Презентація. Чинники формування грунту. Структура грунту. Механічний склад грунту. Грунтові горизонти Родючість
МЕТА УРОКУ - поглибити знання учнів про ґрунти;сформувати систему знань про основні ґрунтоутворювальні чинники; уявлення про грунтовий профіль та його горизонти; удосконалювати навички роботи з позатекстовим матеріалом підручника; розвивати пам'ять, уяву, логічне мислення, вміння аналізувати;виховувати в учнів почуття бережливого ставлення до ґрунтів і раціональне їх використання.
ДОКУЧА́ЄВ Василь Васильович – російський вчений-агроном, ґрунтознавець, географ. Д-р геології (1883). Закінчив. С.-Петербур. ун-т (1871), де відтоді й працював: Досліджував ґрунти, рослинність, геологічні умови Полтавської. губернії, у результаті чого складено ґрунтові карти цієї місцевості. Один з основоположників фізичної географії. Автор вчення про світову зональність ґрунтів . Довів, що ґрунти на земній поверхні утворюються внаслідок взаємодії клімату, рослинних і тваринних організмів, складу й будови материнської породи, рельєфу місцевості, геологічного віку; розробив першу в світі природно-історичну класифікацію ґрунтів. Його ім'ям названо місто в Донецікій області.Ім'я Докучаєва присвоєно Харківському. аграрному. ун-ту та низці н.-д. установ.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. Грунт, це багатство, подароване нам природою. Саме завдяки грунту людина і тваринний світ забезпечені їжею, а все більше розвивається в різних областях промисловість сировиною. Грунт, по суті, є природною лабораторією по переробці залишків тваринного і рослинного світів. При цьому його родючість тільки посилюється, а утворені мінеральні речовини живлять інші рослини.. Саме в цьому і полягає основне призначення грунту, переробляти і передавати в собі всі необхідні і корисні елементи для розвитку флори і фауни. Неймовірно важливим моментом є те, що грунт також служить сховищем вуглецю, близько 75% і знаходиться на другому місці після океанів.
Ця без сумніву необхідна здатність грунту зберігати вуглець, перешкоджає його проникненню в атмосферу, пом’якшуються кліматичні зміни, підвищується стійкість до засухи і повеней. Дерева відіграють важливу роль в структурі та формуванні корисного ґрунту, причому саме листяні породи. Листяні дерева збагачують грунт азотом, золою, перегноєм, створюючи потрібне середовище для мікрофлори. Найбільш цінні оброблювані землі займають лише 11% світового земельного фонду.
Грунт — головний регулятор складу атмосфери Землі. Обумовлено це діяльністю ґрунтових мікроорганізмів, у величезних кількостях продукують різноманітні гази — азот та його оксиди, кисень, діоксид і оксид вуглецю, метан та інші вуглеводні, сірководень, ряд інших летких сполук. Найбільшим фільтром для води, також служить ґрунт. Щороку через нього фільтруються тисячі кубічних кілометрів води. Грунт затримує токсини, і вода повертається в океан менш забрудненою.
На одному гектарі цілинної землі налічується близько 200 кілограмів мікроорганізмів. Загальна ж маса всіх живих істот, що населяють цю ділянку землі, сягає тонни. Грунт є домом для: кротів, ящірок, личинок жуків, дощових черв’яків, жаб, медведок та інших. Гризуни прокладають величезну кількість ходів, механічно перемішуючи грунтові шари до глибини 40-100 сантиметрів. Вони іноді переривають від 13 до 36 т / га землі, а звичайні кроти — від 3,9 до 55 т / га. А в чайній ложці грунту, живих організмів більше, ніж людей на Землі.
Поле за 1 добу може втратити шар грунту завтовшки 5 сантиметрів за дії вітру. Грунт на французьких виноградниках вважається дорогоцінним, працівники повинні відскрібати його з черевиків, щоб повернути назад. Мікроорганізми, які живуть у ґрунті, використовують у медицині, наприклад, для виготовлення антибіотиків. Завдяки ґрунту, ми маємо ліки, такі як стрептоміцин, перший активний антибіотик для боротьби з туберкульозом і чумою. А лікарський засіб циклоспорин, призначається хворому, щоб запобігти відторгненню при пересадці тканин або органів.
Класифікація структурних агрегатів{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Кубоподібна. Призмоподібна. Плитоподібна. Брилиста. Грудкувата. Зерниста. Стовпчаста. Стовпоподібна. Призматична. Плитчаста. Лускувата. Неправи льна форма і нерівна поверхня. Неправиль на округла форма, нерівні округлі і жорсткі поверхні розлому, грані не вираженіМайже прави льна форма. Правиль ної форми з добре виражен ими вертикал ьними гранями. Відмінності слабо оформлені, з нерівними гранями и заокруглен ими ребрами. Грані добре вираже ні з рівною глянцю ватою поверх нею. Досить розвину ті "поверхн і спайност і" по горизонт алі Порівн яно невели кі горизо нтальні "площи ни спайно сті"