Подорож у країну Книголяндію

Про матеріал
Мета цього уроку розвивати пізнавальний інтерес до читання, виховувати любов та повагу до книги. Допоможіть хлопчику Питайлику отримати квітку - семіцвітну. Обладнання: кросворд, прислів′я.
Перегляд файлу

Тема: Подорож у країну Книголяндію.

Мета: розвивати пізнавальний інтерес до читання, виховувати любов та повагу до книги.

Обладнання: кросворд, прислів′я.

Хід уроку

Доброго дня дорогі діти. Сьогодні ми зустрілися з вами, щоб знову вшанувати дорогого нашого друга Книгу. Та йдучи до вас я зустріла хлопчика з незвичайним ім′ям Питайлик. І ось, що почула. «Годі.Не хочу ні про що більше запитувати, а хочу все зразу знати! От якби мені знайти квітку – семицвітку і попросити дати мені знання, які є у світі!»

    Але от яка біда і не може  Питайлик знайти таку квітку. А ви можете йому допомогти. Ця квітка відвідувала ваші уроки і розгубила пелюстки. Я їх знайшла, але на них - нерозв′язані завдання.

    Тож щоб скласти пелюстки до купки потрібно їх розв′язати.

  1. Червона пелюстка.

Скласти прислів′я.

Книга – твій друг і вчитель.

Книга ключ до знань.

Книга – велика сила.

Хто багато читає, той багато знає.

  1. Оранжева пелюстка.

Відгадати загадки.

  1. Стоїть вулик при дорожній уночі завжди порожній.

(школа)

  1. На базарі їх не купиш, на дозі не знайдеш,

І не зважиш на терезах

І ціни не добереш.

(знання)

  1.  Паперовий кораблик щодня.

Перевозить у трюмі знання.

Після плавання, цей корабель

Повертається в рідний портфель.

  1. Маленький, сіренький на соняшник сів,

Надзьобався добре й далі полетів.

(горобець)

  1. Не думає не гадає, а інших навчає.

(книга)

  1. Дерево – не дерево, а листки має.

(книга)

  1. Завжди в роті, а не ковтнеш.
  2. Коли хочеш ти читати,

Ти мене повинен  знати,

А коли мене не знаєш,

То нічого не вгадаєш.

  1. Жовта пелюстка.

Розгадати кросворди.

 

 

 

 

 

 

 

К

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

З

 

 

 

 

 

 

 

 

К

 

 

 

 

 

 

А

 

  1. А лисичка його гам тай проковтнула. (колобок)
  2. А мишка бігла, хвостиком зачепила тай розбила (курочка) Ряба
  3. Я не пила, я не їла: тільки бігла через мосточок. (Коза - Дереза)
  4. Є у мене така звичка десь губити черевичка (Попелюшка)
  5. Баба діда за сорочку, дочка бабу за торочку…. (Ріпка)

№2

 

 

 

 

 

 

К

 

 

 

 

 

Н

 

 

 

 

 

 

 

 

 

И

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Г

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А

 

 

 

 

 

  1. Автор вірша «Садок вишневий коло хати» (Шевченко)
  2. Автор літературної казки «Ріпка» (Франко)
  3. Педагог – письменник. З оповідання якого діти часто зустрічаються. Автор оповідання. (Сухомлинський)
  4. Співанки про місяці написала Марійка (Підгірянка)
  5. Який псевдонім взяла поетеса Л.П.Косач? (Л.Українка)
  1. Блакитна пелюстка.

Продовжити назву казки.

  1. Летючий (Корабель)
  2. Лисичка та (Журавель)
  3. Білосніжка та (сім гномів)
  4. Мороз (Іванович)
  5. Микита (Кожум′яка)
  6. Бременські (Музиканти)
  7. Кіт у (чоботях)
  8. Золотий (ключик)
  9. Язиката (Хвеська)
  10. Яйце (райце)
  11. Шапка (невидимка)
  12. Коза (Дереза)
  1. Фіолетова пелюстка.

Розгадати закодоване слово.

2

24

15

3

1

21

 

б

у

к

в

а

Р

 

28

11

23

1

18

15

1

ч

и

т

а

н

к

А

15

18

11

4

1

 

 

к

н

и

г

а

 

 

10

18

1

18

18

33

 

з

н

а

н

н

я

 

  1. Зелена пелюстка

Конкурс найрозумніший.

Дати відповіді на запитання.

  1. Як звати дітей які люблять читати книги?
  2. Річка яка протікає через Київ?
  3. Довгошия тварина.
  4. Листоноша з мультфільму.
  5. Льодяний дощ.
  6. Вороняче слово.
  7. Найхитріша героїня казок.
  8. Хто написав книгу Кобзар.
  9. Коли народився Т.Г.Шевченко.
  10. Ім′я дівчинки, яка жила у гномів.
  11. Є казки народні, а є…. (літературні)
  12. Яким був колір волосся у Білосніжки?
  13. Як звали трьох поросят із казки?
  14. Хто був засновником першої на Русі бібліотеки?
  1. Синя пелюстка

Конкурс на кращу закладку.

(виготовляють команди)

  Молодці, діти! Нарешті одержав Питайлик квітку – семицвітну. Але подумав і відчув, що від цього у нього знань не побільшало. Як ви вважаєте чому?

  • Давайте підкажемо Питайликові, яка пелюстка дасть відповідь на його питання, де знайти знання.

Так вірно, діти:

А зараз уявіть будь ласка себе книгою. Ви віддаєте свої знання, як сонце – промінці.

Запишіть, по черзі, на дошці над кожним промінчиком, що саме як книжка даєте ви. Дорогі діти, ось і добігла до кінця наша зустріч. Любіть книгу, шануйте, бережіть! Читайте про історію нашого народу, його славних героїв. Дружіть з книгою! Вона розкриє перед вами скарби знань.

Тема: Г. Х. Андерсен «Ромашка»

МЕТА:

  • поглиблювати знання учнів про творчість Ганса Крістіана Андерсена;
  • вдоскона­лювати навички свідомого виразного читання літературних творів;
  • учити аналізу­вати прочитане, робити самостійні висновки, аналізувати вчинки дійових осіб;
  • роз­вивати зв'язне мовлення, творчу уяву; виховувати любов до природи, милосердя.
  • виховувати мудрість, кмітливість, доброту.

Ключові компетентності вміння вчитися:

навчально-організаційні вміння і навички:

  • самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;
  • під керівництвом учителя визначає мету роботи і план її виконання;

загальномовленнєві вміння і навички:

  • виділяти під час читання і слухання важливі за змістом слова; нове, незрозуміле;

загальнокультурні:

  • дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися в контексті змісту, формувати духовно – моральні основи життя

соціальні :

  • проектувати стратегії своєї поведінки з урахуванням інтересів та потреб інших, продуктивно співпрацювати з різними партнерами в групі та команді,

компететності з ІКТ:

  • вміння добувати, осмислювати, опрацьовувати та використовувати інформацію з різних джерел, користуватися різноманітною довідковою літературою, самостійно створювати комп’ютерні презентації;

громадянської:

  • розвивати здатність добре мислити, бережливо ставитися до природи, до людей, до самого себе.

загальнопізнавальні вміння:

  • робить висновок – узагальнення за допомогою вчителя;

контрольно-оцінні вміння:

  • відповідати «своїми словами», зв’язно й послідовно описувати побачене;

інформаційно-комунікативна:

  • знаходити у тексті конкретні відомості;

     загальнокультурна:

  • дотримуватися правил поведінки на уроці;

здоров’язбережувальна:

  • розпізнавати правильне і неправильне сидіння за партою;

соціальна:

  • співпрацювати в команді

Предметні компетентності: поглибити знання учнів про життя і творчість       Г. К. Андерсена, продовжити ознайомлення учнів з казками Г. К. Андерсена ,познайомити їх з новою казкою автора – «Ромашка»; формувати читацьку компетентність школярів, розвивати пізнавальні інтереси, уміння робити висновки, узагальнювати, прагнення краще вчити предмет; здатність до творчого застосування знань і вдосконалення умінь; застосовувати набуті знання в нестандартних ситуаціях; виховувати патріотів рідної держави,

повагу ,любов до рідного краю, допитливість, уважність, натхнення, любов до навчання та вміння працювати разом.

ТИП УРОКУ: комбінований.

ЖАНР УРОКУ:  подорож.

ФОРМИ ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ: колективні, групові, індивідуальні.

ОСОБЛИВОСТІ ПРОВЕДЕННЯ УРОКУ: урок розроблено з використанням інтерактивних технологій, з використанням ІКТ, високою фізичною активністю учнів, з високою самостійною підготовкою учнів до уроку.

МЕТОДИЧНО–ДИДАКТИЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ: виставка книжок (казки Г. К. Андерсона),предметна виставка, назви зупинок, аудіо-запис мелодії «Лускунчик», комп’ютер, проектор, комп’ютерна презентація.

 

 

 

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:

  • дидактичні: учні поглиблять свої знання про творчість Г. К. Андерсена ; формувати в учнів інтерес до читання, прищепити читацький інтерес, бажання працювати в бібліотеці, а також застосовувати набутті знання в життєвих ситуаціях;
  • розвиваючі : розвивати пізнавальну активність учнів, навички акторської гри, увагу, допитливість, вчитимуться усвідомлено переказувати зміст твору, збагачуватимуть свій словниковий запас; об’єктивно оцінювати вчинки героїв, їх поведінку, голосом та інтонацією передавати настрій персонажів
  • виховні: учні розумітимуть мудрість народної, авторської казки,

МЕТОДИ ТА МЕТОДИЧНІ ПРИЙОМИ:

  • наочний (демонстраційний матеріал, презентація);
  • інтерактивний («Мікрофон», гра «Упізнай квітку», «Мозкова атака», «Довідкове бюро», гра «Передбачення», гра «Розвідники», гра «Засічка-кидок», гра «Бюро знахідок»)
  •  словесний (пояснення, метод усного викладення матеріалу вчителем),
  • практичний (робота з підручником, робота на дошці, з роздатковим матеріалом ), логічні прийоми (аналіз, синтез)

ПЛАН УРОКУ

  1. Організація , налаштування на урок           2 хвилини
  2. Мотивація навчальної діяльності.
  3. Повідомлення теми і мети уроку               7 хвилин
  4. Робота з виставкою книжок                     5 хвилин
  5. Релаксаційна хвилинка                             1 хвилина
  6. Актуалізація опорних знань учнів           10 хвилин
  7. Фізхвилинка                                                2 хвилини
  8. Робота над темою уроку                            10 хвилин
  9. Підсумок уроку                                            4 хвилини
  10. Домашнє завдання                                       1 хвилина

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЯ УЧНІВ ДО УРОКУ.

Учні хором повторюють слова – налаштування на урок.

Я школяр, я особистість творча,

я думаю, замислююсь, аналізую,

висловлюю свої думки, я хочу знати …

Вчитель : – І тільки за таких умов нам наприкінці уроку вдасться досягнути мети. А значить стати ще розумнішими, добрішими, мудрішими, кмітливішими. Тому – до роботи.

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.

(звучить аудіо - запис мелодії «Лускунчик»)

Вчитель:

  •                   Діти , сьогодні, поспішаючи до вас , я зустріла дуже цікавого чоловіка і вдягнений він був якось теж цікаво. Я запросила його до нас на урок. Може ви допоможете мені впізнати його.
  •                   Ну то що, запрошуємо його до нас на урок?

(заходить хлопчик, переодягнений в Ганса Крістіана Андерсена і розповідає слова).

-То хто мені скаже, що ж це за чоловік? (відповіді дітей)

-Правильно, це відомий на весь світ датський письменник, казкар -  Ганс Крістіан Андерсен.(СЛАЙД 1)

Біографічна довідка

  • Ганс Крістіан Андерсен народився 2 квітня 1805 року в Оденсе - місті на датському ост­рові Фюн. Його батько був бідним шевцем, мати - прачкою.(СЛАЙД 2)

У Данії існує легенда про королівське походження Андерсена, бо в ранній біографії він писав, що в дитинстві грався з принцом Фр 'сом, згодом - ко­ролем Фредеріком VII, і у нього не було друзів серед вуличних хлопчаків - лише принц. У ранньому дитинстві Ганс Крістіан був замкнутим хлопчиком з великими блакитними очима. Він сидів у кутку і займався своєю улюбленою грою - ляльковим театром. Це захоплення він зберіг і в юності.(СЛАЙД 3)

-З 1835 р. друкує казки, яких за 40 років написав аж 156. У цьому жанрі найповніше виявився художній талант Андерсена. Казки Андерсена тісно пов'язані з фольклором, дуже динамічні, в них багато гумору, фантастика по­єднання з реальним життям.(СЛАЙД 4)

-Великому казкарю і його героям зведені памятники. А героїня його казки «Русалонька» стала символом столиці Копенгагену. (СЛАЙД 5)

-Давайте подякуємо нашому гостю та попрощаємося з ним, а самі продовжимо нашу роботу.

III. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИЖОК .

— Зверніть увагу на виставку книжок та скажіть, з якими із них ви вже ознайомлені, які вам найбільше подобаються?

- Що об’єднує запропоновані книжки?

 

 

— На виставці знаходяться казки, яких ви ще не читали і одна із них – це теж казка Г. К. Андерсена. А щоб дізнатися, як вона називається, вам треба пограти зі мною у гру. Готові?

ІV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ .

1)Гра «Упізнай квітку»

-Квіти-це вічні і прекрасні супутники нашого життя. Скільки легенд, віршів, оповідань ,казок складено про них.

-А знаєте ви, що квіти насправді чарівні. Вони розмовляють між собою, з пташками, з сонечком.

(Вчитель прикріплює квітку на дошку, а діти відповідають  на питання, виконуючи  вправу.)

2)Вправа  «Мозкова атака.»

-Якого кольору пелюсточки?

-Якого  кольору серединка?

-Де  росте?

-Відгадайте, яка назва цієї квіточки.

Наче сонце, серединка,

Пелюстків біла хустинка.

Знає бджілка і мурашка,

   Що звуть квіточку... (ромашка). (СЛАЙД 6)

 

- Отже, сьогодні дізнаємось, про що  розповіла ромашка датському  письменнику Гансу Крістіану Андерсену. Він  запам’ятав, що нам з вами розповісти.

2) Робота над першою частиною казки(до слів «Бідна маленька квітка побачила, що вони зовсім не в гуморі, і їй стало дуже прикро»).

а) Словникова робота (СЛАЙД 7)

Довідкове бюро

Рівчак - не дуже глибокий і широкий рів; канава.

Непоказна  - яка нічим не виділяється серед інших, не приваблює своїми зовнішніми рисами; неприваблива.

б) Робота над змістом першої частини:

  • Хто головна дійова особа казки ?
  • Де виросла ромашка?
  • Знайдіть опис цієї квітки.
  • Який настрій був у ромашки? Кому вона найбільше зраділа?
  • Прочитайте перший опис квітів, які росли в саду.
  • Якими їх побачила ромашка?
  • Куди злетів жайворонок?
  • Про що співала маленька пташка?
  • Чому була щаслива ромашка?
  • Якими були тюльпани та півонії?

V.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.

(під звуки мелодії «Україно, ми твоя надія» діти виконують рухи разом з вчителем)

     в) Гра «Передбачення».

  • Як, на вашу думку, будуть розвиватися далі події в казці?
  • Чи продовжиться дружба ромашки із жайворонком?

г) Читання першої частини тексту учнями «ланцюжком» .

г)Робота в парі

  • Визначте настрій казки. Поміркуйте, як автор її закінчить. Складіть власну кінцівку твору, використовуючи чарівні перетворення.

3)Вправи на розвиток техніки читання.

а) Гра «Розвідники». (Слайд 8)

  • Позмагайтеся, хто швидше знайде абзаци з такими словами:
  • «Сонце голубило її так само тепло і ніжно, як…»
  • «Усі діти вчилися в школі».
  • «Ромашка із захопленням дивилася вгору».
  • «Ромашка від радості так злякалася…».
  • «Вони ж бачили те щастя».
  • «Тупоголові півонії понадимались».

 

б) Гра «Засічка-кидок».

За командою «кидок» - усі діти починають читати напівголосно текст. За командою «засічка» - зупиняються й олівцем позначають останнє про­читане ними слово.

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ .

-Яку казку ви  читали?

-Який ви зробили висновок з прочитаного?

-А тепер до кожної букви в назві квітки доберіть найкращі слова, які можуть охарактеризувати її чарівність.(Слайд 9)

Р-розкішні

О-особливі

М-манливі

А-акуратні

Ш-шанобливі

К-красиві

А-ароматні

а) Гра «Бюро знахідок».( робота групами)

-У вас на столі лежать листи паперу з героями казок  Г.К. Андерсона. Вам потрібно розмалювати і відгадати назву казки, яка зображена у вас на папері.

 

б)Гра «Мікрофон»

-Що потрібно зробити, щоб квіти, пташки, дерева прикрашали нашу землю?

-Пам’ятаймо, що ми - невід’ємна частинка живої природи. То ж давайте берегти її, піклуватись про неї. (СЛАЙД 10)

Природа-рідна наша втіха,

Тож хай вона не знає лиха

Ми всі господарі природи,

Тож збережемо її вроду.

 

 

VІІ. Домашнє завдання ( 1 хв)

— На наступний урок читати  першу частину казки. Намалювати малюнок до прочитаної частини. (СЛАЙД 11)

Уроки з літературного читання в 2 класі

І семестр

 

З НАРОДНОГО ДЖЕРЕЛА

 

АВТОРСЬКІ ВІРШІ ТА МАЛІ ЖАНРИ ДЛЯ ДІТЕЙ

 

Урок 30. УРОК ПОЗАКЛАСНОГО ЧИТАННЯ. ТВІЙ ДРУГ — КНИГА

 

Мета: ознайомити учнів з історією виникнення паперу і книгодрукування; розвивати читацькі навички; виховувати бережливе ставлення до книги.          

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ                                             

 

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ                             

Вчіться, діти. Мудра книжка

Скаже вам чогось багато

З того, що колись було

І посіяно й пожато.                                                     

Я. Щоголів

— До чого закликає поет?

— Що допомагає в навчанні?                                              

— Яке місце займає книга в житті людини?

— Коли відбулося ваше перше знайомство з книгою?         

— Сьогодні ми говоритимемо про книгу.

 

III. РОБОТА З ВИСТАВКОЮ КНИГ

Перша частина (полиця) виставки: абетки, букварі

— Що спільного в цих книжках?                                         

— Яку назву ви дали б цій частині виставки? (Моя перша книжка.)

Друга частина: підручники, словники, довідники, посібники...                                                                                                 

— Яка спільна назва до цієї групи? (Навчальна книга.)

Третя частина: казки

— Що спільного в цих книжках?                                         

— Чи подобається вам читати?

— Які книжки ви полюбляєте читати?                                 

— Які книжки є у вас удома?

— Книг на світі є дуже багато. Вони різняться між собою змістом, розміром, оформленням. Книга розмовляє з людьми різного віку, різних професій. Вона стає другом і порадником у житті кожної людини на все життя.

— Як же книга прийшла до людини? Про це повідомлять учні.

1-й учень. У сиву давнину на нашій планеті Земля не було книжок у такому вигляді, як вони тепер. Сторінками стародавніх книг були стіни печер, дерева, каміння.

2-й учень. Згодом люди навчилися писати і малювати гострою палицею на глиняних дощечках. Писали книги на бамбукових пластинах, а потім нанизували на шкури. Такі книги були важкими і незручними.

3-й учень. Потім почали виготовляти легші книги з телячої шкіри. Вони були дуже дорогими, адже для написання однієї книги потрібна була ціла череда телят. Перша така книга була написана в місті Пергамі. Матеріал для книг почали називати пергаментом.            

4-й учень. Справжній папір люди почали виготовляти приблизно 2000 років тому. Книги були рукописними, їх переписували вручну.       

5-й учень. На берегах Нілу в Єгипті є безліч заростей болотяної рослини — папірусу. Його у давнину використовували на будівництві. З часом люди помітили, що, висихаючи на сонці, волокниста серцевина папірусу перетворювалася на сухі, вузенькі смужки, що вбирали фарбу.

6-й учень. У XIII ст. у Європі навчились виготовляти папір. У середині XV ст. у Німеччині з’явився перший друкарський верстат.

7-й учень. В Україні першодрукарем був Іван Федоров. За своє життя він видрукував декілька книг (зокрема перший слов’янський «Буквар»).

— Книги виготовляють у друкарнях. Після цього вони деякий час перебувають у магазині. Багато книг постійно «живуть» у бібліотеці.

Бібліотека — це слово грецького походження, у перекладі означає «книгосховище». Перше знайомство з книгою починається з обкладинки. Вона розповість про те, хто написав книгу, коли й де її видали. Звертайте увагу на прізвище автора. Кожна книга має назву, з якої часто можна дізнатися, про що йдеться в ній.

Робота в групах. Практичне орієнтування в книжці

Кожна група отримує книжку і дізнається із першої сторінки: її назву; хто автор; прізвище художника; де і коли видано книжку.

Фізкультхвилинка

Хмарка сонечко закрила,

Слізки дрібнії зронила.

Ми ті слізки позбираєм,

У травиці пошукаєм.

Пострибаєм, як зайчата,

Політаєм, як пташата,

Потанцюємо ще трішки,

Розімнемо руки, ніжки.

Всі веселі, от чудово!

За роботу сіли знову!

 

IV. ЧИТАННЯ Й ОБГОВОРЕННЯ ОПОВІДАННЯ ОСТАПА ВИШНІ «ЛЮБІТЬ КНИГУ»

1. Самостійне читання оповідання учнями мовчки

— Як ставився Василько до книжки?

— Як він читав книжку?

— Який сон йому наснився?

— Чи добре було Василькові уві сні?

— До якої думки він прийшов після цього?

— Які слова висловлюють головну думку оповідання?

2. Робота над прислів'ями

Книга вчить...                              знання — з книг.

Глибина у морі,...                         як на світі жити.

Золото добувають із землі, а...       мудрість — у книзі.

— Поясніть зміст кожного прислів’я.

 

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Як слід ставитися до книжок?

— Що порадите своїм молодшим сестричкам, братикам?

 

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Наступний урок позакласного читання ми проведемо за темою «У світі казки чарівної». Завдання до уроку та список літератури ви знайдете в куточку читача.



 

 

 

 

Р о з р о б к а

бібліотечного уроку

для учнів 3-х класів

вчителя початкових класів

27Лахманюк Т.В.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20  12

 

 

Мета: Ознайомити учнів з історією виникнення книги, з першодрукарями; розвивати зв’язне мовлення школярів, спостережливість, допитливість; прищеплювати бажання поповнювати свій словниковий запас; виховувати дбайливе ставлення до книги.

Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, завдання з прислів’ями, хрестоматія для позакласного та позашкільного читання «Золоті перлини».

 

ХІД УРОКУ

І. Мотивація діяльності.

Учень.            В кожнім домі, в кожній хаті –

У містах і на селі,

Хто навчився вже читати,

Має книгу на столі.

Дружба з книгою – це свято,

Не було б його  у нас –

Ми б не знали так багато

Про новий і давній час.

Учитель. Слово, мова, книга … Без них не можна уявити нашого життя. Вони несуть світло знань, дають людям можливість почути одне одного і порозумітися.

Хоча слово, мова, книга з’явилися у різний час, але вони взаємопов’язані. Без слова немає людської мови, а без мови – книги.

Діти, сьогодні ми присвятимо наш урок книгам. Дізнаємось як виникла книга, хто був першодрукарем та які бібліотеки є у нас в Україні.

 

ІІ. Розкриття теми уроку.

1) Знайомство з планом роботи.

 

 

 

 

 

 

 

 

Учитель. Ви готувались до позакласного читання, працювали з різноманітною літературою, використовували у підготовці хрестоматію «Золоті перлини». Тому зараз я надаю вам слово. Переходимо до першого пункту нашого уроку.

2) Історія виникнення книги.

1 учень. Я хочу розповісти про те, як до нас прийшла книга. Свою інформацію я знайшов у енциклопедії.

Перш ніж стати книгою у сучасному вигляді, вона здолала складний, довгий шлях.

Народилася книга давно. Її хрещеним батьком є Іван Федоров. Перша друкована книга з’явилась в Москві 1564 року («Апостол»).

Понад 10 років працював Федоров над створенням друкарні, цілий рік друкував свою першу книгу. Перша друкована книга в Україні «Львівський апостол» була завершена 1574 року. Своєрідними книгами є малюнки давніх пращурів на стінах печер. На стінах храму у Фівах вирізьблено найдавніший літопис. Стіни ці є своєрідною книгою, найбільшою у світі за своїми розмірами. Її кам’яні сторінки сягають до 40 м завширшки.

2 учень. Прочитавши оповідання А.Мовчун «Про книгу» із хрестоматії «Золоті перлини» я дізнався, що слово «книжка» - праслов’янське. А слово «література» прийшло до нас із латинської мови, в якій воно означало «буквене письмо». Пройшли роки і вже в ХХ ст. слово «література» - це вже сукупність творів, це мистецтво слова. Якщо уважно приглянутись до цього слова, то ви помітите, що воно утворене від слова «літера», яке в латинській мові означало буква.

3 учень. З хрестоматії «Золоті перлини» я дізналась, що найдавнішою рукописною книгою, яка збереглась до наших днів, є «Остромирове Євангеліє», написане в 1056-1057рр. за князювання в Києві Ізяслава Ярославича для Новгородського посадника Остромира. Створив книгу диякон Григорій. Це великий, розкішний фоліант, написаний на пергаменті, парадним шрифтом, так званим уставом. Зміст книги – євангельські читання на кожний день.

Вчитель. Дякую за гарну інформацію. А зараз переходимо до наступного плану нашого уроку.

  3) Збереження книг.

4 учень. Книги виготовляються у друкарнях. Після цього вони тимчасово «живуть» у магазинах. Багато книжок постійно «живуть» у бібліотеках. «Бібліотека» в перекладі означає книгосховище.

Бібліотеки відомі з сивої давнини. Перша бібліотека у нашій країні виникла за часів Київської Русі. Її створив князь Ярослав Мудрий.

5 учень. Найменша «бібліотека в світі – в Індійському місті Амрістарі. У ній зберігається одна книга. Найбільша в світі «бібліотека» - в Москві. У ній нараховується понад 36 мільйонів книг, написаних 247 мовами народів світу.

Книги, книги на полицях,

Завжди тихо поміж книг.

Та яку ти не розгорнеш,

То й легенда в кожній з них.

То в одній синіє море,

В іншій криється тайга.

А ось в ній – Північний полюс

Де морози і пурга.

6  учень. Із хрестоматії «Золоті перлини» я дізналась, що найдавнішою з діючих бібліотек можна вважати Наукову бібліотеку Львівського університету, засновану у 1608 році.

Перша публічна бібліотека в Україні відкрилась в Одесі в 1830 році. Це була приватна платна «бібліотека читання» при книгарні одеського книгопродавця Клочкова.

7 учень.                             Тут книги розумні спокійно живуть,

У тихій величній світлиці,

А двері широкі, відкриті ведуть

До знань золотої скарбниці.

 

Герої романів, легенд, повістей

У тиші говорять із нами.

В книжках – відкриття всіх великих людей,

Думки, що хвилюють віками.

 

Ведуть нас в незнане книжки,

Розрадять, коли нам нелегко.

Для нас зберігає їх довгі роки –

Шкільна бібліотека.

Учитель. Сьогодні ми на уроці в шкільній бібліотеці. Тут теж зберігається багато книг, журналів, які ви приходите почитати. А чи знаєте ви, що означають деякі слова, що використовує бібліотекар у своїй роботі?

Бібліотекар. Діти, чи чули ви такі слова: абонемент, анотація, каталог, шифр? Чи можете пояснити значення цих слів, адже вони такі важливі в роботі бібліотекаря?

8 учень. Я знаю значення слова анотація. Тож, коли хочеш дізнатися про що розповідається у книзі, то на початку можна знайти стислий зміст книги. Я часто користуюсь анотацією, це дуже зручно.

9 учень. Я хочу розповісти що таке абонемент. Абонемент – це місце, де книги видаються додому. А ще це французьке слово, що означає право користуватися чим-небудь на визначений термін.

10 учень.  Щоб швидко знайти книгу в бібліотеці створюють каталог книг. За ним ви можете швидко дізнатись чи є ця книга у бібліотеці.

Бібліотекар. Молодці, ви багато знаєте, але я не чула пояснення слова шифр. Шифр має кожна бібліотека. Він має такий вигляд – Р149. Буква позначає відділення книгосховища, де знаходиться книга. Верхнє число – це номер шафи, в якій стоїть книга, нижнє – її місце на полиці. Кожна книга в бібліотеці має свій шифр.

 

 

 

4) Читання оповідання В.Сухомлинського «Дві сторінки книги». Робота з хрестоматією «Золоті перлини».

а) читання твору учнями «ланцюжком»;

б) бесіда за змістом твору:

 

 

 

 

 

 

в) вибіркове читання:

 

 

 

 


ІІІ. Закріплення набутих знань.

1) З джерел народної мудрості.

Вчитель. Про те, якою великою повагою народу з давніх давен користується книга, свідчить чимало народних прислів’їв та приказок, присвячених цьому неповторному «винаходу» людства. Зараз перевіримо чи зможете ви відтворити прислів’я.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

2) Для допитливих.

 

 

  


ІV. Підсумок уроку.

  • Чи сподобався урок?
  • Що цікавого дізнались, запам’ятали?

Вчитель. Завершити урок хочу словами:

Ти можеш із другом своїм посваритись,

І навіть, образившись, тиждень мовчать.

А книжка не сердиться, книжка не злиться,

Вона лише добру тебе буде навчать.

 

І сонце ясніше світить для тебе,

І небо засяє таке голубе!

Тобі подружитися з книжкою треба –

І книжка ніколи не зрадить тебе.

 

Домашнє завдання. «Про що співає земля».

 Хід уроку

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

Вчитель: Подивіться один на одного, усміхніться. Урок розпочався.

Учні: До праці мерщій!

        Усі перешкоди здолати зумій

       Працюй наполегливо,швидко,старанно,

       Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.

2.МОВЛЕНЕВА РОЗМИНКА.

1.Вправи для розвитку дихання

а)Задми свічку

б)Насос

в)Подми на кульбабку

г)Понюхай квіточку

2.Робота над скоромовкою

Вправа для язичка.

Вчитель:

Поправляємо язички,щоб не  плутались значки,

Ось про мишку діалог,щоб цікавим був урок

Перший ряд вже починає-скоромовку  промовляє

Діти:

Мама вчить мене читати,вчить мене читати тато,

Вчить дідусь і вчить бабуся,скоро-скоро  я  навчуся

Вчитель:

Другий ряд теж не дрімає і швиденько промовляє

Діти:

Начитався кобзарика та й малюю косарика

Коси сіно,косарику,на своєму гектарику.

Вчитель:

А тепер у класі тиша,щоб почуть розмову мишок

Діти:

Мишка  Мишку запитала: «Що сьогодні за проблема?»

-Відказала Мишка Мишці: «Букву К шукала в книжці».

Буду добре все вивчати,щоб самій казки читати.

3)Вправи на розвиток навичок читання

-Прочитати слова з максимальною швидкістю в   порядку зростання номерів.

3) та                       5)ній                             2)вигадка                4)в

      8)зрозумій            1)Казка                 6)щось              7)повчальне

Повторіть з пам’яті  вислів. Поясніть,як ви його зрозуміли.

3. МОТИВАЦІЯ         НАВЧАЛЬНОЇ   ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ  ТЕМИ І МЕТИ.

1.Вправа «Вузлик»

-Прочитайте назви  квітів,які тут зашифровані. А щоб прочитати,ці слова необхідно в кожному ряду горизонтальному закреслити однакові літери.

ВДМХРАНВДХРКДН   (мак)

ТРУВЮВУЛЬПРАН   (тюльпан)

ДАПІАВДОСНАІСІ    (півонії)

- Як назвемо їх одним словом?(Квіти)

Квіти-це вічні і прекрасні супутники нашого життя. Скільки легенд,віршів,оповідань,казок складено про них.

А знаєте ви, що квіти насправді чарівні. Вони розмовляють між собою, з пташками, з сонечком.

(Вчитель прикріплює квітку на дошку, а діти відповідають  на питання,виконуючи вправу.)

2)Вправа  «Мозкова атака.»

-Якого кольору пелюсточки?

-Якого  кольору серединка?

-Де  росте?

-Відгадайте,яка назва цієї квіточки.

Загадка:

Наче сонце серединка,

Пелюстків біла хустинка

Знає бджілка і мурашка

Що цю квітку звуть……(Ромашка)

Сьогодні дізнаємось, про що  розповіла ромашка датському  письменнику Гансу Крістіану Андерсену. Він  запам’ятав,що нам з вами розповісти.

4.СПРИЙМАННЯ Й ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

1)Підготовка до читання казки «Ромашка»

-Читання слів»гіркою»

-Тепер»гірку» будемо читати,щоб знання відмінні мати.

СОНЦЕ

                                                        КВІ                                 ТКА

                                              РОМА                                            ШКА

                                   РОЗМО                                                             ЛЯЮТЬ

-Вітерець дмухнув  і всі слова  розлетілися.

-Якіслова ви запам’ятали?

-Назвіть їх?

2)Читання з передбаченням.

-Діти,поміркуйте,а як би ви були  письменниками про що була б ваша казка з такою назвою?

-От зараз і побачимо. Чи  співпадають ваші міркування з казкою.

3)Опрацювання казки Г.К.Андерсена»Ромашка.»

Читання першої частини казки.

а  Словникова робота.

Рівчак-не дуже глибокий,широкий рів    

Непоказна-яка  нічим не виділяється серед інших, не приваблива.

б)Читання «буксиром» за  вчителем.

(Учні читають мовчки,а вчитель вголос. Темп учителя швидший  від середнього. Учні мають встигати за вчителем.)

В)Перевірка сприймання.

-Чи знайома вам ця казка?

-Хто головна дійова особа?

-Де виросла ромашка?

-З ким вона подружилася?

-Кому вона заздрила?

Г)Вибіркове читання.

-Знайдіть опис цієї квітки.

-Прочитайте опис квітів,які росли в саду.

5.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

«Пальчикові вправи. Вправи для очей.»

1. «Квіточка.»-Руки підняті вгору,притулити долоні одну до одної внутрішніми поверхнями зап‛ястів. Пальці витягнути,розвести й злегка зігнуті.

2.»Пташки»-обидві долоні обернуті внутрішнім боком до себе й  заведені одну за одну. Великі пальці  переплетині –то голівка, а решта пальців-крила. Помахати ними.

Я ловлю комах,жуків,

Їм маленьких черв’ячків

Я стрибаю та літаю

І пісні дзвінкі співаю

Для  очей вправи: «Стоп», «Маятник», «Рух по квадрату»,  «Катання з гірки»

4)Опрацювання другої частини казки.

А)Гра «Передбачення»

-Як на вашу думку, будуть розвиватися події в казці?

-Чи продовжиться дружба ромашки з жайворонком?

Б)Словникова робота.

Дерен- верхній шар грунту вкритий травою.

Запорошений-вкритий пилом.

В)Читання «ланцюжком»

Аналіз прочитаного.

-Що почула ромашка прокинувшись другого ранку?

-Яка біда трапилася з жайворонком?

-Чому ромашка забула все чому раділа раніше?

-Як вона потрапила в клітку?

-Чому загинула пташка?

-Чи трапляється подібне у житті?

-Чому тоді твір називається казкою?

Г)Робота в парах»Казкарі»

-Визначте настрій казки.

-Поміркуйте,чому автор так сумно її закінчив.

-Складіть власну кінцівку казки,використовуючи чарівні перетворення

6)Робота над третьою частиною казки.

А)Гра «Рибки»- мовчазне читання.

-Які почуття викликали в тебе описані події?

-З якою думкою звертається автор казки до читачів?

Б)Гра «Фантазія»

-Пофантазуємо, закривши очі,про те,який би міг бути кінець казки.

В)Складання текстограми.

-Прослідкуємо за настроєм героїв,склавши текстограму.

 

 

 

 

 

 

 

6)Робота за малюнком.

-Розгляньте малюнок.

-Які рядки казки проілюстрував художник?

-Які фарби він використав?Чому?

7)Вправи на розвиток техніки читання.

-В реченні всі слова злиті,а деякі не на своєму місці. Треба прочитати як найшвидше.

(Речення записані на дошці.)

Булоквіточцішкодажайворонка.

Упташечкаклітці.

6.ПІДСУМОК УРОКУ.

-Яку казку ви  читали?

-Який ви зробили висновок з прочитаного?

-А тепер до кожної букви в назві квітки доберіть найкращі слова,які можуть охарактеризувати її чарівність.

Р-розкішні

О-особливі

М-манливі

А-акуратні

Ш-шанобливі

К-красиві

А-ароматні

Гра «Мікрофон»

-Що потрібно зробити,щоб квіти,пташки,дерева прикрашали нашу землю?

Вчитель:Пам’ятаймо,що ми-невід  ємна частинка живої природи. То ж будемо берегти її, піклуватись про неї.

Природа-рідна наша втіха,

Тож хай вона не знає лиха

Ми всі господарі природи,

І. Організаційний момент

 ІІ. Мовленнєва розминка

        1. Артикуляційні вправи

         До – до – до – лелече гніздо

         Од – од – од – зеленіє город

         Ди – ди – ди – червоніють ягоди

         Це – це – це – чисте озерце

         Да – да – да – в озері вода

         Сі – сі – сі – в річці карасі

         Ро – ро – ро – дай мені відро

 

 2. Робота над скоромовкою

Котик Лапанчик

Муркоче на лаві

Клава на лаві, і

Котик на лаві –

Лагідно казку

Розказує Клаві.

 

3. Читання анаграм

машкаро – ромашка

пантюль – тюльпан

ровожайнок – жайворонок

 

   Дуже гарно ви попрацювали і вас чекає –  УСПІХ

 

ІІІ. Мотивація навчальної  діяльності, теми та мети уроку

-  '' Снігова королева'',  ''Принцеса на горошині'' , '' Дюймовочка'' , '' Гидке каченя'' ,             '' Стійкий олов’яний солдатик'' , '' Русалонька'' , '' Ромашка''.

-  Що об’єднує ці казки? (Їх написав Г. К. Андерсен)

-  Сьогодні ми продовжимо поглиблювати свої знання про творчість цього всесвітньовідомого датського казкаря . Ганс написав чудові казки для дітей. Їх у нього

 аж 156. Андерсен навчає нас любити і співчувати, бути чесними і мужніми, відданими

і справедливими, добрими,  любити і берегти природу.

- Дома ви познайомились зі змістом казки  Г. К. Андерсен «Ромашка». Чи сподобалась вона вам? Чому навчає ця казка?

 ІV. Опрацювання і усвідомлення нового матеріалу

     1. Гра  ''Упізнай квітку ''

Наче сонце серединка,

Пелюстків біла хустинка,

Знає бджілка і мурашка,

Що звуть квіточку …….. . ( Ромашка )

 

     2. Опрацювання першої частини казки

     а) Словникова робота:  рівчак – рів, канава не дуже глибока

                                           непоказна -  неприваблива, нічим не виділяється

                                            дерен – верхній шар грунту, унизаний корінням,

                                                            покритий травою

                                            запорошений – укритий пилом

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Пархоменко Тетяна Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
16 грудня 2022
Переглядів
654
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку