Побудова гістограм, кругових діаграмі графіків Excel

Про матеріал
конспект урока Побудова гістограм, кругових діаграмі графіків у табличному процесорі Excel
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПОБУДОВА ГІСТОГРАМ, КРУГОВИХ ДІАГРАМ І ГРАФІКІВ У ТАБЛИЧНОМУ ПРОЦЕСОРІ EXCEL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Урок

Тема: Побудова гістограм, кругових діаграм і графіків

Мета:

  1. Розвиток  навичок побудови діаграм в програмі Excel на основі табличних даних, застосування різних типів діаграм та форматування діаграм.
  2. Розвиток  інформаційної компетентності (навичок порівняння та аналізу, логічного мислення), розвиток мислення, творчої уяви, уважності, зорової та моторної координації.
  3. Формування комунікативної компетентності (набуття навичок роботи в групах під час вивчення нового матеріалу, виховання взаємоповаги, взаємопідтримки), формування інтересу до майбутньої професії, до вивчення прикладних програм, розвиток ерудиції, акуратності в роботі.

Тип: Урок з елементами ділової гри, розвиток навичок.

Обладнання:

  1.  Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І., Чернігова Л.А., Шакотько В.В. Інформатика, 10калс (Академічний рівень, профільний рівень). – К.: Генеза, 2010 (Розділ3, п. 3.6-3.7).
  2. Презентації “Формули та діаграми”, “Ділова графіка в Excel”, “Діаграма” у папці “Excel. Діаграми” на робочому столі.
  3. Файл “Завдання для учнів” у папці “Excel. Діаграми” на робочому столі.
  4. Тест ADTester – Інформатика – Excel_diagrama.
  5. Оціночна картка для кожної команди
  6. Папка “Excel” (d:/school/Excel) – додаткові завдання.

Епіграф “Розум полягає не тільки в знанні, але й в умінні застосовувати знання на ділі” /Аристотель/

 

Хід уроку

Етап уроку

Діяльність учителя

Діяльність учнів

1

Організаційний момент

Оголошення теми та плану уроку.

Записують у зошит

2

Актуалізація опорних знань

1. Організувати роботу (обмеження за часом)

2. Оцінювання.

3. Організувати роботу з виконання завдання “Розрахунок часу для самостійних занять за рік”. Обговорити формули для розрахунків, тип діаграми для аналізу. 

1. Перегляд презентацій (індивідуальна робота).

2. Тестування (парна робота)

3. Парне обговорення. Обґрунтування відповіді.

 

 

 

4. Виконання завдання.

3

Організаційний момент

Мотивація на основі виконаного завдання.

Об’єднання класу в дві групи.

Оголошення завдання.

Критерії оцінювання:

 Оцінка за урок = (оцінка за тестування + оцінка командної роботи однокласниками + оцінка капітана команди + оцінка за виконання додаткового завдання)/4

Вибір капітану команди (визначатиме кращих членів команди, розподіляє завдання між членами команди)

4

Практична робота

Організувати роботу.

Команди повинні виконати завдання “Харчування підлітків”, “Порівняння мінімальної зарплатні та прожиткового мінімуму”, “Рейтинг професій (Україна)”, “Рейтинг професій (США)”, “Рейтинг ВНЗ (Україна)”

Спостереження

 

Групове обговорення завдань.

Виконання завдань. Групове обговорення обґрунтування відповідей.

 

 

 

Представник команди оцінює роботу іншої команди за оціночною карткою

5

Підведення підсумків.

 

Організувати обговорення результатів аналізу табличних даних

Команди обирають представника іншої команди, задають запитання за змістом завдань. Доповідач повинен обґрунтувати відповідь.

 

6

Закріплення

(якщо вистачає часу)

Організувати роботу

Спостереження. Надання допомоги в разі необхідності

Індивідуальне виконання додаткових завдань

7

Домашнє завдання (повідомити на початку уроку)

Знати основні поняття Розділу 3 п.3.6-3.7. Повторити основні поняття та алгоритми роботи п.3.1-3.5.

Записати в щоденник

 

 


Завдання для учнів

 

Завдання № 1

Розрахунок часу для самостійних занять за рік

 

кількість днів

кількість вихідних

державні свята

канікули

нічний сон (8год)

час для занять у школі (7год, 175 діб)

час для самостійних занять (діб)

365

104

10

114

 

 

 

 

  1. Розрахувати час для самостійних занять  за рік (кількість діб)
  2. Побудувати діаграму (тип обрати самостійно, обґрунтувати), виділити “час для занять”

 

Очікувана відповідь:

 

кількість днів

кількість вихідних

державні свята

канікули

нічний сон (8год)

час для занять у школі (7год, 175 діб)

час для самостійних занять (діб)

365

104

10

114

46

51

40

 

кількість днів

кількість вихідних

державні свята

канікули

нічний сон (8год)

час для занять у школі (7год, 175 діб)

час для самостійних занять (діб)

365

104

10

114

 =(A3-B3-C3-D3)*8/24

 =175*7/24

 =A3-B3-C3-D3-E3-F3

 

 

Завдання № 2

               Набір продуктів харчування для дітей (одній дитині 6-18 років кілограмів на рік) 

Найменування

Кількість кг

Хлібопродукти

87,00

Крохмаль                                  

1,1

Крупи, бобові

31,40

Макаронні вироби

4,00

Овочі різні

109,30

Фрукти різні, горіхи

60,80

Соки плодово-ягідні та овочеві          

54,80

Сухофрукти                                

5,50

Цукор

23,10

Мед

5,50

Кондитерські вироби                      

6,10

Масло вершкове                            

12,80

Олія

5,10

Яйця, 365 штук                              

18,25

Молоко, молокопродукти

196,50

М'ясо, м'ясопродукти

57,20

Риба, рибопродукти

21,90

Чай

0,10

Какао

0,37

Дріжджі                                  

0,37

Сіль                                      

3,30

Спеції (лавровий лист)                    

0,10

 

 

  1. Визначити частку різних продуктів харчування в раціоні підлітків за допомогою діаграми.
  2. Визначити, які продукти мають найбільше значення в харчуванні підлітків

 

Очікувана відповідь:

  1. Молоко та молочні продукти.
  2. Овочі.

 

 

Завдання № 3

Порівняння мінімальної зарплатні та прожиткового мінімуму

 

 

Прожитковий мінімум

Період

Мінімальна зарплатня (грн.)

Працездатні особи (грн.)

Загальний показник (грн.)

з 01.01.2000 по 31.03.2000

90,00

287,63

270,10

з 01.04.2000 по 30.06.2000

90,00

287,63

270,10

з 01.07.2000 по 31.12.2000

118,00

287,63

270,10

з 01.01.2001 по 31.12.2001

118,00

331,05

311,30

з 01.01.2002 по 30.06.2002

140,00

365,00

342,00

з 01.07.2002 по 31.12.2002

165,00

365,00

342,00

з 01.01.2003 по 30.11.2003

185,00

365,00

342,00

з 01.12.2003 по 31.12.2003

205,00

365,00

342,00

з 01.01.2004 по 31.08.2004

205,00

386,73

362,23

з 01.09.2004 по 31.12.2004

237,00

386,73

362,23

з 01.01.2005 по 31.03.2005

262,00

453,00

423,00

з 01.04.2005 по 30.06.2005

290,00

453,00

423,00

з 01.07.2005 по 31.08.2005

310,00

453,00

423,00

з 01.09.2005 по 31.12.2005

332,00

453,00

423,00

з 01.01.2006 по 31.03.2006

350,00

483,00

453,00

з 01.04.2006 по 30.06.2006

350,00

496,00

465,00

з 01.07.2006 по 30.09.2006

375,00

496,00

465,00

з 01.10.2006 по 30.11.2006

375,00

505,00

472,00

з 01.12.2006 по 31.12.2006

400,00

505,00

472,00

з 01.01.2007 по 31.03.2007

400,00

525,00

492,00

з 01.04.2007 по 30.06.2007

420,00

561,00

525,00

з 01.07.2007 по 30.09.2007

440,00

561,00

525,00

з 01.10.2007 по 31.12.2007

460,00

568,00

532,00

з 01.01.2008 по 31.03.2008

515,00

633,00

592,00

з 01.04.2008 по 30.06.2008

525,00

647,00

605,00

з 01.07.2008 по 30.09.2008

525,00

649,00

607,00

з 01.10.2008 по 30.11.2008

545,00

669,00

626,00

з 01.12.2008 по 31.03.2009

605,00

669,00

626,00

з 01.04.2009 по 30.06.2009

625,00

669,00

626,00

з 01.07.2009 по 30.09.2009

630,00

669,00

626,00

з 01.10.2009 по 31.10.2009

650,00

669,00

626,00

з 01.11.2009 по 31.12.2009

744,00

744,00

701,00

з 01.01.2010 по 31.03.2010

869,00

869,00

825,00

з 01.04.2010 по 30.06.2010

884,00

884,00

839,00

з 01.07.2010 по 30.09.2010

888,00

888,00

843,00

з 01.10.2010 по 30.11.2010

907,00

907,00

861,00

з 01.12.2010 по 31.12.2010

922,00

922,00

875,00

з 01.01.2011 по 31.03.2011

941,00

941,00

894,00

з 01.04.2011 по 30.09.2011

960,00

960,00

911,00

з 01.10.2011 по 30.11.2011

985,00

985,00

934,00

з 01.12.2011

1004,00

1004,00

953,00

 

  1. Порівняти зростання мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму за допомогою діаграми.
  2. Зробити висновки щодо відповідності мінімальної зарплати прожитковому мінімуму.

 

Очікувана відповідь:

 

 

 

 

Завдання № 4

Топ-10 професій, найбільш популярних на украінському ринку праці в березні 2011 року

Профессія

Показник індексу «HeadHunter»*

1

C++ розробник

0,2

2

PHP-спеціаліст

0,4

3

Seo-спеціаліст

1,3

4

Аудитор

3,6

5

Бухгалтер

3,6

6

Головний бухгалтер

2,8

7

Інженер

2,1

8

Медичний  представник

3,1

9

Менеджер з продажу

1,2

10

Спеціаліст з страхування

1,1

 

Топ-10 найвисокооплачуваних   профессій в Україні в березні 2011 року

Професія

Максимальна зарплатня

пропозиція, тис. грн.

1

C++ спеціаліст

15

2

IT-директор

24

3

Java/Flash -спеціаліст

12,55

4

PHP- спеціаліст

11,15

5

Web- спеціаліст

8

6

Бренд-менеджер

8

7

Генеральний директор

50

8

Директор з маркетингу

12

9

Технічний директор

16

10

Фінансовий директор

41

1. Порівняти заробітні плати представників різних професій за допомогою діаграми

 

Очікувана відповідь:

 

 

Завдання № 5

Рейтинг професій США

 

 

 

 

 

Професія

Прогноз підвищення попиту на професію за 10 років %

Середня заробітна плата за рік (ставка+бонус), тис. дол. США

Інженер програмного забезпечення

46,1

80,4

Професор або викладач коледжу

31,4

81,5

Фінансовий консультант

25,9

122,5

Фахівець з кадрів

23,5

73,7

Помічник/асистент лікаря

49,7

75,1

Фахівець з ринкових досліджень

20,2

82,3

IT-адміністратор (системний адміністратор)

36,1

83,4

Оцінювач нерухомості

22,8

66,2

Фармацевт

24,6

92

Психолог

19,1

66,4

 

  1. Порівняти за допомогою діаграми прогноз підвищення попиту на професію за 10 років та середню заробітню плату за рік
  2. Визначити 5 професій з найвищими заробітними платами

 

Очікувана відповідь:

  1. Фінансовий консультант.
  2. Фармацевт.
  3. ІТ-адміністратор.
  4. Фахівець з ринкових досліджень.
  5. Професор або викладач коледжу.

 

Завдання № 6

Українські ВНЗ у рейтингу "Вебометрика" на січень 2011 р.

 

 

 

 

 

Назва університету

Нац. рейт.

 Між. рейт.

 

Львівський національний університет ім. І. Франка

1

1443

 

 Київський національний університет ім. Т. Шевченка

2

1576

 

 Національний університет "Києво-Могилянська академія"

3

1608

 

Донецький національний технічний університет

4

1634

 

 Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

5

1745

 

 Одеський національний університет імені І. І. Мечникова

6

1964

 

 Сумський державний університет

7

2133

 

 Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут"

8

2145

 

 Національний університет "Львівська політехніка"

9

2258

 

Харківська національна академія міського господарства

10

2527

 

Донецький національний медичний університет ім. М. Горького

11

2748

 

Буковинський державний медичний університет

12

2961

 

Житомирський державний університет ім. І. Франка

13

3034

 

Донецький національний університет

14

3564

 

Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова

15

3576

 

Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут"

16

3651

 

 Національний авіаційний університет

17

3704

 

Луганський національний університет ім. Т. Шевченка

18

3939

 

Тернопільський національний технічний університет ім. І. Пулюя

19

3961

 

Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича

20

4124

 

 Київський національний економічний університет ім. В. Гетьмана

21

4260

 

 Українська медична стоматологічна академія

22

4303

 

 Східноукраїнський національний університет ім. В. Даля

23

4398

 

 Бердянський державний педагогічний університет

24

4411

 

Українська академія банківської справи Національного банку України

25

4587

 

Запорізький національний університет

26

4742

 

Дніпропетровський національний університет ім. О. Гончара

27

4950

 

Севастопольський національний технічний університет

28

4973

 

Житомирський державний технологічний університет

29

5004

 

Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника

30

5141

 

Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка

31

5147

 

 Хмельницький національний університет

32

5160

 

Харківський національний університет радіоелектроніки

33

5168

 

Донбаська державна машинобудiвна академiя

34

5470

 

Відкритий міжнародний університет розвитку людини "Україна"

35

5635

 

Університет економіки та права "Крок"

36

5764

 

 Національний університет кораблебудування ім. адмірала Макаров

37

5893

 

Одеський національний політехнічний університет

38

5927

 

Український католицький університет

39

6050

 

Одеський регіональний інститут державного управління

40

6082

 

 Дніпропетровський університет економіки та права

41

6125

 

Національний аерокосмічний університет ім. М. Є. Жуковського "Харківський авіаційний інститут"

42

6313

 

Одеська національна академія зв'язку ім. О. С. Попова

43

6551

 

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

44

6600

 

 Чорноморський державний університет ім. П. Могили

45

6733

 

Хмельницький університет управління та права

46

7003

 

Вінницький національний технічний університет

47

7054

 

Херсонський державний університет

48

7136

 

Запорізький національний технічний університет

49

7136

 

 Національний університет біоресурсів і природокористування України

50

7364

 

 Побудувати діаграму для перших 10 ВНЗ.

 

 Очікувана відповідь:

 


Додаткові завдання

Завдання на повторення пройденого матеріалу:

Таблиця 1

1. Створіть таблицю в EXCEL та застосуйте до неї Автоформат.

 

 

                                                       Залишок (грн.)

Основні засоби  

84000

Матеріали 

5450

Поточний рахунок у банку 

5100

Розрахунки з оплати праці 

1400

Статутний капітал 

91000

Фінансові результати (прибуток) 

600

Цільові фонди 

1550

Баланс 

?

 

2. Обчисліть суму у рядку Баланс, використавши Автосумування.

3. Побудувати кругову діаграму за даними

 

Таблиця 2

 

1. Створіть таблицю в EXCEL видобутку сировини за декілька років:

 

Сировина
(в тис. тон)

1999р.

2000р.

2001р.

2002р.

Середнє значення

Вуголь

15,4

17,5

19,1

20,1

?

Газ

20,4

17,8

19,3

22,2

?

Нафта

34,2

30,9

33,6

34,7

?

Залізна руда

10,5

11,6

9,8

12,7

?

 

2. Обчисліть середнє значення видобутку сировини за 4 роки.

3. Побудувати лінійну діаграму для порівняння видобутку сировини за 4 роки та стовпчасту для порівняння середнього значення

 

Таблиця 3

 

1. Створіть таблицю в EXCEL та відформатуйте її за власним смаком:

 

Назва товару

Ціна
(грн.)

Кіль-
кість

Сума

(грн.)

В у.о.

 

 

 

 

 

 

1

Олівці

0,60

100

 

 

2

Ручки

1,10

200

 

 

3

Зошити

0,25

500

 

 

4

Лінійки

1,50

56

 

 

5

Папки

2,50

20

 

 

6

Блокноти

3,00

34

 

 

7

Ножиці

8,00

10

 

 

8

Клей  ПВА

2,00

15

 

 

10

Глобуси

30,00

2

 

 

11

Фломастери

5,00

150

 

 

12

Файли

0,15

1000

 

 

13

Запаски

0,20

150

 

 

14

Маркери

1,00

120

 

 

15

Коректор

2,00

150

 

 

16

Папір (пачка в 500 аркушів)

20,00

17

 

 

17

Зошити в лінійку (12 аркушів)

0,50

1000

 

 

18

Зошити в лінійку (18 аркушів)

0,80

1000

 

 

19

Зошити в лінійку (24 аркушів)

1,20

900

 

 

20

Зошити в лінійку (36 аркушів)

2,20

1000

 

 

17

Зошити в клітинку (12 аркушів)

0,50

1000

 

 

18

Зошити в клітинку (18 аркушів)

0,80

700

 

 

19

Зошити в клітинку (24 аркушів)

1,20

1000

 

 

20

Зошити в клітинку (36 аркушів)

2,20

400

 

 

21

Зошити в клітинку (96 аркушів)

3,50

300

 

 

 

2. Обчисліть суму товару.

3. Переведіть суму товару в умовні одиниці за курсом:  5,1 грн. за 1 у.о.

 

Завдання на закріплення матеріалу:

  1. Створити та відформатувати таблицю в EXCEL:

 

Номер
поїзда

Маршрут

Місць
ІІ кл.

Місць
І кл.

542

Ужгород - Київ

320

290

861

Ужгород - Донецьк

300

160

98524

Ужгород - Чернівці

250

190

55204

Ужгород - Львів

260

130

2365

Львів - Солотвино

200

100

36023

Москва - Чоп

298

310

6210

Ужгород - Симферопіль

300

230

8552

Ужгород - Луганськ

140

100

2356

Мукачево - Житомир

150

100

2365

Львів-Луцьк

200

100

 

2. Побудувати діаграму типу „Гістограма” на основі  першого числового стовпця даних створеної вами таблиці.

3. У діаграмі змінити фон з сірого на мармуровий.

4. Збільшити у два рази розмір діаграми.

5. Скопіювати діаграму на іншому листі, а потім змінити тип „Гістограма” скопійованої діаграми на тип „Лінійчата”.

  1. Відформатувати другу діаграму, задавши червоний колір для заголовку, шрифт Arial Black, розмір 14  для вісі значень задати зелений колір, курсив. по вертикалі.

 

Завдання для самостійної роботи учнів:

І. Створити таблицю на основі нижченаведених даних:

 

№ пп

Область

Населення

Площа

  1.  

Вінницька

1832500

26500

  1.  

Волинська

1063900

20200

  1.  

Дніпропетровська

3745000

31900

  1.  

Донецька

5007900

26500

  1.  

Житомирська

1445500

29900

  1.  

Закарпатська

1288200

12800

  1.  

Запорізька

2023800

27200

  1.  

Івано-Франківська

1453700

13900

  1.  

Київська

4476100

28900

  1.  

Кіровоградська

1183800

24600

  1.  

Крим

2526400

27000

  1.  

Луганська

2637800

26700

  1.  

Львівська

2728600

21800

  1.  

Миколаївська

1309900

24600

  1.  

Одеська

2528600

33300

  1.  

Полтавська

1693100

28800

  1.  

Рівненська

1190300

20100

  1.  

Сумська

1354500

23800

  1.  

Тернопільська

1163900

13800

  1.  

Харківська

2997900

31400

  1.  

Херсонська

1237100

28500

  1.  

Хмельницька

1474000

20600

  1.  

Черкаська

1463700

20900

  1.  

Чернівецька

  935400

  8100

  1.  

Чернігівська

1302900

31900

 

 

  1. Побудувати лінійчату діаграму на основі створеної таблиці.
  2. Відформатувати діаграму на власний смак, змінивши фон області діаграми, колір, тип, розмір шрифту написів та заголовку діаграми, задавши розміщення підписів діаграми по діагоналі.

 

ІІ. Створити таблицю на основі нижченаведених даних:

 

пп

Найменування цінностей

Ціна (грн.)

Фактична кількість

каб.1

каб.2

каб. 3

каб.4

каб.5

каб. 6

  1.     

Штори

40

6

5

4

4

5

4

  1.     

Столи учнівські

14

16

14

17

17

16

21

  1.     

Стільці учнівські

6

32

31

33

32

33

33

  1.     

Карниз

5

4

5

3

4

7

9

  1.     

Методична література

10

3

3

2

2

2

2

  1.     

Стенди

14

2

3

4

2

2

3

  1.     

Квіти штучні

16

1

1

1

1

1

1

 

  1. Побудувати об’ємну гістограму на основі ряду про кількість столів у кабінетах.
  2. Відформатувати діаграму, змінивши фон області діаграми на градієнтну заливку синьо-жовтого кольору.
  3. Задати бордовий колір для усіх написів, тип шрифта Bookman Old Style, розмір шрифта написів 9 та  для заголовку діаграми - 16, задати розміщення підписів діаграми по вертикалі.
  4. Для стінок діаграми задати текстуру „Пергамент”.
  5. Легенду розмістити під діаграмою.

 

Література

  1. Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І., Чернігова Л.А., Шакотько В.В. Інформатика, 10клас (Академічний рівень, профільний рівень). – К.: Генеза, 2010 (Розділ3, п. 3.6-3.7).
  2. index.minfin.com.ua - Порівняння мінімальної зарплатні та прожиткового мінімуму
  3. prof.osvita.org.ua, infa.kharkov.ua, life.pravda.com.ua/, socio-lab.osvita.com.ua  profi.org.ua -   Рейтинг професій (Україна)
  4. president.org.ua, Jankoy.org.ua -  Рейтинг професій (США)
  5. vuz.in.ua, osvita.ua, osvita.org.ua, nbuv.gov.ua - Рейтинг ВНЗ (Україна)

1

 

 

doc
До підручника
Інформатика 8 клас (Ривкінд Й.Я., Лисенко Т.І., Чернікова Л.А., Шакотько В.В.)
Додано
3 травня 2020
Переглядів
1199
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку