Поезія Стуса – взірець «стоїчної» поезії у світовій ліриці. «Крізь сотні сумнівів я йду до тебе…».

Про матеріал
конспект уроку звикористанням тестування , словникової роботи, аналізу поезії тощо. Мета: учні знають біографію В. Стуса та за допомогою тестових завдань демонструють свої знання; знаходять значення поняття «стоїчна» поезія та слів, використовуючи ІКТ; розвивають навички виразного читання поезії; аналізують твір; визначають ціннісні пріорітети життя на засадах екзистиційного світобачення; висловлюють власну думку про поезію, її значення та доводять її.
Перегляд файлу

Тема: Поезія Стуса – взірець «стоїчної» поезії у світовій ліриці. «Крізь сотні сумнівів я йду  до тебе…».

Мета: учні знають біографію В. Стуса та за допомогою тестових завдань демонструють свої знання; знаходять значення поняття «стоїчна» поезія та слів, використовуючи ІКТ; розвивають навички виразного читання поезії; аналізують твір; визначають ціннісні пріорітети життя на засадах екзистиційного світобачення; висловлюють власну думку про поезію, її значення та доводять її.

Тип уроку: формування вмінь та навичок.

Обладнання: портрет письменника, підручник, картки, збірки творів, ІКП.

Перебіг уроку

І.Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання(виконання тестових завдань). Взаємооцінювання.

Тестові завдання (10 балів: 1-7 – по 1 балу , 8– 3 бали)

  1. В.Стус народився

А) на Донеччині Б) на Вінничині  В) на Полтавщині  Г) на Київщині

НА –говоримо про частину країни    В- про країну (в Україні).

  1. Чому родина переїхала на Донеччину?

А) там жили родичі Б) там кращі природні умови

В) батьки відмовлялися вступати в колгосп

Г) батьків пересили примусово

      3. Яку професію здобув В. Стус?

          А)став агрономом    Б) став авіатором   В) став лікарем  Г) став вчителем

       4. Чому поета виключили з аспірантури?

           А) за пропуски Б) за участь в акціях громадського протесту

           В) через несплату за навчання   Г) через низькі результати навчання

       5. Псевдонім В.Стуса:

           А) Сивенький     Б) Іван Вершина    В) Василь Петрик   Г) Іван Багряний

         Сивенький – Володимир Самійленко;

         Іван Вершина ( Василь Барка) – Василь Очерет « Жовтий князь»

         Іван Багряний – Іван Лозов′ягін «Тигролови»

       6. До шістидесятників належали:

       А) Л.Костенко, В.Стус, Т.Шевченко

       Б) В.Симоненко, В.Стус, І.Драч

       В) В.Стус, Д.Павличко, М.Коцюбинський

       Г) М.Вінграновський, О.Кобилянська, В.Стус

      7. В.Стуса називають дисидентом. Що це означає?

        Дисидент – людина, політичні погляди  якої  істотно різняться з офіційно встановленими в країні ( політичний інакодумець).

    

 

  8.З яких періодів складається творчість В.Стуса? Коротко охарактеризуйте їх.

1) дотюремний

Твори не публікуються, кілька публікацій в журналах. Збірка «Зимові дерева».

2) період ув′язнення (невольнича лірика).

Збірка «Палімпсести»

3) прощальний період

Останні 5 років. Заборонено писати вірші в листах.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 https://youtu.be/sV-_lWLxvDQ (Василь Стус. Не побиваюсь за минулим... [Живі голоси]

C:\Users\User\Downloads\qrcode_12092542_.png

ІV. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

V.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

1. Виразне читання поезії.

Крізь сотні сумнівів я йду до тебе,
добро і правдо віку. Через сто
зневір. Моя душа, запрагла неба,
в буремнім леті держить путь на стовп
високого вогню, що осіянний
одним твоїм бажанням. Аж туди,
де не лягали ще людські сліди,
з щовба на щовб, аж поза смертні грані
людських дерзань, за чорну порожнечу,
де вже нема ні щастя, ні біди.
І врочить порив: не спиняйся, йди,
То — шлях правдивий. Ти — його предтеча.

  1. Словникова робота.

Щовб — сходинка, перекладина драбини;

врочить — передрікає;

запрагла — захотіла.

Предтеча - особа, що своєю діяльністю підготувала шлях, умови для діяльності інших; попередник. 

C:\Users\User\Downloads\qrcode_12092434_.png

 

  1. Аналіз поезії .

Стоїчний – мужній , стійкий  до життєвих випробувань.(підручник с. 235).

Літературний рід: лірика

Вид лірики: філософська

Жанр: вірш

Тема:  свідомий вибору(екзестенційне світобачення) ліричним героєм свого життєвого шляху до добра й правди.

Екзистенціалі́зм або філософія існування (фр. existentialisme від лат. exsistentia — існування) — напрям у філософії XX століття, що позиціонує і досліджує людину як унікальну духовну істоту, що здатна до вибору власної долі. Основним проявом екзистенції є свобода, яка визначається як відповідальність за результат свого вибору.

C:\Users\User\Downloads\qrcode_12093872_.png

Ідея: уславлення цілеспрямованості ліричного героя, який у своїх духовно-етичних домаганнях правди долає перешкоди , але не зневіряється і вибирає духовну висоту.

Художні засоби:

Епітети -  буремний лет; високий вогонь; людські сліди; смертні хлані; людські дерзання; чорна порожнеча; шлях правдивий;

метафори - душа запрагла неба; душа держить путь на стовп;

 звертання - я йду до тебе, добро і правдо віку;

гіпербола - крізь сотні сумнівів…, через сто зневір;

алітерація звуків р, с, щ,ч

VІ.Підбиття підсумків.

Обговорення

-Як ви зрозуміли сутність філософії екзистенціалізму?

- Які почуття викликала у вас ця поезія?

VІІ. Домашнє завдання

Виразно читати поезію, аналізувати.

Опрацювати с. 234- 236.

 

docx
Додано
15 лютого 2022
Переглядів
743
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку