим правилом.
III. Закріплення та узагальнення знань (25 хв.)
• Робота з таблицею "Вживання апострофа":
o Учні пояснюють правила вживання апострофа, наведені в таблиці.
o Наводять приклади слів, які підтверджують ці правила.
• Вправа "Встав апостроф": o Учні вставляють апостроф у слова, де це необхідно.
• Вправа "Розділи слова комами":
o Учні поділяють слова з апострофом на склади, ставлячи коми.
• Диктант "З апострофом":
o Учні записують слова з апострофом під диктовку.
• Робота в групах:
o Кожна група отримує картку із завданням.
o Завдання:
1. Написати міні-розповідь, використовуючи якомога більше слів з апострофом.
2. Створити кроссворд з темами "Апостроф" та "Правопис слів з апострофом".
3. Підготувати презентацію про історію вживання апострофа в українській мові.
• Підсумкова бесіда:
o Що нового ви дізналися на уроці про вживання апострофа?
o Які правила вживання апострофа ви засвоїли? o Які труднощі виникли у вас під час виконання завдань?
IV. Підведення підсумків уроку та оцінювання навчальної діяльності (5 хв.)
• Підведення підсумків уроку.
• Оцінювання навчальної діяльності учнів.
• Визначення домашнього завдання.
V. Домашнє завдання (3 хв.)
• Повторити правила вживання апострофа.
• Виконати вправу з підручника.