ТЕМА УРОКУ:
Початок німецько-радянської війни 1941 -1945 рр.
МЕТА: Характеризувати початковий етап війни і причини поразок Червоної армії; визначити геополітичні плани Німеччини щодо українських земель; виховувати в учнях почуття патріотизму, національної гідності та самосвідомості;
Тип уроку: вивчення нового матеріалу;
Обладнання: Проектор, підручник, зошит, презентація, атласи.
Основні поняття і терміни: план Барбаросса; бліцкриг; мобілізація; сателіт; евакуація;
Основні дати: 22 червня 1941 р. – напад Німеччини на СРСР; Початок війни. 7 липня – 26 вересня 1941 р. – Оборона Києва, червень 1941 – битва Луцьк-Рівне-Броди; липень-жовтень – Оборона Одеси; жовтень 1941- липень 1942 – оборона Севастополя; 22 липня 1942 р. – повна окупація території України;
Хід уроку
І. Організаційний момент (4 хв.)
ІІ. Актуалізація опорних знань
Інтелектуальна розминка
Учитель з учнями пригадує.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учитель. Вже восени 1940 р. відбулося погіршення радянсько-німецьких відносин. Союз 1939 р. виявився не тривким. Німеччина надала зовнішньополітичну підтримку Румунії і уклала з нею ряд економічних та військових умов перетворивши її згодом на свого сателіта. 21 липня 1940 р. Гітлер дав директиву Генеральному штабу вермахту розробити план “Барбаросса”, який передбачав розгром СРСР за одну військову кампанію тривалістю від чотирьох до шести тижнів. З кінця 1940 р. Німеччина почала передислокацію військ із заходу на схід.
4.1 Демонстрація відео (4 хв.)
4.2. Початок німець-радянської війни
Прослуховування аудиозаписів (5 хв.)
На світанку 22 червня 1941 р. Німеччина почала наступ на трьох стратегічних напрямках. Південне угрупування ворога складалося з трьох німецьких та двох румунських армій, а також танкової групи та механізованого корпусу угорської армії. Німецьким загарбникам протистояли 80 дивізій Київського особливого і Одеського військових округів, розгорнутих у перший день війни у Південно-Західний та Південний фронти. Вся ця перевага зникла відразу після початку воєнних дій. У перші години війни противник завдав бомбового удару по 66 аеродромах і вивів з ладу 579 літаків. В районі Луцьк-Рівне-Броди-Дубно розгорілася танкова битва, яка чітко показала майбутню невдачу плану блискавичної війни проти СРСР.
Робота з картою. Покажіть напрямки нападу німецьких військ, лінію першої танкової битви. (4 хв)
4.4 Робота з підручником
Прочитайте пункт параграфу, що стосується невдач Червоної армії на першому етапі війни і занотуйте їх. (6 хв.
4.5. Словникова робота
Учитель. Із початком вторгнення нацистських військ керівництво СРСР закликало населення до всенародного опору загарбникам. Відповідно до директив створеного 30 червня 1941 р. Державного комітету оборони, який перебрав на себе всю повноту влади в СРСР, відбулася мобілізація і згодом евакуація засобів й ресурсів України.
Мобілізація – комплекс заходів, спрямованих на переведення державної інфраструктури та військових сил країни у військовий стан.
Евакуація - процес виведення населення і життєважливих ресурсів першої необхідності з території можливої загрози від катастрофи чи воєнного конфлікту. (5 хв.)
4.6. Робота із схемою “Мобілізаційні заходи в Україні”.
V. Узагальнення та систематизація знань.
Графічний диктант. Позначте правильні твердження знаком “+”, а не правильні “-”.
ІV Домашнє завдання
Опрацювати параграф 3, пункт 1-3. Закінчити складання схеми “Мобілізаційні заходи”