сформувати уявлення учнів про спирти, карбонові кислоти, жири та вуглеводи; ознайомити з молекулярними й структурними формулами метанолу, етанолу, гліцеролу; дослідити їх фізичні властивості.
ПОНЯТТЯ ПРО СПИРТИ, КАРБОНОВІ КИСЛОТИ, ЖИРИ, ВУГЛЕВОДИ.
Номер слайду 2
МЕТА УРОКУ: Освітня: сформувати уявлення учнів про спирти, карбонові кислоти, жири та вуглеводи; ознайомити з молекулярними й структурними формулами метанолу, етанолу, гліцеролу; дослідити їх фізичні властивості. Розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння порівнювати властивості органічних сполук. Виховна: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров’я, застерегти від шкідливого впливу алкоголю.
Номер слайду 3
Моделі молекул метанолу, етанолу, гліцеролу. Реактиви: етанол, гліцерол, мідний (II) сульфат, натрій гідроксид. Спиртівка.. ОБЛАДНАННЯ:
Номер слайду 4
1. Організаційний момент2. Актуалізація знань 3. Виклад нового матеріалу 3.1. Поняття про органічні сполуки. 3.2. Поняття про спирти. Класифікація. 3.3. Молекулярні та структурні формули . 3.4. Фізичні властивості. 3.5. Горіння етанолу. 3.6. Якісна реакція на гліцерол 3.7. Отруйність метанолу й етанолу. 3.8. Згубна дія алкоголю 4. Закріплення знань 5. Підбиття підсумків 6. Рефлексія 7. Домашнє завдання. СТРУКТУРА УРОКУ:
Номер слайду 5
СТРУКТУРА УРОКУ1. Організаційний момент Привітання учнів. Оголошення теми й мети уроку. 2. Актуалізація знань Що таке органічні сполуки?Чим відрізняються спирти від карбонових кислот?Які вуглеводи вам відомі?
Номер слайду 6
СПИРТИКарбонові кислоти Жири Вуглеводи. Сn. H2n+1 OH С n Н 2n+1 СООН С n (Н 2 О) m3. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ 3.1. Поняття про органічні сполуки . Класифікація.
Номер слайду 7
ПОНЯТТЯ ПРО СПИРТИСпирти — похіднівуглеводнів, у молекулах яких одина або декілька атомів Гідрогену заміщені на гідроксильну групу −OH. ОдноатомніСН3-СН2-ОНДвохатомніСН2 ОН-СН2 ОНТрьохатомніСН2 ОН-СНОН-СН2 ОНКласифікація спиртів3. Виклад нового матеріалу
Номер слайду 8
Метанол СН3 ОНГліцерол С3 Н8 О3 Етанол С2 Н5 ОН3.3. Молекулярні та структурні формули .3. Виклад нового матеріалу
Номер слайду 9
ПОНЯТТЯ ПРО СПИРТИСпирти — похіднівуглеводнів, у молекулах яких одина або декілька атомів Гідрогену заміщені на гідроксильну групу −OH. ОдноатомніСН3-СН2-ОНДвохатомніСН2 ОН-СН2 ОНТрьохатомніСН2 ОН-СНОН-СН2 ОНКласифікація спиртів3. Виклад нового матеріалу
Номер слайду 10
•Агрегатний стан насичених одноатомних спиртів:•серед насичених одноатомних спиртів немає газоподібних речовин;•спирти, які містять від одного до одинадцяти атомів Карбону у ланцюгу (CH3 OH−C11 H23 OH) — є рідинами;•починаючи з C12 H25 OH спирти є твердими речовинами.•Температури плавлення і кипіння у спиртів є вищими, ніж у відповідних алканів. Це зумовлено наявністю водневих зв'язків між молекулами спирту.•Метанол, етанол і пропанол змішуються з водою у будь-яких співвідношеннях.•Зі збільшенням кількості атомів Карбону у ланцюгу розчинність спиртів у воді зменшується3. Виклад нового матеріалу 3.4. Фізичні властивості.
Номер слайду 11
3.5. Горіння етанолу. Реакції окиснення.а) повне окиснення (горіння) відбувається з утвореннямвуглекислогогазу і води: C2 H5 OH+3 O2→2 CO2↑+3 H2 O;3. Виклад нового матеріалу
Номер слайду 12
3.6. Якісна реакція на гліцерол взаємодія з лугами.3. Виклад нового матеріалу
Номер слайду 13
3.6. Якісна реакція на гліцерол
Номер слайду 14
ПОНЯТТЯ ПРО СПИРТИ 3.7. Отруйність метанолу й етанолу. Отруйна дія метанолу пояснюєтьсяурваженнямнервової і судинної системи. Прийом всередину 5-10 мл метанолу призводить до важкого отруєння, а 30 мл і більше - до смерті. Добавить основной текст•Руйнуванняслизовихоболонок• Виразкашлунку• Цироз печінки• Знищення клітин головного мозку 100г вина вбиває 500 нейронів100г пива вбиває 3000 нейронів
Номер слайду 15
Алкоголь і вагітність несумісні!•Вади розвитку•Фетальний алкогольний синдром (ФАС) - це медичний діагноз, який ставлять за низкою фізичних та неврологічних ознак, що виникають внаслідок впливу алкоголю на плід під час вагітності (внаслідок пренатального впливу алкоголю). 3.8. Згубна дія алкоголю3. Виклад нового матеріалу
Номер слайду 16
Максим був звичайним дев’ятикласником: гарні оцінки, друзі, спортивні секції. Але одного вечора його друзі запросили на вечірку, де вперше запропонували алкоголь. "Спробуй, нічого страшного", — казали вони. Максим вагався, але не хотів виглядати "білою вороною". Випивши, він відчув легку ейфорію, але незабаром зрозумів, що почувається дивно: втрата контролю, запаморочення. Повернувшись додому, побачив розчарування в очах батьків. Того вечора він зрозумів: це був неправильний вибір. А який вибір зробиш ,ти ?
Номер слайду 17
Номер слайду 18
4. Закріплення знань 1. Вкажіть функціональну групу насичених одноатомних спиртів а) - ОН; б) - СНО; в) - СООН2. Вкажіть загальну формулу одноатомних спиртіва) Сn Н2n+2; б) Сn Н2n+1 COOH; в) Сn Н2n+1 OH3. Вкажіть формулу етилового спиртуа) Сn Н2n+1 СНО; б) С2 Н5 ОН; в) С Н3 ОН; г) С3 Н7 ОН4. Вкажіть формулу спирту, який є сильною отрутою а) С2 Н5 ОН; б) С Н3 ОН; в) С3 Н7 ОН; г) С4 Н9 ОН5. Вкажіть назву характеристичної групи в молекулах спиртів а) карбоксильна; б) карбонільна; в) гідроксильна
Номер слайду 19
Поміркуйте й висловіть припущення, на яких властивостях етанолу ґрунтується його застосування у складі засобів:а) знезаражувальних;б) настоянок, рослинних екстрактів;в) склоочисників;г) парфумів4. Закріплення знань. Про які властивості спиртів іде мова на слайді.
Номер слайду 20
5. Підбиття підсумків. Оксигеновмісні органічні речовини — сполуки, до складу молекул яких кріматомів Карбону та Гідрогену входять атоми Оксигену. Спирти — похіднінасиченихвуглеводнів, у молекулахяких один або кількаатомів Гідрогену заміщені на характеристичні (функціональні) гідроксильнігрупи –ОН. Загальна формула насичених одноатомних спиртів Сn. H2n+1–OH, R–OH.
Номер слайду 21
6. Рефлексія· На уроці я працював ______________, бо ______________· Своєї роботою на уроці я_____________________· Урок здався мені______________________· Протягом уроку я ______________________· Мій настрій ___________________· Матеріал уроку був для мене _____________
Номер слайду 22
Підручник П. Попель,Л. Криля Київ Видавничий центр «Академія»2017 Параграф26 ,27№198-199стор152 № 202-203 стор156 Домашнє завдання