Поняття про гриби та їх живлення

Про матеріал
Конспект уроку з біології для учнів 6 клас тема: Поняття про гриби та їх живлення
Перегляд файлу

Урок №

Тема : Поняття про гриби та особливості живлення грибів.

Мета уроку: 

Освітня:  розширити знання учнів про різноманітність органічного світу на прикладі царства гриби, вивчити особливості живлення грибів та встановити основні групи за їх способом живлення;

Розвивальна: учити висловлювати свою думку, виділяти основне з другорядного; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення учнів, відпрацьовувати навички пошукової діяльності на уроці;

Виховна: виховувати екологічну культуру, дбайливе ставлення до всього живого на Землі.

Базові поняття та терміни: гетеротрофні організми, паразитизм, симбіоз, , мікологія, ферменти, всмоктування, позаклітинне травлення.

Хід уроку

I.Організаційний етап

Привітання, перевірка присутніх на уроці.

II.Актуалізація опорних знань

1.Згадайте основні ознаки рослин.

2.Які способи живлення ви знаєте?

3.Що ви знаєте про гриби? (банк ідей)

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності:   Де можна зустріти гриба?

Навіть у реакторі Чорнобильської АЕС виявили гриби! Виявилось, що радіація їм потрібна, щоб жити, як рослинам сонце! Ці гриби в своєму складі містять меланін, аналог того, що захищає шкіру від ультрафіолету. Взагалі, гриби можуть опановувати для проживання екстремальні умови: космос, сірчану кислоту, середовище з високим тиском.

Завдання. Відгадайте загадку: маленький, удаленький, крізь землю пройшов, шапку знайшов. (гриб)

Розповідь вчителя. Росте собі грибок в лісі і, здається, що не має в ньому нічого особливого: гриб та й гриб. Та якщо вдуматись як гриб піднявся із землі, як росте і живе, то багато чого в його короткому житті здається дивним. Тому ці організми об'єднано в окреме царство - Гриби, а наука, що їх вивчає називається мікологія.

Сир, лимонна кислота, алкоголь, миючі засоби. І це не всі дива до яких здатні гриби. Тому пропоную зробити подорож до цього дивного царства і всі ці дивовижі занести до книги рекордів Гінеса.

Поговоримо про гриби.

Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами бесіди. Записи в зошит.

Гриби - одна з найбільших груп організмів; до неї належить близько 100 тисяч описаних ученими видів (за К.М. Ситником). Розміри грибів варіюють від одноклітинних дріжджів до величезних “поганок” і дощовиків. Гриби населяють різноманітні середовища існування — у воді та на суші. Гриби поселяються на продуктах харчування, тобто є сапрофітами, і в організмах тварин і людини, тобто є паразитами. Значення грибів величезне. Крім того, що вони виконують свою особливу роль у біосфері, їх широко застосовує людина для медичних і господарських потреб.

До грибів належать численні цвілі, які ростуть на органічних речовинах (хлібі, шкірі, мертвій рибі), одноклітинні дріжджі, які в великій кількості з’являються на поверхні солодких фруктів, багато паразитів рослин. Останні спричиняють такі небезпечні захворювання, як борошниста роса, головня, іржа. Деякі гриби паразитують на тваринах, але в цьому відношенні вони менш небезпечні у порівнянні з бактеріями.

Вивченням грибів займається наука мікологія (від грецького слова “мікес”, що означає “гриб”). Це один із напрямків мікробіології, бо більшість методик дослідження грибів практично не відрізняється від методик дослідження бактерій.

За складністю будови               Гриби

                Нижчі                                                                   Вищі

 

розгалужений                                                            багатоклітинний  міцелій                                                                                                                         

одноклітинний міцелій                                            

 

Усі гриби виключно гетеротрофні організми, тобто мінеральні речовини засвоюють з навколишнього середовища, однак органічні речовини повинні отримувати в готовому вигляді.

Живлення грибів: (складання схеми, запис в зошит) 

  Живлення грибів складається з 2 етапів:

Перший етап:

 Гриби – гетеротрофні організми. Вони живляться розчиненими органічними речовинами, поглинаючи їх шляхом всмоктування всією поверхнею тіла. Для розкладання складних органічних речовин гриби виділяють за межі клітин особливі білкові сполуки – ферменти.

 Ферменти розкладають складні органічні речовини до простих органічних речовин. Поживні речовини всмоктуються клітинами гриба у вигляді розчину. Тому гриби потребують багато води і знайти їх у лісі можна після дощу.

 Але гриби можуть всмоктувати разом із водою і отруйні речовини, тому їх треба збирати у екологічно чистому лісі.

Другий етап:

 Внутрішнє живлення (всмоктування простих органічних речовин у клітину гриба).

                                                         Гриб

 

Позаклітинне  живлення                                                Всмоктування

 

Складні органічні речовини                                               вода

         

           Ферменти

                                       Білки – до амінокислот

                                 

                                      Целюлоза – до глюкози

 

Ферменти – це особливі білкові сполуки.

                                         

 

Способи живлення грибів

 

 Сапротрофи                      Симбіотрофи                                  Паразити                                                                                                        

 

розкладають мертву        живуть у симбіозі з іншими і    живляться живою                   

   органіку                          отримують від них                      органічною

                                            органічні речовини                      речовиною

Вправа: «Дослідники» - дихання грибів: робота з підручником, аналіз малюнка 207на ст. 215 за підручником Костікова І.Ю., висновок: гриби, як всі живі організми, поглинають  кисень, виділяють вуглекислий газ.

Дихання: за допомогою кисню розкладають у мітохондріях частину глюкози, синтезуючи молекули АТФ.

Більшість грибів отримують енергію шляхом дихання, дріжджові гриби – дихання і бродіння.

Бродіння: за  відсутності кисню отримують енергію за допомогою бродіння, розкладаючи цукри на вуглекислий газ і спирт.

 

Вчитель: назвіть мені найбільші живі організми планети. (учні називають рослини – Секвойя гігантська, тварин – синій кит, слон). Мушу вас розчарувати. Найбільшими живими організмами на планеті є гриби. Так,  саме гриби. (повідомлення про найбільшу грибницю).

От і зроблено перший запис у книзі рекордів – «найбільші організми планети».

V. Закріплення вивченого  матеріалу:

    1.Вправа «Закінчи речення» (усно)

  1. Складні органічні речовини розкладають …. (ферменти)
  2. Ферменти здійснюють… (позаклітинне травлення)
  3. Другий етап живлення грибів…. (всмоктування)
  4. Дихають гриби, поглинаючи… (кисень)
  5. Тіло гриба утворене …(грибницею і  плодовим тілом)
  6. Поживні речовини всмоктуються   грибами у вигляді розчинів, тому гриби потребують багато … (води) 
  7. Гриби, які живляться мертвою органічною речовиною, називаються … (сапротрофами)
  8. Гриби, які отримують поживні речовини від інших організмів  - …(симбіотрофи)
  9. Гриби, які живляться за рахунок живих організмів -… (паразити)
  10. За будовою гриби поділяються на … (вищі та нижчі)   

2.Вправа: «Червона скринька» - відгадай загадку (в скриньці лежить фото або малюнок  певного гриба)

Виросли гриби прекрасні —

Капелюшки в них, мов в маслі.

І збирають грибники

Маслянисті ...

                                          (Маслюки)

Вийшов красень на стежину,

Вдягся в білу одежину,

Капелюх червоний взяв -

Всіх навколо налякав!

                                      (Мухомор)

                        

Шапка коричнева, ніжка міцна,

Гриб цей найкращий, і кожен це зна,

Тому бажає усякий грибник

В лісі великий знайти ...

                            (Боровик)

 

Ці стрункі грибочки

Зайняли пеньочки.

Шапки в них кругленькі.

Кличуть їх ….

                               (Опеньки)

Прийом «Власні висновки».  Учні роблять висновки

  • Гриби гетеротрофні організми
  • Поглинають речовини всмоктуванням
  • Особливістю живлення грибів є позаклітинне травлення

Прийом «Народна скарбничка». Пояснити прислів'я.

  • Люблять гриби за ніс водити
  • Ростуть дітки як грибочки

VI.Домашнє завдання (диференційоване)

  1. Вивчити §  (усі)
  2. Скласти сенкани (вищий рівень)
  3. Підготувати цікаві повідомлення про гриби ( за бажанням)
  4. Збирати матеріал для проекту «Гриби у біосфері та житті людини»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Текст

      Гриби об'єднують в окреме царство. Це гетеротрофні організми, які не мають хлорофілу.Гриби характеризуються рядом ознак, що роблять їх подібними  до тварин  - в оболонці є хітин, запас поживних речовин у вигляді глікогену, в результаті обміну речовин утворюється сечовина та до рослин  - необмежений ріст, прикріплений спосіб життя. Живляться гриби поживними органічними речовинами, які беруть з навколишнього середовища.

Ознаки

Спільне з рослинами

Спільне з тваринами

Прикріплений спосіб життя

+

 

Гетеротрофний спосіб живлення

 

+

Необмежений ріст

+

 

Наявність хітину

 

+

Наявність глікогену

 

+

Наявність сечовини

 

+

Міцна клітинна оболонка

+

 

Відсутність хлорофілу

 

+

 

Тестова перевірка знань.

1. Вегетативне тіло гриба називається:

а) міцелієм;

б) мікоризою;

в) гіфами;

г) гаустроріями.

2. Мікологія – це наука про –

а) симбіоз;

б) гриби;

в) паразити;

г) лишайники.

3. Часткове покривало це –

а) біле плівчасте кільце на ніжці гриба;

б) покривало, що вкриває шапочку гриба;

в) покривало, що вкриває грибницю гриба

4. Усі гриби належать до:

а) автотрофів;

б) гетеротрофів;

в) сапрофітів;

г) паразитів

5. У клітинах грибів немає:

а) клітинної стінки;

б) хлоропластів;

в) ядра;

г) хітину.

Відповідь:

1

2

3

4

5

а

б

а

б

в

 

 

Особливості царства Гриби.

Ознаки рослин

Ознаки тварин

Ознаки грибів (індивідуальні)

1. Прикріплений спосіб життя.

2. Необмежений ріст.

3. Подвійна оболонка клітин.

4. У водних – тверда целюлозна.

5. Верхівковий ріст міцелію грибниці.

1. Наявність хітину в клітинних оболонках.

2. Проміжна речовина – сечовина.

3. Гетеротрофне живлення.

4. Запас поживних речовин – глікоген (тваринний крохмаль).

1. Грибниця – вегетативне тіло – міцелій.

2. Всмоктування поживних речовин.

3. Наявність плодових тіл – пристосування до розмноження спорами.

 

Вправа Так Ні

1. Гриби – різновид рослинних організмів Ні

2. Плодове тіло не підземна частина гриба Ні

3. Плодове тіло гриба складається з ніжки і шапки

4. Клітини грибів не містять хлорофілу.

5. Усі гриби багатоклітинні організми Ні

6. Грибниця – багаторічне вегетативне тіло гриба.Так

7. Гриби бувають їстівні і отруйні.

8.До складу клітинних стінок грибів в ходить хітин.

 

3. Розгадування кросворду «Царство Гриби»

1

 

 

5

 

    

2

3

 

6

7

Ц

А

Р

4С

Т

В

О

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Вегетативне тіло гриба.

2. Частина плодового тіла гриба.

3. Загальна назва організмів, що ми наразі вивчаємо.

4. Необхідні для розмноження

5. Сполука, що входить до складу клітинних стінок гриба.

6. Неприємна плівка, що покриває зіпсовані продукти.

7. Цар-гриб.

 

 

Сенкани.

Гриби.
Сапротрофні, паразитичні.
Різняться характером живлення.
по різному отримують поживні речовини.
Гетеротрофи.

Грибниця.
Розгалуджена, багатоклітинна.
Всмоктує речовини та росте.
Забезпечує живлення та розмноження гриба.
Міцелій.

Запитання до учнів:

1. Які ви знаєте царства живих організмів? (Гриби, рослини, тварини, бактерії).

2. На які групи поділяються організми за способом живлення? (Автотрофи і гетеротрофи).

3. Гриби – це автотрофні чи гетеротрофні організми? (Гетеротрофні).

4. Що таке гетеротрофне живлення? (Живляться готовими розчиненими органічними речовинами,поглинаючи їх шляхом всмоктування всією поверхнею тіла).

5. Яку функцію виконують ферменти? (Розділяють складні органічні молекули на прості).

6  Як класифікують гриби за джерелом надходження поживних речовин? (Гриби – сапротрофи, гриби – паразити, гриби – симбіонти).

7. Чи виділяють гриби кисень? (Ні, вони виділяють вуглекислий газ).

8. Як називається наука, яка вивчає гриби? (Мікологія).

 

Розглянувши будову гриба, учні дають відповіді на запитання.

- Як називається тіло гриба? (Міцелій)

- Що являє собою міцелій, або грибниця? (Це система дуже довгих та розгалужених мікроскопічних ниток, що знаходяться в ґрунті) – запис в зошит

- Чим утворена гіфа? (Кожна гіфа утворена ланцюжком видовжених безбарвних клітин)

- Яку будову має плодове тіло? (Плодове тіло складається з ніжки та шапинки)

- Що знаходиться на нижньому боці шапинки плодового тіла печериці? (пластинки темно-рожевого або темно-коричневого кольору).

- Чим утворені ці пластинки у печериці? (гіфами).

- Що таке гіменофор? (складки, на яких утворюються спори).

- Яким може бути гіменофор у шапинкових грибів? (пластинчастий та трубчастий).

 

Вправа «Так – ні».

  1. Плодове тіло шапинкових грибів складається з ніжки та шапинки. (так)
  2. Шапинкові гриби розмножуються тільки статево. (ні)
  3. Шапинкові гриби є пластинчасті та трубчасті. (так)
  4. Шапинкові гриби автотрофи. (ні)
  5. У вакуолі шапинкових грибів міститься вуглевод глікоген. (так)
  6. Гіменофор – це складки, на яких утворюються спори. (так)

 

Виконати тести.

Учні обмінюються варіантами і перевіряють один одного (на дошці вивішую правильні варіанти відповідей)

                  І варіант

                    ІІ варіант

1.Гриби за способом живлення належать до:

А   автотрофів;

Б  гетеротрофів.

 

2.До складу клітинної оболонки грибів входить:

А  хітин;

Б  муреїн;

В  крохмаль.

 

3.Вкажіть запасну поживну речовину грибів:

А  крохмаль;

Б  ламінарин;

В  глікоген.

 

4.Як розмножуються дріжджові гриби:

А  простим поділом;

Б  насінням;

В  брунькуванням;

Г  спорами?

 

5.Як називається частина шапинкового гриба, розташована в ґрунті:

А  ніжка;

Б  міцелій;

В  коріння?

 

6.До вищих грибів належить:

А   опеньок;

Б  мукор – біла цвіль;

В  дріжджі.

1.Наука про гриби називається:

А  біологія;

Б  мікологія;

В  ботаніка.

 

2.У грибних клітинах відсутні:

А  ядра;

Б  пластиди;

В  мітохондрії.

 

3.Вкажіть назву ниток гриба:

А  глікоген;

Б  хітин;

В  гіфи.

 

4.Шапинка і ніжка гриба утворюють:

А  міцелій;

Б  плодове тіло;

В  грибницю.

 

5.Які гриби живуть у симбіозі з іншими організмами і отримують від них поживні речовини:

А  гриби-паразити;

Б  гриби-симбіотрофи;

В  дріжджові гриби?

 

6.Яку частину шапинкового гриба людина використовує в їжу:

А  плодове тіло;

Б  міцелій?

І варіант

1

2

3

4

5

6

Б

А

В

Г

Б

А

ІІ варіант

1

2

3

4

5

6

Б

Б

В

Б

Б

А

 

 

Знайдіть правильні відповіді:.

1. Мікологія — наука про гриби.

2. Міцелій — сукупність гіфів, що утворюють тіло гриба.

3. Мікориза — спеціалізовані клітини, які відокремлюються від материнського організму і слугують для нестатевого розмноження грибів і рослин.

4. Симбіоз — співжиття двох організмів різних видів.

5. Гриби — евкаріотичні безхлорофільні організми.

6. Сапротрофи — організми, які використовують для свого живлення рештки речовин мертвого тіла.

7. Спорангій — одноклітинний або багатоклітинний орган нестатевого розмноження, в якому утворюються спори.

8. Паразити — організми, які живуть на поверхні або всередині іншого організму і живляться за рахунок його поживних речовин.

9. Гіфи — коренеподібні вирости грибів та водоростей, що слугують для закріплення та поглинання води.

10. Спори — нитчасті утворення, сплетіння яких утворюють міцелій.

https://subject.com.ua/lesson/biology/6klas/6klas.files/image116.jpg

  

 Вправа «Закінчи речення» (усно)

  1. Складні органічні речовини розкладають …. (ферменти)
  2. Ферменти здійснюють… (позаклітинне травлення)
  3. Другий етап живлення грибів…. (всмоктування)
  4. Дихають гриби, поглинаючи… (кисень)
  5. Тіло гриба утворене …(грибницею і  плодовим тілом)
  6. Поживні речовини всмоктуються   грибами у вигляді розчинів, тому гриби потребують багато … (води) 
  7. Гриби, які живляться мертвою органічною речовиною, називаються … (сапротрофами)
  8. Гриби, які отримують поживні речовини від інших організмів  - …(симбіотрофи)
  9. Гриби, які живляться за рахунок живих організмів -… (паразити)
  10.  За будовою гриби поділяються на … (вищі та нижчі)   
docx
Додав(-ла)
Асанова Юлія
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
16 жовтня 2020
Переглядів
17792
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку