Миючі засоби.
Мийні засоби – це речовини, за допомогою яких здійснюють прання текстильних виробів. Вони бувають рідкими, твердими та у вигляді паст. До мийних засобів відноситься мило та синтетичні пральні порошки.
Хто й коли придумав мило - точно невідомо. У всякому разі, це відбулося набагато раніше, ніж людство винайшло порох і папір. Технологія виготовлення цього нехитрого косметичного засобу, швидше за все, була підказана самою природою. Капаючи з рожна, на якому жарилася здобич рибалки або мисливця, жир попадав у золу, де в умовах лужного середовища утворювалася речовина, що входить до складу мила. Невідомо чому, наш далекий пращур вирішив потерти цією сумішшю брудний одяг. Але результат його цілком задовольнив: плями зникли набагато швидше, ніж якби він прав річ звичайною водою. Так, очевидно, відбулося "відкриття" першого миючого засобу.
Єгипетські археологи при розкопках у дельті Нілу прийшли до висновку, що виробництво мила було налагоджено, щонайменше, 6000 років тому.
Найдавніші відомості про використання мийних засобів на території нашої країни є у Геродота ( ст. до н.е.) і відносяться до скіфів.
Уже в договорі київського князя Олега від 911р. зустрічається слово мовь, або миття.
У Київську Русь мило завозили із країн Сходу та Візантії.
Зазвичай мило виробляють на підприємствах. Проте готове „мило” можна знайти і в природі. На луках, лісових галявинах росте так зване собаче мило, або рослина мильнянка. Її корінь добре милиться. Як мило, можна використовувати корінь хлопавки та ягоди бузини.
Мило – це солі натрію, калію і жирних кислот з добавками різних речовин, які мають мийні властивості. Розрізняють господарче, туалетне та медичне мило.
Роблять мило з тваринних і рослинних жирів, нафтенових кислот, каніфолі. Виготовляють його омилюванням жирів і масел рослинного і тваринного походження: гідровані жири омилюють розчином каустичної соди під час нагрівання в котлах. Мило, виготовлене в такий спосіб, називається ядровим милом і відоме як господарче
В туалетні мила додають ароматичні ефірні масла й есенції, а також фарбу того чи іншого кольору
Мило відіграє значну роль у дезінфекції оскільки розчиняє жири, змиває бруд, звільняє предмет, який миють, від мікробів до (90%).
Мило в поєднанні з іншими дезінфікуючими засобами посилює їхні бактерицидні властивості.
1.Які види мила ти знаєш?
2.Для чого використовують мило?